Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Ανιχνευση πτωσης τασης και ενεργοποιηση τροφοδοσιας απο μπαταρια

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jun 2017
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή Ανιχνευση πτωσης τασης και ενεργοποιηση τροφοδοσιας απο μπαταρια

    Καλημερα. Φτιαχνω το κυκλωμα για ενα ψηφιακο ρολοι και θελω με ενα συγκριτη να βλεπω ποτε πεφτει η ταση και να ενεργοποιει την τροφοδοσια απο μια onboard μπαταρια και να σβηνει τα ενδεικτικα λεντ και οθονες ωστε να συνεχιζει να κραταει χρονο κανονικα μεχρι να ξαναερθει το ρευμα.

    Το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι στο κυκλωμα την μπαταρια που θα χρησιμοποιησω.
    Σκεφτομαι να παρω μια ετοιμη πλακετα για φορτιση και εκφορτηση μιας 18650 μπαταριας ομως δεν ξερω πως μπορω με τον συκριτη και κυκλωμα λογικης να την βαζω στο κυκλωμα χωρις να εχω θεματα.
    Το κυκλωμα για την εκφορτιση της μπαταριας θα εχει προστασια για αναστροφη ταση λογικα αλλα δεν θελω να το ρισκαρω... στην τελικη μπορω να σχεδιασω εγω το κυκλωμα για να ταιριαζει τις απαιτησεις μου (επισης θα ηθελα περα απο τους μετρητες να εχει και μια ενδειξη για την ταση της μπαταριας (ενα led array)

    Θα βοηθουσε πολυ αν ειχατε καποια προταση για την υλοποιηση γιατι εχω ξεμεινει απο ιδεες.
    Ευχαριστω .

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω τι είδους ψηφιακό ρολόι φτιάχνεις, αλλά η συνήθης τακτική είναι με μια μπαταρία τύπου coin να κρατάς τάση στη μνήμη που κρατάει την ώρα. Τα υπόλοιπα κυκλώματα μπορούν να παραμείνουν ανενεργά και μόλις επανέλθει η τάση η ώρα θα είναι σωστή.

    Η πιο απλή υλοποίηση θα έλεγα ότι είναι με arduino συν ένα RTC module και ένδειξη σε οθόνη LCD ή Display 7seg ή οδήγηση τεράστιας οθόνης ή ότι άλλο θέλεις.

    Για το κύκλωμα που ζήτησες δες αυτό το σχηματικό του elektor
    ΜΕΤΑΓΩΓΗ ΑΠΟ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΣΕ ΔΙΚΤΥΟ.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elektronio : 20-02-18 στις 09:13
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jun 2017
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για την απαντηση ... βεβαια δεν ημουν συγκεκριμενος ... το ρολοι απαρτιζεται απο ενα κρυσταλο στα 2,048Mhz τα οποια διαιρουνται με 2 cd4020 για να παρω 1000 και περιπου 1 Hz (το 1 hz ειναι για τα λεντακια που αναβοσβηνουν αναμεσα στα λεπτα και στις ωρες).Απο εκει και περα χρησιμοποιω αρκετα 74hc390 για να κανουν την δεκαδικη μετρηση μαζι με κυκλωματα λογικη ωστε να βγαζουν σωστα τους μηνες δισεκτα ετη και λοιπα.
    Εφοσον η μετρηση και το κρατημα του χρονου δεν γινεται μονο απο τον κρυσταλο αλλα και απο τα αρκετα θα ελεγα ολοκληρωμενα σκεφτομουν να παρω μπαταριες 18650 αρκετης χωριτηκοτητας και να τις φορτιζω-εκφορτιζω οταν χρειαζεται με καποια ετοιμα module απο το ebay.
    Επειδη θελουν αρκετο ρευμα τα ολοκληρωμενα μια μπαταρια coin δεν θα μπορει να παρεχει το ρευμα αυτο συνεχως γιαυτο την εχω αποκλεισει σαν λυση. (Αν χρειαζεται το schematic μπορω να το ποσταρω αλλα ειναι χαοτικο και μη τελιωμενο ακομα)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Η μπαταρία coin είναι μόνο για να μην πέφτει η τάση στη μνήμη που κρατά την ώρα, εφόσον έχεις μνήμη για να την κρατάει. Τα υπόλοιπα σβήνουν λόγω έλλειψης τάσης και επανέρχονται με το ρεύμα και απλά δεν χρειάζεται ρύθμιση η ώρα.

    Το clock του μετρήματος από που το παίρνεις;
    Στο blog μου έχω μια κατασκευή με κρύσταλλο 32.768ΚΗz που παράγει 1Ηz με διαιρέτες το 4060 και το 4013

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jun 2017
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Το clock το παιρνω απο κρυσταλλο 2.048 Μhz ο οποιος διαιερειται απο ενα 4020 με 2^11 ωστε να παρω συχνοτητα 1000 Hz για τα ms απο εκει περναει σε μετρητες οπως ανεφερα αλλα εχω 9 μετρητες και αρκετες ακομα πυλες γιαυτο θα το εκανα με κυκλωμα

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Maxim - charger

    1 οληκληρωμενο θελεις που κανει αυτοματα εσωτερικα την μεταγωγη και την φορτιση της μπαταριας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jun 2017
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Για την φορτιση και εκφορτιση της μπαταριας σκεφτομουν να παρω ετοιμη πλακετα απο ebay να τα κανει ολα κομπλε μονη της (βεβαια πρεπει να βαλω την πλακετα μακρια απο τον ταλαντωτη για να μην εχω παρεμβολες στην πλακετα) αλλα το θεμα που εχω ειναι πως με τον συκριτη (ο οποιος θα τροφοδοτειται απο την μπαταρια μονιμα με κοινη αναφορα γης με το κυκλωμα ) να ενεργοποιω κατι σαν φετακι για να βαζει μπροστα την μπαταρια χωρις να χανω τον χρονο ... (για συκριτη επελεξα τον LM311)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Prithan
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    273

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ με τον Σάββα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jun 2017
    Περιοχή
    Λαμία
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Δεν εχω θεμα με το να βαλω το κυκλωμα πανω στην πλακετα εφοσον σιγουρευτω οτι δεν θα υπαρχουν παρεμβολες αλλα το θεμα ειναι οτι δεν ξερω ακριβως ποιο ολοκληρωμενο να χρησιμοποιησω θεωροντας οτι εχω απλες μπαταριες 18650.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. πιθανον προβλημα 'πτωσης' τασης
    By javelat in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-17, 08:13
  2. Mosfet και κυματωση τασης τροφοδοσιας
    By SProg in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-15, 22:59
  3. Αλλαγη Ανιχνευτη καπνου απο SMD-485 σε GENT Οptical Heat
    By thms in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-14, 02:15
  4. επιλογη σωστου καλωδιου και υπολογισμος πτωσης τασης
    By jimacid in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-13, 14:00
  5. υπολογισμος πτωσης τασης καλωδιων
    By stdio in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-10, 18:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας