Σελίδα 1 από 9 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 84

Θέμα: Σταθμός αποκόλλησης ZD-8915

  1. #1
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή Σταθμός αποκόλλησης ZD-8915

    Είδα πως κυκλοφορεί και το νεότερο μοντέλο σταθμού αποκόλλησης Zhongdi ZD-8915 σε τιμή παραπλήσια με το κλασικό ZD-915.



    Η βασική διαφορά που βλέπω στα χαρακτηριστικά του ZD-8915 είναι η μεγαλύτερη ισχύς 90W (έναντι 80W του ZD-915).
    Επίσης το πιστόλι του (μοντέλο ZD-553) δείχνει να είναι λίγο καλύτερο ποιοτικά (συγκριτικά πάντα με το το πιστόλι ZD-552 του ZD-915) .

    Τον έχει δοκιμάσει κανείς;

    Spoiler: 



    Το μόνο που βρήκα σχετικά με αυτόν είναι 2 βίντεο παρουσίασής του, αλλά δε με βοηθάνε τα Πολωνικά μου
    https://www.youtube.com/watch?v=ZRvRdWFcbVA
    https://www.youtube.com/watch?v=S9vGHQAT0MA

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kioan : 26-02-18 στις 16:42
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Σε λιγες μερες θα εχω αποψη.

    Μου κανει εντυπωση παντως η σχετικη δυσκολια στην ευρεση του "πιστολιου" ως ανταλλακτικο σε σχεση με το 915 που το βρησκεις σχεδον παντου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Rx/Tx
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Μήπως να περιμένουμε να βγει σετάκι κόλλησης αποκόλλησης δλδ δύο σε ένα κ νοικοκυρεμένα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xarry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε λιγες μερες θα εχω αποψη.

    Μου κανει εντυπωση παντως η σχετικη δυσκολια στην ευρεση του "πιστολιου" ως ανταλλακτικο σε σχεση με το 915 που το βρησκεις σχεδον παντου.
    Θα αναμένουμε εντυπώσεις, μην μας ξεχάσεις

    Υπήρχαν πάρα πολλοί κλώνοι του 915 με διαφορετικό branding οπότε λογικό να κυκλοφορούν παντού τα ανταλλακτικά του. Το πιστόλι του 8915 ίσως δεν είναι πολύ διαδεδομένο επειδή είναι καινούριο μοντέλο. Πάντως το φέρνει και ο grobotronics και το έχει στην ίδια ακριβώς τιμή με το πιστόλι του 915, οπότε εκτιμώ πως τελικά θα εμφανιστεί και αλλού.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rx/Tx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως να περιμένουμε να βγει σετάκι κόλλησης αποκόλλησης δλδ δύο σε ένα κ νοικοκυρεμένα?
    Υπάρχουν τέτοιοι σταθμοί ήδη. Για παράδειγμα από Zhongdi κυκλοφορεί ο ZD-8917B και ο ZD-917.

    Προσωπικά, ειδικά σε τέτοια φθηνά εργαλεία (άρα μεγάλη πιθανότητα κάτι να παραδώσει πνεύμα), δεν μου αρέσει να τα έχω όλα σε ένα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kioan : 26-02-18 στις 22:04
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Rx/Tx
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων

    Προσωπικά, ειδικά σε τέτοια φθηνά εργαλεία (άρα μεγάλη πιθανότητα κάτι να παραδώσει πνεύμα), δεν μου αρέσει να τα έχω όλα σε ένα.

    Κοίτα να δείς που αυτό δεν το είχα σκεφτεί.

    Τον ZD-917 έχω , αρχικά στην δουλειά που δουλεύει ακούραστα κ απροβλημάτιστα σχεδόν δύο χρόνια, κ σκέφτομαι αφού πέρασε τα crash test να παραγγείλω ενα κομμάτι για το σπίτι. Απλά αφού βγηκε καινουργιο μοντελάκι γιατί να μην πάμε σε κατι νεότερο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Λοιπον ο 8915 ειναι ενα πολυ αξιολογο μηχανημα για τα λεφτα του, για ερασιτεχνικη η πολυ ελαφρια επαγγελματικη χρηση. Συγκριτικα με το 915 εχει τεραστια διαφορα στο χρονο που θελει για να ανεβασει θερμοκρασια, ενδεικτικα απο τους 25 στους 350 θελει περιπου 1 λεπτο ισως και λιγοτερο.
    Το πιστολι ερχεται με μια λεπτη σχετικα μυτη και η συσκευασια δεν εχει αλλες οπως ο 915.
    Μου δινει την εντυπωση οτι βουλωνει σχετικα ευκολα αλλα ισως αυτο οφειλεται και στην βιαστικη χρηση απο εμενα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Xarry για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kioan (28-02-18)

  8. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xarry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πιστολι ερχεται με μια λεπτη σχετικα μυτη και η συσκευασια δεν εχει αλλες οπως ο 915.
    Από που τον αγόρασες αν επιτρέπεται; Ρωτάω γιατί στο grobotronics, αλλά και σρ αλλα sites που το έχω δει, λένε πως στη συσκευασία έχει δύο επιπλέον μύτες 1,0 και 1,2mm.

    Sent using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Ναι εχεις δικιο εχει και 2 επιπλεον μυτες (3 συνολο).
    Το πιστολι σαν ανταλλακτικο ερχεται μονο με μια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη makocer
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Napoli Di Morea
    Μηνύματα
    234

    Προεπιλογή

    παρελαβα σημερα τον σταθμο κι εγω (zd-8915) και μετα απο μια συντομη δοκιμη μπορω να πω οτι ειμαι ευχαριστημενος!
    σε συγκριση με τον 915 πιανει την επιθυμητη θερμοκρασια πιο γρηγορα και μαλλον πεφτει και πιο γρηγορα σε χαμηλοτερη...
    αυτο οφειλεται κατα την γνωμη μου εκτος των 10w παραπανω στο νεο μοντελο αλλα και στο θερμαντικο στοιχειο + το μεταλλικο σωμα της μυτης του πιστολιου που ειναι αρκετα μικροτερα απο το παλιοτερο
    μπορειτε να το παρατηρησετε στα πολωνικα βιντεο που εχει παραθεσει ο kioan στο 1ο ποστ
    δεν ξερω αν αυτο μπορει να εχει επιπτωση οταν επιχειρουμε αποκολληση σε multilayer (πχ mainboard κλπ) ή γαιδουροκολλησεις!
    εγω τεσταρισα σε κατι σαβουρες και ολα πηγαν καλα - (ξεκινα απο 160ο min και ανεβαζεις-εγω το πηγα μεχρι 390ο, δεν τον τερματισα)

    σαν εμφανιση ειναι ωραιο μηχανημα 'δειχνει' ποιοτικο αλλα μολις το πιασεις στα χερια, σου μενει η χαρα...πλαστικουρα οσο δεν παει !! πιο ελαφρυ και μικρο απο το 915 καλυτερη οθονη (σε μενα ενα πλαστικο με τις ενδειξεις των button ειχα ψιλοξεκολησει αλλα το πατησα λιγο και ολα οκ -πταισμα) το πιστολι σχεδον ιδιο αλλα λιγο μικροτερο και με διαφορτικο διακοπτη για το φιλτρο
    προσπαθησα να ανοιξω το κουτι λιγο να παρω ματι τι γινεται μεσα αλλα αφου ξεβιδωσα 4 βιδες απο κατω και ξεκουμπωσα το πανω καπακι τελιικα ειδα οτι εχει τη γνωστη κινεζικη (σφιχτη)συναρμολογηση και το ξανακλεισα !
    απ οσο ειδα τα καλωδια ειναι σωστα μονωμενα (διακοπτης-φυσα-ασφαλεια στο πισω μερος) εχει ενα φιξ μηχανισμο vacuum με 2 σωληνακια κι ενα μεταλλικο κουτι για το ηλεκτρονικο μερος διπλα του -κλειστο απ οσο ειδα μ ενα μ ι κ ρ ο ανεμιστηρακι (5-6 εκ) για ψυξη - καμια σχεση με το 915 μπορω να πω ...ελπιζω αυτη η συμπυκνωση να μην βγει σε κακο μακροπροθεσμα -θα δειξει
    μαζι εκτος απο το πιστολι εχει 3 βελονες καθαρισμου, 2 μυτες πλεον αυτης που ειναι ηδη στο πιστολι, 4 φιλτρακια για αλλαγη , και μια αρκετα ποιοτικη βαρια βαση με σφουγγαρακι (ανεξαρτητη)

    το zd-8915 το αγορασα απο το https://www.bifelectronic.com/ το οποιο δεν γνωριζα-ψαχνοντας τριγυρω (ebay, sites κλπ) επεσα πανω του κατα τυχη και ειδα οτι εχει καποια πραγματακια αλλα εδω θα ηθελα την γνωμη απο πιο εμπειρους οσο αφορα τα προιοντα του (υλικα,εργαλειακια κλπ κλπ)
    το σιγουρο ειναι οτι μου εκανε καλη εντυπωση η τιμη του 70,38€ + 10€ μεταφορικα απο Βελγιο = 80.3 ευρα ουτε το 915 δεν παιρνεις !
    πληρωσα με πευπαλ κι ηρθε σε 4 μερες
    για ριχτε καμια ματια και πειτε γνωμη γιατι σκεφτομαι να παρω τπτ σπρευ,κολησεις,flux,σετακια απο υλικα κλπ

    εδω ενα βιντεο απο τον σταθμο zd 985 >> https://www.youtube.com/watch?v=lzzZIOampik
    πιστευω οτι ειναι σχεδον ιδιος εσωτερικα με τον 8915

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη makocer : 10-03-18 στις 15:14
    ...ο χειροτεροτεχνίτης..!

  11. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον makocer για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kioan (10-03-18), Xarry (10-03-18)

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Μιχαλη παρατηρησες να βουλωνει ευκολα;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 9 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σταθμός κόλλησης-αποκόλλησης
    By otakis in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-20, 23:49
  2. Σταθμός αποκόλλησης ZD915
    By Prezonautis in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 158
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-19, 06:53
  3. Σταθμός συγκόλλησης-αποκόλλησης. Lead-free ή όχι???
    By VaGyver in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-15, 15:47
  4. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-14, 22:07
  5. Σταθμός Κόλλησης Αποκόλλησης
    By gassious in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-14, 01:11

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας