Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 30

Θέμα: Υπερβολική χρέωση ΔΕΗ

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Basscadet
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή Υπερβολική χρέωση ΔΕΗ

    Καλημέρα,
    μπήκα προχθές στο web banking να πληρώσω την ΔΕΗ και μου έπεσε το σαγόνι. από 100-150 ευρώ που πλήρωνα συνήθως τώρα ο εκκαθαριστικός μου ήρθε 287!!! Για να μην μπερδεύομαι με ευρώ κοίταξα την κατανάλωση τα τελευταία 3 χρόνια στους εκκαθαριστικούς και ήταν:

    837 *2015
    876
    695
    982 *2016
    807
    762
    756 *2017
    766
    665
    1623 *2018

    Η διαφορά είναι τεράστια, σχεδόν διπλάσια (η μεγαλύτερη κατανάλωση τον χειμώνα 2015-2016 ήταν επειδή τότε ήμουν άνεργος οπότε ήμουν σπίτι όλη μέρα αλλά και πάλι δεν έφτασε τόσο). Μένω μόνος, όλη μέρα λείπω και γυρίζω στις 7 το βράδυ, θέρμανση έχουμε κεντρική φυσικού αερίου με μεγαλοσυνταξιούχους που την ανάβουν υπεραρκετά οπότε air condition αντε ν'ανάβω μια ωρίτσα μεταξύ Οκτώβριο-Νοέμβριο κανα βράδυ όταν γυρίζω αν έχει κρύο μέχρι ν'αρχίσει η κεντρική. Όλες οι συσκευές είναι πίσω από διακόπτες οπότε συνδεδεμένα στο ρεύμα είναι μόνο δύο ρολόγια/ραδιόφωνα (κουζίνα και υπνοδωμάτιο), το UPS του υπολογιστή και το ψυγείο. Μαγείρεμα κάνω την Κυριακή που γεμίζω ταπεράκια για το γραφείο οπότε η κουζίνα ανάβει μόνο τότε για μία/μιάμισυ ώρα το πολύ. Λάμπες πυρακτώσεως δεν υπάρχουν πουθενά, αερόθερμα, αφυγραντήρες, σόμπες, ιονιστές δεν ανάβουν καν. Και το κερασάκι: τον Σεπτέμβριο έβαλα ηλιακό θερμοσίφωνα καλής μάρκας ο οποίος αποδίδει φουλ τώρα που είναι καινούργιος και από τον Σεπτέμβριο μέχρι τώρα τον άναψα μία (1) φορά για 15 λεπτά.

    Που διάολο γράφτηκαν 1623 KW;;;

    Έκλεισα τον γενικό και κατέβηκα στο ρολόι το οποίο όντως σταμάτησε εντελώς ενώ μέχρι πριν λίγο γύριζε αργά, άρα διαρροή μετά το ρολόι δεν έχω. Στον λογαριασμό η μέτρηση λέει έγινε 21/2 κι έγραφε 7849, οπότε κατέβηκα χτες 12/3 να δω πόσο έχει γράψει από τότε και είναι στα 7933, δηλαδή 84 KWh για 20 μέρες ακριβώς που αν το απλώσουμε σε τετράμηνο (120 μέρες) μας κάνει 504 KW, αρκετά χαμηλή κατανάλωση, 150ΚW+ κάτω από την χαμηλότερη κατανάλωση που έχω κάνει. Άρα ό,τι έκαψε έκαψε και δεν συνεχίζει πια (αν και θα το παρακολουθώ τώρα).

    Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι ένα Σάββατο μετά τις γιορτές (δεν θυμάμαι ακριβώς πότε ήταν μέσα στον Ιανουάριο) έπεσε το ρεύμα σε σχεδόν όλα τα σπίτια της πολυκατοικίας εκτός από το δικό μου και ίσως κανα δυο άλλα (σ ενα με τριφασικό είχαν μία φάση μόνο). Ήρθε τεχνικός το μεσημέρι, έψαχνε μέχρι αργά το απόγευμα και τελικά για να μη μείνουμε στο σκοτάδι έκανε μία προσωρινή αναδιανομή σε όλα τα διαμερίσματα απλά μας είπε να μην ανάψουμε air condition, φουρνους, θερμοσίφωνες κλπ γιατί δεν σήκωνε. Την επομενη ήρθε συνεργείο, έκλεισε την παροχή εντελώς και αργά το απόγευμα της Κυριακής βρήκαν την βλάβη αφού άνοιξαν πέντε τρύπες στα γύρω πεζοδρόμια. Να ταν τόσο τσοπάνης και να τους έβαλε όλους πίσω απ το δικό μου ρολοι και να με χρεωσε για ούτε μία μέρα δεν το νομίζω, αλλά κι έτσι να έγινε δύσκολο σε τόσο μικρό διάστημα να έγραψε τόσο πολύ. Να υπήρχε κάποια βλάβη (ή και ρευματοκλοπή) και να την έφτιαξαν με την αναδιανομή; Να χάλασε για λίγο ο μετρητής και τώρα ως εκ θαύματος να έφτιαξε; Πρόσεξα οτι ο μετρητής μου είναι ο μόνος παλιού τύπου (ρολογάκια που γυρίζουν αντί νούμερα που πέφτουν) και δυστυχώς δεν θυμάμαι αν ήταν πάντα έτσι ή αντικαταστάθηκε (υπάρχει άραγε αρχείο τέτοιων αντικαταστάσεων...

    Τώρα τι κάνω (εκτός απ το να μετράω τακτικά την κατανάλωση); Να κάνω μία αίτηση να δουν τον μετρητή (μ εμένα παρόντα);

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πατέντες
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    Ίσως έχεις κάποια ενεργοβόρα συσκευή που δε σου περνάει απ'το μυαλό ότι μπορεί να καίει πολύ (κάποιος καινούριος υπολογιστής) ή κάποια συσκευή να έχει πρόβλημα και να έχει διαρροή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Με τα Linux λύνεις τα προβλήματα των Windows.

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Ζήτα αλλαγή ρολογιού άμεσα, πες τους κι αυτά που έγραψες !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Basscadet
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    ο υπολογιστής είναι σχεδόν 4 ετών με αρκετά χαμηλά specs κι ανάβει καμιά ώρα την ημέρα για κατέβασμα σειρών, και άντε το ΣΚ να μένει παραπάνω αλλά δεν θα έκανε τόσο μεγάλη διαφορά (οι οθόνες σβήνουν στα 2 mins χωρίς screensaver). Συγκριτικά, όταν ήμουν άνεργος πρόπερσι ήταν αναμένος ολη μερα κι είχα και κανα αερόθερμο για υποστήριξη στα μεγάλα κρύα. Αστο σου λεω εχω τρελαθει, δε γινεται τοσο μεγάλη αύξηση με ίδιες συσκευές και συνήθειες μείον θερμοσίφωνα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Φάνης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Αν μπορείς ανέβασε μια φωτογραφία τον μετρητή ώστε να φαίνονται τα ρολογακια του . και ανέφερε μας συνολικές καταναλώσεις αυτού και του προηγούμενου λογαριασμού.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    μου φαίνεται κλασική περίπτωση μη μέτρησης για μεγάλο διάστημα και βάζανε κατά προσέγγιση με βάση παλαιότερες μετρήσεις με αποτέλεσμα κάποια στιγμή που γίνετε η μέτρηση να έχει ξεφύγει και να παθαίνει ο κόσμος εγκεφαλικά.

    το έχω δει και άλλες φόρες και μάλιστα το είχε πάθει και ένα μέλος από εδώ μέσα.

    2 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Xarry (13-03-18)

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimk
    Όνομα
    dimitris
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    space
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου φαίνεται κλασική περίπτωση μη μέτρησης για μεγάλο διάστημα και βάζανε κατά προσέγγιση με βάση παλαιότερες μετρήσεις με αποτέλεσμα κάποια στιγμή που γίνετε η μέτρηση να έχει ξεφύγει και να παθαίνει ο κόσμος εγκεφαλικά.

    το έχω δει και άλλες φόρες και μάλιστα το είχε πάθει και ένα μέλος από εδώ μέσα.

    Κατι τετοιο πρεπει να εχει συμβει.Γι αυτο φιλαρακι καθε εναντι να περνας την καταναλωση στη σελιδα της δεη ωστε να σου ερχεται εκκαθαριστικος Την εχω πατησει και εγω,το παθημα γινεται μαθημα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου φαίνεται κλασική περίπτωση μη μέτρησης για μεγάλο διάστημα και βάζανε κατά προσέγγιση με βάση παλαιότερες μετρήσεις με αποτέλεσμα κάποια στιγμή που γίνετε η μέτρηση να έχει ξεφύγει και να παθαίνει ο κόσμος εγκεφαλικά.

    το έχω δει και άλλες φόρες και μάλιστα το είχε πάθει και ένα μέλος από εδώ μέσα.
    99.9% αυτο,
    το χα παθει κι εγω οταν στελναν κατι πολυ χαμηλους λογαριασμους κουκουρουκου και μετα στηλαν καπου 900 ευρω αν θυμαμαι καλα (μαλλον οταν μετρησαν!!! )

    btw αν καποιος δει το λογαριασμο του το ρευμα δεν ειναι τοσο ακριβο οσο τα κερατιατικα που χουν χωσει πανω του (χθες που πηγα να πληρωσω εριξα παλι μια ματια και εφριξα...)

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.861

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    μου φαίνεται κλασική περίπτωση μη μέτρησης για μεγάλο διάστημα και βάζανε κατά προσέγγιση με βάση παλαιότερες μετρήσεις ...
    Αυτό ακριβώς.

    Είναι σύνηθες το συγκεκριμένο φαινόμενο ...
    της μέτρησης κατά προσέγγιση. Και κάποια
    στιγμή που έρχεται η πραγματική μέτρηση, έχουμε την ξαφνική αλλαγή
    στην κατανάλωση.

    Δίπλα απο το σπίτι μου (Πάτρα) υπήρχε μέχρι πριν δυο μήνες Studio Ηχογράφησης για
    περίπου 10 χρόνια. Μάλλον ΠΟΤΕ δεν πέρασε κανένας να κάνει μέτρηση στο ρολόι, και
    μόλις ο άνθρωπος έφυγε και "έκλεισε" το ρεύμα του ... του ήρθε στον τελευταίο λογαριασμό
    ΔΕΗ, δοκάρι (ή μαδέρι) στο κεφάλι επιπλέον 3800€ !!!.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moutoulos : 14-03-18 στις 01:33
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πατέντες
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    Αυτό όμως μπορεί και να δημιουργεί πρόβλημα σε δικαιούχους κοινωνικού τιμολογίου.
    Εγώ όποτε έρχεται ο λογαριασμός κατεβαίνω και το βλέπω ότι συμφωνεί.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Με τα Linux λύνεις τα προβλήματα των Windows.

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρέωση προγραμματισμού plc
    By ΜΓΙΕΧΩΑΡΛΓΗΙΣΑ in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-16, 21:20
  2. Χρεώσεις ΔΕΗ
    By george33 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-16, 18:25
  3. Κατανάλωση ΔΕΗ
    By valantis315 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-13, 13:29
  4. Χρέωση για αλλαγή κάρτας γραφικών...?
    By Hatzitesla in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-10, 12:28
  5. Αυξήσεις στη χρέωση internet
    By gsmaster in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-05, 02:43

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας