Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 25

Θέμα: Ιδανικό πρόγραμμα...

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Κοίτα να "δείς" ...

    Το(α) software σχεδιασμού δεν είναι πίτσα, και να το παραγγείλουμε όπως θέλουμε. Έχει να κάνει
    με την "καβάλα" που έχει το κάθε ένα. Κάτι σαν να επιλέγουμε αυτοκίνητο πρός αγορά. Ασφαλώς θα
    επιλέξουμε κάποιο με πλεονεκτήματά, αλλά και μειονεκτήματά του (γνωρίζοντάς τα), αλλά συνήθως
    εστιάζουμε στο πως θα μας κάτσει. Αυτό που λέμε να μας κάνει περισσότερο "κλίκ".

    Το καλύτερο (σαν απόλυτη απάντηση) απο αυτά που ζητάς, είναι Kikad & Eagle. Πολλά εξαρτήματα
    (σχετικό), και σκανάρονταν το διαδίκτυο θα βρεις ... χιλιάδες. Αν το έχεις δουλέψει αλλά τελικά δεν
    σου άρεσε (άσχετα αν δεν είχε το εξάρτημα που θες), τότε επιβεβαιώνεις το παραπάνω της πρώτης
    παραγράφου που έχω γράψει. Κανονικά είναι το ιδανικό ... για σένα. Εξαρτήματα ποτε δεν ψάχνεις
    τον τύπο, αλλά μόνο το κέλυφος. Δεν μπορεί δηλαδή να απαιτείς να έχει το πχ
    STP16NF06FP, αλλά
    σίγουρα θα έχει το software τρανζίστορ/case/κέλυφος TO220. Οπότε εσύ θα συμπληρώσεις πάνω
    στην σχεδίαση του PCB σου μόνο τα ποδαράκια του
    STP16NF06FP (με βάση το datasheet του). Αν
    όλο αυτό το αποθηκεύσεις όλο σαν Group ... έχεις ένα εξάρτημα.

    Στα περισσότερα software (σχεδόν σε όλα τα "καλά") μπορείς να φτιάξεις το εξάρτημα που θες, οπότε
    αυτό μη σε προβληματίζει.


    Το Αltium θα στο πρότεινα, αλλά θεωρώ σαν αρχάριος, θα σου πέσει πολύ βαρύ και δύσκολο ...


    Με βάση την πρώτη παράγραφο θα σου πω για μένα. Εγώ ας πούμε απεχθάνομαι το Eagle. Είναι
    το software που άνετα θα το έπνιγα. Εντάξει Οκ παραφέρθηκα ... . Το οτι δεν αρέσει σε μένα δεν
    σημαίνει οτι δεν είναι καλό. Έχει να κάνει με την "καβάλα" που αναφέρθηκα παραπάνω. Εσύ θα
    πρέπει να δοκιμάσεις αρκετά ... και να διαπιστώσεις πιο είναι το καλύτερο για σένα.

    Συμπάσχω!!! ΠΝΙΞΤΕ ΤΟ!!! 15000 κινήσεις για κάτι που γίνεται με 2 σε άλλα!!! Αλλά είχε την καλύτερη πολιτική marketing από όλα! Μοίρασε δωρεάν ένα λειτουργικό περιορισμένων σχετικά δυνατοτήτων σε διαστάσεις πλακέτας, αλλά με όλες τις λειτουργικότητες... έπιασε στις σχολές που κατά κανόνα έκαναν αρχικά "παπαρίτσες" σε κατασκευες κυκλωμάτων... και "επέτρεψε" τα "σπασίματα" του!
    Κατά τα άλλα είναι κατ' εμέ ΕΠΙΣΗΣ ίσως το ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ σχεδαστικό που υπήρξε ποτέ... αν και με χιλιάδες (παραπάνω σίγουρααπό σχεδόν - αν όχι - όλα τα υπόλοιπα) χρήστες!

    Το ALTIUM εξαιρετικό πραγματικά, "βαρύ" = δύσχρηστο, ειδικά αν έχεις δουλέψει πολλά άλλα... και πρέπει να πας σε αυτό... αλλά το χειρότερο... ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ τόσο στην αγορά του, όσο και ΣΤΗΝ ΕΤΗΣΙΑ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥ που ουσιωδώς ΕΙΝΑΙ "ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ" αφού αλλοιώς σε "πετάει" εκτός συμβατότητας με "νεώτερα" απαιτούμενα!

    Προσωπικά πιστεύω ότι ισχύει το "προσωπικό" της επιλογής σε τέτοια θέματα! Ένα είδος βίτσιου ας πούμε... τύπου σαδο-μαζοχισμού του καθενός μας!

    2 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    moutoulos (06-03-18)

  3. #12
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    OrCad 9.1 ρε, και τα μυαλά στα κάγκελα! έχουμε πλέον 1999! Προχωράει η Τεχνολογία!

    Πέρα απ' την πλάκα τώρα μαθαίνω το Altium 16 κι εγώ...

    1 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  4. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Φήμες λένε (ο Αυστραλός δηλαδή, πρώην υπάλληλος της Altium) ότι η Autodesk εχει προσλάβει πρώην προγραμματιστές (και όχι μόνο) της Altium.

    Σίγουρα θα βελτιωθεί πολύ ως πρόγραμμα. Το αν θα χρησιμοποιηθεί απο την αγορά εξαρτάται απ' τους μανατζεράδες.

    Εδω να σημειωθεί πως οι άλλες εταιρείες έκαναν χρυσές δουλειές μόλις άλλαξαν τον τρόπο αδειοδότησης στο eagle.

    Στην σχολή δουλευαμε AutoCad και Eagle αλλά σαν το SOLIDWORKS και Altium δεν είναι...

    Αμα έχεις μια βασική ιδεα του πως λειτουργεί ένα EDA στο Altium βγάζεις την 1η πλακετα σε 1 βδομάδα.
    Γενικά θες 1 μηνα για τα βασικά, 1 μήνα για τα rules και 1 μηνα για τα template, μετά είναι θέμα εξασκησης - εξερεύνησης και κατα πόσο οργανωμένη δουλειά κάνει ο καθένας.

    Επίσης φήμες λενε οτι υπάρχει ενα course για τα βασικά του Altium και 1 site που ανέβασε το AD18 2 μέρες μετά την beta κυκλοφορία του.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #14
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης φήμες λενε οτι υπάρχει ενα course για τα βασικά του Altium και 1 site που ανέβασε το AD18 2 μέρες μετά την beta κυκλοφορία του.
    Βάλε και κανένα λινκ από αυτά που λες, το course εννοώ κι όχι link για σπασμένο πρόγραμμα (αν και ένας είναι ο "δάσκαλος" του Altium).

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  6. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    εγω πλεον δουλευω αυτο που ειναι online.

    https://easyeda.com/

    -1 Not allowed! Not allowed!

  7. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Παίδες, μετά απο πολλές ώρες ψαξίματος τείνω προς το multisim.... Στην αρχή ψιλοτρελάθηκα με το altium 18, αλλά έχει πολλά bugs.... Το multisim νομίζω ότι έιναι ό'τι καλύτερο, ή τουλάχιστον μου ταιριάζει....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    το eagle είναι όντως λίγο χάλια, παρόλα αυτά το έμαθα εύκολα και το συνήθισα , η αλήθεια ειναι οτι αρχίζουν να μου λείπουν κάποια έξτρα οργάνωσης,
    που μπορεί να τα έχει και το eagle και να μην τα έχω ψάξει .
    Το eagle έμεινε στάσιμο χωρις να προσφέρει τίποτα για πάρα πολλά χρόνια, απο την έκδοση 8 και μετά όπως η autodesk οσο πάει και το βελτιώνει και βάζει συνέχεια " καινούριες" λειτουργίες , που τα άλλα τις έχουν χρόνια τώρα.

    Επίσης το altium κάνει και κανένα 7000ε? πιο πολύ μου αρέσει οταν ακούω διαχείριση αποθήκης και αυτόματες παραγγελίες .
    Παρόλα αυτά ποιος μικρο μεσαίος θα δώσει 7000ε? απο την άλλη 500ε το χρόνο για ενα πρόγραμμα οπως το eagle ειναι μια χαρά

    o srf δουλεύει αν δεν κάνω λάθος το easy pc?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Περιστέρι
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Σε ότι αφορά αυτό που αναφέρατε με τα σπασίματα (πρώτος διδάξας ο Gates) 9 στις 10 φορές όντως το σπάσιμο προέρχεται μέσα απο την κατασκευάστρια εταιρεία για ευνόητους λόγους... Σου λέει θα το χρησιμοποιεί στο σπίτι του, στη σχολή του, αλλά όταν το χρησιμοποιήσει επαγγελματικά γιατί έχει μάθει να δουλεύει αυτό θα τον τσακώσω
    Έξυπνη μανατζεροτακτική!
    Το Altium είναι απίστευτο πρόγραμμα, αλλά το "δωρεάν" που δοκίμασα εγώ κρεμάει συνεχώς Το ιδανικό θα ήταν να υπάρχει κάποιο πρόγραμμα με τις δυνατότητες αυτών των προγραμμάτων, αλλά για εκπαιδευτικούς κυρίως λόγους να έδειχναν και τη φορά του ρεύματος όπως π.χ. το everycircuit! Φαντάζεστε πόσο ποιο εύκολο θα ήταν για ένα παιδί να κατανοήσει τα περί ηλεκτρισμού με τέτοια προγράμματα?
    Η δουλειά του ηλεκτρονικού σιγά σιγά (δυστυχώς!) μειώνεται και πάει στους softwareάδες (όπως είμαι εγώ)...
    Σπούδασα ηλεκτρονικός επι εποχής Βυζαντίου και μετά απο αιώνες απουσίας με έπιασε πάλι το μεράκι να ασχοληθώ με τη τέχνη αυτή, γιατί περί τέχνης πρόκειται!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Ναι αλλη όρεξη δεν έχουν αντί να βγάζουν λεφτα από πωλήσεις θα βγάζουν από δικαστήρια...
    Σε τεχνικούς απευθυνονται , όχι στην λογίστρια που δεν ξέρει να προστατεύσει τις πληροφορίες στο pc της.
    Οι περισσότεροι έχουν τουλάχιστον 2 pc ένα με win και ένα με linux, + τα offline γιατί οι Αμερικάνοι έχουν κάλο με τα IP και που αποθηκεύονται τα δεδομένα τους.

    Αυτές τις ιδέες πες τις στον Nick Martin που βούλιαξε την Altium γιατί το όραμα του ήταν να γίνει το Altium εργαλείο για FPGA και software και το PCB εξτρα.

    Η δουλειά καθε εργαλείου είναι συγκεκριμένη!
    Εσύ ζητας η Lamborghini να εχει και καρότσα, πεταλια στον συνοδηγό για τις σχολές και να επιπλέει για όταν θες να πας για ψάρεμα....

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    το eagle είναι όντως λίγο χάλια, παρόλα αυτά το έμαθα εύκολα και το συνήθισα , η αλήθεια ειναι οτι αρχίζουν να μου λείπουν κάποια έξτρα οργάνωσης,
    που μπορεί να τα έχει και το eagle και να μην τα έχω ψάξει .
    Το eagle έμεινε στάσιμο χωρις να προσφέρει τίποτα για πάρα πολλά χρόνια, απο την έκδοση 8 και μετά όπως η autodesk οσο πάει και το βελτιώνει και βάζει συνέχεια " καινούριες" λειτουργίες , που τα άλλα τις έχουν χρόνια τώρα.

    Επίσης το altium κάνει και κανένα 7000ε? πιο πολύ μου αρέσει οταν ακούω διαχείριση αποθήκης και αυτόματες παραγγελίες .
    Παρόλα αυτά ποιος μικρο μεσαίος θα δώσει 7000ε? απο την άλλη 500ε το χρόνο για ενα πρόγραμμα οπως το eagle ειναι μια χαρά

    o srf δουλεύει αν δεν κάνω λάθος το easy pc?
    Ναι...και δεν το αλλάζω !!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόγραμμα σε C++
    By stavros_97s in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-18, 23:47
  2. Πρόγραμμα Υποτίτλων
    By PALIARMOTHS in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-16, 02:12
  3. Τί ηχείο είναι ιδανικό για ένα tda2003;
    By sakishlek in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-15, 14:46
  4. ψάχνω πρόγραμμα
    By giannis - IKARIA in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-12, 02:46
  5. Πρόγραμμα
    By kratinos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-11, 17:19

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας