Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 32

Θέμα: Πλακετα Ηλεκτροκολλησης‚ Inverter

  1. #21
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Εεεεε ενταξει!!!! εισαι Ωραιος!!!! Να προσθεσω απλα πως ειναι η NOVA ZX7 250..

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Δες σε αυτό το site είναι βέβαια στα ρώσικα αλλά πάλεψε το λίγο με το google translate. Δίνει και ένα σχέδιο που μοιάζει αρκετά με την ηλλεκτροσυγκόλληση σου. Από τις φωτογραφίες που έχει μοιάζει πολύ με την πλακέτα που έδειξες. Δίνει και κάποιες οδηγίες επισκευής.

    Από δική μου εμπειρία οι δίοδοι στην έξοδο είναι από τις πιο σπάνιες βλάβες. Οι πυκνωτές αρκετές φορές ενω φαίνονται φυσιολογικοί δεν είναι καλοί, θέλουν βγάλσιμο και μέτρημα αλλά στην δική σου περίπτωση μάλλον δεν είναι αυτό το πρόβλημα. Τα FET είναι αρκετά ευαίσθητα σε στατικό ηλεκτρισμό (εκτός πλακέτας) και συνήθως όταν έχουν πρόβλημα το καταλαβαίνεις οπτικά (σκάνε). Πρώτα να μετράς επάνω και αν δεν βλέπεις κάτι προβληματικό δεν τα βγάζεις.

    Η λειτουργία του ινβέρτερ δεν μπορεί να ελεγχεί υπό τάση κομμάτι κομμάτι. Αν δεν λειτουργήσει π.χ. το ρελέ βραχυκύκλωσης της αντίστασης στο τροφοδοτικό δεν πρόκειται να λειτουργήσει η μηχανή. Πρέπει να δουλεύουν όλα τα κομμάτια της μηχανής και να δουλεύουν σωστά. Δηλαδή δίνοντας 24V εξωτερικά δεν προκειται να δουλέψει. Πρέπει να κοιτάξεις το κύκλωμα που σχετίζεται με τα 24V που δεν έχεις και αφού λύσεις αυτό το πρόβλημα το ανάβεις (κομπλέ ολόκληρο) και βλέπεις αν επανηλθε.

    Υπόψη αν τα FET έχουν πρόβλημα πρέπει να δεις προσεκτικά και όλα τα από γύρω υλικά και κυρίως κάποιες fast diode. Αν αλλάξεις ΦΕΤ καλό είναι να αλλαχτούν και όλες οι αντιστάσεις στα ποδαράκια τους. Αν δεν γίνει σωστά η επισκευή με την πρώτη δοκιμή στα πρώτα δευτερόλεπτα μπορείς να τινάξεις όλα τα ΦΕΤ στον αέρα.

    Γενικά η επισκευή ινβέρτερ ηλεκτροσυγκόλλησης είναι αρκετά δύσκολη και ένα παραπάνω για αρχάριο. Επίσης να προσέχεις πολύ γιατί η τάση στην μηχανή είναι θανατηφόρα. Οπωσδήποτε αντιηλεκτροπληξιακό να σε προστατεύει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. #23
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    αν είναι σωστό αυτό που έβαλε ο Μπάμπης τότε το ολοκληρωμένο είναι το UC3843 (αν και μου έβγαλε τα μάτια να το δω γιατί είναι πολύ χαμηλής ανάλυσης.)

    http://www.ti.com/general/docs/lit/g...df-pf-null-wwe

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απΆ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NSR250R Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κυριε Νικο σαφως και εχετε εν μερη μεγαλο δικιο και εννοειται πως οι συζητησεις εδω στο Hlektronika.gr σε καμια περιπτωση δεν δημιουργηθηκαν για να υποβαθμισουν οποιοδοποτε ΑΕΙ η ΤΕΙ της χωρας. Μια παρεα ειμαστε με ενα κοινο χομπι, που για καποιους αλλους ισως ειναι επαγγελμα. Αν μπορουμε να βοηθησουμε ο ενας τον αλλον με οποιοδηποτε τροπο προσφεροντας το ερεθισμα για μαθηση πανω απ'ολα και οχι απλα λυσεις "ετοιμες στο πιατο" για να γλυτωσουμε 20 ευρω.. πιστευω ειναι οτι καλυτερο. Αν πετυχει η συνταγη καλως. Αν δεν πετυχει.. απλα γιναμε ολοι λιγο ποιο γνωστοι μεταξυ μας. Και μεθαυριο ακομη περισσοτερο. Και ισως καποια στιγμη να μπορουμε να βοηθησουμε ο ενας τον αλλον (η να ανταποδωσουμε την βοηθεια), σε κατι διαφορετικο εκτος των ηλεκτρονικων που θα ειμαστε γνωστες 100%. Οποτε γιατι μου φρεναρετε τον φιλο Μαρκο (και εμμεσα τους υπολοιπους φιλους), που προσπαθουν να βοηθησουν με νυχια και με δοντια να μας κανουν κανουν ολους εμας τους ερασιτεχνες.. "επιστημονες" του ειδους?? Μπορει σε 10 χρονια απο σημερα να καταφερω να την φτιαξω την Ηλεκτροκολληση! Θελω να δω τι θα εχετε να πειτε μετα για το ΑΕΙ που δεν τελειωσα.. αλλα τα κινεζικα inverter θα τα λυνω και θα τα δενω με κλειστα ματια!! Χαχχαχαχαχαχα

    Φιλικα ολα τα παραπανω ετσι??? !!!
    H Απάντηση μου είναι εντελώς φιλική
    Δυστιχώς όμως η καλή διάθεση για βοήθεια δέν φτάνει για να λύσεις τα προβλήματα που έχει η ηλεκτροκόληση
    Εάν έχεις την υπομονή να προσπαθείς για 10 χρόνια να λύσεις το πρόβλημα της ηλεκτροκόλησης μπορεί και να το λύσεις

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikosp : 14-03-18 στις 23:29

  5. #25
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Να τονισω πως δεν λεω σε κανεναν "Ευχαριστω", γιατι ειναι τοσο λιγο.. που θα μοιαζει σα να σας κοροιδευω!!

    Αρχικα γραφωντας το θεμα στην σελιδα, υπολογισα να ακουσω 2-3 απαντησεις του τυπου "κατσε διαβασε πρωτα κανα 6μηνο, μετα ασχολησου αλλο τοσο με το να λες κανα καλησπερα στη σελιδα, και μετα ξεκινας και με τα Inverter!". Αλλα ενταξει.. εχετε αρκετη υπομονη τελικα!! Χαχαχαχαχχα! Και δεν το λεω γιατι ειναι το υφος των φιλων της σελιδας τετοιο, αλλα επειδη γενικα ειναι πολυ δυσκολο να προσπαθεις να εξηγεις σε εναν αρχαριο τετοια προχωρημενα κυκλωματα πισω απο ενα πληκτρολογιο.

    Γιαννη μαλλον επεσες μεσα 100% και πρεπει να ειναι το UC3843 αυτο που φοραει η πλακετα μου. Σωστα το ειδες στο σχεδιο που ανεβασε ο Μπαμπης, (πως το ειδες βεβαια δεν μπορω να καταλαβω!!).

    Μαρκο χτες το βραδυ που μπηκα στα γρηγορα και διαβασα το μυνημα σου οτι βρηκες ενα site με ενα σχεδιο ηλεκτροκολλησης που μοιαζει με το δικο μου, μολις ειδα την φωτο του Ρωσου που κρατουσε την πλακετα.. κοιταζα μηπως ειναι το δικο μου δαχτυλο που φαινεται στην φωτο! Η πλακετα ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΔΙΑ με την δικη μου! Μονο τα δαχτυλα που την κρατανε αλλαζουν.. και το οτι εχει 4 διπλοδιοδια και 4 FET, ενω η δικη μου 6 και 8 αντιστοιχα. Τα υπολοιπα ειναι σχεδον ιδια. Σημερα που κοιταξα το σχεδιο, ειναι κατα 98% η ιδια λογικη σε σχεδιασμο. Σε παραδεχομαι!!!

    Αυτο που ανακαλυψα κοιταζοντας λιγο ποιο προσεχτικα (και θα μου πειτε αν στεκουν αυτα που λεω η ειμαι για δεσιμο), ειναι αρχικα πως οι δυο μετασχηματιστες εχουν τελειως διαφορετικες λειτουργιες. Ο ενας μεσω του κυκλωματος που περιεχει τα IRFZ (τα οποια χρειαζονται χαμηλη ταση για να δουλεψουν), οδηγει τα FET. Ο αλλος μετασχηματιστης (200.12.22.22) ειναι που βγαζει στην εξοδο του την χαμηλη ταση των 30V περιπου. Εχει 2 τυλιγματα στο πρωτευων και 2 στο δευτερευων. Για να παρουμε ταση στο δευτερευων, πρεπει να "συνεργαστουν" μεταξυ τους τα τυλιγματα του πρωτευων. Αλλα για να γινει αυτο, πρεπει να δουλευουν σωστα το MOSFET (Toshiba k3878 και το ολοκληρωμενο (?) UC3843. Το UC απ'οτι καταλαβα συγκρινει-ελεγχει-εξαρταται απο την ανορθωμενη ταση 310V και με βαση οτι ολα ειναι ενταξει, αγει το Mosfet, με αποτελεσμα να δουλευουν σωστα τα πρωτευων τυλιγματα του μετασχηματιστη και να εχουμε την απαραιτητη χαμηλη ταση στην εξοδο του.

    Μετρησα ολες τις αντιστασεις-διοδους γυρω απο το 3843, το Mosfet και τον μετασχηματιστη.. και ειναι ολα ενταξει. Θα ψαξω στο dataseet για το πως πρεπει να μετρησω το Κ3878 να δω αν αγει. το 3843 παιρνει ταση 8V στο pin7, και γειωση οκ στο 5pin. Στο Out δεν ξερω ακομη αν πρεπει να εχω ταση, η απλα αγει το Mosfet γειωνοντας το, παντως εχω ταση 0. Δεν εχει κανενα εξαρτημα γυρω του καμμενο. Οποτε λογικα το οτι δεν εχω ταση στο δευτερευων του μετασχηματιστη, θεωρω με βαση το σχεδιο του Μαρκου που ειναι ιδιο ακριβως, πως φταιει το οτι δεν αγει το Κ3878 επειδη ισως δεν του το "επιτρεπει το US3843 που το ελεγχει, διαβαζοντας καποιες "συνθηκες" στην ανορθωση της τασης. Που μπορει και να καηκε οπως μου ειπατε εξ'αρχης, λογω καποιας μεταβολης της τασης δικτυου.

    Αυτα προς το παρον. Θα βρω χρονο μεχρι το σαβατοκυριακο να ελεγξω 2-3 πραγματακια ακομη και μετα να παραγγειλω τα εξαρτηματα αντικαταστασης για αρχη. Ανεβαζω μια φωτο με την δικη μου πλακετα σε συγκριση με του Ρωσου που ανεβασε ο Μαρκος, και ενα σχεδιο με καποιες μικρομετρησεις που πηρα..





    aaaaaaaaaaaaaaaaa.jpgbbbbbbbbbbbbbb.jpgccccccccccccccccccccccccccccccccc.JPG

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    εγω θα αλλαζα στην αρχη το 3843 και αν ηταν καλα τα φετ θα την εβαζα μπρωστα...αν εβλεπα την ιδια συμπεριφορα θα κοιταζα στο πλακετακι που πιστευω εκει ειναι η ζημια...patience my friend...αφου εκανες την αρχη και εφτασες μεχρι εδω θα την φτιαξεις...προσεχε γιατι ειναι διπλοτυπομενο..απαλα τις κολησεις και με τροπο

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NSR250R Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που ανακαλυψα κοιταζοντας λιγο ποιο προσεχτικα (και θα μου πειτε αν στεκουν αυτα που λεω η ειμαι για δεσιμο), ειναι αρχικα πως οι δυο μετασχηματιστες εχουν τελειως διαφορετικες λειτουργιες. Ο ενας μεσω του κυκλωματος που περιεχει τα IRFZ (τα οποια χρειαζονται χαμηλη ταση για να δουλεψουν), οδηγει τα FET. Ο αλλος μετασχηματιστης (200.12.22.22) ειναι που βγαζει στην εξοδο του την χαμηλη ταση των 30V περιπου. Εχει 2 τυλιγματα στο πρωτευων και 2 στο δευτερευων. Για να παρουμε ταση στο δευτερευων, πρεπει να "συνεργαστουν" μεταξυ τους τα τυλιγματα του πρωτευων. Αλλα για να γινει αυτο, πρεπει να δουλευουν σωστα το MOSFET (Toshiba k3878 και το ολοκληρωμενο (?) UC3843. Το UC απ'οτι καταλαβα συγκρινει-ελεγχει-εξαρταται απο την ανορθωμενη ταση 310V και με βαση οτι ολα ειναι ενταξει, αγει το Mosfet, με αποτελεσμα να δουλευουν σωστα τα πρωτευων τυλιγματα του μετασχηματιστη και να εχουμε την απαραιτητη χαμηλη ταση στην εξοδο του.

    Μετρησα ολες τις αντιστασεις-διοδους γυρω απο το 3843, το Mosfet και τον μετασχηματιστη.. και ειναι ολα ενταξει. Θα ψαξω στο dataseet για το πως πρεπει να μετρησω το Κ3878 να δω αν αγει. το 3843 παιρνει ταση 8V στο pin7, και γειωση οκ στο 5pin. Στο Out δεν ξερω ακομη αν πρεπει να εχω ταση, η απλα αγει το Mosfet γειωνοντας το, παντως εχω ταση 0. Δεν εχει κανενα εξαρτημα γυρω του καμμενο. Οποτε λογικα το οτι δεν εχω ταση στο δευτερευων του μετασχηματιστη, θεωρω με βαση το σχεδιο του Μαρκου που ειναι ιδιο ακριβως, πως φταιει το οτι δεν αγει το Κ3878 επειδη ισως δεν του το "επιτρεπει το US3843 που το ελεγχει, διαβαζοντας καποιες "συνθηκες" στην ανορθωση της τασης. Που μπορει και να καηκε οπως μου ειπατε εξ'αρχης, λογω καποιας μεταβολης της τασης δικτυου.
    Όλοι αυτού του τύπου οι μετασχηματιστές φερίτη είναι παλμομετασχηματιστές. Λόγω μικρού μεγέθους για να περάσουν την απαιτούμενη ισχύ από την άλλη μεριά λειτουργούν (σε σχέση με τους κλασσικούς μετασχηματιστές) σε υψηλή συχνότητα της τάξης 50-200ΚΗz. Οπότε πριν από ένα τέτοιο μετασχηματιστή υπάρχει ένα κύκλωμα που δημιουργεί τους παλμούς. Στην περίπτωση σου το κύκλωμα υλοποιείται από το UC και το FET μαζί με τα παθητικά στοιχεία. Επομένως στην έξοδο του UC περιμένεις να δεις τους παλμούς κάπου μέσα στην περιοχή που ανέφερα πριν που ανοιγοκλείνουν το FET (και για αυτό το λόγο λέγονται switching). Αυτό για να το δεις χρειάζεσαι παλμογράφο.
    Εφόσον μετράς στο UC τάση τροφοδοσίας στο πιν 7 και δεν έχεις καμία τάση στις εισόδους των 7815 και 7915 και εφόσον δεν μπορείς να μετρήσεις την έξοδο του UC με παλμογράφο για να δεις αν δουλεύει καλύτερα άλλαξε και τα δύο κατευθείαν. Είναι τα μόνο ενεργά στοιχεία στο κομμάτι αυτό του κυκλώματος (τα υπόλοιπα μπορείς να τα μετρήσεις) και λογικά μετά την αντικατάσταση θα πρέπει να δουλέψει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NSR250R Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετρησα ολες τις αντιστασεις-διοδους γυρω απο το 3843, το Mosfet και τον μετασχηματιστη.. και ειναι ολα ενταξει.
    ccccccccccccccccccccccccccccccccc.JPG
    για τον πυκνωτή 47μ 50V είσαι σίγουρος ότι είναι οκ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  9. #29
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Sep 2006
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Α ενταξει Μαρκο. Εγω νομιζα οτι ο μετασχηματιστης για τον οποιο μιλαμε και επηρεαζεται απο το UC, ειναι ουσιαστικα το τροφοδοτικο για να δουλεψουν καποια κυκλωματα των 5V και 24V. Και οτι ο μετασχηματιστης που δουλευει σε υψηλοτερη συχνοτητα προκειμενου να περασει η απαιτουμενη ισχυς για 40Ν60, ειναι ο αλλος που συνδεεται κατευθειαν στα ποδαρακια τους.


    Μπαμπη θα τα αλλαξω και τα δυο και θα κανω δοκιμη. Γιωργο ειναι ενταξει ο πυκνωτης και ολα τα υπολοιπα εξαρτηματα (απλα ειναι 22mF αντι για 47 μF)


    Ωστοσο ηθελα να ρωτησω το εξης. Επειδη στο σχεδιο που βρηκε ο Μαρκος εχει το Toshiba 2611 ενω η πλακετα μου φοραει το Toshiba K3878. Μηπως αντι για το UC3843 που λεει το σχεδιο, η πλακετα μου εχει καποια ποιο ενισχυμενη εκδοση του συγκεκριμενου? Το λεω επειδη δεν φαινονται οι αριθμοι στο δικο μου. Παντως απο τις μετρησεις στα pin φαινεται να ειναι το ιδιο. Στο dataseet δειχνει να υπαρχουν καποιες ενισχυμενες εκδοσεις, αν γνωριζει καποιος και μπορει να μου προτεινει να παρω το επομενο καλυτερο που να αντεχει περισσοτερο, θα το προτιμουσα.


    Προσθετω 2 φωτο με καποιες μετρησεις που πηρα στα γρηγορα πριν λιγο σχετικα με το UC και το Κ3878 (οι οποιες τιμες δεν μου φαινονται λογικες). Και τις διαφορετικες εκδοσεις του UC. Και αν καποιος γνωριζει να μας πει αν επηρεαζεται αμμεσα η λειτουργια του Κ3878, απο το PC817 που συνδεεται στα pin1,2 του UC.. και δειχνει να παιρνει εντολη απο τα αλλα 2 pin που εχει, απο την εξοδο του μετασχηματιστη. Εννοω αν θα πρεπει να δω ταση στην εξοδο του μετασχηματιστη ανεξαρτητα αν αγει η οχι το συγκεκριμενο. Παντως στα pin 4,5,8 δεν νομιζω να ειναι σωστη η ταση των 0.30v. Στο dataseet λεει οτι ειναι σημαντικο να εχω ταση 5V στο pin8..



    Οι παρακατω μετρησεις ειναι σωστες αν εχουν πραγματοποιηθει με πολυμετρο, η χρειαζεται παλμογραφος??



    metriseis volt.JPG Ekdoseis UC.JPG

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NSR250R : 16-03-18 στις 21:09

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Ξέχασα να σου πω να μετρήσεις τα τυλίγματα του μετασχηματιστή με το Ωμόμετρο γιατί έχω πετύχει αρκετά σκασμένα μετασχηματιστάκια με διακοπή στο τύλιγμα.

    Οι μετρήσεις έχουν κάποια θέματα π.χ. τα 320 με τα 330 τα μετράς στο ίδιο σημείο (μέσα από το τύλιγμα του μετασχηματιστή) τα 0,27 στην γείωση επίσης δεν είναι λογικά. Κατά τα άλλα φαίνονται λογικές και δεν χρειάζονται παλμογράφο, αλλά δεν λένε και κάτι. Για να δεις αν δουλεύει πρέπει να δεις την έξοδο για να δεις αν έχει παλμούς (που όπως φαίνεται δεν έχει).

    Οι διαφορετικές version του UC απλά δουλεύουν σε μεγαλύτερη περιοχή θερμοκρασίας στις οποίες όμως δεν δουλεύει η ηλεκτροσυγκόλληση

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΑΓΟΡΑ ΗΛΕΚΤΡΟΚΟΛΛΗΣΗΣ
    By Panagiotis1988 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-18, 20:43
  2. επιδιορθωση ηλεκτροκολλησης inverter
    By vellamos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-17, 14:09
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-16, 10:07
  4. Επισκευή Inverter με πλακετα wuhai 64521.4
    By nikosp in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-13, 22:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας