Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 12 από 12

Θέμα: DDS AD9850 AM Modulation

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    Καλημέρα Γιώργο,

    Το μετασχηματιστάκι είναι το MCL 049 T1-1T της Minicircuits και το συνδέεις στην έξοδο με τα ημίτονα. Ο τρόπος περιγράφεται στο application note της Analog Devices ΕΔΩ και μπορείς να το δεις σε αυτές τις υλοποιήσεις ΕΔΩ και ΕΔΩ, είναι πολύ εύκολο.

    Για την διαμόρφωση χρησιμοποίησα το σχεδιάκι που έχω στην αρχή. Στην 3η φωτογραφία στο πλακετάκι φαίνεται που έχω αφαιρέσει την αντίσταση R6 (γείωνε το ποδαράκι του ολοκληρωμένου) και εκεί σύνδεσα την έξοδο από το κυκλωματάκι της διαμόρφωσης (αυτό που λέει "TO PIN12"). Μην σε μπερδεύει η συνδεσμολογία στη φώτο, έχω κάνει μια παντέτα να στηρίζεται το σύστημα γιατί ήθελα να το ενεργοποιώ και να το απενεργοποιώ. Το ξαναλέω, η σύνδεση γίνεται εκεί που ήταν η αντίσταση R6, από την μεριά του ολοκληρωμένου γιατί από την άλλη είναι η γη.

    Δες και τις υλοποιήσεις από τα links που σου έδωσα από πάνω να πάρεις ιδέες. Το φίλτρο που ξήλωσε σε μία από αυτές τις υλοποίησεις ο φίλος εγώ δεν το έκανα. Να σου πω επίσης ότι με την εφαρμογή του μετασηματιστή για την προσαρμογη στα 50Ω, η ισχύς της εξόδου μειώθηκε αν θυμάμαι καλά στο μισό και έχει περάσει αρκετός χρόνος και δεν θυμάμαι τις μετρήσεις... Αν θέλεις μπορείς να μην κάνεις τίποτα από τα παραπάνω και από τους δύο τετράγωνους παλμούς του AD9850 να οδηγήσεις ένα PWM.

    Αν σε δυσκολεύει κάτι πες μου, δεν μπαίνω συχνά αλλά κάποια στιγμή θα το δω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    καλησπερα φιλε, σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Βασικα δεν μπορεσα να βρω το σχεδιο απο το πλακετακι, γιατι μαλλον τα κατεβασε ο αυστραλος. Οποτε επεσαν 2 πλακετες στα χερια μου και ηθελα να κανω ενα DDS και μια γεννητρια σηματος αλλα να μπορω να βαλω διαμορφωση. Με την σκεψη στο μελλον να μπορω να εχω και δοαφορετικες συχνοτητες στην διαμορφωση. π.χ 400hz και 1000hz. Σκεφτομαι να χρησιμοποιησω ενα Lt1253 ωστε να αυξησω την εξοδο.
    περιμενω 2 μετασχηματιστατικα Τ1-1Τ και να το τελειωσω. Η ερωτηση ειναι, εχει 2 αντιστασεις πανω στην πλακετα 4Κ3 και 3Κ9,κατω δεξια, τις τοποθετω αυτες? και αφου τοποθετησω το μετασχηματιστακι,πρεπει να δωσω και διαμορφωση στην R6 του 9850? Οπως εσυ απο το rset ποδαρακι? εκει που εχεις το καλωδιο?
    Η ολη φασαρια γινεται γιατι δεν εχω βρε ενα σχεδιο απο αυτο μτο πλακετακι να καταλαβω τι συνδεετε που,
    Σε ευχαριστω πολυ

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Εφαρμογες με Pulse-width modulation PWM
    By Magneto in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-21, 12:55
  2. Pulse-width modulation (PWM)
    By Alepower in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-15, 22:09
  3. reactance modulation
    By vellamos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-15, 21:52
  4. Ad9850 proteus
    By patentas in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-14, 21:16
  5. pulse amplitude modulation
    By Automatoss in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-10, 09:56

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας