Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 43

Θέμα: ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗ

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Λεωνίδας
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Καλαμπάκα
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOUN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι..Το θεμα μας ειναι αν ενας Μ/Σ μεγαλυτερος απ'οτι χρειαζεται καταναλωνει τοση ισχυ ωστε να δικαιολογηθει(χρηματικα )η αλλαγη του με εναν μικροτερο..Τωρα αν θελεις να συζητησουμε γενικως για βελτιωση cosφ ,τριγωνο ισχυων κλπ κλπ αυτο ειναι αλλο θεμα..
    Να σε ρωτησω κατι ομως: Αντε πες και υπολογιζουμε τι πυκνωτη χρειαζεται για να εχει cosφ περιπου 1 ο Μ/Σ χωρις φορτιο..Οταν ομως παρει ενα φορτιο τι θα γινει;Δεν θα αλλαξουν ολα οποτε τζαμπα οι υπολογισμοι της αεργου;
    Πολλη σωστα γι αυτο εγραψα πιο πανω με τα φορτία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.463

    Προεπιλογή

    Η ΔΕΗ μετρά την πραγματική Ενέργεια (σε περιπτωση οικιακης χρησης)
    Η δε μετρητές της είναι Βαττομετρικού τύπου, και ο λογαριασμός βγαίνει σεKWH και όχι σε ΚVAH

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FM 25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η βελτίωση συνφ εχει εφαρμογη οπου χρειοαζεται και οχι μονο στην βιομηχανία.Η ΔΕΗ μπορεί να θεωρει την οικιακή χρήση με συνφ=1 αλλά δεν συμαίνει και οτι είναι και ισο με1. Το θέμα μας δεν είναι η ΔΕΗ αλλά αν ενας μ/σ 3kVA ακομα και εν κενο εχει αεργο ισχυ ή όχι. Εγω λέω οτι εχει εστω και καποια VAR και μπορεί να υπολογιστεί ετσι ωστε η πραγματική να γίνει ιση με την φαινομένη (αυτό που λεει πιο πανω ο Νίκος αυτοκατανάλωση). Τωρα αν ο Ηλίας εχει παντελή άγνοια το τι κανει ο πυκνωτης εγω τι να κανω.

    Η αυτοκαταναλωση ειναι εντελως διαφορετικο πραγμα απο την αεργο.
    Μιλαω για την αυτοκαταναλωση απωλειων, που εκει το μονο που παιζει ρολο ειναι η ποιοτητα του μσ κι οχι για την αεργο ισχυ.
    Η αεργος στα σπιτια μας ειναι τελειως αδιαφορη, κι επειδη δεν εχουμε καμια χιλιαδα μοτερ και αντλιες ο καθ ενας φυσικα και η ΔΕΗ δε τη λαμβανει καν υπ οψη (το να μετρουσε αεργο απο τα σεσουαρ και τα πλυντηρια θα τους κοστιζε περισσοτερο απο το 0.000001% που χανουν επι των λογαριασμων)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 18-02-18 στις 23:06

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ΔΕΗ μετρά την πραγματική Ενέργεια (σε περιπτωση οικιακης χρησης)
    Η δε μετρητές της είναι Βαττομετρικού τύπου, και ο λογαριασμός βγαίνει σεKWH και όχι σε ΚVAH
    αυτο το επεξηγηματικοτατο παραδειγμα το βρηκα αναρτημενο στον πινακα σε ενα πλοιο (πιο μπακαλιστικα πεθαινεις, αλλα σοφο... )

    20180207_110825.jpg

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.463

    Προεπιλογή

    Τελευταία
    Μάλον ετσι .................................για να είναι εύκολα ωρατό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.463

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikonk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ΄αρχάς θέλω να σας ευχαριστήσω όλους που ασχοληθήκατε με το πρόβλημα μου γιατί αν και η δουλειά μου είναι σχετική με τους ηλεκτρονικούς υπολογιστές (Software) ,από ηλεκτρολογικά είμαι σκράπας. Θα το συζητήσω με τον ηλεκτρολόγο αν γίνεται να πάμε σε 42 volt όπως με προέτρεψε ο φίλος Ηλίας Α για περισσότερη ασφάλεια (νομίζω πως όσο λιγότερα είναι τα volt τόσο μεγαλύτερη πρέπει να είναι η διατομή των καλωδίων). Σε γενικές γραμμές όμως κατάλαβα ότι αν τελικά μείνουμε στα 220v στο δευτερεύων ο μεγάλος μετασχηματιστής θα έχει πολλή μικρή επιπλέον κατανάλωση από έναν μικρότερο.
    Σας ευχαριστώ όλους
    όπως με προέτρεψε ο φίλος Ηλίας Α για περισσότερη ασφάλεια

    Δεν είναι μόνο δική μου γνώμη, αλλά το υποστήριξαν και αρκετά μέλη €“κατά -πλειοψηφία- στο θέμα .http://www.hlektronika.gr/forum/show...t=49322&page=2
    Θα το συζητήσω με τον ηλεκτρολόγο αν γίνεται να πάμε σε 42 volt .....Μάλον θα είναι <<αδειούχος ηλεκτρολόγος>> απ΄αυτούς που κολάν σωλήνες στα ντουβάρια. ;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας Α : 19-02-18 στις 00:48
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FM 25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενας Μ/Σ αποτελείται από πηνία. Ετσι έχει φαινομένη πραγματική και άεργο ισχύ. Για να μετρήσεις την φαινομένη χρειαζεσαι ένα βολτόμετρο και ένα αμπερόμετρο. Για την πραγματική ισχύ χρειάζεσαι ένα βαττόμετρο και για την άεργο χρησιμοποιείς το πυθαγόρειο θεώρημα.Κάποτε είχα ενα μ/σ 1kw (220v/220v) και θέλησα να τον μετρήσω εν κενό να δω πόσα βατ καταναλώνει. Αν θυμάμαι καλα ηταν κάπου στα 60 w και μάλιστα ειχα υπολογίσει και τον πυκνωτή για βελτίωση συνημητόνου. Αρα ειναι ασύμφορος ο μ/σ των 3kw εκτος και αν σου κανει βελτιωση συνημητονου με τα φορτία πανω στον μ/σ ο ηλεκτρολόγος (ο οποίος πρέπει να εχει και καποιες θεωρητικες γνωσεις). Εγω θα τον κρατούσα αλλα θα υπολογιζα τον πυκνωτη που θα εβαζα στο πρωτεύων του μ/σ.
    δηλαδη αν κανει βελτιωση συνημιτονου σταματαει να εχει απωλειες ο μετασχηματιστης?

    2 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λέει 'πρακτικά δεν καταναλώνει ρεύμα'.
    Δηλαδή η κατανάλωση είναι τόσο μικρή που, πρακτικά, μπορούμε να πούμε ότι είναι μηδέν - δεν καταναλώνει.

    nikonk σύνδεσε στην πρίζα ένα μετρητή κατανάλωσης ρεύματος να δεις πόση κατανάλωση έχει ο μετασχηματιστής χωρίς φορτίο.
    (αν και μερικά από αυτά νομίζω δεν μετράνε κάτω από 5VA, κάτι τέτοιο, οπότε μπορεί να έχεις κατανάλωση π.χ 4VA (ας πούμε Watt) και να δείχνει μηδέν)
    Να ήταν έτσι τι καλά που θά 'τανε. Πέρσι μου ήρθε ένας μετ/της απομόνωσης στα 3KW και την πρώτη ημέρα που το άφησα για 24 ώρες σε μιά πρίζα και χωρίς φορτία, διαπίστωσα μετά από 24 ώρες ότι ο μετ/της ήταν ζεστός. Μετρώντας την κατανάλωση με έναν μετρητή πρίζας μου έδειξε το διόλου ευκαταφρόνητο νούμερο, 36W!. Από τότε μπήκε ασφαλειο-διακόπτης και ο μετ/της είναι σε τάση μόνο όταν τον χρειάζομαι.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alefgr : 19-02-18 στις 05:16

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον alefgr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (19-02-18)

  10. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Η ιδιοκατανάλωση των μετασχηματιστών χωρίς φορτίο είναι αποτέλεσμα των δινορευμάτων που αναπτύσσονται στον πυρήνα.
    Καλό είναι να μην είναι υπό τάση οι μετασχηματιστές αν δεν χρειάζεται. Ένας μεγάλος μετασχηματιστής, λόγω μεγέθους του πυρήνα του, θα έχει υπολογίσιμη κατανάλωση σε 24ωρη βάση.
    Σε λειτουργία υπό φορτίο ο βαθμός απόδοσης για έναν καλοφτιαγμένο μετασχηματιστή είναι της τάξης του 95% και άνω.
    Οι τοροειδείς μετασχηματιστές έχουν λίγο καλύτερο βαθμό απόδοσης σε σχέση με τους συμβατικούς.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον genesis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (19-02-18)

  12. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Eντωμεταξυ εγω ακομη δεν καταλαβα πως ειναι δυνατον(στην συγκεκριμενη περιπτωση) να εχουμε Μ/Σ υπο ταση αλλα χωρις φορτιο..
    Αφου μιλαμε για φωτισμο κηπου οταν σηκωθει ο μικροαυτοματος απο τον πινακα ,παιρνει ταση και δουλευει με φορτιο.Οταν δεν εχει ταση δεν εχει και απωλειες..

    1 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ελεγχος μετασχηματιστη
    By gg4a in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-16, 22:12
  2. ισχυς μετασχηματιστη
    By steliosAa in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-15, 22:24
  3. μετασχηματιστης σε μετασχηματιστη?
    By Spark in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-15, 14:15
  4. Μετασχηματιστη
    By thanospr in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-14, 23:55
  5. ψαχνω μετασχηματιστη
    By galileos in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-12, 18:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας