Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 14 από 14

Θέμα: Σύνδεση 2 και περισσότερων Inverters

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    ανδρεας
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    δραμα
    Μηνύματα
    88

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ όλους. Μία παρένθεση όσο αναφορά τις ελλείψεις που λέει ο φίλος μου ο Νemmesis έχει άδικο. Γιατί ήδη κατασκευάζω Inverter συναγερμους ενισχυτές απλώς αγοράζω εξαρτήματα και πλακέτες. Έχω ιδέα. Απλά ζητάω βοήθεια απο το φόρουμ για κάτι που δεν ξέρω. Καλύτερα να ρωτάς και να είσαι βλάκας 5 λεπτά παρα να μην ρωτάς και να είσαι για πάντα. Πάντος σας ευχαριστώ όλους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pitsirikos86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα φίλοι μου. Μία ερώτηση έχω 4 interter διαφόρων watt. Άμα πάρω την έξοδο τους και τα ενώσω όλα μαζί θα προστεθουν τα watt και τα αμπερ. Ήθελα να ρωτήσω πριν το κάνω μπάς και έχω καμία "έκρηξη" αχαχ. Παράδειγμα 4 interter 1000watt αν τα συνδέσω θα έχω 4000watt; Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
    Όχι να μην το κάνεις όπως είπαν και οι προηγούμενοι που απάντησαν σωστά. Για να παραλληλίσω πηγές εναλλασσόμενης τάσης, πέρα από το ίδιο δυναμικό θα πρέπει να έχουν και την ίδια φάση. Οι φθηνοί inverters δεν έχουν τη δυνατότητα να αναγνωρίζουν αν υπάρχει κάποια τάση στην έξοδο τους και πόσο μάλιστα να συγχρονίστούν και αυτοί σε αυτή την τάση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pitsirikos86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και κάτι ακόμα φίλοι που ξέχασα. Αυτό γίνεται και μετασχηματιστές. Παράδειγμα 2 μετασχηματιστές 230v και έξοδο 12π.χ Γίνεται να συνδέσω τις εξόδους και να πάρω 24v.(παράλληλη σύνδεση βέβαια)η θα επιρεάσει η μία έξοδο την άλλη;
    Με την παράλληλη σύνδεση των Μ/Σ δεν πρόκειται να ανεβάσεις την τάση. Αν η παράλληλη σύνδεση γίνει σωστά και τα χαρακτηριστηκά των δύο Μ/Σ είναι σχετικά κοντινά (πχ δε θα πας να παραλληλίσεις έναν Μ/Σ 100VA με έναν Μ/Σ 1000VA) τότε θα πάρεις την ίδια τάση εξόδου αλλά θα ήταν φρόνιμο να μην "τραβήξεις" περισσότερο ρεύμα από το διπλάσιο ονομαστικό του μικρότερου Μ/Σ. Δηλαδή αν παραλληλίζεις έναν Μ/Σ 12V/5A με έναν 12V/8A τότε καλό θα ήταν να μην τραβήξεις πάνω από 10Α γιατί θα επιβαρύνεις με μη προβλέψιμο τρόπο τον μικρό Μ/Σ.

    Αν δε συνδέσεις με τη σωστή φορά τα τυλίγματα των δευτερεύοντων τότε στην έξοδο θα έχεις μια τάση πολύ κοντά στη μηδενική.

    Για να πάρεις 24V, θα πρέπει να συνδέσεις τα δευτερεύοντα τυλίγματα σε σειρά και το μέγιστο ρεύμα που θα πάρεις θα ισούται με το ρεύμα του μικρότερου Μ/Σ (ισχύει και σε αυτή την περίπτωση η παρατήρηση ότι οι δύο Μ/Σ θα πρέπει να έχουν κοντινά χαρακτηριστικά γιατί αλλιώς το διανυσματικό άθροισμα των τάσεων δε θα είναι 24 αλλά κάτι μικρότερο).

    Επίσης, άλλο πράγμα το "κατασκευάζω" κι άλλο το "συναρμολογώ".

    2 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #13
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pitsirikos86 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί ήδη κατασκευάζω Inverter συναγερμους ενισχυτές απλώς αγοράζω εξαρτήματα και πλακέτες. Έχω ιδέα. Απλά ζητάω βοήθεια απο το φόρουμ για κάτι που δεν ξέρω. .

    μπορείς να συνδέσεις και 2 και 200 ινβερτερ μαζί, σε μια έξοδο,,
    για να το κάνεις αυτό θα πρέπει να επεμβεις στις πλακέτες τους,,
    για να επεμβεις στις πλακέτες τους θα πρέπει να γνωρίζεις ήδη πως δουλεύει-κατασκευαζεται ενα ινβερτερ.



    αν ήξερες πως δουλεύει-πως κατασκευαζεται ενα ινβερτερ δεν θα έκανες αυτές τις ερωτήσεις που κάνεις.

    έτσι εγώ προτεινω να αρχίσεις από το πως δουλεύει και μετά να πας στο πως θα επεμβω.



    φτιάξε ενα ινβερτερ ιδιο με του εμπορίου και αν δεν έχεις πάρει τις απαντήσεις σου τότε ευχαρίστως να σε βοηθήσω-ουμε.

    τώρα υπάρχει χάσμα γνώσεων και το μισό της γέφυρας πρέπει να το κάνεις εσύ, διαφορετικά δεν θα
    μπορέσουμε να γίνουμε κατανοητοί.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsimpidas : 12-03-18 στις 09:31 Αιτία: διόρθωση της λέξης προτεινω για να μην χαλάει η αισθητική του eximnos

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Eximnos
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Jul 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    165

    Προεπιλογή

    Ερώτηση του φίλου μπορεί όντως να δείχνει έλλειψη γνώσεων για βασικά θέματα αλλά αυτή είναι η δουλειά του forum. Oι απαντήσεις των "έμπειρων" του φόρουμ σε πολλές περιπτώσεις δεν είναι ευγενικές. Και όταν το παίζουμε παντογνώστες ας προσέχουμε πως τα γράφουμε. Ας θυμίζουν ελληνικά τουλάχιστον...

    Στο θέμα,

    Έχει δίκιο ο φίλος που μίλησε για παράλληλη και σε σειρά σύνδεση των μετασχηματιστών. Απαραίτητη είναι η συμφασικότητα. Άθροισμα των Volt θα έχουμε στην σε σειρά σύνδεση και μέγιστο ρεύμα αυτό του μικρότερου. Παραλληλισμό μπορούμε να κάνουμε μόνο αν οι μετασχηματιστές έχουν την ίδια έξοδο σε volt και θα πάρουμε τα ίδια volt και άθροισμα ρευμάτων. Αυτά είναι κάπως θεωρητικά όμως, πειραματικά μπορεί να υπάρχουν αστοχίες όσο αφορά τα watt και τις οριακές τιμές των μετασχηματιστών που δεν έχουν σχεδιαστεί για παραλληλισμό.

    Με τους inverters είναι πιο δύσκολα τα πράγματα. Δεν μπορείς να παραλληλίσεις ανόμοιους inverters γιατί μεταξύ άλλων θα έχουν διαφορετική αντίσταση εξόδου, ίσως δεν λειτουργούν στην ίδια φάση, ούτε ίδια τάση εξόδου, ούτε θερμοκρασιακά θα έχουν ίδια συμπεριφορά, ούτε η ανάδραση που θα τους επιστρέφει θα είναι πραγματική πληροφορία... Για να μπορεί να γίνει παραλληλισμός θα πρέπει τα μηχανήματα να έχουν σχεδιαστεί με αυτήν την προϋπόθεση. Να είναι δηλαδή όλα όμοια και ο σχεδιαστής να αναφέρει ότι μπορεί να γίνει παραλληλισμός.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Eximnos : 12-03-18 στις 09:25

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Eximnos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (12-03-18)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-19, 18:43
  2. να κάνουμε ένα φορουμ για φωτοβολταϊκά και τα σχετικά (inverters κλπ)
    By apollonic in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-11-12, 19:38
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-11, 17:13
  4. Απαντήσεις: 270
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 05:37
  5. Inverters ( grid connected και stand alone)
    By sigalas in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-09, 19:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας