Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 14 από 14

Θέμα: Ηλεκτρομαγνητικη κλειδαρια

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη cloud_constructor
    Όνομα
    cloud constructor
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθηνα ΚΑΙ εγω
    Μηνύματα
    456

    Προεπιλογή

    Sorry Παιδια το ξαναγραφω γιατι κατι επαθε κ χαλασε το encoding χαρακτηρων.

    συνοπτικα εγραφα τα εξης :

    Σορυ ξεχασα να πω οτι μιλαγα για πορτα ασφαλειας.
    το οτι μπορει να μαγκωσει μηχανικα ο πυρος το σκεφτικα να πω την αλληθεια , αλλα οτι ειναι αδυναμος ο ηλεκτρομαγνητης το σκεφτικα κ αυτο ομως επιδη η πορτα (μιλαμε για πορτα διαμερισματος μου) εχει και κλειδαρια μηχανικη καλη (για τωρα) ελεγα να το βαλω σαν εξτρα ασφαλεια

    Σιγοθρα θελω πυρο που μενει ανοιχτος χωρις ρευμα

    οτι δεν εχω αιτιολογια που το κανω με arduino και δεν αγοραζω κ εγω απο ebay (αν κ με τις μλκιες πουε χουν κανει με τελωνεια δε ξερω αν συμφαιρει τελικα..) , κ οτι απλα ... οχι δεν εχω αιτιολογια ετσι μου ρθε βασικα χαχαα

    οτι σκεφτομαι ισως να βαλω κανενα καλουδι αν καποιος κατσει πανω στο "χαλι" ας πουμε (πιεζοηλεκτρικο συστημα) η break beams

    Παντως αν βαλω πυρο εσωτερικο στη πορτα δε ξερω κατα ποσο μπορω να το κανω μονος μου οποτε ισως απλα παω σε καποιο μαστορα να του πω ψηλε βαλε ενα καλο πυρο... Ακομα ειναι υπο σκεψη το ολο θεμα.

    Σας εχει τυχει να μεινει κλειστος ο πυρος (εννοω απο αυτους θελουν ρευμα να μεινουν κλειστοι

    Σουπερ θενξ για τις απαντησεις!!!!

    CTRL+A CTRL+C και παταμε υποβολη ,,,ειναι πιθανο να με εχει πεταξει εξω....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cloud_constructor : 01-03-18 στις 14:31

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Αφού η πόρτα θα είναι κλειδωμένη (καλό είναι η πόρτα να μην ανοίγει με τίποτε ηλεκτρονικό) κάντο συναγερμό, ενεργοποίηση / απενεργοποίηση από το πληκτρολόγιο ή από RFID μπρελόκ για να μην παιδεύεσαι.
    Και σπαστήρια να έχουν πρέπει να ανοίξουν και την πόρτα.
    Μπορείς να βάλεις option και αυτό που λες να μην κάθεται πολύ ώρα μπροστά στην είσοδο, αλλά πρέπει είναι επίφοβο για ψευδείς συναγερμούς όταν λείπεις και να ταλαιπωρείς τους γείτονες άσκοπα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Άκυρο ποστ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Oct 2015
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΟ
    Μηνύματα
    18

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Painter Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν,

    Τώρα που είδα πάλι το video η συνολική προσπάθεια κράτησε 50" και ναί ή ώρα είναι σωστή (NTP server) Σάββατο πρωί. Ο τύπος ήρθε απο το κωριό έτοιμος για ποδηλατάδα αλλα ευτυχώς δεν του έκατσε.

    Ο controller που έχω ετοιμάσει για να τοποθετήσω είναι αυτός https://www.ebay.co.uk/itm/TCP-IP-Access-Controller-Panel-Access-control-ID-Card-Reader-RFID-Card-Reader-CO/192189540280?hash=item2cbf63a7b8:g:HKwAAOSwK6RZFly Y
    Αύτή είναι και η κεραία που έχω πάρει για να βάλω, είναι τετρασύρματη και είναι λόγω συμβατότητας με τα υπάρχοντα RFID tags στους 125Khz. Ο controller υποστηρίζει 2 πόρτες.

    Αυτό https://www.ebay.co.uk/itm/Door-Acce....c100705.m4780
    είναι το τροφοδοτικό που έχω ήδη επάνω με τον παλιό RFID controller. Υποστηρίζει τo button για το άνοιγμα της πόρτας απο μέσα και επίσης ριθμίζεις την διάρκει πχ.5" που θα κόβει τον ηλεκτρομαγνήτη ή/και θα δίνει στο κυπρί.

    Αυτός -τουλάχιστον εμφανισιακά- https://www.ebay.co.uk/itm/RFID-Card-Password-Security-Door-Access-Control-System-Embedded-Magnetic-Lock/202177343966?hash=item2f12b571de:g:qIMAAOSwz71ZV8j 2

    είναι ο "παλιός" RFID controller. Μπορεί να δουλέψει τελείως αυτόνομα (πρόσθεση/αφαίρεση καρτών κλπ) αλλα υποστηρίζει και σύνδεση με υπολογιστή RS232/RS422 αλλα το κινεζοπρόγραμμα που τον συνοδεύει είναι τελείως άθλιο.
    Πρέπει να τον έχω σε χρήση κάπου στα 5 χρόνια και άν και τελείως κινεζιά δέν είχα ποτέ κανένα πρόβλημα.
    Η κεραία είναι ενσωματωμένη, ένα καπου στα 6cm εξωτερική διάμετρο πίσω απο το πληκτρολόγιο. Την ξύλωσα και με ένα λεπτό ομοαξονικό περίπου 30cm σύνδεσα κεραιούλα εξωτερικού χώρου για να έχω τον controller στην εσωτερική μεριά του σπιτιού.

    Μία ακόμη λύση στο κλείδωμα είναι και αυτό εδώ το μαραφέτι https://www.ebay.co.uk/itm/12V-Electric-Drop-Bolt-Door-Lock-Deadbolt-Strike-with-Fail-Safe-Mode-EDL-DB200/152885929565?hash=item2398b6265d:g:MJUAAOSwXEdag4~ q

    που όμως δέν έχω δεί απο κοντά και έτσι δέν γνωρίζω αν είναι καλό και ασφαλές.

    Να συμπληρώσω εδώ πως ο Ethernet RFID controller έχει και αυτός μια εφαρμογή ελέγχου που όσο την δούλεψα περνόντας τις υπάρχουσες κάρτες είναι αποδεκτή, όχι και τόσο για χρήση απο περισότερους του ενός υπολογιστές αλλα γενικά είναι μιά χαρά και με backup/restore της βασης καρτών/χρηστών. Δυστυχώς δέν έχει web interface αλλα και ή χρήση της εφαρμογής σε ένα σπίτι χρειάζεται για τον αρχικό προγραμματισμό καρτών/tags και χρηστών με τα αντίστοιχα tags και άντε να καταργήσεις κάπποια κάρτα αν χαθεί ή να τσεκάρεις ώρες εισόδου άν χρειαστεί.

    Η λύση με τους ηλεκτρομαγνήτες δέν είναι κακή και είναι πανεύκολο τουλάχιστον απο controller καλώδια κλπ μπορεί να εγκατασταθεί διπλή λύση, με δύο ηλεκτρομαγνήτες ή ηλεκτρομαγνήτη + πίρος. Ο ηλεκτρομαγνήτης όμως σαν γκουμούτσα που είναι δέν βολεύει να τοποθετηθεί παραμόνο στο πάνω μέρος της πόρτας.
    Για εμένα η συνύπαρξη ηλεκτρομαγνήτη με το κυπρί είναι απαραίτητη γιατί ας πούμε δέν θέλεις να γίνει διακοπή ρεύματος και να ανοίξει η πόρτα με τον αέρα σύν το ότι έχεις δύο σημεία που θα πρέπει να παραβιάσει ο άλλος για να μπεί. Πιστεύω πως άν ο άλλος πέσει πάνω σε πόρτα που την συγκρατεί μόνο ένας "μικρός" -πρέπει να έχω δεί 3 νούμερα- ηλεκτρομαγνήτης τότε μάλλον θα ανοίξει. Μαζί με την συμβατική γλώσσα/κυπρί αυτό το κάνει δύσκολο.

    Αυτάαα...
    Και εμένα με είχε προβληματίσει το θέμα γιατί την εξώπορτα την κλειδώνουμε. Όταν έρθει κάποιος αναγκαζόμαστε να κατέβουμε για να ανοίξουμε. Για να αποφύγουμε την ταλαιπωρία είχα καταλήξει σε αυτή την ηλεκτρική κλειδαριά .http://www.lockitnow.gr/tesa-tcp-ele...ical-lock.html
    Ακριβή βέβαια αλλά μας ικανοποιούσε στο θέμα ασφάλειας. Μέχρι τώρα βέβαια δεν έχει τοποθετηθεί, γιατί πρώτα θα αλλαχθει η πόρτα με καινούργια.
    Είχα σκεφτεί μάλιστα να βάλω και καρταναγνώστη για εύκολο άνοιγμα , ο οποίος θα έμπαινε εσωτερικά για λόγους ασφαλείας, πάνω στο τζάμι.
    Πιστεύετε ότι θα μπορούσαι να διαβάσει ενω μεσολαβεί το τζάμι??

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Προσταστια απο Ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια
    By tasos94 in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-15, 03:55
  2. ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ
    By electricalgian in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-14, 00:33
  3. ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΒΟΜΒΑ
    By stathiss in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-13, 10:20
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-12, 13:07
  5. Ηλεκτρομαγνητικη ακτινοβολια απο pc
    By johny16 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-06, 23:32

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας