Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 25

Θέμα: Ιδανικό πρόγραμμα...

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    35

    Question Ιδανικό πρόγραμμα...

    Καλησπέρα σε όλους.
    Καταρχήν επειδή είμαι σίγουρος ότι έχουν συζητηθεί κατά καιρούς παρόμοια θέματα ζητώ προκαταβολικά συγνώμη, αλλά η ερώτηση μου έχει κάποιες ιδιαιτερότητες.
    Κατά καιρούς έχω χρησιμοποιήσει διάφορα προγράμματα σχεδίασης ηλεκτρονικών κυκλωμάτων.
    Όντας μη επαγγελματίας ηλεκτρονικός μου αρέσει να πειραματίζομαι με ό'τι βρίσκω στο Internet.
    Η ερώτηση είναι η εξής:
    Όλα τα προγράμματα έχουν αρνητικά και θετικά στοιχεία, αλλά εκείνο που ψάχνω είναι να βρω ένα πρόγραμμα που να χρησιμοποιείται απο τους περισσότερους ηλεκτρονικούς...
    Γιατί??? Γιατί θα έχει και τη μεγαλύτερη βιβλιοθήκη με ηλεκτρονικά εξαρτήματα...
    Όποιο πρόγραμμα και να έχω δοκιμάσει, πάντα στα 5 απο τα 10 κυκλώματα που φτιάχνω λείπει κάποιο εξάρτημα και προσπαθώντας να το φτιάξω ο ίδιος χάνω καταρχήν πολύ χρόνο, αλλά το κυριότερο, απο Link σε link ξεχνώ τι ήθελα να κάνω!!!
    Επίσης πολύ βασικά στοιχεία που θα ήθελα να έχει είναι, να είναι γρήγορο στον χειρισμό του, να μπορείς να φτιάξεις το pcb απο το schematic, και αν είναι δυνατόν να έχει και simulation!!!
    Τι μου προτείνετε???
    Ευχαριστώ για την όποια απάντηση!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vooda για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    stam1982 (07-03-18)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Για να μη ξεχνάς τι πρέπει να κάνεις πρώτα πρέπει να έχεις ένα πρόχειρο σχέδιο στο χαρτί
    το πιο δημοφιλή πρόγραμμα για τους ερασιτέχνες είναι το eagle
    Εγώ χρησιμοποιώ το print layout6 (αγορασμένο)
    Βασικά ο κάθε ένας χρησιμοποιεί αυτό που ξέρει να δουλεύει
    Να πηγαίνεις από πρόγραμμα σε πρόγραμμα προσπαθώντας να βρεις το τέλειο είναι χάσιμο χρόνου.
    Κανένα δεν έχει τα πάντα
    Μάθε ένα πρόγραμμα και θα δεις ότι αυτό θα είναι το καλύτερο από όλα. Μάνο και μόνο επειδή ξέρεις να το δουλέψεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Αυτά που λες δεν συμβαδίζουν.
    Οι ηλεκτρονικοί δεν ψάχνουν βιβλιοθήκες στο internet, τις φτιάχνουν μόνοι τους γιατί πρέπει να ελεγχθούν πριν χρησιμοποιηθούν.
    Περισσότερη ώρα παίρνει να ψάχνεις στο google να το κατεβάσεις και να το ελέγξεις απ' το να ανοίξεις το datasheet στο 2ο monitor και σε 2 λεπτά να το κάνεις.
    Τα καλά προγράμματα έχουν wizard για να συμβαδίζει με τα IPC έτσι ώστε να μην έχεις φαινόμενα tombstone κλπ καθώς επίσης και 3D μοντέλα, σύνδεση με suppliers για αυτόματο BOM, έλεγχος αποθεμάτων κλπ κλπ

    Αυτά που έχουν πολλές βιβλιοθήκες διάσπαρτες είναι αυτά που χρησιμοποιούν οι "αρχάριοι" γιατί δεν ξέρουν να φτιάχνουν εξαρτήματα.

    Τα πιο γνωστά σε όλες τις κατηγορίες είναι
    Eagle (Πολύ γνωστό στους χομπίστες)
    KiCad (Open source)
    Altium (Industry standard, έχει προσομοίωση δεν την δοκίμασα ποτέ)
    Cadence (High End, δύσκολο UI, δεν είναι για αυτό που θες)
    Proteus (Έχει καλή προσομοίωση)
    Diptrace (Είναι γνωστό)

    Η ταχύτητα εξαρτάται απ' τις δυνατότητες του προγράμματος και πόσο καλά το γνωρίζεις.
    Μπορεί για παράδειγμα 1 πρόγραμμα να έχει 100 ρυθμίσεις, άλλος μπορεί να τις ρυθμίζει 1-1 πριν κάθε πλακέτα και άλλος να τις αποθηκεύσει σε template και σε 1 λεπτό να είναι έτοιμος με όλα ρυθμισμένα.
    Για Eagle και Kicad θα βρεις πολλές πληροφορίες - οδηγούς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Eagle και altium designer.

    2 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα.
    Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!
    Αλλά δεν έχετε καταλάβει το ερώτημα μου.... Εν έτη 2018 και με τόσα προγράμματα στην αγορά, δεν υπάρχει λόγος κάθε φορά που σχεδιάζουμε κάτι, να ανακαλύπτουμε τον τροχό απο την αρχή....
    Λέω μήπως υπάρχει κάποιο κοινά αποδεκτό πρόγραμμα που χρησιμοποιούν σχεδόν όλοι με ενημερωμένες βιβλιοθήκες των υλικών της αγοράς....
    Αν δεν υπάρχει, τι θα λέγατε να επιλέγαμε εμείς ένα και να αφιερώναμε χρόνο ώστε να το ενημερώσουμε? Προσωπικά μπορώ να αφιερώσω κάποιον χρόνο αν ξέρω ότι ο κόπος μου δεν θα πάει χαμένος και θα βοηθήσει και κάποιους άλλους!
    Κατά προτίμηση free ή και open source (που εκεί ιδιαίτερα θα βοηθήσω πολύ) ώστε να μη χρειάζεται ο κάθε ένας που ασχολείται ερασιτεχνικά ή επαγγελματικά με αυτά να δαπανήσει μια μικρή περιουσία, ή να έχει "σπασμένο" πρόγραμμα για αυτό που ασχολείται ....

    ΥΣΤ... Βρε συ admin είμαι μέλος απο το 2005 και με γράφεις ως νέο μέλος???

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Δεν υπάρχει αυτό που ζητάς, είτε δωρεάν είτε πληρωμένο.

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    θα πρότεινα είτε altium (καθαρά επαγγελματικό) είτε
    Kicad που είναι opensouce και βελτιώνεται συνέχεια, συνεχώς προστίθενται νεα εξαρτήματα και αυξάνουν συνεχώς και οι χρήστες του
    προσωπικά Kicad χρησιμοποιώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.168


    1 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  10. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον kioan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    chip (06-03-18), moutoulos (06-03-18), nick1974 (06-03-18)

  11. #9
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vooda Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... να βρω ένα πρόγραμμα που να χρησιμοποιείται απο τους περισσότερους ηλεκτρονικούς...
    Γιατί??? Γιατί θα έχει και τη μεγαλύτερη βιβλιοθήκη με ηλεκτρονικά εξαρτήματα...
    Όποιο πρόγραμμα και να έχω δοκιμάσει, πάντα στα 5 απο τα 10 κυκλώματα που φτιάχνω λείπει κάποιο εξάρτημα
    και προσπαθώντας να το φτιάξω ο ίδιος χάνω καταρχήν πολύ χρόνο,
    Επίσης πολύ βασικά στοιχεία που θα ήθελα να έχει είναι, να είναι γρήγορο στον χειρισμό του, να μπορείς
    να φτιάξεις το pcb απο το schematic, και αν είναι δυνατόν να έχει και simulation!!!

    Κοίτα να "δείς" ...

    Το(α) software σχεδιασμού δεν είναι πίτσα, και να το παραγγείλουμε όπως θέλουμε. Έχει να κάνει
    με την "καβάλα" που έχει το κάθε ένα. Κάτι σαν να επιλέγουμε αυτοκίνητο πρός αγορά. Ασφαλώς θα
    επιλέξουμε κάποιο με πλεονεκτήματά, αλλά και μειονεκτήματά του (γνωρίζοντάς τα), αλλά συνήθως
    εστιάζουμε στο πως θα μας κάτσει. Αυτό που λέμε να μας κάνει περισσότερο "κλίκ".

    Το καλύτερο (σαν απόλυτη απάντηση) απο αυτά που ζητάς, είναι Kikad & Eagle. Πολλά εξαρτήματα
    (σχετικό), και σκανάρονταν το διαδίκτυο θα βρεις ... χιλιάδες. Αν το έχεις δουλέψει αλλά τελικά δεν
    σου άρεσε (άσχετα αν δεν είχε το εξάρτημα που θες), τότε επιβεβαιώνεις το παραπάνω της πρώτης
    παραγράφου που έχω γράψει. Κανονικά είναι το ιδανικό ... για σένα. Εξαρτήματα ποτε δεν ψάχνεις
    τον τύπο, αλλά μόνο το κέλυφος. Δεν μπορεί δηλαδή να απαιτείς να έχει το πχ
    STP16NF06FP, αλλά
    σίγουρα θα έχει το software τρανζίστορ/case/κέλυφος TO220. Οπότε εσύ θα συμπληρώσεις πάνω
    στην σχεδίαση του PCB σου μόνο τα ποδαράκια του
    STP16NF06FP (με βάση το datasheet του). Αν
    όλο αυτό το αποθηκεύσεις όλο σαν Group ... έχεις ένα εξάρτημα.

    Στα περισσότερα software (σχεδόν σε όλα τα "καλά") μπορείς να φτιάξεις το εξάρτημα που θες, οπότε
    αυτό μη σε προβληματίζει.


    Το Αltium θα στο πρότεινα, αλλά θεωρώ σαν αρχάριος, θα σου πέσει πολύ βαρύ και δύσκολο ...


    Με βάση την πρώτη παράγραφο θα σου πω για μένα. Εγώ ας πούμε απεχθάνομαι το Eagle. Είναι
    το software που άνετα θα το έπνιγα. Εντάξει Οκ παραφέρθηκα ... . Το οτι δεν αρέσει σε μένα δεν
    σημαίνει οτι δεν είναι καλό. Έχει να κάνει με την "καβάλα" που αναφέρθηκα παραπάνω. Εσύ θα
    πρέπει να δοκιμάσεις αρκετά ... και να διαπιστώσεις πιο είναι το καλύτερο για σένα.


    2 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    προσωπικα χρησιμοποιω multisim για simulations, eagle για υλοποιηση πλακετας, και smart draw για σχεδια οποτε χρειαζεται να φτιαχτει καποιο manual σε βιβλιαρακι.
    ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ εννωειται το multisim ειναι ALL IN ONE αλλα εχει να κανει με βολικοτητα και συνηθεια

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόγραμμα σε C++
    By stavros_97s in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-18, 23:47
  2. Πρόγραμμα Υποτίτλων
    By PALIARMOTHS in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-16, 02:12
  3. Τί ηχείο είναι ιδανικό για ένα tda2003;
    By sakishlek in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-15, 14:46
  4. ψάχνω πρόγραμμα
    By giannis - IKARIA in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-12, 02:46
  5. Πρόγραμμα
    By kratinos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-11, 17:19

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας