Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 32 από 32

Θέμα: Πλακετα Ηλεκτροκολλησης‚ Inverter

  1. #31
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Σωστη η παρατηρηση για τα Volt στην γειωση Μαρκο, πανω στην βιασυνη μου δεν το προσεξα. Τελικα στο pin4 ειναι η ταση των 0.27V.

    Τα τυλιγματα ειναι απο τα πρωτα που εχω μετρησει οταν καταλαβα οτι δεν εχω ταση στην περιοχη των 24V. Τα εχω αναρτησει στο #25. Δεν μετρησα διακοπη σε καποιο απο τα 4 τυλιγματα, αλλα δεν ξερω αν υπαρχει βραχυκυκλωμα. Στο πρωτευων εχω ενα τυλιγμα με αντισταση γυρω στα 4Ω και ενα με 0,3Ω. Στο Δευτερευων ειναι και τα δυο τυλιγματα στα 0,3Ω. Σιγουρα παντως δεν επικοινωνουν μεταξυ τους τα 4 διαφορετικα τυλιγματα..

    Σχετικα με τον παλμο στο UC, πιστευω πως ακομη και με το πολυμετρο θα ειχα μια ενδεικτικη ταση. Εστω και αν αυτη η ενδειξη τρεμοπαιζε χωρις να σταθεροποιειται σε συγκεκριμενη τιμη. Αλλα ειναι 0V..

    Θα παραγγειλω ενα Κ3878, ενα UC3843 και τις βατικες αντιστασεις των 100Κ για αρχη.. και αν απομεινει κατι απο την Ηλεκτροσυγκολληση μολις δωσω ρευματα.. συνεχιζουμε το ψαξιμο!! Να αλλαξω προληπτικα και το PC817 που επικοινωνει τα τμηματα της πλακετας πριν και μετα τον μετασχηματιστη?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NSR250R : 16-03-18 στις 20:38

  2. #32
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NSR250R Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να αλλαξω προληπτικα και το PC817 που επικοινωνει τα τμηματα της πλακετας πριν και μετα τον μετασχηματιστη?
    Αυτό δίνει την τάση ανάδρασης (Vfb) από την έξοδο του μετασχηματιστή πίσω στο UC. Μπορείς να το ελέγξεις φτιάχνοντας ένα υποτυπώδες κύκλωμα στο ραστερ. Ή μπορείς και να το αλλάξεις προληπτικά, πρέπει να είναι πάμφθηνο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΗΛΕΚΤΡΟΚΟΛΛΗΣΗΣ
    By Panagiotis1988 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-18, 19:43
  2. επιδιορθωση ηλεκτροκολλησης inverter
    By vellamos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-17, 13:09
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-16, 09:07
  4. Επισκευή Inverter με πλακετα wuhai 64521.4
    By nikosp in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-13, 21:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας