Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 25

Θέμα: VCO.FM 5 Watt BF494 2N4427 2N3553

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο κυρ Γιώργης (SRF) θα περιμένει να δει έστω ένα 2n4416 ή MPF102 ή ένα BF900 στην ταλάντωση....
    Τουλάχιστον!

    1 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris52
    Όνομα
    Nεκταριος
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    723

    Προεπιλογή

    Εγω γερασα πια θα δωσω τη σκυταλη σε καποιο νεο χαχαχαχα... και ψαχνω να τον βρω τον Νικολα πχ αν και εχει μεινει αναμεταξεταστεως 3 φορες που θα παει ομως θα τα καταφερει..

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aris52 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω γερασα πια θα δωσω τη σκυταλη σε καποιο νεο χαχαχαχα... και ψαχνω να τον βρω τον Νικολα πχ αν και εχει μεινει αναμεταξεταστεως 3 φορες που θα παει ομως θα τα καταφερει..
    ΟΚ είσαι... και νεότατος ψυχικά έστω...αφού αυτά που φτιάχνεις είναι λίγο από τα "παιδικά" απωθημένα αρκετών όπως φαίνεται άλλωστε! Μπορεί καποιοι να επιθυμούν "ίντριγκες" αλλά δεν χρειάζεται να σε απασχολούν αυτά! Αν θα έφτιαχνα κάτι σαν αυτά που βάζεις? Οχι! Αλλά αυτό είναι δικό μου θέμα... άποψης! Προσοχή λιγάκι στα σχέδια που βαζεις γιατί αφήνεις κάποιες "αστοχίες" που επιδέχονται "κριτικής", απλά! Κατά τα άλλα... παιχνίδι κάνεις... οπότε... καλώς! Τι να σχολιασω ή αναλύσω εγώ σε κυκλώματα που ήδη το 70 - 80 ήταν πεπερασμένα μεν για αρκετούς, αλλά και δημοφιλέστατα σε πολλούς άλλους! Καθένας μέχρι εκεί που έφτασε, ξέρει και θυμάται (αυτό για άποιους άλλους που ειρωνεύονται)!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris52
    Όνομα
    Nεκταριος
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    723

    Προεπιλογή

    Εγω Γιωργο δεν ειρωνευωμαι κανεναν εκτος απο καποια καλαμπουρακια που κανω καποιες φορες παντα καλοπροαιρετα και ουτε ποτε το επαιξα παντογνωστης Τωρα οσο αφορα τα ξεπερασμενα κυκλωματα που φτιαχνω βλεπω οτι υπαρχει αρκετο ενδιαφερον απο πολυ κοσμο ωσ προς την αποκτηση και την κατασκευη ενος τετοιου κυλωματος Δεν αντιλεγω σημερα υπαρχουν ανωτερα κυκλωματα εξελιγμενα σε πολλες αποψεις pll κλπ κλπ Οσο αφορα το παιχνιδι που λες απο την ημερα που μας χαιδεψε ο κινεζος το παιχνιδι χαθηκε και ηρθε η πεινα σε πολους ονοματα να μην αναφερω

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aris52 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω Γιωργο δεν ειρωνευωμαι κανεναν εκτος απο καποια καλαμπουρακια που κανω καποιες φορες παντα καλοπροαιρετα και ουτε ποτε το επαιξα παντογνωστης Τωρα οσο αφορα τα ξεπερασμενα κυκλωματα που φτιαχνω βλεπω οτι υπαρχει αρκετο ενδιαφερον απο πολυ κοσμο ωσ προς την αποκτηση και την κατασκευη ενος τετοιου κυλωματος Δεν αντιλεγω σημερα υπαρχουν ανωτερα κυκλωματα εξελιγμενα σε πολλες αποψεις pll κλπ κλπ Οσο αφορα το παιχνιδι που λες απο την ημερα που μας χαιδεψε ο κινεζος το παιχνιδι χαθηκε και ηρθε η πεινα σε πολους ονοματα να μην αναφερω
    Δεν ειπα οτι εσυ ειρωνεύεσαι! Αλλού χτυπούσε η "καμπάνα" !!!
    Για τα υπόλοιπα δεν διαφωνώ, γενικά μιλώντας!!!

    1 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    δε ξερω αν το 2018 υπαρχει οντως ανθρωπος που να ενδιαφερεται για τετοια σχεδια (εκτος απ το Νικολα), ουτε αν υπαρχουν συχνοτητες ελευθερες, αλλα ο παλιμπαιδισμος του Νεκταρη εμενα μ αρεσει...
    ...με πηγαινει σε εποχες που το ταβανι που εβλεπα ηταν να λειτουργησει κανονικα (σωστα και με σωστο ballance ) η 829Β και να μπορεσει να λειτουργησει το χαζοPLL του POP (εκεινο των 2w με τα 30 χιλιαρικα... ...φανταζομαι οι περισσοτεροι ειχαν αυτη την τραυματικη εμπειρια, οπως και την αλλη με το VCO με το MRF237 που ηταν και καλα broadband)

    2 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη liat
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    752

    Προεπιλογή

    Μιας και αναφέρθηκε ... θυμάμαι στο πρόσφατο παρελθόν ένα μέλος που "τόλμησε" να ρωτήσει για ξεκλείδωμα κώδικα ενός pic και δέχτηκε τα ειρωνικά σχόλια κάποιου άλλου, με αποτέλεσμα να μην επισκεφτεί ξανά το forum ο πρώτος.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris52
    Όνομα
    Nεκταριος
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    723

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τουλάχιστον!
    Aν υπαρχει κατι με το j310 ?

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.452

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε ξερω αν το 2018 υπαρχει οντως ανθρωπος που να ενδιαφερεται για τετοια σχεδια (εκτος απ το Νικολα), ουτε αν υπαρχουν συχνοτητες ελευθερες, αλλα ο παλιμπαιδισμος του Νεκταρη εμενα μ αρεσει...
    ...με πηγαινει σε εποχες που το ταβανι που εβλεπα ηταν να λειτουργησει κανονικα (σωστα και με σωστο ballance ) η 829Β και να μπορεσει να λειτουργησει το χαζοPLL του POP (εκεινο των 2w με τα 30 χιλιαρικα... ...φανταζομαι οι περισσοτεροι ειχαν αυτη την τραυματικη εμπειρία, οπως και την αλλη με το VCO με το MRF237 που ηταν και καλα broadband)
    Ίσως να υπάρχει ενδιαφέρων σε εκπαιδευτικό επίπεδο ηλεκτρονικών, εισαγωγή σε αναλογικά ηλεκτρονικά / συστήματα επικοινωνιών. Στο τμήμα πληροφορικής θυμάμαι υπήρχε ενα εργαστήριο που τα παιδιά μελετούσαν ένα πομπουδάκι ΑΜ και ένα FM. Στο αμέσως επόμενο το VCO και FM PLL. Τα βάζαμε κολλητά τα δύο ώστε να γίνεται άμεσα απτό το πρόβλημα που λύνουν τα PLL. Στο πρώτο θυμάμαι οτι πέρναγα από τους πάγκους και μέ ένα θερμοπίστολο ζέσταινα τα breadboards και τους κούναγα τροφοδοσίες ώστε να δούνε "θέματα"

    3 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη itta-vitta
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Μηνύματα
    1.481

    Προεπιλογή

    Κι εγώ είμαι από αυτούς που τους αρέσουν τα παλιά σχέδια λαμπάτων μηχανημάτων, λαμπάτοι ασύρματοι, δέκτες με λυχνίες, πικαπ, μαγνητόφωνα κλπ, όπως αρέσουν σε κάποιους άλλους οι παλιές μοτοσυκλέτες, τα παλιά αυτοκίνητα.
    Τώρα έχω πάρει αυτά από τον εβαυ, για να "παίξω" λίγο

    https://www.ebay.com/itm/FM-Transmit...YAAOSw38BacaJW

    https://www.ebay.com/itm/7W-65-110-M...wAAOSwkl5XdMqn

    https://www.ebay.com/itm/LM317-Adjus...sAAOSwaLdaaDEO

    https://www.ebay.com/itm/LT1083-Adju...MAAOSwDrNZWeI0

    ο pll-dsp transmitter και το linear είναι ετοιματζίδικα, Τα τροφοδοτικά τα πήρα σε κιτ. Είναι η μόνη δουλειά συναρμολόγησης που έκανα και η γενική συναρμολόγηση που θα κάνω. Αναλόγως πώς θα δουλέψει, μετά μπορεί να φτιάξω ή να πάρω έτοιμο σε πλακέτα κανένα "σκαλοπάτι" να πάω στο μισό ή και στο 1 κίλο, γιατί οι ςμντ κατασκευές είναι λίγο δύσκολες ειδικά για εμάς που είμαστε κάποιας ηλικίας και δεν βλέπουμε καλά. Με το 317 θα τροφοδοτήσω το πλλ με 3ν και με το 1083 θα τροφοδοτήσω το λίνεαρ με 13,5ν.

    5 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη itta-vitta : 26-02-18 στις 23:30

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VCO FM bf494 2n4427 1 watt
    By aris52 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-18, 19:47
  2. transmitter fm mp3 VCO 1 watt
    By aris52 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-17, 12:30
  3. VCO ΤΑΛΑΝΤΩΤΗΣ FM BROADBAND 1 WATT
    By tzitzikas in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 395
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-12, 03:58
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-12, 18:31
  5. 2N4427,2N3553 FM Transmitter 1W
    By maouna in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-12, 13:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας