Σελίδα 1 από 15 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 149

Θέμα: Μετατροπη ρεύματος πηγής

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή Μετατροπη ρεύματος πηγής

    Γεια σας φίλοι,

    Με λένε Πέτρο και είμαι καινούργιος στο φόρουμ. Γνωρίζω 5 βασικά πράγματα από ηλεκτρικά-ηλεκτρονικά όμως έχω αρκετα κενα θεωρίας.

    Τελευταία ασχολούμε με μια πατέντα σε μηχανή motocross. Εκανα περιέλιξη στα πηνια της που κανονικα βγάζουν ρεύμα μόνο για την αναφλεξη ώστε να πάρω έξτρα ρεύμα και να βάλω ένα βεντιλατερ ώστε να ψύχεται.

    Το θέμα μου είναι οτι μετράω από την πηγή AC 5-7 Volt ανάλογα τις στροφές του κινητήρα. Εφτιαξα μια γέφυρα ανόρθωσης με ένα πυκνωτη και μου ανόρθωσε γύρω στα 25 βολτ DC. Γενικα η γεννήτρια που έφτιαξα είναι μικρή. Με δοκιμές που έκανα μου βγάζει στα 8-10 VDC, 0.3-0.5 Α αντίστοιχα ανάλογα τις στροφές.

    Εκανα και έναν σταθεροποιητή τάσης http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=45836 που είδα από εσάς αλλά έπεφτε αρκετά η απόδοση.

    Μπορειτε να μου πείτε πως θα έβαζα μια μπαταρια πχ 12 V χωρις όμως να χάσω πολύ σε απόδοση από έναν σταθεροποιτή? να ριζω δηλαδη τα 25 VDC (πολύ μικρής έντασης) ??

    Ευχαριστω πολύ!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.069

    Προεπιλογή

    Γνώμη μου είναι να μην βάλεις μπαταρία, ώστε να αποφύγεις τον εξοπλισμό που απαιτείται για να πετύχεις σωστή τάση φόρτισης.
    Δες αν γίνεται δουλειά με ανεμιστηράκι από τροφοδοτικό υπολογιστή.
    Σε κάθε περίπτωση, βάζοντας τον ανεμιστήρα, να μην μειώσεις ή αντισταθμίσεις τις υπάρχουσες ροές αέρα ψύξης που προβλέπει ο σχεδιασμός της μηχανής. Μπορεί εύκολα να γίνει χειρότερη η ψύξη. Καλύτερα να κάνεις απαγωγή θερμού αέρα στην πίσω πλευρά του κυλίνδρου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    Θα βάλω βεντιλατερ δικής μου κατασκευής με μοτερ brushed (οχι από υπολογιστή γιατι δεν αποδίδουν καλα).

    Το πρόβλημα είναι οτι η λειτουργία του δεν είναι σταθερή και εξαρταται από τις στροφές του κινητήρα. Ενω με μια μπαταρία θα εξαλείφα αυτό το πρόβλημα.
    Δοκίμασα ενα μοτερ στο ρελαντι μου δουλευε με 5.5 VDC και 0.3 Α ενώ με γκάζι ανέβαινε στα 9 VDC με 0.4 A. Με γκάζι δούλευε πολύ ωραία και ήταν πολύ αποδοτικό ανώ στο ρελαντι μέτριο. Εγώ όμως το θέλω κυρίως στο ρελαντι να αποδίδει καλά, γιαυτό σκέφτομαι την χρήση μπαταρίας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πέτρος_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκανα περιέλιξη στα πηνια της που κανονικα βγάζουν ρεύμα μόνο για την αναφλεξη ώστε να πάρω έξτρα ρεύμα και να βάλω ένα βεντιλατερ ώστε να ψύχεται.

    ...τα 25 VDC (πολύ μικρής έντασης) ??

    Ευχαριστω πολύ!!
    εαν έβαλες σταθεροποιητή με γέφυρα και πυκνωτή τότε διχως τον πυκνωτή θα εχεις περιπου 18V

    τα 18V ειναι πολλά για φόρτιση μπαταρίας και λέω να αποφύγεις τα ηλεκτρονικά που ξεκολλάνε με τους κραδασμους.

    πρόταση μου ειναι -αφου έκανες περιέλιξη στα πηνία- να αφαιρέσεις πηνιόσυρμα ωστε να εχεις το επιθυμητό βολταζ 14V.

    δηλαδή για να ριξεις το βολτάζ απο τα 18 στα 14 να αφαιρέσεις 10 στροφές Χ0.4βολτ περίπου η κάθε στροφή υπολογίζω.
    και την βολτομέτρηση να κάνεις διχως πυκνωτή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    Συμφωνω με το σκεπτικο σου, το εχω σκεφτει και εγω, όμως είναι που είναι πολύ μικρη η γεννήτρια, αν μειώσω κι αλλο τις περιελίξεις θα πέσω ακόμα πιο πολύ κατω σε ισχυ.
    Επίσης δεν ειναι περίεργο που σε AC μετράω 5-7 V και μετα την γεφυρα και τον πυκνωτη παει 25VDC? χωρίς τον πυκνωτη πεφτει σε 4-6 VDC.

    Αν βάλω σταθεροποιητη τάσης πως θα υπολογισω ποσα mAH μπαταρια να βάλω ώστε να μπορει να την φορτιζει η γεννητρια?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.168

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πέτρος_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης δεν ειναι περίεργο που σε AC μετράω 5-7 V και μετα την γεφυρα και τον πυκνωτη παει 25VDC? χωρίς τον πυκνωτη πεφτει σε 4-6 VDC.
    Αυτό είναι όντως περίεργο. Το πολύμετρο που χρησιμοποιείς είναι αξιόπιστο;

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    Φτηνιαρικο είναι αλλά μέχρι τώρα οτι μετρήσεις εχω κάνει σωστες φαίνονται. Βέβαια δεν είναι "true rms". Παιζει να έχει απόκλιση λόγω κακής καμπύλης του παλμου?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    προφανώς η τάση είναι αρκετά χαμηλότερη από τα 25VDC και γι αυτό το πολύμετρο τη μετράει 5-7. από την άλλη υπάρχει κάποια αιχμή που φτάνει τα 25V (χωρίς φορτίο μάλλον θα τα ξεπερνά) και φορτίζει σε αυτή την τάση τον πυκνωτή. Υπό φορτίο λογικά θα δεις πολύ χαμηλότερη τάση στον πυκνωτή. Το πολύμετρο είναι φτιαγμένο να μετράει ημίτονο και μάλιστα σε περιορισμένο εύρος συχνοτήτων (πχ 30-400Hz) οπότε αν δεν είναι ημίτονο αλλά σημαντικά παραμορφωμένο ή έχει συχνότητα πχ έξω από τα όρια μέτρησής του θα σου δείξει λάθος τιμή.
    Θα ήταν καλό να έβρισκες ένα πολύμετρο True RMS (μετράει σωστά την μέση τιμή άσχετα από τη μορφή της AC τασης, εννοείτε βέβαια εντός κάποιων ορίων συχνότητας αλλά δε νομίζω ότι δεν θα είσαι μέσα σε αυτά).
    Θα μπορούσες επίσης να έβαζες ένα ανεμιστηράκι πχ στα 5V και μία πλακετίτσα switching σταθεροποιητή (Πχ LM2596) που να σου δίνει έξοδο 5V είτε έχεις τάση 7V είτε 24V...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    ανεμιστηράκι στα 5 v που να πληρεί την δυναμική που θέλω δεν έχω βρει. Γι αυτό στρέφομαι σε 12v. Εκτός και αν κάνω όπως έγραψα αρχικα φτιαχτο βεντιλατερ(εχω ξανα φτιαξει) με μοτερ με καρβουνάκια ώστε να βρω κάποιο με πολλές στροφές (πχ 5000rpm) ώστε να κάνει δουλεια.

    αντι για 5v έφτιαξα έναν σταθεροποιητή στα 12 v. Μου έβγαλε για την ακρίβεια 11.8 VDC σταθερα, αλλά δοκιμάζοντας μια λάμπα LED 12v το αποτέλεσμα ήταν να ανάβει λιγότερο από πριν. Πριν έπεφτε στα 10.5 volt (0.4 A) και με τον σταθεροποιητή έπεφτε στα 9 και η λάμπα άναβε αισθητά λιγότερο. Προφανώς τραβούμε αρκετο ρεύμα το LM.

    Το ερώτημα είναι αν φτιαξω εναν σταθεροποιητή (θα μου πειτε εσεις πως) που να φορτίζει 12v μπαταρια, τι μπαταρία θα είναι αυτη ώστε να την σηκώνει η γεννήτρια, να την κρατάει φορτισμένη και όταν ανάβει το βεντιλατερ που θα τραβάει όμως παραπάνω ρευμα από αυτό που θα μπορει να δώσει η γεννήτρια(ειδικά στις χαμηλές στροφές) να δουλεύει οση ωρα χρειάζεται αποφορτίζοντας σε ένα μέρος την μπαταρία, και στην συνέχεια που θα σβηνει το βεντιλατερ να την ξαναγεμίζει.. κάτι τέτοιο σκέφτομαι..
    πρακτικά ομως στέκει?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πέτρος_ : 06-03-18 στις 19:43

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.069

    Προεπιλογή

    Ας το πάρουμε ανάποδα. Χρειάζεσαι καλή ψύξη για πχ 1 ώρα στην πίστα, να δουλεύει συνέχεια ο ανεμιστήρας. Βάζεις σκέτη μπαταρία και ανεμιστήρα με διακόπτη on/off. Ξεκινάς από το σπίτι με φορτισμένη μπαταρία, έχεις και άλλη μία στο σακκίδιο. Ούτε γεννήτριες, ούτε κυκλώματα. Διακόπτης on, γκάζια full. Αν αδειάσει η μπαταρία, την αλλάζεις. Τις φορτίζεις πάλι στο σπίτι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

Σελίδα 1 από 15 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχυτής σήματος πηγής σε αυτοκινητο
    By sakisdid in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-16, 20:23
  2. Τύπος αντίστασης πηγής
    By Dhmhtrhs Oikonomou in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-12, 23:20
  3. Ολική τάση πηγής
    By korimpios in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-12, 22:06
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-09, 20:11
  5. Κύκλωμα εναλλαγής πηγής τροφοδοσίας...
    By Lykos1986 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-06, 10:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας