Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: DDS AD9850 AM Modulation

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή DDS AD9850 AM Modulation

    Καλησπέρα στην ομάδα,

    Στα πλαίσια πειραματισμών με project τύπου λίγα χρήματα και μικρός όγκος, κατασκεύασα το DDS Signal Generator του φίλου από το site: http://www.vk5tm.com/homebrew/dds/dds.php
    Χρησιμοποιεί το module AD9850 που το ελέγχει με το PIC16F628A. Ο κώδικας του pic και η πλακέτα υπάρχουν στο site όπως και δοκιμές που έκανε με δύο κυκλώματα, ένα Automatic Level Control και ένα άλλο με δύο στάδια Buffer/Amplifier.

    Η κατασκευή είναι πολύ εύκολη και δούλεψε με την πρώτη φορά.

    20180225_183535.jpg20180225_183513.jpg

    Το επόμενο βήμα ήταν να διαμορφώσω το AD9850. Υπάρχει το επίσημο application note της Analog Devices: http://www.analog.com/media/en/techn...tes/AN-423.pdf που σε κατευθύνει να το υλοποιήσεις και υπάρχουν επίσης αρκετά sites (μάλλον τα έψαξα όλα) με παρόμοια κυκλώματα (ALC) όπως και τα κυκλώματα που δοκίμασε ο φίλος του παραπάνω site.
    Για την ιστορία δοκίμασα το παρακάτω εύκολο κύκλωμα:

    am_modulation.jpg

    Το έκανα στα γρήγορα και όλα στον αέρα. Δεν με ικανοποίησε ο ήχος που άκουσα και το χειρότερο ήταν ένα σφύριγμα σε όλη την μπάντα που δυνάμωνε ή μίκραινε ανάλογα με τη ρύθμιση του Carrier Level ποντεσιόμετρου.

    Η ερώτηση μου είναι αν υπάρχει κάποιος που να έχει υλοποιήσει κάποιο τρόπο διαμόρφωσης με καλά αποτελέσματα καθότι δεν έχω όργανα και δεν μπορώ να αξιολογήσω το αποτέλεσμα.

    Οποιαδήποτε βοήθεια στον πτωχό εραστή της μπάντας και των ηλεκτρονικών είναι ευπρόσδεκτη.

    8 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris52
    Όνομα
    Nεκταριος
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    723

    Προεπιλογή

    Μακη για δωκιμασε στο παρων κυκλωμα να βαλεις 100nf μεταξι τριμερ και γειωσεις στο carier και αλαξε το πυκνωτη 10uf se 10mf electrolitic

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aris52 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακη για δωκιμασε στο παρων κυκλωμα να βαλεις 100nf μεταξι τριμερ και γειωσεις στο carier και αλαξε το πυκνωτη 10uf se 10mf electrolitic
    Έχω δοκιμάσει με έναν ηλεκτρολικτικό 10uf. Θα προμηθευτώ και κάποια άλλα υλικά και θα το δοκιμάσω.

    Ευχαριστώ Νεκτάριε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    και εδώ:
    modulation AD9850

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SeAfasia Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εδώ:
    modulation AD9850
    Είναι και αυτό ένα από τα σχέδια που έχω προς δοκιμή!
    Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    nikos
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    evia
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπερα σε ολους. Τελικα ποιο δουλευει καλα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eviotis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους. Τελικα ποιο δουλευει καλα
    Καλημέρα,

    τελικά το κύκλωμα που έβαλα στο αρχικό ποστ δουλεύει κανονικά. Στην διαμόρφωση είτε βάλω ηλεκτρολυτικό (10mf) είτε non polarized πυκνωτή στα αφτιά μου είχε το ίδιο αποτέλεσμα. Δεν ξέρω αν θα έβλεπα κάποια διαφορά με όργανα.
    Σε αυτό το σχέδιο πρώτα ρυθμίσεις το carrier και μετά to audio level καθώς το carrier level επηρεάζει το ποσοστό της διαμόρφωσης.
    Το "σφύριγμα" που άκουγα σε όλη την μπάντα σταμάτησε να υπάρχει. Ίσως επειδή ήταν όλα στον αέρα και κάτι δεν ακουμπούσε καλά.
    Παρ' όλα αυτά είχα μεγαλύτερες προσδοσκίες όσον αφορά την ποιότητα της διαμόρφωσης, όχι ότι δεν ήταν καλή και έχω την αίσθηση ότι υπάρχει ένας ελάχιστα ελαφρύς βόμβος όταν δεν υπάρχει διαμόρφωση που δεν ενοχλεί.

    Για τη συνέχεια θα δοκιμάσω να ακολουθήσω τις οδηγίες του επίσημου application note βάζοντας στη διαμόρφωση το 2n7000 και ενώνοντας τα δύο ημίτονα της εξόδου (του AD9850) με ένα μετασχηματιστή 1:1 της Mini Circuits που έχω παραγγείλει.
    Σαν έξοδο χρησιμοποιώ ένα από τα δύο τετράγωνα του AD9850.

    Ότι δοκιμή κάνω θα το γράψω εδώ και λυπάμαι που δεν έχω έναν παλμογράφο ώστε τα συμπεράσματά μου να είναι ορθά.

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Marc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρ' όλα αυτά είχα μεγαλύτερες προσδοσκίες όσον αφορά την ποιότητα της διαμόρφωσης, όχι ότι δεν ήταν καλή και έχω την αίσθηση ότι υπάρχει ένας ελάχιστα ελαφρύς βόμβος όταν δεν υπάρχει διαμόρφωση που δεν ενοχλεί.
    Κατ' αρχήν συγχαρητήρια για την κατασκευή σου. Κάποια στιγμή, όταν συγκεντρώσω τα απαραίτητα εξαρτήματα, θα προσπαθήσω να την κάνω και εγώ.
    Σχετικά με την ποιότητα την διαμόρφωσης... είναι γνωστά τα μειονεκτήματα της διαμόρφωσης AM, έχε όμως υπόψη ότι συνήθως είναι ο δέκτης που θέτει τους περιορισμούς στην ηχητική πληροφορία που θα φτάσει στα αυτιά μας. Στους καλούς δέκτες ακούμε μέχρι περίπου 4 - 5kHz ή και λιγότερο.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    46

    Προεπιλογή

    Εντάξει, σχεδόν 3 χρόνια πέρασαν αλλά οφείλω να ολοκληρώσω την παρουσίασή μου με την τελική έκδοση της κατασκευής που μοιάζει περισσότερο με σάντουιτς παρά με την πρώτη υλοποίηση. Πρόσθεσα στις δύο αναλογικές εξόδους ένα μετασχηματιστή 1:1 για να γίνεται προσαρμογή στα 50Ω και όλα λειτούργησαν άψογα. Α, αγόρασα και έναν παλμογράφο και σώθηκα!!

    IMG_20201122_133115_h.jpgIMG_20201122_133215_h.jpgIMG_20201122_132903_η.jpgIMG_20201122_132925_h.jpgIMG_20201204_190952_h.jpg

    6 Not allowed! Not allowed!

  10. 4 μέλη ευχαρίστησαν τον Marc για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    airgeorge (25-03-21), mikemtb (25-03-21), Τρελός Επιστήμονας (26-03-21), rf radio takis (23-06-21)

  11. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Καλησπερα, επειδη με ενδιαφερει και εμενα το θεμα αυτο. Εχω ακριβως το ιδιο πλακετακι και θελω να του βαλω διαμορφωση ΑΜ. Να παιξω σαν γεννητρια και ισως σαν PLL.
    το μετασχηματιστακι ειναι αυτο στο κεντρο MCL049?? τι αλλες αλλαγες εκανες και τι προσθεσες σε παρκλαω?
    Σε ευχαριστω πολυ!!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εφαρμογες με Pulse-width modulation PWM
    By Magneto in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-21, 13:55
  2. Pulse-width modulation (PWM)
    By Alepower in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-15, 23:09
  3. reactance modulation
    By vellamos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-15, 22:52
  4. Ad9850 proteus
    By patentas in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-01-14, 22:16
  5. pulse amplitude modulation
    By Automatoss in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-10, 10:56

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας