Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 27

Θέμα: μοτερ ανεμηστηρα σε μοτο

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    44

    Προεπιλογή

    20180312_171415.jpgσημερα μέτρησα την ταση ειναι 14 βολτ οταν αεβαζω στροφες και 12 στο ρελαντί σημερα επίσης αλλαξα και το σημειο που παίρνω το θετικο απο το κυκλωμα τωρα εχω παρει απο το καφε που το εχει και στο σασι της μηχανης για πλην.. και τον θετικο απο το σημειο στην φύσα του οργανου στο καλωδιο με χρωμα κιτρινο κοκκινο και εχω διαφορετικο αποτελεσμα παλι η ταση ειναι 12 εως 14 αλλα το μοτερ με μια γεφυρα που ειχα ΒΥ179 δουλεψε κανονικα μολις εβγαλα την γεφυρα αμεσως μου εκαψε το μοτερ ενω το οργανο εδειχνε 12 -14 DC ( εχω πολλα μοτερ ) απο οτι φενεται απο οτι λεει και ο φιλος το οργανο την δειχνη συνεχες την τασι αλλα δε ειναι

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Εύβοια
    Μηνύματα
    157

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    και πιστεύεις ότι θα κάνει κάτι αυτό το παιχνίδι στο δυομισαρι?? πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται?? κοιτα λιγο το fxr180 runner τη φοράει στο ψυγείο του που είναι ένα σκοτερακι και μετά ξανασκέψου το.. από μείγματα πως πάει το μηχανάκι?? σου ζεσταίνεται? Συνημμένο Αρχείο 72788
    Ως υποβοήθηση κάνει πολύ δουλειά...

    Οταν εισαι στάσιμος σε καμια ρεματιά απο κόλλημα (πολλες προσπάθειες να σκαρφαλώσεις) και εχει 130C στα ψυγεία και εξω εχει 25C, με τοσο μεγάλο dt 105C και μικρο να ειναι το βεντιλατερ αρκεί για να μην γίνουν 150C και παπ!!
    Απλα αυτα απο PC, δεν αντέχουν τους 130C και το πιεστικό οταν γυρνάς σπίτι και τρέχει απο το βρακί λάσπη..!
    Δες κ αυτό.. http://forum.dirt-bike.gr/forum/view...p?f=37&t=22580

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    george
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα
    Για να μην καίγεται ο ανεμιστήρας καλό είναι να χρησιμοποιήσεις ένα LM 7812 ή μια ζενερ 12V . η μηχανή δεν βγάζει 12v ακριβώς αλλά κοντά στα 13 v για να γεμίζει την μπαταρία και όταν ανεβάζεις στροφές στο κινητήρα η τάση ανεβαίνει κοντά στα 14V.


    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geo322 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα
    Για να μην καίγεται ο ανεμιστήρας καλό είναι να χρησιμοποιήσεις ένα LM 7812 ή μια ζενερ 12V . η μηχανή δεν βγάζει 12v ακριβώς αλλά κοντά στα 13 v για να γεμίζει την μπαταρία και όταν ανεβάζεις στροφές στο κινητήρα η τάση ανεβαίνει κοντά στα 14V.

    Τάση 13,8 θέλει αλλιώς δεν γεμίζει η μπαταρία. Στην πράξη σχεδόν 14 και με μια πτώση τάσης μέσω μιας αντίστασης 0,47 ή 0,22 πέφτει στο max 13,8 !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    μπαταριά στο κτμ????

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπαταριά στο κτμ????
    λες να καεί το μοτέρ ;;;
    Καλοί αυτοί οι Κεντροευρωπαίοι αλλά έχουν τα κολλήματά τους και εμείς άλλες θερμοκρασίες !!! Γιαυτό ποτέ δεν θα γίνουν Γιαπωνέζοι, είναι στην καρακοσμάρα τους !!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2014
    Περιοχή
    Εύβοια
    Μηνύματα
    157

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    λες να καεί το μοτέρ ;;;
    Καλοί αυτοί οι Κεντροευρωπαίοι αλλά έχουν τα κολλήματά τους και εμείς άλλες θερμοκρασίες !!! Γιαυτό ποτέ δεν θα γίνουν Γιαπωνέζοι, είναι στην καρακοσμάρα τους !!!!
    ΣΩΣΤΟΣ!! (χαχα)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    44

    Προεπιλογή

    παιδια ξανα ευχαριστω ολου ...το οτι θα καεί απο τις λασπες και το πιεστικο καποια στιγμή το ξερω και για οταν θα ειναι σταματημένο θα προσέχω, ελπιζω να αργήσει απλως εγω παντα ξεκιναω με αυτα που εχω (ανταλακτικα ) και καποια στιγμη θα μπη αλλο μοτερ ,,(εχω μοτερ αλλα ψαχνω φτερωτη) η σταθεροποίηση που εβαλε ο φιλος θα τη χρησιμοποιησω ,,το συγκεκριμένο κτμ δεν εχει μπαταρια οσο για τον φιλο ΜαστροΤζεπέτο εχω παντα θα εχω ενα χοντα οπως και και ειχα αρκετα για βουνο χοντα ,,τωρα τα τελευταια χρονια το γύρισα σε GASGAS και τωρα κτμ για εντουρο ειναι πολυ καλο το μηχανακι δεν εχει αμεσω προβλημα απλως θελω να ειμαι ποιο ανετος για τα σταματημανα και κλειστα κοματια

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostascbr Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια ξανα ευχαριστω ολου ...το οτι θα καεί απο τις λασπες και το πιεστικο καποια στιγμή το ξερω και για οταν θα ειναι σταματημένο θα προσέχω, ελπιζω να αργήσει απλως εγω παντα ξεκιναω με αυτα που εχω (ανταλακτικα ) και καποια στιγμη θα μπη αλλο μοτερ ,,(εχω μοτερ αλλα ψαχνω φτερωτη) η σταθεροποίηση που εβαλε ο φιλος θα τη χρησιμοποιησω ,,το συγκεκριμένο κτμ δεν εχει μπαταρια οσο για τον φιλο ΜαστροΤζεπέτο εχω παντα θα εχω ενα χοντα οπως και και ειχα αρκετα για βουνο χοντα ,,τωρα τα τελευταια χρονια το γύρισα σε GASGAS και τωρα κτμ για εντουρο ειναι πολυ καλο το μηχανακι δεν εχει αμεσω προβλημα απλως θελω να ειμαι ποιο ανετος για τα σταματημανα και κλειστα κοματια
    Μα οι άνθρωποι τόσο ωραία μηχανήματα δεν θέλουν να τα πουλάνε νοτιότερα, απλά ήθελαν εμείς ως Ελλάδα να γίνουμε οι Κινέζοι τους .... και μας μιλούσαν για μεταρρύθμιση και ανάπτυξη !!! Εμείς φταίγαμε και για την χαμηλή ανάπτυξη της Ε.Ε. και για τις εισαγωγές από Ασία .... !!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    44

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα οι άνθρωποι τόσο ωραία μηχανήματα δεν θέλουν να τα πουλάνε νοτιότερα, απλά ήθελαν εμείς ως Ελλάδα να γίνουμε οι Κινέζοι τους .... και μας μιλούσαν για μεταρρύθμιση και ανάπτυξη !!! Εμείς φταίγαμε και για την χαμηλή ανάπτυξη της Ε.Ε. και για τις εισαγωγές από Ασία .... !!!!
    εχεισ
    δικιο φιλε

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ανορθωτής Μοτο
    By sv7lww in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-21, 17:10
  2. πολαπλασιαστης μοτο
    By Thodoris 1 in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-16, 16:34
  3. Αξεσουαρ σε Μοτο
    By sdoup in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-14, 15:27
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-14, 20:57
  5. συναγερμος μοτο
    By stauros772000 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-14, 10:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας