Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Ηλεκτρομαγνητικη κλειδαρια

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη cloud_constructor
    Όνομα
    cloud constructor
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθηνα ΚΑΙ εγω
    Μηνύματα
    456

    Cool Ηλεκτρομαγνητικη κλειδαρια

    Καλησπερα σε ολους!!!

    Αργησα αλλα το καταφερα να γραψω ξανα μιας κ για καποιο λογο δε μπορουσα να κανω Login για πανω απο 10 δευτερολεπτα για μηνες οποτε ημουν απλα ενας σιωπηλος σκοτεινος τυπος στην γωνια με γυαλια ηλιου τη νυχτα και καπαρντινα σε φαση ποιος ξερει τι εχει εκει μεσα που ακουγε κ δε μιλαγε . Μετα το format οοολα οκ (προφανως ειχαν κολισει οι popup blockers γιατι με αυτους δεν εχει Login και παρολο που τους εκλεινα δεν ενιωθε.)

    Ha , μετα απο αυτη την περριτη εισαγωγη παμε στην ουσια

    Κοιταχτε να δειτε τι γινεται...

    Εχω πιασει κ εχω φτιαξει με arduino ενα συστημα προσβασης με κωδικο και rfid (για αρχη δηλαδη) που θα ελενχει απλα εναν απο αυτους τους ηλεκτρομαγνητικους πιρους που μπαινουν στην πορτα .Τωρα που το μαραφετακι κοντευει να τελειωσει (λεμε τωρα... ηδη το παιδευω κανα 3 βδομαδο μεταξυ δουλειων κτλ) λεω να αρχισω να ψαχνομαι τι θα βαλω για τη πορτα

    Βλεπω γενικα οτι υπαρχουθν 2 απλοι τροποι..ο ενας ειναι ηλεκτρομαγνητης που κραταει την πορτα κλειστη κ ο αλλος ειναι ενας πιρος που μπαινει μεσα στην πορτα.

    Η τοποθετηση του δευτερου πρεπει να γινει απο κανα κλειδαρα αλλα πραγματικα ντρεπομαι να τους πω εεε ελα βαλε μου τον πυρο εσυ κ θα εχω φτιαξει δικο μου συστημα , κ με εναν 2 που μιλισα θελανε sony & de να μου πουλισουν "πακετο" με ολα μεσα. Οποτε εχω αρχισει να σκεφτομαι μηπως απλα να παω στην πρωτη λυση , δηλ τον ηλεκτρομαγνητη.. να το αγορασω μαζι με τα παρεκλομενα του να το βαλω μονος μου (εξωτερικα εννοειται, φαινεται ποιο απλο)

    Εχει δοκιμασει καποιος κατι τετοιο?Κραταει ρε παιδια η πορτα?λενε εκει 500 κιλα κ τετοια... η να αρχισω να ψαχνω για ηλεκτροπυρο εξωτερικο?

    Σας ζαλισα με το σεντονακι μου ...

    Επισης μου φανηκε λογικο να το βαλω στην συγκεκριμενη κατηγορια μιας κ εξαρτημα ειναι

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    καλησπερα θα προτιμουσα ηλεκτροπυρο για μεγαλυτερη ασφαλεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Γλυφάδα
    Μηνύματα
    615

    Προεπιλογή

    Βλεπω γενικα οτι υπαρχουθν 2 απλοι τροποι..ο ενας ειναι ηλεκτρομαγνητηςπου κραταει την πορτα κλειστη κ ο αλλος ειναι ενας πιρος που μπαινει μεσα στηνπορτα
    Το θέμα που σε απασχολεί έχει ξανασυζητηθεί ΕΔΩ




    Εχω πιασει κ εχω φτιαξει με arduino ενα συστημα προσβασης με κωδικο και rfid

    Με 10 ευρώ παίρνεις έτοιμο RFID access control με πληκτρολόγιο. Δες
    ΕΔΩ

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.452

    Προεπιλογή

    Ο πύρος έχει ένα θέμα. Μπορεί να κολλήσει και να μην μπορείς να βγεις έξω. Ο ηλεκτρομαγνήτης είναι fail-safe αν κάτι γίνει, κόβεις όλα τα ρεύματα και βγαίνεις. Μήπως όμς θες το αντίστροφο όπως πχ στους ανελκυστήρες? Δλδ πάντα κλειστή η πόρτα και μόνο αν όλα οκ να μπορεί να ανοίξει? Στα περισσότερα κτήρια πάντως ηλεκτρομαγνήτες παίζουν, και ακόμα και τα 200κιλά πρακτικά δεν ανοίγουν όσο και να κοπανάς. Πρώτα ξεπακτώνονται οι μαγνήτες και μετά ανοίγουν....

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cloud_constructor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολους!!!

    ,,,δηλ τον ηλεκτρομαγνητη.. να το αγορασω μαζι με τα παρεκλομενα του να το βαλω μονος μου (εξωτερικα εννοειται, φαινεται ποιο απλο)

    Εχει δοκιμασει καποιος κατι τετοιο?Κραταει ρε παιδια η πορτα?λενε εκει 500 κιλα κ τετοια... η να αρχισω να ψαχνω για ηλεκτροπυρο εξωτερικο?
    καλή..

    τι να κρατήσει;; 4 βιδες στην πόρτα και 4 βιδες στην κάσα, έτσι είναι οι εξωτερικοι ηλεκτρομαγνήτες,
    ισως να υπάρχουν και καλύτερα.
    φιλε ξύλινη πόρτα που έχει βιδωμένο ηλεκτρομαγνήτη ανοιγει για πλάκα, κοιτα για θωρακισμένη αλουμινόπορτα με ετοιμο σύστημα.
    να ξερεις πως αυτα τα βιδωτα ειναι για παιδάκια, ενας άντρας ανοιγει την πόρτα ευκολα.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spark : 28-02-18 στις 14:36

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.452

    Προεπιλογή

    Ακριβως αυτό. Ο ηλεκτρομαγνήτης ειναι ισχυρότερος από βίδες

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    καταρχην για να ξεδιαλυνουμε λιγο τα πραγματα και να τα χωρισουμε και σε κατηγοριες ,αναλογως αρχικα με το κοστος αγορας διοτι υπαρχει και ηλεκτρομαγνητης με 50€ και με 500€.Το ιδιο ισχυει και με τους ηλεκτροπυρους.
    Σε φτηνο ηλεκτροπυρο (της ταξης των 60€) παρεχει περισσοτερη ασφαλεια ,ωστε να μην παραβιαστει,αλλα καπου καπως καποτε θα σε κλειδωσει μεσα,χωρις να παρεχει την δυνατοτητα χειροκινητου ξεκλειδωματος.Απο την αλλη ο φτηνος η/μαγνητης με μια δυνατη σπρωξια ανοιξε(οπως αλλωστε και ολα των ειδων κυπρι).Για την τοποθετηση θεωρω οτι πρεπει να τοποθετηθουν σωστα και οχι με λαμαρινοβιδακια ή δεν ξερω με τι αλλο.
    Αυτο που δεν εχω δοκιμασει ειναι η κλειδαρια-πυρος που εχουν στην αμερικη ο οποιος σου δινει δυνατοτητα ξεκλειδωματος με κλειδι.Για αλλο μεσο ειναι και η ηλεκτρικη κουτιαστη(λογω θορυβου για εξωτ.πορτες κλπ) αλλα δεν εχω λυσει να δω πως κλειδωνει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Είχα και εγω το ίδιο πρόβλημα για την πορτα εισόδου του κτηρίου.

    Πάντα σε συνδυασμό με το κυπρί, ο πίρος που είναι μόνιμα έξω και μαζεύει με το ρεύμα δεν μου άρεσε απο πλευράς ασφάλειας σε περίπτωση διακοπής ρεύματος και επίσης στην περίπτωση χωνευτού πίρου είναι και λίγο δυσκολότερη η τοποθέτηση.

    Τελικά κατέληξα στο εξής:
    1) Ηλεκτρομαγνήτης. Δεν θυμάμαι τα κιλά αλλά πρέπει να είναι ο μικρότερος και έχω στερεώσει το σίδερο που έλκει στην κάθετη πλευρά και επάνω της (ξύλινης) πόρτας με καρόβιδα και παξιμάδι αυτασφαλιζόμενο εσωτερικά.
    2) Το κυπρί που είχε η πόρτα.
    3) Στο σταθερό μέρος της πόρτας κοντα στο κυπρί έχω διακριτικό μεταλλικό κουμπί για την έξοδο.
    4) Για την είσοδο στο κτήριο έχω εξωτερικά την κεραία απο ένα RFID controller (ebay ~40€)

    Επίσης, στην εγκατάσταση μου:
    To κυπρί θέλει τάση για να ανοίξει ενώ ο ηλεκτρομαγνήτης θέλει τάση για να κρατήσει κλειστή την πόρτα (η ισχύς συγκράτησης του ηλεκτρομαγνήτη πρέπει να είναι κάπου στ 3W.
    Το θυροτηλέφωνό μου έχει ξεχωριστό κουτί τροφοδοσίας με επιπλέον backup μπαταρία 12V/7Ah το οποίο τροφοδοτικό έχει μέσα ρελέ με NO/NC επαφές.
    Στην πλακέττα αυτού του τροφοδοτικού έχω συνδέσει το trigger output του RFID controller το οποίο μου δίνει την δυνατότητα να μπορώ απο οποιδήποτε θυροτηλέφωνο του κτηρίου να μπορώ να ανοίγω την πόρτα για να μπορέσει να μπεί κάποιος που δεν έχει RFID tag/card, επισκέτης πιτσαδόρος κλπ.

    Στο επόμενο βήμα θα τοποθετησω νέο RFID controller με IP (τον έχω σχεδόν έτοιμο για τοποθέτηση ).

    Μεχρι τώρα πάντως γλύτωσα τουλάχιστον ένα περιστατικό που έπεσε στην αντίληψή μου...

    Al-Bano.JPGAl-Bano2.JPG

    2 Not allowed! Not allowed!

  9. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον Painter για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    cloud_constructor (01-03-18), Gaou (01-03-18)

  10. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    ποση ωρα το προσπαθησε ?

    η ωρα 07 14 ειναι σωστη ? επιασε τοσο νωρις δουλεια ?

    αν μπορεις βαλε ενα link για το 4)

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Λοιπόν,

    Τώρα που είδα πάλι το video η συνολική προσπάθεια κράτησε 50" και ναί ή ώρα είναι σωστή (NTP server) Σάββατο πρωί. Ο τύπος ήρθε απο το κωριό έτοιμος για ποδηλατάδα αλλα ευτυχώς δεν του έκατσε.

    Ο controller που έχω ετοιμάσει για να τοποθετήσω είναι αυτός https://www.ebay.co.uk/itm/TCP-IP-Access-Controller-Panel-Access-control-ID-Card-Reader-RFID-Card-Reader-CO/192189540280?hash=item2cbf63a7b8:g:HKwAAOSwK6RZFly Y
    Αύτή είναι και η κεραία που έχω πάρει για να βάλω, είναι τετρασύρματη και είναι λόγω συμβατότητας με τα υπάρχοντα RFID tags στους 125Khz. Ο controller υποστηρίζει 2 πόρτες.

    Αυτό https://www.ebay.co.uk/itm/Door-Acce....c100705.m4780
    είναι το τροφοδοτικό που έχω ήδη επάνω με τον παλιό RFID controller. Υποστηρίζει τo button για το άνοιγμα της πόρτας απο μέσα και επίσης ριθμίζεις την διάρκει πχ.5" που θα κόβει τον ηλεκτρομαγνήτη ή/και θα δίνει στο κυπρί.

    Αυτός -τουλάχιστον εμφανισιακά- https://www.ebay.co.uk/itm/RFID-Card-Password-Security-Door-Access-Control-System-Embedded-Magnetic-Lock/202177343966?hash=item2f12b571de:g:qIMAAOSwz71ZV8j 2

    είναι ο "παλιός" RFID controller. Μπορεί να δουλέψει τελείως αυτόνομα (πρόσθεση/αφαίρεση καρτών κλπ) αλλα υποστηρίζει και σύνδεση με υπολογιστή RS232/RS422 αλλα το κινεζοπρόγραμμα που τον συνοδεύει είναι τελείως άθλιο.
    Πρέπει να τον έχω σε χρήση κάπου στα 5 χρόνια και άν και τελείως κινεζιά δέν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.
    Η κεραία είναι ενσωματωμένη, ένα καπου στα 6cm εξωτερική διάμετρο πίσω απο το πληκτρολόγιο. Την ξύλωσα και με ένα λεπτό ομοαξονικό περίπου 30cm σύνδεσα κεραιούλα εξωτερικού χώρου για να έχω τον controller στην εσωτερική μεριά του σπιτιού.

    Μία ακόμη λύση στο κλείδωμα είναι και αυτό εδώ το μαραφέτι https://www.ebay.co.uk/itm/12V-Electric-Drop-Bolt-Door-Lock-Deadbolt-Strike-with-Fail-Safe-Mode-EDL-DB200/152885929565?hash=item2398b6265d:g:MJUAAOSwXEdag4~ q

    που όμως δέν έχω δεί απο κοντά και έτσι δέν γνωρίζω αν είναι καλό και ασφαλές.

    Να συμπληρώσω εδώ πως ο Ethernet RFID controller έχει και αυτός μια εφαρμογή ελέγχου που όσο την δούλεψα περνόντας τις υπάρχουσες κάρτες είναι αποδεκτή, όχι και τόσο για χρήση απο περισότερους του ενός υπολογιστές αλλα γενικά είναι μιά χαρά και με backup/restore της βασης καρτών/χρηστών. Δυστυχώς δέν έχει web interface αλλα και ή χρήση της εφαρμογής σε ένα σπίτι χρειάζεται για τον αρχικό προγραμματισμό καρτών/tags και χρηστών με τα αντίστοιχα tags και άντε να καταργήσεις κάπποια κάρτα αν χαθεί ή να τσεκάρεις ώρες εισόδου άν χρειαστεί.

    Η λύση με τους ηλεκτρομαγνήτες δέν είναι κακή και είναι πανεύκολο τουλάχιστον απο controller καλώδια κλπ μπορεί να εγκατασταθεί διπλή λύση, με δύο ηλεκτρομαγνήτες ή ηλεκτρομαγνήτη + πίρος. Ο ηλεκτρομαγνήτης όμως σαν γκουμούτσα που είναι δέν βολεύει να τοποθετηθεί παραμόνο στο πάνω μέρος της πόρτας.
    Για εμένα η συνύπαρξη ηλεκτρομαγνήτη με το κυπρί είναι απαραίτητη γιατί ας πούμε δέν θέλεις να γίνει διακοπή ρεύματος και να ανοίξει η πόρτα με τον αέρα σύν το ότι έχεις δύο σημεία που θα πρέπει να παραβιάσει ο άλλος για να μπεί. Πιστεύω πως άν ο άλλος πέσει πάνω σε πόρτα που την συγκρατεί μόνο ένας "μικρός" -πρέπει να έχω δεί 3 νούμερα- ηλεκτρομαγνήτης τότε μάλλον θα ανοίξει. Μαζί με την συμβατική γλώσσα/κυπρί αυτό το κάνει δύσκολο.

    Αυτάαα...

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Painter : 01-03-18 στις 00:18

  12. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον Painter για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (01-03-18), kioan (01-03-18), mikemtb (01-03-18)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προσταστια απο Ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια
    By tasos94 in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-15, 04:55
  2. ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ
    By electricalgian in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-14, 01:33
  3. ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΒΟΜΒΑ
    By stathiss in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-13, 11:20
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-12, 14:07
  5. Ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια απο pc
    By johny16 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-06, 00:32

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας