Σελίδα 11 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 9 10 11 12 13 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 110 από 149

Θέμα: Μετατροπη ρεύματος πηγής

  1. #101
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Εύβοια
    Μηνύματα
    157

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsimpidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..η φωτο αυτή είναι η δική σου=

    Συνημμένο Αρχείο 72796

    προσθεσα το κατιτις μου,

    πολυ φοβαμαι οτι τζαμπα ξανατιλιξες τον στατορα γιατι και στην δική σου μηχανή όπως σχεδόν σε όλες τις υπολυπες
    το βολάν εχει δυο πόλους και όχι 6 όπως εσφαλμένα πίστεψες.Τωρα θέλει να το ξανατιλιξεις με διαφορετικό τρόπο. ..
    Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο αυτό..!

    Εχω ασχοληθεί κ εγω σε παρόμοια περιπτωση κ με ενδιαφέρει..
    Τι εννοείς να τα τυλίξεις αλλιώς;

    (Και βεβαια κουβέντα κάνουμε εδω κ ειναι πολύτιμες οι απόψεις όλων..! )

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #102
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsimpidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πετρο μπορεί....... να μην ξέρω από εντουρο.

    αλλά ξέρω οτι οι μηχανές απο τα ''καθαρα'' βγαίνουν και για έκδοση με φως, πάντα χωρίς μπαταρία, όπως τα XR της honda,,

    η φωτο αυτή είναι η δική σου=

    Συνημμένο Αρχείο 72796

    προσθεσα το κατιτις μου,

    πολυ φοβαμαι οτι τζαμπα ξανατιλιξες τον στατορα γιατι και στην δική σου μηχανή όπως σχεδόν σε όλες τις υπολυπες
    το βολάν εχει δυο πόλους και όχι 6 όπως εσφαλμένα πίστεψες.Τωρα θέλει να το ξανατιλιξεις με διαφορετικό τρόπο.

    επισεις και το κύκλωμα που εχει ήδη αναφερθεί δεν θα αντέξει πάνω από 5-6 ώρες λειτουργίας,έτσι, κάνω άπλα μια πρόβλεψη, μην το
    πάρεις στραβά, είναι η προσωπική μου γνώμη.

    λόγο του ότι δεν ξέρω από εντουρο

    δεν θα επέμβω ξανά ούτε στην κατασκευή σου ούτε στο παρόν θέμα.


    καλή συνέχεια.
    δεν ισχύει το σχεδιο σου.http://forum.dirt-bike.gr/forum/view...=22016&start=0 δες εκει που λεει το σχέδιο και εχω ενα σκιτσο...

    εσυ εισαι ο αρνητικος της παρέας.. σε έψαχνα
    πες μου ομως τι σε προβληματίζει?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #103
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsimpidas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι και οχι μια μα πολλές γιατί θα παίξουν και τον ρόλο του dammy load και πρέπει να μοιραστεί η θερμότητα.

    στα ''καθαρα'' δεν βάζουν μπαταριά για να μην χάνουν καθόλου υποδυναμη σε μετατροπη σε ηλεκτρισμό, ετσι αν θέλει ο Πετρος να εχει
    επιλογη on-off στον ανεμιστήρα χωρίς εξτρα κατανάλωση θα βαλει τον διακόπτη μεταξύ πηνίου-ανόρθωσης.





    υ.γ. ξέρω-ξέρω είμαι ''βραχος'' στις αποφάσεις μου
    Έχουμε ατύπως αποφασίσει ότι μάλλον δεν βγάζει ρεύμα ικανό για σωστές στροφές στον ανεμιστήρα και θα μπεί μια μικρή 12βολτ 1,2 Α που θα φορτίζει στοιχειωδώς όλη την ώρα και θα αποδίδει όταν η θερμοκρασία το απαιτήσει και μόνο τότε ανεξάρτητα από στροφές του κινητήρα και κίνηση της μοτό. Χθες με υπόδειξη του Νέστορα, έβαλα εναν χάλια μετασχηματιστή που έχω (16 V ανοιχτό κύκλωμα) 15 Βολτ πάνω στην είσοδο, 14 Βολτ με την μπαταρία ως φορτίο και πήρα 60 mA φόρτισης. Δλδ πρέπει να καταργηθεί και το λεντάκι για να εξοικονομήσω άλλα 22 mA. Στην έξοδο το κύκλωμα έβγαζε 13,4 Βολτ με το ζόρι. Επειδή δεν δημιουργείται διαφορά δυναμικού ικανή να δώσει κάποια mA (130 θα ήθελα να δω), περιμένω να μου πει ο Πέτρος τι θα μετρήσει αύριο με στοιχειώδες φορτίο 100Ω για να ξέρουμε με τι έχουμε να κάνουμε. Αλήθεια οι Ζένερ δεν καταναλώνουν τίποτα ;;; Το L7812 θέλει οπωσδήποτε 2,5 - 3 Βολτ παραπάνω για να δώσει αυτό που πρέπει κι αν μας προκύψει αύριο τάση πάνω από 16-17 με φορτίο 100Ω, τότε κάτι γίνετε και μάλλον καλά !!! Έχουμε τον φόβο των peaks γιαυτό βάζει ο Νέστορας Ζένερ κλπ και σε ένα άλλο thread κάποιος γκρινάζει για τέτοια θέματα μάλλον. http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=91674
    Ααααα !!! Πέτρο, το πολυμετράκι βάλτο αύριο στα 10Α ,μην καεί κι αυτό !!!! Μετά το πας στα 200 mA αν δίνει λίγα ....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΜαστροΤζεπέτο : 12-03-18 στις 20:20

  4. #104
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πέτρος_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ισχύει το σχεδιο σου.http://forum.dirt-bike.gr/forum/view...=22016&start=0 δες εκει που λεει το σχέδιο και εχω ενα σκιτσο...

    εσυ εισαι ο αρνητικος της παρέας.. σε έψαχνα
    πες μου ομως τι σε προβληματίζει?
    αν απλα εβλεπα και εκανα χαζι, με πιθανη αποτυχεια σου θα ημουν αρνητικός,
    λογο του οτι εχω βρεθεί στην θέση σου [την πρώτη φορά που αλαξα στρόφαλο]
    θέλω να σε βοηθήσω οσο μπορώ.

    πρέπει να δεις πόσους πόλους εχει το βολάν εσωτερικά,, αυτο θα το κάνεις με μια μικρή πυξίδα,, αν εχει 6 πόλους η πυξίδα θα αλαξει
    6 φορες κατεύθυνση.

    αν όπως υποψιάζομαι εχει δυο πόλους τοτε ξανατιλιγμα,, δες πρώτα αυτό και τα ξαναλέμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #105
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geormpal Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο αυτό..!

    Εχω ασχοληθεί κ εγω σε παρόμοια περιπτωση κ με ενδιαφέρει..
    Τι εννοείς να τα τυλίξεις αλλιώς;

    (Και βεβαια κουβέντα κάνουμε εδω κ ειναι πολύτιμες οι απόψεις όλων..! )

    λέω ότι μπορεί με σωστή περιέλιξη ο Πέτρος θα βρεθεί με καμια 10 αμπερ πλεόνασμα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #106
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    Η περιέλιξη είναι σωστή γιατι είχα σαν οδηγό την πρώτη περιέλιξη(με την ίδια φορά). Δεν είχε οπως υποθέτεις 2 ξεχωριστα τυλίγματα υψηλής και χαμηλής τάσης αλλα μονο 1. και με τον ιδιο τροπο εκανα και το δικο μου. Τώρα ο χώρος που είχα ήταν λίγος μόλις 30 τυλιγματα για το καθένα γι αυτό και το λίγο ρεύμα..
    Ομως για να μας φυγει η απορια μιας και εχω και δευτερο βολαν-μαγνητη αυριο θα κανω το τεστ με την πυξιδα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #107
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    Για του λόγου το αληθές.. έτσι είναι ξετυλιγμενα τα πηνια. Εχουν μόνο 2 καλώδια..άρα 1 περιέλιξη..


    και η φορά που ήταν τυλιγμένα είναι αυτη..

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #108
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    εφόσον έκανες ακριβώς αντικατασταση τότε μαλλον είναι σωστό,,

    στην φωτο ομως που παραθέτω οι συνδέσεις ειναι λιγο διαφορετικές απο τις δίκες σου.

    έκανα λίγη ερευνά και εγώ

    zoom_Polaris_Outlaw_Sportsman_50_90_Stator_Coil__Replaces_0453559.jpg

    στην φωτο φαίνεται και ένα κίτρινο καλώδιο, αυτο που συνδέονταν στο δικο σου πλατό ?

    γιατι αν ειχε μονο δυο καλώδια και εσυ τα χρεισημοποιησεις για να φορτίσεις μπαταριά , πως θα παίρνει εμπρός μετά ?

    τα παλια με τα δυο πηνια ειχαν 4 πολους μαγνητων.

    plato02.JPG

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #109
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.442

    Προεπιλογή

    Λογικά ο πηνιοφόρος του νηματοθέτη είναι 8 πολο στα πηνία και 8 πολο στους μαγνήτες .
    Υπάρχει περίπτωση οπτικά οι μαγνήτες να φαίνονται π.χ. 4 αλλά στην πράξη να είναι οι μαγνήτες 8 πολοι (δηλαδή 4 μαγνήτες οπτικά , αλλά 8 εναλλαγές σε Β-Ν κτλ πόλους σε όλη συνολικά την κυκλική κίνηση του βολάν.
    Μέχρι και 4 μαγνήτες βλέπεις οπτικά αλλά στην πράξη είναι 12 πολοι (3 εναλλαγές Β-Ν πόλο σε κάθε μαγνήτη !).

    Ο συγκεκριμένος παρακάτω πηνιοφόρος είναι 12 πολος στα πηνία , έχει 4 οπτικά μαγνήτες , αλλά στην πράξη είναι 12 πολοι και οι μαγνήτες .
    https://www.youtube.com/watch?v=Xmuf...ature=youtu.be
    Για να πάρεις απόδοση σε συνθήκες ρελαντί είναι αρκετά δύσκολα με 8 πολο στα πηνία όπως του νηματοθέτη . Από 12 και πάνω αν ήταν θα ήταν καλύτερα , π.χ. 36 πολο ότι πρέπει για πειραματισμούς σε ρελαντί.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 13-03-18 στις 14:00

  10. #110
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά ο πηνιοφόρος του νηματοθέτη είναι 8 πολο στα πηνία και 8 πολο στους μαγνήτες .
    Υπάρχει περίπτωση οπτικά οι μαγνήτες να φαίνονται π.χ. 4 αλλά στην πράξη να είναι οι μαγνήτες 8 πολοι (δηλαδή 4 μαγνήτες οπτικά , αλλά 8 εναλλαγές σε Β-Ν κτλ πόλους σε όλη συνολικά την κυκλική κίνηση του βολάν.
    Μέχρι και 4 μαγνήτες βλέπεις οπτικά αλλά στην πράξη είναι 12 πολοι (3 εναλλαγές Β-Ν πόλο σε κάθε μαγνήτη !).

    Ο συγκεκριμένος παρακάτω πηνιοφόρος είναι 12 πολος στα πηνία , έχει 4 οπτικά μαγνήτες , αλλά στην πράξη είναι 12 πολοι και οι μαγνήτες .
    https://www.youtube.com/watch?v=Xmuf...ature=youtu.be
    Για να πάρεις απόδοση σε συνθήκες ρελαντί είναι αρκετά δύσκολα με 8 πολο στα πηνία όπως του νηματοθέτη . Από 12 και πάνω αν ήταν θα ήταν καλύτερα , π.χ. 36 πολο ότι πρέπει για πειραματισμούς σε ρελαντί.
    Το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο αλλά τέλος πάντων είναι κάτι που μπορεί να αλλάξει με συγκεκριμένες οδηγίες πάνω στο πηνίο ;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 11 από 15 ΠρώτηΠρώτη ... 9 10 11 12 13 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενισχυτής σήματος πηγής σε αυτοκινητο
    By sakisdid in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-16, 19:23
  2. Τύπος αντίστασης πηγής
    By Dhmhtrhs Oikonomou in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-12, 22:20
  3. Ολική τάση πηγής
    By korimpios in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-12, 21:06
  4. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-09, 19:11
  5. Κύκλωμα εναλλαγής πηγής τροφοδοσίας...
    By Lykos1986 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-06, 09:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας