Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Οργάνωση εργαστήριου + προτάσεις για πολύμετρο

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη finos
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.774

    Προεπιλογή Οργάνωση εργαστήριου + προτάσεις για πολύμετρο

    Γεια σας
    Πως θα οργανωνατε τα Ραφια με τα εξαρτήματα https://goo.gl/images/jZ3S56 , το παθητικό υλικό;
    Θέλω να δω διαφορετικές προτάσεις οργάνωσης για να καταλήξω πια με βολεύει .
    Επιπλέον το πολύμετρο μου άρχισε να " κάνει νερά " κι θέλω να μου προτείνετε κάνα δυο στα 50-60€ max τα uni-t είναι καλά;
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Το κυριότερο και πιο βολικό που έχω κάνει είναι ένα πορτοφόλι απο τα σακκουλάκια των εξαρτημάτων που τα μοίρασα σε 5 θέσεις με θερμοκόλληση ή ηλεκτρικό σίδερο (!!!) και τα έραψα σε "τετραδιάκι". Το ξεφυλλίζω και έχω όλα τα νούμερα και όταν πάνε να τελειώσουν γεμίζω ξανά !!! Ένα άλλο υπερδιπλάσιο αυτών τα διπλώνει όλα μαζί και με ένα σελοτεϊπ κλείνουν !!!! Τα υπόλοιπα όπως βολεύετε καθένας και ανάλογα με την τσέπη του ... !!!
    Πορτοφολάρα.jpg

    3 Not allowed! Not allowed!

  3. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον ΜαστροΤζεπέτο για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (02-03-18), Sakan89 (02-03-18)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Εξαρτάται απ' τα εξαρτήματα.
    Τα βιβλίο παραπάνω αξίζει όταν έχεις 10-20 από κάθε εξάρτημα. Στο ebay πουλάνε έτοιμα ντοσιέ και διαφάνειες, δεν αξίζει τον κόπο να το κάνεις μόνος σου.
    Για smd ή tht λίγα τεμάχια αξίζουν κάτι μικρά κουτάκια που μπορείς να τα ενώσεις και μεταξύ τους. (link)
    Για πολλά τεμάχια τα αφήνεις πάνω στο reel και τα περνάς σε μπάρες τις οποίες τοποθετείς σε βάσεις στον τοίχο.
    Για modules και THT εξαρτήματα αξίζουν τα κουτιά που έχουν ρυθμιζόμενο μήκος με συρταρωτά διαχωριστικά (link)
    Για κοννέκτορες, βίδες, μπαταρίες, κοσάκια κλπ αυτό που έδειξες. Υπάρχουν και άλλα τα οποία δεν έχουν χωρίσματα και έχουν συρταράκια με διάφορα μεγέθη. Υπάρχουν και όρθια που γυρίζουν (σε καταστήματα θα τα πετύχεις)

    Για tube δεν έχω σκεφτεί κάτι καλό, σε κούτες τα βάζω :P

    Τα αγαπημένα μου είναι τα διαφανή κουτιά με τα συρταρωτά διαχωριστικά, 40 κουτιά σε μια ραφιέρα 2.5m, 5 σε κάθε ράφι και χωράνε τα πάντα από μικρές παραγγελίες.
    Θεματολογία ανά ράφι και ταμπελάκι μέσα στο κουτί με το τι περιέχει και είσαι άρχοντας



    *Μπαταρία έχει?
    Αφού δεν ασχολείσαι με δίκτυο πάρε τα aneng και κράτα λεφτά για bench DMM

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fire Doger : 02-03-18 στις 01:40

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Fire Doger για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (02-03-18)

  6. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Έχω δοκιμάσει πάσης φύσεως κουτιά. Όπως φαίνεται στη φώτο παρακάτω.

    koutia.jpg

    Τα συρταράκια που προτείνει και ο Στέφανος είναι καλά αλλά έχουν τρία ελαττώματα. Πιάνουν πολύ τοίχο, πρέπει να κινείσαι συνέχεια για να πάρεις κάτι και έχουν (περίπου) στάνταρ μέγεθος.

    Η δική μου άποψη για την καλύτερη αποθήκευση εξαρτημάτων είναι κατασκευή σαν αυτή στο σκίτσο όπου μπαίνουν συρταρωτά κουτιά με θήκες σαν αυτά του jumbo ή σαν αυτά του LIDL με πολλές θήκες, σε συνδυασμό με κουτιά για πιο μεγάλα αντικείμενα.

    Graphic1.jpg

    Με αυτό τον τρόπο έχεις πολύ υλικό σε σχετικά μικρό χώρο και το πλεονέκτημα να παίρνεις κοντά σου τα κουτιά που χρειάζεσαι (συνήθως με αντιστάσεις - πυκνωτές) και δουλεύεις πιο άνετα.

    Σε κάθε περίπτωση για να οργανωθείς σωστά πρέπει να διαθέσεις αρκετό χρήμα. Αν αγοράζεις λίγα λίγα από όπου βρεις καταλήγεις σαν την φωτογραφία παραπάνω.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον elektronio για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Sakan89 (02-03-18)

  8. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    φίνο αν χρησημοποιείς smd πάρε βιβλίο αντιστάσεων και πυκνωτών , βολεύει πολύ για τα πρωτότυπα.
    SMD σε σακουλάκια ,σηρταριέρες με λίγο search θα βρεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη finos
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.774

    Προεπιλογή

    αμα ταξινομουσα τις αντιστασεις κι τους πικνοτες με βαση τον πολαπλασιαστη ? δλδ στο ραφι 1 να εχω 1Ω 10Ω 100Ω 10κ 100κ κτλ ? θα ηταν βολικο ?
    smd δεν εχω δουλεψει ακομα

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #7
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    εγώ έχω όλες τις αντιστάσεις μέσα σε ενα συρτάρι,,, περίπου 300-500 απο καθε τιμή απο 3Ω έως 3Μ μεσα σε ξεχωριστά σακουλάκια με
    την τιμή αναγραφόμενη πάνω.

    τους ηλεκτρολυτικους τους εχω χωρίσει ανάλογα με το βολταζ,, απο 3 εως 16 βολτ όλοι μαζί,,αν η κατασκευη μου ειναι εως 12 βολτ εκει θα τους βρω.

    απο 22 εως 35 βολτ ολοι μαζι, αν η κατασκευή ειναι απο 14 εως 25 βολτ εκει θα τους βρω.

    απο 40 εως 400βολτ ολοι μαζι,, αν η κατασκευη υπερβενει τα 30 βολτ εκει θα ψαξω.

    3 σακούλια δηλ. στο ιδιο συρτάρι.


    τα τρανζίστορ τα εχω ξεχωριστά απο τα μοσφετ,, σε διαφορετικό συρταρι.
    μετα ενα συρτάρι για τα ποτενσιομετρα και τα τριμερ.

    οι ζενερ ξεχωριστά απο τις κανονικές διόδους και τα λεντ.

    τα πηνία ολα μέσα σε ενα συρτάρι.. αν ασχολούμουν με ασύρματη επικοινωνια τα πηνια θα τα ξεχώριζα ένα προς ένα...ενω
    τωρα που συνήθως τα χρεισιμοποιω σαν φίλτρα δεν εχω ανησυχίες για την ακριβή τιμή τους, αυτο
    που θελω να πω ειναι οτι
    η ταξινόμηση που κάνει ο κάθε ένας είναι ανάλογη με τις κατασκευές που κάνει.

    πχ ολα τα ολοκληρωμένα που εχω..[καμια 500αρια] διαφορετικά μεταξύ τους χωράνε όλα μέσα σε ενα συρτάρι μαζι με τα σακουλάκια τους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.168

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αμα ταξινομουσα τις αντιστασεις κι τους πικνοτες με βαση τον πολαπλασιαστη ? δλδ στο ραφι 1 να εχω 1Ω 10Ω 100Ω 10κ 100κ κτλ?
    Έτσι έχω οργανώσει σε συρταριέρες τις through hole αντιστάσεις και πυκνωτές.
    Για τις αντιστάσεις υπάρχει ένα συρτάρι για κάθε πολλαπλασιαστή της E24 σειράς, ενώ για τους πυκνωτές υπάρχει ένα συρτάρι για κάθε πολλαπλασιαστή της E12 σειράς.
    Εντός του κάθε συρταριού ψιλοπράγματα με ίδιες τιμές ομαδοποιούνται σε σακουλάκια ή τα ρολά με την χαρτοταινία όπως αγοράστηκαν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  12. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    Μου πήρε ένα μήνα δουλειάς να οργανώσω αντιστάσεις και πυκνωτές στις τάξεις μεγέθους τους. Ετσι εχω σακουλάκια από 1Ω έως 5ΜΩ και τα έχω βάλει σε 3 μικρά συρταράκια. Ετσι από 1Ω-100Ω είναι μια ομάδα με σακουλάκια ενώ από 120Ω-10Κ μια άλλη ομάδα. Το ίδιο έκανα κι για όλους τους πυκνωτές. Μπορεί να κουράστικα αλλά είναι πλέον όλα τακτοποιημένα όπως τα ήθελα.....
    Για τα τρσνζίστορ έχω δύο πλαστικά κουτιά με θήκες και είναι μοιραμένα μέσα. Εγραψα σε ένα μικρό χαρτί ποσα τρανζίστορ έχω από κάθε είδος και κάθε φορά απλά σβήνω ένα ή δύο από τα τρανζίστορ που χρησιμοποιώ ή πχ αν έχω 5 ΒC 517 και πάιρνω ένα σβήνω με μπλάνκο το νούμερο 5 και γράφω 4 . Ετσι ξέρω ανά πάσα στιγμή τι υπάρχει σε διαθεσιμότητα και σε έλλειψη στο εργαστήριο.

    SMD εξαρτήματα σπάνια χρησιμοποιώ γιατί δεν βλέπω και καλά και δεν έχω τα κατάληλα εργαλεία. Πάντως για led και αντιστάσεις και διοδους που έχω τα βάζω σε δικά τους σακουλάκια απλά ανα είδος και όχι ανάλογα την τιμή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  13. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Πέραν του αποθηκευτικού μέσου (τάπερ, κουτάκι, κασετίνα κ.ο.κ) ή χώρου εμένα με βοήθησε πάρα πολύ το παρακάτω πρόγραμμα για την οργάνωση μου. Τα κουτιά που έχω έχουν αριθμούς και στο πεδίο storage τα εξαρτήματα φαίνονται που βρίσκονται. Από το πρόγραμμα παίρνω και τις πληροφορίες για την ποσότητα καθώς έχει ένδειξη (κοκκινίζει το εξάρτημα) για low stock ξεχωριστό για κάθε υλικό, το οποίο εξαρτάται από την τιμή που θα του δώσουμε εμείς. Με διπλό κλικ ανοίγει το datasheet και αν θες βάζεις φωτογραφία του υλικού κ.τ.λ. Έχει και άλλες δυνατότητες που δεν τις περιγράφω

    BOMIST.jpg

    7 Not allowed! Not allowed!

  14. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον toni31 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    agis68 (03-03-18), Sakan89 (02-03-18)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προτάσεις για ακριβό πολύμετρο
    By toni31 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-17, 01:13
  2. Προτάσεις για φθηνό πολύμετρο.
    By DaDiRa in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-17, 08:40
  3. [Software] Βάση δεδομένων για οργάνωση εξαρτημάτων
    By The_Control_Theory in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 19:37
  4. Οργάνωση καλωδίωσης συναγερμού
    By cosecon in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-14, 13:58
  5. Προτάσεις για Βιβλιογραφία
    By Empire_1924 in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-10, 15:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας