Σελίδα 13 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 3 11 12 13 14 15 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 121 έως 130 από 149

Θέμα: Μετατροπη ρεύματος πηγής

  1. #121
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποιο σχηματικό δουλέυεις και με ποιες τιμές στοιχείων;

    Η μπαταρία δε θα έχει πρόβλημα να φορτίζει με λιγότερα mA απλά θα αργεί περισσότερο.
    Αν ο Πέτρος έχει μια εικόνα του "duty cycle" λειτουργίας ανεμιστήρα και φόρτισης τότε μπορούμε να δούμε αν τα mA αυτά θα είναι αρκετά για να προλαβαίνει η μπαταρία να ξαναφορτίζει.
    Αν πας σε μπαταρία κάτω από 12V θα πρέπει να ξεχάσουμε τον γραμμικό ρυθμιστή γιατί τότε όντως περισσότερη από τη μισή ενέργεια θα την τρώει ο σταθεροποιητής. Θα δουλέψει στα 6V αλλά με μεγάλες απώλειες.
    Για λύση με switching υπάρχουν λύσεις (buck-boost) στα mA που χρειάζεσαι αλλά δεν ξέρω αν κυκλοφορούν σε έτοιμα modules ή αν θα πρέπει να σχεδιαστεί pcb (με smd υλικά) από την αρχή.
    Το πρόβλημα μας είναι τα χαμηλό βολταζ 16β με 180mA που μέτρησε στο πηνίο με φορτίο μια αντίσταση 100Ω. Μας λείπουν 1-2 βολτ ακόμα απο την πηγή για να έχουμε ικανή ροή mΑ. Δοκίμασα και το κύκλωμα που σχεδίασες και με ένα μπουκέτο ζένερ στα 15β αλλά ουδέν !!! Η ίδια πτώση τάση τασης εμφανίζεται, που δεν είναι αρκετή να δώσει τα απαραίτητα mA. Υδροστατικά και μόνο να το σκεφτείς, δεν έχουμε αρκετό ύψος (βολτάζ) για να δημιουργηθεί αντίστοιχη πίεση (Αμπεράζ). Δεν έχουμε πηγή που προσομοιάζει σε switching για να παίξει το ρόλο "πιεστικού" !!! Δοκιμάζω τώρα σε 9βολτο ή κάτι τέτοιο για να δω τι παίζει. Τώρα δεν θέλω να τον βάλω στην φασαρία να κάνει όλη τη δουλειά και στο τέλος το κύκλωμα να γαργαλάει την μπαταρία αντι να την φορτίζει. Εσύ βρίσκεις επαρκή μια φόρτιση με 60mA στα 1,3Αh που θεωρητικά λέγαμε να βάλει ;;; Είναι 1/22C .... ;;;
    Έτοιμα module υπάρχουν, αλλά και αυτά δεν θα καταναλώνουν κάτι ;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #122
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Μια γρήγορη και οικονομική λύση που προτείνω ίσως να είναι: μετά την ανόρθωση με την γέφυρα και την σταθεροποίηση με έναν πυκνωτή στα 330μF/50V , μια βαττική αντίσταση 22Ω 5Watt , μια ζένερ στα 10Watt ή αντίστοιχη συστοιχία στα 15 Βολτ που με μιά δίοδο 1Ν4007 στην έξοδο θα έδινε το maximum δλδ 14,3 Βολτ. Αυτά είναι πολύ εύκολο να βρεθούν και να κολληθούν σε μια μικρή διάτρητη για να γίνει η καλύτερη δυνατή φόρτιση σε μια μικρή μπαταρία 12V / 1,3A. Ένας παράγοντας που πρέπει να ελεγχθεί είναι και το max βολτάζ που μπορεί να δώσει το πηνίο για να επιλεγεί η σωστή αντίσταση γιατί διαφορετικά αν καούν οι Ζένερ θα μας χαιρετήσει κι η μπαταρία από υπερφόρτιση πλέον και ακολούθως και το μοτέρ. Ποτέ αυτό το κύκλωμα δεν πρέπει να μείνει με ασύνδετη μπαταρία και τον κινητήρα σε υψηλές στροφές. Πιθανός διακόπτης On-Off του κυκλώματος θα πρέπει να μπεί κοντά στη γέφυρα.
    Ζενερ .jpg

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #123
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    βλέπω υπάρχουν 12 v και 0.7 Ah? εκει θα καναμε κάτι? απλά μετά θα έπρεπε να υπολογισω την δυναμικη του μοτερ κοντα στην μεγιστη εξοδο των οηνιων και τον χρονο λειτουργια του βεντιλατερ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #124
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πέτρος_ Εμφάνιση μηνυμάτων

    στο δεύτερο βίντεο δεν καταλαβαίνω, δεν με βοηθανε τα Αγγλικα μου, μεταφρασέ μου αν θες..
    αν αχρηστευόταν πυρήνας ή μέρος αυτού δεν θα δημιουργούσε πρόβλημα και στο άλλο κύκλωμα..? τι λες?
    το δευτερο βιντεο περιγράφει εναν εναλακτικο τροπο περιστροφης μοτερ μεσω καθυστέρησης των
    μαγνητικων γραμμων,, δεν χρεισημοποιηται αλλα χρεισημοποιηται πυκνωτής,το βιντεο ειναι εκπαιδευτικο για τεχνικους του αμερικανικου στρατου για πχ, αν εισαι στην ζουγκλα και πρεπει να δουλέψει ενα μοτερ και δεν εχεις πυκνωτη κλπ...το ρευμα που θα το βρεις στην ζουγκλα δεν τον νοιάζει.. οπως και να εχει η γνωση που μεταφερει μας αρεσει.

    στην περίπτωση μας ενα loop πάνω στον πυρήνα κάνει ζημια στις μαγνητικες γραμμες.


    Εγω σκέφτηκα κατι αλλο χθες το βράδυ, [έχω και αυτό το κακό,,,, σκεφτομαι τα προβλήματα αλλωνων]


    Ο κατασκευαστης δεν τυλίγει ποτε σε πλατό δυο πηνία ''καβαλα'' αλλα επιλεγεί να τυλίξει ξεχοριστα το χαμηλής τασης και ξεχωριστά το υψηλής.. στους μετασχηματιστες ειναι κοινο φενομενο τα πολλαπλά τυλιγματα ομως γιατι στα πλατο το αποφευγει ?

    μια απλη εξηγηση ειναι οτι το αποφευγει για να εντοπιζουμε ευκολα αν εχει καει το χαμηλης ή εχει καει το υψηλης τασης..

    ενα σκοτεινο και υποχθονιο μυαλό σαν το δικό μου ομως θα σκεφτονταν οτι πιθανόν η χρηση της τασης για την αναφλεξη
    να καταναλωνει ολες τις μαγνητικες γραμμες του πυρήνα και ετσι δεν περισσεύουν αρκετες για
    ρευμα μπαταρίας.

    αν δεν εχει βραχυκύκλωμα και αν δεν εχει γινει λάθος στην περιέλιξη τότε η τελευταία εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι αυτή,,

    μετά η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #125
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πέτρος_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    βλέπω υπάρχουν 12 v και 0.7 Ah? εκει θα καναμε κάτι? απλά μετά θα έπρεπε να υπολογισω την δυναμικη του μοτερ κοντα στην μεγιστη εξοδο των οηνιων και τον χρονο λειτουργια του βεντιλατερ..
    Μην πέσεις τόσο χαμηλά σε Ah για το λόγο που λες , ποια αντιστοιχία υπάρχει μεταξύ χρήσης και απραξίας. Τη μέγιστη τάση δεν μας είπες σε υψηλές στροφές !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #126
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    Τελικά σκέφτομαι να το κάνω 6v το σύστημα.
    Σκέφτομαι αν θα δούλευε ανορθωτης 6v από μηχανάκι παλιό. http://www.moto-rider.com/index.php?...product_id=285
    Αλλιως θα πάμε να το φτιάξουμε. Στα 6 v εχω διαθέσιμα σίγουρα 300 mah. Να βάλω και μια 6v 1.3 ah μπαταρία και να τελειώνει η ιστορια..

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #127
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πέτρος_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να βάλω και μια 6v 1.3 ah μπαταρία και να τελειώνει η ιστορια..
    Δεν ξέρω τι τάση βγάζει ο ανορθωτής των παπιών, μην ξεχνάς ότι εγκαταλείφθηκε αυτή η τάση λόγω διαφόρων προβλημάτων. Έχεις προσ. μήνυμα

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #128
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πέτρος_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    βλέπω υπάρχουν 12 v και 0.7 Ah? εκει θα καναμε κάτι? απλά μετά θα έπρεπε να υπολογισω την δυναμικη του μοτερ κοντα στην μεγιστη εξοδο των οηνιων και τον χρονο λειτουργια του βεντιλατερ..
    ...... Νάμαστε !!! Το απλούστερο κύκλωμα όλων των εποχών !!!
    Γέφυρα(4*1Ν4007), πυκνωτής 330μF, αντίσταση 22Ω, συστοιχία Ζένερ (5*15V/1,3A), δίοδος 1Ν4007, Μπαταρία 12V/1,3Α υπό φόρτιση !!!!
    Πήρα τα υλικά για τον φίλο Πέτρο, δοκίμασα με τα δικά μου (ίδια) στα γρήγορα και ιδού το αποτέλεσμα. Λίγη ώρα μετά την έναρξη της φόρτισης μετράω :
    Φόρτιση Μπαταρίας.jpg
    Είσοδος στο κύκλωμα 15,28V (αντίστοιχο της εξόδου του πηνίου σε μεσαίες στροφές),
    14,1V μετά την αντίσταση 22Ω (έξοδος Ζένερ),
    13,4 στην έξοδο της απλής διόδου,
    13,35 στην μπαταρία (Σταδιακή αύξηση).
    κύλησαν από 130mA στην αρχή, έως 85 mA μετά από 1 1/2 ώρα.
    .....ας δουλέψει τώρα το ΚΤΜ να την φορτίζει ....
    Δεν νομίζω να υπάρξει απλούστερος φορτιστής μπαταρίας Μολύβδου από τόσο άστατο εναλλασόμενο !!!!.
    KTM €“ MADE IN AUSTRIA €“ STRONG ALL OVER THE WORLD ............ and Mitsos the charger

    ....καλά οργώματα Πέτρο ....!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΜαστροΤζεπέτο : 16-03-18 στις 03:02

  9. #129
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...... Νάμαστε !!! Το απλούστερο κύκλωμα όλων των εποχών !!!
    Γέφυρα(4*1Ν4007), πυκνωτής 330μF, αντίσταση 22Ω, συστοιχία Ζένερ (5*15V/1,3A), δίοδος 1Ν4007, Μπαταρία 12V/1,3Α υπό φόρτιση !!!!
    Πήρα τα υλικά για τον φίλο Πέτρο, δοκίμασα με τα δικά μου (ίδια) στα γρήγορα και ιδού το αποτέλεσμα. Λίγη ώρα μετά την έναρξη της φόρτισης μετράω :
    Φόρτιση Μπαταρίας.jpg
    Είσοδος στο κύκλωμα 15,28V (αντίστοιχο της εξόδου του πηνίου σε μεσαίες στροφές),
    14,1V μετά την αντίσταση 22Ω (έξοδος Ζένερ),
    13,4 στην έξοδο της απλής διόδου,
    13,35 στην μπαταρία (Σταδιακή αύξηση).
    κύλησαν από 130mA στην αρχή, έως 85 mA μετά από 1 1/2 ώρα.
    .....ας δουλέψει τώρα το ΚΤΜ να την φορτίζει ....
    Δεν νομίζω να υπάρξει απλούστερος φορτιστής μπαταρίας Μολύβδου από τόσο άστατο εναλλασόμενο !!!!.
    KTM €“ MADE IN AUSTRIA €“ STRONG ALL OVER THE WORLD ............ and Mitsos the charger

    ....καλά οργώματα Πέτρο ....!!!!
    Honda ειναι.. χαχα ..κατα τα αλλα ελπιζω να πετύχουμε Δημήτρη!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #130
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πέτρος_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Honda ειναι.. χαχα ..κατα τα αλλα ελπιζω να πετύχουμε Δημήτρη!!
    Χαχαχά !!!! Έμπλεξα τις συζητήσεις .... ελπίζω να έκανα το σωστό κύκλωμα !!!!
    Γιαυτό μου φαίνονταν τόσο οικείες οι φωτό από τις περιελίξεις ... !!!!
    Η σωστή θεωρία θέλει πείραμα για να αποδειχθεί σωστή (κι έγινε) Μένει στο τέλος να έχει και σωστή εφαρμογή !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 13 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 3 11 12 13 14 15 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχυτής σήματος πηγής σε αυτοκινητο
    By sakisdid in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-16, 19:23
  2. Τύπος αντίστασης πηγής
    By Dhmhtrhs Oikonomou in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-12, 22:20
  3. Ολική τάση πηγής
    By korimpios in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-12, 21:06
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-09, 19:11
  5. Κύκλωμα εναλλαγής πηγής τροφοδοσίας...
    By Lykos1986 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-06, 09:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας