Σελίδα 5 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 149

Θέμα: Μετατροπη ρεύματος πηγής

  1. #41
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    Φίλοι καταρχήν ευχαριστώ που ασχολείστε!

    Για να ξεμπερδέυω όσους αναρωτιέστε γιατι το μπλεκω ετσι και τι θέλω να κάνω: Αν μου έβγαζαν τα πηνια 15+ εναλλασσομενο ρευμα και αρκετα αμπερ θα έβαζα κατευθείαν έναν ανορθωτη μηχανης 12V, μια μπαταρια και θα τέλειωνε η ιστορία.
    Εμενα μου έβγαλε όμως λιγα V οπότε πάω σε κάτι "φτιαχτο" γι αυτο ζητάω και την συμβολή σας.

    Σκεφτόμουν αρχικά 2 πιθανες λύσεις, όμως καλύτερη λειτουργικά είναι η 2:
    1) να μην βάλω μπαταρια και το βεντιλατερ που θα βαλω (που θα πρεπει να το διαλεξω σε αρμονία με την εξοδο της γεννήτριας) θα έχει σοβαρο μειονέκτημα το ότι το μοτερ θα αυξομειώνει στροφές και ειδικά στις χαμηλές στροφές θα είναι αδύναμο.

    2) να βάλω μπαταρία, μεγαλύτερο μοτερ σε ισχή(από την πρώτη λύση) με την λογική οτι δεν θα δουλεύει συνέχεια και απλά θα κρατιέται φορτισμένη η μπαταρία για όταν χρειάζεται.

    Οπότε ξεχνάω και την λιθίου.
    Δημήτρη-Παναγιώτη θα ακολουθήσω το σχέδιο μόλις βρω χρόνο από την δουλειά και θα ενημερώσω με τα αποτελέσματα.

    Ααα σταθεροποιητή τελικά ποιον ακριβώς να βάλω?


    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #42
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πατέντες
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Αφού ο σκοπός του project είναι να έχουμε μια πιο αποδοτική ψύξη του κυλίνδρου,
    γιατί να μην τοποθετήσεις περιμετρικά του κυλίνδρου κάποια ψύκτρα 'η ψύκτρες;
    Βέβαια, μπορεί να λέω χαζομάρες λόγο άγνοιας,
    αφού δεν μπορώ να φανταστώ με ποιο τρόπο θα μπει μια ψύκτρα, αν βολέυει, αν θα δημιουργεί πρόβλημα κάπου αλλού.
    Αλλά πιστεύω ότι με έναν ανεμιστήρα δεν θα έχει σωστή ψύξη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Με τα Linux λύνεις τα προβλήματα των Windows.

  3. #43
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πέτρος_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλοι καταρχήν ευχαριστώ που ασχολείστε!

    Για να ξεμπερδέυω όσους αναρωτιέστε γιατι το μπλεκω ετσι και τι θέλω να κάνω: Αν μου έβγαζαν τα πηνια 15+ εναλλασσομενο ρευμα και αρκετα αμπερ θα έβαζα κατευθείαν έναν ανορθωτη μηχανης 12V, μια μπαταρια και θα τέλειωνε η ιστορία.
    Εμενα μου έβγαλε όμως λιγα V οπότε πάω σε κάτι "φτιαχτο" γι αυτο ζητάω και την συμβολή σας.

    Σκεφτόμουν αρχικά 2 πιθανες λύσεις, όμως καλύτερη λειτουργικά είναι η 2:
    1) να μην βάλω μπαταρια και το βεντιλατερ που θα βαλω (που θα πρεπει να το διαλεξω σε αρμονία με την εξοδο της γεννήτριας) θα έχει σοβαρο μειονέκτημα το ότι το μοτερ θα αυξομειώνει στροφές και ειδικά στις χαμηλές στροφές θα είναι αδύναμο.

    2) να βάλω μπαταρία, μεγαλύτερο μοτερ σε ισχή(από την πρώτη λύση) με την λογική οτι δεν θα δουλεύει συνέχεια και απλά θα κρατιέται φορτισμένη η μπαταρία για όταν χρειάζεται.

    Οπότε ξεχνάω και την λιθίου.
    Δημήτρη-Παναγιώτη θα ακολουθήσω το σχέδιο μόλις βρω χρόνο από την δουλειά και θα ενημερώσω με τα αποτελέσματα.

    Ααα σταθεροποιητή τελικά ποιον ακριβώς να βάλω?

    1:
    Τον 7812 δεν έχεις ήδη;;; Σου ζωγράφισα δύο μικρές παρεμβάσεις στο σχέδιο που ανέβασα. Τέλος αυτό είναι!!!

    Στάλθηκε από το Redmi 4X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν δεν μπορείς να βοηθήσεις, ενόχλησε, .... αρκεί η συμμετοχή !!!

  4. #44
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    Ναι αλλά επειδη το έχω κλείσει με κάτι σιλικόνες κλπ θα το φτιάξω όλο όμορφα σε ένα κουτάκι από την αρχή.
    Τώρα που κοιτάω το σχέδιο δεν εχω βάλει βάλει τους πυκνωτες C1 και c2.. τι νούμερο να βάλω?

    Μπορείς να μου τα γ΄ραψεις αναλυτικά μην κάνω κάνα λάθος?
    c1=100nf?
    c2=100nf?
    Διόδους γέφυρας1N001=
    c3=2200μf 25v?
    σταθεροποιητής? =lm7812
    c4=10μf?
    L1=?
    R1=?
    R2= 120 ohm 10 watt


    οι πυκνωτές πόσα volt?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #45
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέτρο μου, μην στενοχωριέσαι δεν θα χρειαστεί να ξετυλίγεις μπαλαντέζα για να οργώνεις τα βουνά !!!
    Πάμε από το τέλος : Μπαταρία "δυσκοίλια" δεν θα πάρεις γιατί θα σου βγεί ακριβή και ίσως επικίνδυνη. Γιαυτές τις δουλειές έχουν παγιωθεί οι "Μολύβδου" και γιαυτό ακόμα δεν έχουν αντικατασταθεί. Η ελαφρότερη σε βάρος και λεφτά (5-6 €) είναι αυτή : ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΜΟΛΥΒΔΟΥ 12V/1.3AH . Τώρα βέβαια αν θες μετά το όργωμα να διανυκτερεύσεις κάπου, σκηνάκι κλπ μια μεγαλύτερη θα σου έδινε στοιχειώδη αυτονομία για διανυκτέρευση ελευθερο κάμπιγκ κλπ. Κατά την διάρκεια του ταξιδιού σου μέχρι την πλαγιά που θα οργώσεις θα φορτίζει μια χαρά καθως και κατά την επιστροφή και σε όλα σου τα γκάζια.Σκοπός μας είναι να μην την σκάσουμε. Η διαφορά στο κύκλωμα θα είναι στην τελευταία βαττική αντίσταση που ανέφερα, να είναι δλδ ανάλογη ώστε να μην δίνει πάνω από το 1/10 της χωρητικότητας της μπαταρίας που τελικά θα επιλέξεις. Παίρνεις το κύκλωμα που έχεις φτιάξει ήδη και του κάνεις αυτή τη μετατροπή που έχουμε πει και νωρίτερα. Αν μπορεί ο Nestoras ας με τσεκάρει γιατί αυτός είναι κι ο θεωρητικός της κουβέντας αυτής, εγώ ένας μάστορας είμαι .... και τι μάστορας ....
    Συνημμένο Αρχείο 72736
    Το κύκλωμα χρειάζεται μερικές τροποποιήσεις/προστασίες, οι πυκνωτές μόνο ίσως δεν αρκούν για να καταπνίξουν τα spikes. Θα έβαζα παράλληλα με την είσοδο της γέφυρας μία TVS diode (πχ 1Ν6288Α), τη γέφυρα με τους πυκνωτές c1, c2 στα 50V (χωρητικοτήτας 100nF), πυκνωτή εξόδου 1000uF στα 63V και μία δίοδο από την έξοδο του IC1 να κοιτάει προς την είσοδο για να προστατευτεί το ολοκληρωμένο από την τάση που θα του δίνει η μπαταρία όταν δε λειτουργεί το μηχανάκι.
    Οι πυκνωτές στην είσοδο και έξοδο του IC1 από datasheet.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  6. #46
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    τι μοντελο ειναι το μοτοσακο??

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #47
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πατέντες Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Αφού ο σκοπός του project είναι να έχουμε μια πιο αποδοτική ψύξη του κυλίνδρου,
    γιατί να μην τοποθετήσεις περιμετρικά του κυλίνδρου κάποια ψύκτρα 'η ψύκτρες;
    Βέβαια, μπορεί να λέω χαζομάρες λόγο άγνοιας,
    αφού δεν μπορώ να φανταστώ με ποιο τρόπο θα μπει μια ψύκτρα, αν βολέυει, αν θα δημιουργεί πρόβλημα κάπου αλλού.
    Αλλά πιστεύω ότι με έναν ανεμιστήρα δεν θα έχει σωστή ψύξη.
    Είναι υγρόψυκτος κινητήρας 4T που ψύχεται με ψυγειο νερου. Εκει θα μπει το βεντιλατερ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #48
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    Crf 450r '04

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #49
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πέτρος_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Crf 450r '04
    Ωραίο εργαλείο !!!! να το βοηθήσουμε !!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #50
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κύκλωμα χρειάζεται μερικές τροποποιήσεις/προστασίες, οι πυκνωτές μόνο ίσως δεν αρκούν για να καταπνίξουν τα spikes. Θα έβαζα παράλληλα με την είσοδο της γέφυρας μία TVS diode (πχ 1Ν6288Α), τη γέφυρα με τους πυκνωτές c1, c2 στα 50V (χωρητικοτήτας 100nF), πυκνωτή εξόδου 1000uF στα 63V και μία δίοδο από την έξοδο του IC1 να κοιτάει προς την είσοδο για να προστατευτεί το ολοκληρωμένο από την τάση που θα του δίνει η μπαταρία όταν δε λειτουργεί το μηχανάκι.
    Οι πυκνωτές στην είσοδο και έξοδο του IC1 από datasheet.
    Θα το κάνεις εσύ το σχεδιακι Παναγιώτη μου ;;; αν το κάνω εγώ θα τον μπερδέψουμε με προσθήκες που μπορεί να ξεχάσω !!! Αλλιώς πες μου να το παλέψω εγώ ....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχυτής σήματος πηγής σε αυτοκινητο
    By sakisdid in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-16, 20:23
  2. Τύπος αντίστασης πηγής
    By Dhmhtrhs Oikonomou in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-12, 23:20
  3. Ολική τάση πηγής
    By korimpios in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-12, 22:06
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-09, 20:11
  5. Κύκλωμα εναλλαγής πηγής τροφοδοσίας...
    By Lykos1986 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-06, 10:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας