Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 26

Θέμα: Υγρό Perydrol

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Βαγγέλη καλημέρα,
    μοιάζει να μην φταίει το περιντρολ. Εγώ χρησιμοποιώ κεζάπ το κόκκινο μπουκαλάκι από το Μασούτη. Αν επείγεσαι να τελειώσεις την πλακέτα και σε βολεύει (νεάπολη μένω) μπορώ να σου δώσω ένα δωρεάν. Έχω 3-4 στοκ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη apilot
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    763

    Προεπιλογή

    Μάρκο καλημέρα.
    Και εγώ από Μασούτη το πήρα κόκκινο μπουκάλι μάρκας Haus γράφει και είναι 14%.
    Γράφει διάλυμα υδροχλωρικού οξέως. Αυτό που χρησιμοποιούσα παλαιά που είχα πάρει 3 μπουκαλάκια ήταν άσπρο μάρκας Κοντέλης Aqua forte.
    20180225_093922.jpg
    Ευχαριστώ για την προσφορά σου να μου δώσεις ένα. θα πάρω αύριο άλλη μάρκα να δοκιμάσω.
    τις πλακέτες τις έχω στα υγρά να δω πόσο θα κάνει που δεν το βλέπω να γίνονται.
    Βγάλε μια φωτογραφία να το δω αν θέλεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apilot : 25-02-18 στις 11:01
    Κοιτάμε πάντα μπροστά χωρίς να βλέπουμε το πίσω.

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Δεν έχουμε το ίδιο. Εγώ έχω το Mr Gran 14% (δική του φίρμα). Περιντρόλ έχω το 50% από τον Δίγκα νομίζω Ερμού στην αγορά Μοδιανο απέναντι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη apilot
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    763

    Προεπιλογή

    Μάρκο το είδα αυτό χθες αλλά πήρα το Haus 14% ήταν ακριβότερο για πιο καλό.
    Το περιντρόλ 35% μου το φέρνει ο φαρμακοποιός.
    Λέω να κατέβω αγορά στον Δίγκα μέσα στο καπάνι να πάρω το 50% μια και πιστεύω ότι φταίει αυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κοιτάμε πάντα μπροστά χωρίς να βλέπουμε το πίσω.

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Εγώ χρησιμοποιώ της Αλικον (κρητικη εταιρία-Καραγιωργάκης) το πορτοκαλι μπουκάλι, το βρισκεις σχεδον παντου τουλαχιστον στα κρητικά σουπερμαρκετ. Το δουλεύω αναραίωτο βεβαια σε αναλογία 1 προς 8 περιπου, 1 ποσοτητα περιντρολ 8 ποσοτητες οξεος και η αποχάλκωση ολοκληρώνεται σε 1 λεπτο περιπου ενω ειναι και ελεγχόμενη δηλαδη εχεις το περιθωριο να ελέγξεις οπτικα αν εχει τελειωσει χωρις να κινδυνεύεις να αποχαλκώσει και πλαγιως διεισδύοντας στο αναμεσα στο φιλμ προστασιας που δημιουργησε η προηγουμενη διαδικασία της εμφάνισης.
    Κανω λίγο διαφήμιση βέβαια αλλα δε νομίζω να με παρεξηγήτε, δεν εχω παντως καποια σχεση με αυτους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Θα δοκιμάσεις το περυντρολ με λίγη σκόνη από μέσα από μια μπαταριά ΑΑ (μαύρη σκόνη =πυρολουσίτης) ρίχνεις λίγη σκόνη σε λίγο περυντρολ αν αφρίζει όλα οκ.Το λέω γιατί όταν χρησιμοποιούμε κάποια είδη υδροχλωρικού του εμπορίου έχουν λάδια ή αρώματα που καθυστερούν κάθε αντίδραση με μέταλλο αφάνταστα.Δηλ το πρόβλημα μπορεί να είναι στο υδροχλωρικό.Το περυντρολ αν δεν μεινει στο φως η στη ζέστη συνήθως διατηρείται με μικρή μείωση συγκέντρωσης

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.168

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    όταν χρησιμοποιούμε κάποια είδη υδροχλωρικού του εμπορίου έχουν λάδια ή αρώματα που καθυστερούν κάθε αντίδραση με μέταλλο αφάνταστα
    Έχω χρησιμοποιήσει μέχρι και τέτοιο. Δεν έβρισκα άλλο υδροχλωρικό και στο super market είχε μόνο ένα που είναι παχύρευστο για να μένει στις επιφάνειες περισσότερη ώρα ώστε να καθαρίζει (περίπου σαν την παχύρευστη χλωρίνη). Τελικά ακόμη και αυτό αποχάλκωσε καλά αλλά μάλλον βοήθησε το ότι είχα θερμάνει λίγο το μείγμα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  8. #18
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apilot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάρκο το είδα αυτό χθες αλλά πήρα το Haus 14% ήταν ακριβότερο για πιο καλό.
    Το περιντρόλ 35% μου το φέρνει ο φαρμακοποιός.
    Λέω να κατέβω αγορά στον Δίγκα μέσα στο καπάνι να πάρω το 50% μια και πιστεύω ότι φταίει αυτό.

    βάλε λίγο νερό μέσα,, όσο πιο δυνατό τόσο αργεί να δουλέψει, αν δεν βάλεις νερό μέσα η οξείδωση είναι τόσο ταχεία που πιάνει προστατευτικο στρώμα σκουριάς.

    νερο-25% περιντρολ-25% κεζαπ-50%

    σε 10 λεπτά έχουν λιώσει τα πάντα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη apilot
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    763

    Προεπιλογή

    Φίλε tsimpidas η αναλογία που χρησιμοποιώ εδώ και 15 χρόνια είναι.
    Πρώτα 4 μέρη υδροχλωρικό οξύ14%.
    Μετά 2 μέρη Perydrol 35% .
    Και μετά 2 μέρη νερό.
    Ανακάτεμα κάθε φορά που βάζω άλλο χημικό.
    Όλα τα υγρά σε θερμοκρασία δωματίου.
    Το πρόβλημα δεν είναι το τι βάζω γιατί με αυτήν την αναλογία με έκανε χρόνο 2 με 3 λεπτά.
    Εχθές πήγα να κάνω μια πλακέτα και είδα ότι μου τελείωσε το υδροχλωρικό οξύ.
    Πάω Super παίρνω ένα μπουκαλάκι με 14% και δοκίμασα με αυτήν την αναλογία που αναφέρω παρά πάνω και δεν έτρωγε τον χαλκό μέχρι 1 ώρα.
    Και ρωτάω τώρα εγώ όπως αναφέρω παρά πάνω τι φταίει το νέο υδροχλωρικό οξύ που πήρα είναι μάπα ή ξεθύμανε το Perydrol.
    Αυτή είναι κατάσταση όχι το τι ποσότητες (αναλογίες υγρών) θα βάλω αλλά πιο από τα 2 χημικά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κοιτάμε πάντα μπροστά χωρίς να βλέπουμε το πίσω.

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apilot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ρωτάω τώρα εγώ όπως αναφέρω παρά πάνω τι φταίει το νέο υδροχλωρικό οξύ που πήρα είναι μάπα ή ξεθύμανε το Perydrol.
    Θα δοκιμάσεις το περυντρολ με λίγη σκόνη από μέσα από μια μπαταριά ΑΑ (μαύρη σκόνη =πυρολουσίτης) ρίχνεις λίγη σκόνη σε λίγο περυντρολ αν αφρίζει όλα οκ με το περηυδρολ.Κανεις δεν μπορεί να ξέρει που το φύλαξες, συνήθως δεν χαλάει. Αν το είχες βάλεις σε γυάλινο μπουκάλι πάλι διασπάται μόνο του.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Υγρά Αποχάλκωσης.
    By Γεώργιος in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 158
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-19, 21:18
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-17, 12:35
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-14, 18:45
  4. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-09, 21:28

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας