Σελίδα 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 84

Θέμα: Σταθμός αποκόλλησης ZD-8915

  1. #71
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Και ΝΑΙ!!! Μετά από αρκετό κόπο, κάμποσες επικλήσεις και Ευαγγέλια τελικά ξεβούλωσε!! Έκανα ότι είπες, το έβαλα στους 400 ανάποδα και έριχνα καλάι και χτυπούσα συνεχώς πατώντας και την σκανδάλη. Το μεγάλο το συρματάκι από το χτύπημα στράβωσε και είναι για πέταμα πλέον, αλλά χαλάλι!

    Ευχαριστώ πολύ lepouras!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #72
    Μέλος Το avatar του χρήστη nassosxlvbros
    Όνομα
    Nάσος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα,Νέος Κόσμος
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nassosxlvbros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το 8915 το έχουμε από πέρσι το Σεπτέβριο,Πήραμε 4 και τα έχουμε καθημερινά ξεσκίσει στη δουλειά,και εκτός από 3-4 μύτες συνολικά δεν έχει καταλάβει τίποτα!!! Τα βρίσκει λίγο ζόρικα σε μεγάλες επιφάνειες κόλλησης αλλά με λίγη βοήθεια (2ο κολλητήρι) είναι μια χαρά...ΚΑΜΜΙΑ σχέση με τα πανάκριβα Weller που για την ίδια επιφάνεια/ώρες εργασίας γονατίζουν σχεδόν αμέσως... και γω στο σπίτι έχω το ίδιο και δεν έχει κολώσει πουθενά.Συστήνεται με κλειστά τα μάτια σαν αγορά.Ανταλλακτικά μόνο μύτες και πιστόλι,αλλά ΟΚ δεν είναι ακριβά.Παίρνεις ένα πιστόλι,το διαλύεις και το έχεις για ανταλλακτικά,ή πετάς το δουλεμένο και βάζεις κατευθείαν το καινούργιο...

    Update 15/10/2020 :

    Εξαιρετική επιλογή, έχουμε πλέον 6 σταθμούς με τους 4 να δουλεύουν καθημερινά. Μέχρι σήμερα 3 χρόνια μετά, χρειάστηκαν 5 πιστόλια,(επισκευάσιμα αλλά δεν ασχολούμαστε λόγω χρόνου, ούτε και αξίζει με τόσο χαμηλό κόστος αγοράς ) και τα κλασικά αναλώσιμα όπως μύτες και φίλτρα.
    Με τόσο βαριά χρήση το μόνο σίγουρο είναι πως έχουν βγάλει τα λεφτά τους πάνω από 30 φορές το ένα!!!
    Το μόνοι κακό είναι πως αν θες αναλώσιμα σε πιστόλια πρέπει να αγοράζεις ότι βρίσκεις ΑΜΕΣΩΣ γιατί δεν ξέρεις αν θα το ξαναβρείς...

    Αναβαθμίσεις/πατέντες :
    1. 2 τεχνικοί γύρισαν το διακόπτη μπροστά. Μακράν πιο πρακτικό...
    2. Τα τελευταία 4 μοντέλα τα πήραμε με "sleep function" (πιστόλι με 7 pin) Βολικό για εργαστήριο που το δουλεύει περιστασιακά αδιάφορο σε μας που κλείνει 8ωρα...
    3. Η τρόμπα χάλασε στο ένα από τα 6 (το πιο πολυδουλεμένο) και απλά αποσυνδέσαμε το ένα έμβολο. Μια χαράαααα δουλεύει και με το ένα!!!

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nassosxlvbros : 15-10-20 στις 09:07
    Radio Control Service Futaba-JR-Hitec-Sanwa-Airtronics-Multiplex-ΚΟ-Propo.

  3. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον nassosxlvbros για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (15-10-20), selectronic (15-10-20)

  4. #73
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Nov 2020
    Περιοχή
    Σερρες
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Καλήμερα σε όλους σας... Θέλω να αγοράσω σταθμό αποκόλλησης και θαήθελα την γνώμη σας μιας που οι περισσότεροι τα έχετε δουλέψει..Η χρήση του θα είναι ερασιτεχνική μη επαγγελματικη. Έχω δει στο ίντερνετ 3 μοντέλα. το ZD-8915,TO ZD-915 KAI TO ZD-985.Δεν γνωρίζω τις διαφορές μεταξύ τους,ποιο καλύτερο και ποιο όχι. οι τιμές τους είναι σχεδόν το ίδιο αυτή την στιγμή και στα τρία.
    Επίσης αν μου προτείνεται το ZD-8915 ΘΑ πρέπει να ζητήσω το πιστόλι να είναι με "sleep function όπως αναφέρει παραπάνω ο φίλος Νάσος ?
    Επίσης ρίχνοντας μια ματιά στο ίντερνετ έχω δει ότι υπάρχει μεγαλύτερη διαθεσιμοτητα σε ανταλλακτικά και περιφερειακά για το ZD-915
    Όσο για το ZD-985 υπάρχουν ελάχιστες πληροφορίες και ανταλλακτικά.Θα ανεβάσω link και από τα τρία.Η γνωμη σας θα με βοηθήσει ..Σας ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων...
    ZD8915 ZD-8915 Soldering-station (bifelectronic.com)
    ZD-915 ZD915 Desoldering Station for Circuit Repair (bifelectronic.com)
    ZD985 Desoldering gun (bifelectronic.com)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #74
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Εγώ δουλεύω το ZD915, είμαι ευχαριστημένος αλλά το δουλεύω περιστασιακά, όχι βαριά χρήση.
    Τα αναλώσιμα ανταλλακτικά πρέπει να είναι τα ίδια και για τα τρία και μόνο το πιστόλι ίσως έχει διαφορά.
    Λογικά είναι το ίδιο μοντέλο με μικροανανεώσεις

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  6. #75
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΒΑΣΙΛΗΣ78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλήμερα σε όλους σας... Θέλω να αγοράσω σταθμό αποκόλλησης και θαήθελα την γνώμη σας μιας που οι περισσότεροι τα έχετε δουλέψει..Η χρήση του θα είναι ερασιτεχνική μη επαγγελματικη. Έχω δει στο ίντερνετ 3 μοντέλα. το ZD-8915,TO ZD-915 KAI TO ZD-985.Δεν γνωρίζω τις διαφορές μεταξύ τους,ποιο καλύτερο και ποιο όχι. οι τιμές τους είναι σχεδόν το ίδιο αυτή την στιγμή και στα τρία.
    Επίσης αν μου προτείνεται το ZD-8915 ΘΑ πρέπει να ζητήσω το πιστόλι να είναι με "sleep function όπως αναφέρει παραπάνω ο φίλος Νάσος ?
    Επίσης ρίχνοντας μια ματιά στο ίντερνετ έχω δει ότι υπάρχει μεγαλύτερη διαθεσιμοτητα σε ανταλλακτικά και περιφερειακά για το ZD-915
    Όσο για το ZD-985 υπάρχουν ελάχιστες πληροφορίες και ανταλλακτικά.Θα ανεβάσω link και από τα τρία.Η γνωμη σας θα με βοηθήσει ..Σας ευχαριστώ πολύ εκ τον προτέρων...
    ZD8915 ZD-8915 Soldering-station (bifelectronic.com)
    ZD-915 ZD915 Desoldering Station for Circuit Repair (bifelectronic.com)
    ZD985 Desoldering gun (bifelectronic.com)
    Από ότι θα διάβασες έχει πολύ καλές κριτικές και το έχουμε πάρει αρκετοί εδώ μέσα είτε για επαγγελματική είτε ερασιτεχνική χρήση. Η διαφορά τιμής ειναι ελάχιστη με τα άλλα μοντέλα. Αυτό με το sleep functionδεν ξέρω πόσο χρήσιμο είναι, κυρίως μήπως βουλώνει συχνά αν κρυώνει οπότε και θα περιμένεις λίγο περισσότερο χρόνο (δεν ειμαι σίγουρος γιαυτό) ....

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #76
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Nov 2020
    Περιοχή
    Σερρες
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ πολύ..Για να δούμε τι θα μας πουν και οι άλλοι φίλοι περί του θέματος..

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #77
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΒΑΣΙΛΗΣ78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολύ..Για να δούμε τι θα μας πουν και οι άλλοι φίλοι περί του θέματος..
    για το ZD8915 μιλούσα .... Τα έχουν πει όλα !!!

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #78
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    May 2020
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Έχω και εγώ το ZD8915, εδώ και δύο χρόνια,
    Το αγόρασα από bifelectronic.com
    Το πήρα για ερασιτεχνική χρήση.
    Είναι απίστευτο το πόσο εύκολα μπορείς να ξεκολλήσεις εξαρτήματα.
    Δεν έχω κάποιο θέμα, εκτός από το ότι βουλώνει, σπάνια βέβαια.
    Στην αρχή έφραζε συνέχεια, αλλά ακολουθώντας τις συμβουλές (post 52 & 53) είναι πλέον πολύ σπάνιο το πρόβλημα

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vkottikas : 24-11-20 στις 18:50

  10. #79
    Μέλος Το avatar του χρήστη nassosxlvbros
    Όνομα
    Nάσος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα,Νέος Κόσμος
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Αν είσαι συνεχώς 8-12 ώρες πάγκο θες λειτουργία sleep όπως και δήποτε....Και να μην είναι συνέχεια φουλ και βράζει, τζάμπα,αλλά να είναι και ετοιμοπόλεμο αν το χρειαστείς....Άλλωστε δεν κρυώνει εντελώς,στους 200°C είναι.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Radio Control Service Futaba-JR-Hitec-Sanwa-Airtronics-Multiplex-ΚΟ-Propo.

  11. #80
    Μέλος Το avatar του χρήστη nassosxlvbros
    Όνομα
    Nάσος
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα,Νέος Κόσμος
    Μηνύματα
    218

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nassosxlvbros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είσαι συνεχώς 8-12 ώρες πάγκο θες λειτουργία sleep όπως και δήποτε....Και να μην είναι συνέχεια φουλ και βράζει, τζάμπα,αλλά να είναι και ετοιμοπόλεμο αν το χρειαστείς....Άλλωστε δεν κρυώνει εντελώς,στους 200°C είναι.

    UPDATE στο θέμα:
    Ο Bif electronic (Βέλγιο) έχει αυτή τη στιγμή το φτηνότερο σταθμό (για τον 8915 μιλάω πάντα) Οι Πολωνοί μάλλον ξύπνησαν....

    1 Not allowed! Not allowed!
    Radio Control Service Futaba-JR-Hitec-Sanwa-Airtronics-Multiplex-ΚΟ-Propo.

Σελίδα 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 6 7 8 9 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σταθμός κόλλησης-αποκόλλησης
    By otakis in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-20, 23:49
  2. Σταθμός αποκόλλησης ZD915
    By Prezonautis in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 158
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-19, 06:53
  3. Σταθμός συγκόλλησης-αποκόλλησης. Lead-free ή όχι???
    By VaGyver in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-15, 15:47
  4. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-14, 22:07
  5. Σταθμός Κόλλησης Αποκόλλησης
    By gassious in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-14, 01:11

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας