Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 37

Θέμα: Αναλύσεις Ταινιών

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Leonardo
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Νάουσα
    Μηνύματα
    458

    Post Αναλύσεις Ταινιών

    Γεια σας! Εχω τις εξης αποριες σχετικα με τις ταινιες.

    1. Κατεβαζω μια ταινια η οποια ειναι σε αναλυση π.χ. 1280x544 και μια ταινια η οποια ειναι στα 1280x720 και στην 2η η ποιοτητα ειναι χειροτερη απο την 1η. Γιατι;

    2. Εχω κατεβασει μια σειρα σε αναλυση 1280x720 στα 25.000fps και η ιδια σειρα στο youtube σε αναλυση 720p. η ποιοτητα της εικονας, του βιντεο ειναι καλυτερη απο την κατεβασμενη ολοιδια σειρα. Η κατεβασμενη δειχνει σε μερικα σημεια θολωνει λιγααακι η εικονα σε αλλα ειναι οκ.

    3. Τι παιζει με τους τιτλους των ταινιων; Βλεπω τιτλους που δειχνουν Bluray/BRRip/BDRip/HDRip/1080p./720p./(ξερω τι ειναι αυτα) και το ερωτημα μου ειναι οτι οταν τελικα τις κατεβαζω ενω η αναλυση απο μια ταινια 1080p. ειναι τελικα 600 ή 700 ή 800 και φαινεται σαν να ειναι 1080p. και σε μερικες οχι.

    4. Τι παιζει με το μεγεθος? Βλεπω 2 ιδιες ταινιες συμπιεσμενες στα 720p. ή στα 1080p. οι οποιες εχουν διαφορετικα μεγεθη.. Ποια ειναι προτιμοτερο να κατεβασω και γιατι?

    Η καθε γνωμη ή PDF που εχει καποιος και τα εξηγει ολα αυτα ας βοηθησει..

    0 Not allowed! Not allowed!
    E = mc ²

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Η απάντηση για όλα είναι το bitrate.
    Το 1080 αναφέρεται στο μέγεθος, τα fps στις εικόνες το δευτερόλεπτο και το bitrate στα δεδομένα που αλλάζουν από εικόνα σε εικόνα.
    Η κωδικοποίηση του βίντεο ορίζει μερικά frames ως βασικά και τα επόμενα περιέχουν μόνο τα διαφορετικά pixel, αν τα pixel είναι περισσότερα απ' το μέγιστο bitrate τα βλέπεις θολά και διάφορα artifacts.
    Τα ίδια ισχύουν και για τις κάμερες. Για να το καταλάβεις καλύτερα κατέβασε το OBS και κάνε καταγραφή της οθόνης σου με διάφορα bitrates.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Bit_rate

    4 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Fire Doger για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (12-03-18)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Leonardo
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Νάουσα
    Μηνύματα
    458

    Προεπιλογή

    Επιτελους καποιος απαντησε!! Θα το δοκιμασω αυριο και θα προσπαθησω να κατανοησω καλυτερα την διαδικασια.

    -1 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Leonardo
    Όνομα
    Αχιλλέας
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Νάουσα
    Μηνύματα
    458

    Προεπιλογή

    ΝΕΟ ΕΡΩΤΗΜΑ : "ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΑΙΝΙΩΝ"

    Γεια σας και παλι. Δεν ανοιγω νεο θεμα ξεχωριστα γιατι αυτο παλι εχει να κανει με ταινιες και αναλυσεις και ποιοτητα..
    Λοιπον, θελω να ρωτησω.. εχω μια ταινια π.χ. που ειναι στα 1080 με 4000 και κατι kb/s με μεγεθος στα 4.17 περιπου γιγα και μια αλλη στα 720 με 6000 και κατι kb/s με μεγεθος 4.7 γιγα περιπου. Τις επεξα και τις 2 ταυτοχρονα με τον ιδιο player (MPC-64) οχι σε full screen και δεν μπορεσα να διακρινω καποια διαφορα στην εικονα, μου φαινοντουσαν ολοιδιες. Αυτο ισως εφταιγε που δεν τις ειχα full screen δεν ξερω..
    Εσεις ποια θα επιλεγατε να κατεβαζατε την 1η ή την 2η?

    Ποια απο τις 2 θα παιζει καλυτερα σε μεγαλη οθονη π.χ. τηλεορασης 42αρα.. Σας παρακαλω περιμενω απαντησεις..;;;;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Leonardo : 11-05-18 στις 05:11
    E = mc ²

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.319

    Προεπιλογή

    Γιατί, χρεώνεται τα Mb????
    Θα τις κατέβαζα και τις 2 και θα τις έβαζα στην 42άρα (σιγα το μεγαλο μεγεθος) να δω ποια μ'αρέσει. Τόσες ώρες θα είχες κατεβάσει Άλλες 2 ταινίες 😛
    Να ξέρεις ότι μπορεί να έχει γίνει reender η ταινία σε 1080p και παρόλα αυτά να παίζει χειρότερα από μια 720. Αυτά.

    Sent from my SM-J710F using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Randy13
    Όνομα
    Κωνσταντινος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Αγια Παρασκεύη
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    To ιδανικο θα ήταν 1080 6000 kb/s αλλα στην συγκεκριμένη περίπτωση στα 720 θα είναι καλυτερα , εγω είδα μια ταινια χθες στα 1280 χ 536 με 6630 kb/s σε 50αρα οθόνη και ήταν super.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Banned
    Όνομα
    Θανασης
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Leonardo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας! Εχω τις εξης αποριες σχετικα με τις ταινιες.

    1. Κατεβαζω μια ταινια η οποια ειναι σε........................
    ..


    Πριν ενα μηνα κατέβασα μια ταινία και ξέχασα ανοιχτό το προγραμμα για κάνα 2-3 ώρες μετα την
    ολοκλήρωση του κατεβάσματος,,,

    το ίδιο βράδυ δέχτηκα ενα τηλεφώνημα από κάποιον που με ρώτησε αν έχω γεννηθεί την ημερομηνία που έχω γεννηθεί

    όταν τον ρώτησα για ποιον λόγο ρωτάει μου είπε ότι ηταν επιβεβαίωση για μια δημοσκόπηση που είχε γινει πριν μήνες για
    το δημοψήφισμα.

    ηταν πολυ ύποπτο τηλεφώνημα.

    απο τοτε δεν ξανααπαντω σε δημοσκοπησεις ουτε κατεβάζω ταινίες γιατί ίσως να ηταν και δοκιμαστικά απο
    τον καινουριο νομο περι καταπολεμισης της πειρατείας.

    όπως και να εχει, προσέχετε και αν μπορείτε να απεχετε.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον thanasisHP για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (11-05-18)

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Randy13
    Όνομα
    Κωνσταντινος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Αγια Παρασκεύη
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    Αν είναι private το site δεν εχεις προβλημα επισης μπορεις να χρησιμοποιησεις seed4.me

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Leonardo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας! Εχω τις εξης αποριες σχετικα με τις ταινιες.

    1. Κατεβαζω μια ταινια η οποια ειναι σε αναλυση π.χ. 1280x544 και μια ταινια η οποια ειναι στα 1280x720 και στην 2η η ποιοτητα ειναι χειροτερη απο την 1η. Γιατι;

    2. Εχω κατεβασει μια σειρα σε αναλυση 1280x720 στα 25.000fps και η ιδια σειρα στο youtube σε αναλυση 720p. η ποιοτητα της εικονας, του βιντεο ειναι καλυτερη απο την κατεβασμενη ολοιδια σειρα. Η κατεβασμενη δειχνει σε μερικα σημεια θολωνει λιγααακι η εικονα σε αλλα ειναι οκ.

    3. Τι παιζει με τους τιτλους των ταινιων; Βλεπω τιτλους που δειχνουν Bluray/BRRip/BDRip/HDRip/1080p./720p./(ξερω τι ειναι αυτα) και το ερωτημα μου ειναι οτι οταν τελικα τις κατεβαζω ενω η αναλυση απο μια ταινια 1080p. ειναι τελικα 600 ή 700 ή 800 και φαινεται σαν να ειναι 1080p. και σε μερικες οχι.

    4. Τι παιζει με το μεγεθος? Βλεπω 2 ιδιες ταινιες συμπιεσμενες στα 720p. ή στα 1080p. οι οποιες εχουν διαφορετικα μεγεθη.. Ποια ειναι προτιμοτερο να κατεβασω και γιατι?

    Η καθε γνωμη ή PDF που εχει καποιος και τα εξηγει ολα αυτα ας βοηθησει..


    κατ αρχας η τηλεοραση η η οθονη που εχεις τι αναλυση υποστηριζει?
    Αν ειναι hdr πχ και προσπαθεις να παιξεις hd τοτε αναλαμβανει να κανει επεξεργασια ωστα να υποβιβασει την αναλυση με επακολουθο να φορτωνεται μια επεξεργασια παραπανω απ οτι θα παιζε ενα καθαρο 720p
    Αν παλι ειναι 4κ και στις δυο περιπτωσεις κανει scalling προκειμενου να εισαι σε full screen mode (αν το χεις ρυθμισει ετσι) οποτε η συμβατοτητα του αρχειου με την οθονη ειναι ακομα ενας επιπλεον παραγοντας που επηρρεαζει την τελικη ποιοτητα (βασικα στη συγκεκριμενη περιπτωση αυτο που επηρρεαζεται ειναι η αποκριση του ολου συστηματος, απο ανεπαισθητα εως τραγικα αναλογα την ποιοτητα του ιδιου του υλικου)
    η καλυτερη ποιοτητα παντως ειναι αυτη που εχει υψηλοτερο br και φυσικα αποφευγεις οτιδηποτε γραφτηκε με καμερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Randy13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    επισης μπορεις να χρησιμοποιησεις seed4.me

    αυτο (που ειναι κι απ τα ψιλοαγνωστα) τι καλυτερο εχει απ τα υπολοιπα VPN?
    Ακοπμα και το δωρεαν που χει ενσωματωμενο ο opera μια χαρα κανει τη δουλεια του.

    Τωρα αν καποιος πασχει απο μανια καταδιωξεως ας παει σε λυση tor+vpn (βασικα ετσι ειναι για να μπεις στο darknet κι οχι για να κατεβασεις μια δυο ταινιουλες, τουλαχιστο στην Ελλαδα ακομη, αλλα αν το ζητουμενο ειναι η απολυτη ασφαλεια ειναι η καλυτερη λυση)

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αντοχή ταινιών LED
    By kakomiris in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-15, 02:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας