Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 30

Θέμα: Υπερβολική χρέωση ΔΕΗ

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη Basscadet
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από facnis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπορείς ανέβασε μια φωτογραφία τον μετρητή ώστε να φαίνονται τα ρολογακια του . και ανέφερε μας συνολικές καταναλώσεις αυτού και του προηγούμενου λογαριασμού.
    τις καταναλώσεις τις έχω στο αρχικό ποστ τους εκκαθαριστικούς μέχρι 3 χρόνια πίσω για κάθε τετράμηνο (με αστερίσκο είναι τα χειμερινά για σύγκριση). Θα βγάλω φωτογραφία το απόγευμα που θα γυρίσω σπίτι (και θα κάνω και μέτρηση).

    Αν δεν μετρούσαν καθόλου τότε δεν θα είχαμε εκείνη την αυξομείωση πρόπερσι που ήμουν άνεργος κ όλη μέρα σπίτι οπότε σωστά έγραψε την μεγαλύτερη κατανάλωση. Και δεν έχει αλλάξει κάτι τα τελευταία 10 χρόνια σε ενεργοβόρο συσκευή ή συνήθεια να πω οτι ανέβαινε τόσο πολύ η κατανάλωση, ακόμη και αθροιστικά. Το περίεργο είναι που τώρα γράφει κανονικά, 3-4 KW την ημέρα (κι εννοείται θα περνάω από τώρα στην ΔΕΔΔΗΕ τον έναντι) ενώ σύμφωνα με τον τελευταίο λογαριασμό έκαιγα 13+KW για 4 μήνες σερί!

    Θα πάω την Παρασκευή να κάνω αίτηση για τον έλεγχο μετρητή (αν και τώρα γράφει κανονικά άρα τρέχα γύρευε) και να δω αν α) άραγε έχουν αρχείο που υπογράφει κάποιος οτι όντως έκανε τη μέτρηση τότε κ δεν έβαλε του κεφαλιού του και β) αν έχουν αρχείο οτι έγινε επισκευή/αντικατάσταση του συγκεκριμένου μετρητή, μήπως μου τον άλλαξαν στα μουλωχτά επειδή έγραφε ό,τι να ναι.

    Υπάρχει περίπτωση να έχω τόσο μεγάλη διαρροή ρεύματος σε κάποια συσκευή και να γράφει; Δεν θα έπεφτε το ρελέ (εκτός κι αν είναι εκτός ρελέ ο θερμοσίφωνας) ; Η μόνη αλλαγή που έγινε πρόσφατα είναι ο ηλιακός που απλά συνδέσαμε την αναμονή στο πατάρι που πήγαινε στον παλιό θερμοσίφωνα (τον οποίο πέταξα) με το καλώδιο που ανεβαίνει στην αντίσταση του ηλιακού, δεν αλλάξαμε κάτι, ίδιος διακόπτης, ίδια σύνδεση. Κι αν υπήρχε όντως διαρροή γιατί δε γράφει ακόμα 13KW ή έστω 7-8KW τη μέρα; Και το ψυγείο πχ να χάλασε και να καίει όλη μέρα, γιατί σταμάτησε τώρα; Το τσέκαρα κι αυτό και όντως ξεκινάει και σταματάει ανάλογα που βάζω τον θερμοστάτη, δεν λειτουργεί συνεχώς. Τι να πω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Basscadet : 14-03-18 στις 11:46

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.559

    Προεπιλογή

    Εμένα με παραξενεύει το γεγονός που γράφεις για την απόδοση του ηλιακού χειμωνιάτικα. Δεν ξέρω τι ηλιοφάνεια είχες το χειμώνα που πέρσε, αλλά σκέφτομαι μήπως στο ρύθμισαν ψηλά με καμία αντιπαγωτική λειτουργία ή συνεχή παροχή ζεστού νερού και άναβε αντίσταση για ψίλου πήδημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Basscadet
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    οπα, ενδιαφέρον αυτό που λες αλλά φέτος στην Αθήνα είχαμε μόνο δύο φορές με τουλάχιστον δύο συνεχόμενες μέρες 100% συννεφιάς (πάω δουλειά με το ποδήλατο οπότε κοιτάω καιρό καθημερινά), ακόμη κι αν έβρεχε το πρωί έβγαζε ήλιο το μεσημέρι κλπ. Επίσης, ό,τι ρεύμα πάει επάνω είναι πίσω απ τον διακόπτη του παλιού θερμοσίφωνα, ο οποίος άναψε μόνο μία φορά απ τον Σεπτέμβριο που τον έβαλα. Άλλη μία φορά ήταν χλιαρό αρκετά και θα μπορούσα να τον ανάψω αλλά βιαζόμουν κ έκανα μπάνιο όπως όπως. Ένα άτομο είμαι με ολοκαίνουργιο 160 LT Μαλτέζος οπότε και απόδοση έχει και δεν ξοδεύω τόσο πολύ (τι να λούσω με πέντε τρίχες).

    Πήρα μόλις κ τον Μαλτέζο κ μου είπαν δεν έχει κάποιον τέτοιο αυτοματισμό στην εγκατάστασή μου κ όντως είναι μόνο ό,τι περνάει απ τον διακόπτη. Χαρακτηριστικά μου είπαν ένας πελάτης τους τον είχε ξεχάσει αναμένο για 2 εβδομάδες και του ρθε ψηλός λογαριασμός. Και να τον είχα ξεχάσει όμως επειδή μένω μόνος πάλι εγώ θα τον είχα ανακαλύψει και θα το θυμόμουν. Και διαρροή να είχε ο διακόπτης αυτός θα έγραφε ακόμα ψηλά KW ακόμα και τώρα, δεν έχω αλλάξει κάτι κι ο καιρός δεν είναι καύσωνας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Μηπως σου εκλεβε κανεις ρευμα απο τοτε που εγινε η αναδιανομη οπως γραφεις?
    Να πηγε καποιος εξυπνος και να το ξανασυνδεσε για ενα διαστημα?

    Επισης ρελε διαρροης εχεις σπιτι?
    Γιατι αν δεν εχεις τοτε ισως να εχεις καπου διαρροη και να σου τραβαει ρευμα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Basscadet
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    Ρελέ έχω ναι, φαντάζομαι είναι μπροστά και απ τον θερμοσίφωνα, μπορώ να το τεστάρω μία να δω αν ανάβει ο διακόπτης με ρελέ πεσμένο (έχω ακούσει για περιπτώσεις που τον έχουν εκτός ρελέ κάτι χάροι). Το σπίτι είναι μεν στον 1ο όροφο παλιάς πολυκατοικίας αλλά ο πίνακας είναι μοντέρνος.

    Αν κάποιος έκλεβε ρεύμα τότε σταμάτησε μετά την αναδιανομή/επισκευή της ΔΕΗ γιατί τουλάχιστον απ την τελευταία μέτρηση για 20 μέρες δεν γράφει αστρονομικά όπως πριν, αλλά ιδιαίτερα χαμηλά (όπως θα έπρεπε με ηλιακό θερμοσίφωνα). Και σε πολυκατοικία με σχεδόν όλους ιδιοκτήτες παλιούς μεγαλοσυνταξιούχους θεωρώ δύσκολο κάποιος να κανε τέτοια πατέντα (αλλά και πάλι όλα είναι δυνατά).

    Ψάχνοντας, διάβασα αυτό: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=72067 όπου με κλειστό διακόπτη είχαν διαρροή στον θερμοσίφωνα κ αναρωτιέμαι αν στη σύνδεση ανακάτεψαν ουδέτερο με φάση μήπως όντως δίνει ρεύμα επάνω (υπάρχει περίπτωση για κάτι τέτοιο;;; αλλά και πάλι θα έπρεπε να γράφει ακόμα παραπάνω KW ενώ έχει σταματήσει). Πολύ περίεργο, θ' ανέβω να δω στο πατάρι τη σύνδεση το απόγευμα, ο διακόπτης του θερμοσίφωνα πάντως είναι μονός αν θυμάμαι καλά (δεν με τινάζει νερό ούτε στο μπάνιο ούτε πουθενά πάντως).

    Βασικά προσπαθώ ν'αποκλείσω οτιδήποτε μπορεί να φταίει απ την πλευρά μου πριν πάω την Παρασκευή στη ΔΕΗ να κάνω την αίτηση, ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

    Η χελώνα με τον μετρητή μέσα (δυστυχώς το καπάκι είναι θολό και δεν φαίνεται καλά μέσα):

    DSC00284_edit.jpg

    Ο πίνακάς μου:

    DSC00280_edit.jpg

    κάτω σειρά από αριστερά είναι ρελέ, γενικός (μονός!) + φωτεινή ένδειξη, θερμοσίφωνας + φωτεινή ένδειξη.
    πάνω σειρά από αριστερά ο διπλός δεν ξέρω τι είναι (ίσως κανένα κατηργημένο θερμοσιφωνάκι κουζίνας; ), ο κατεβασμένος μονός δίπλα του είναι η κουζίνα και τα δεξιά είναι δωμάτια.

    Άρα αφού ο θερμοσίφωνας έχει διπλό διακόπτη δεν περνάει ρεύμα προς τα πάνω ό,τι και να γίνει (εκτός κι αν είναι χαλασμένος και περνάει λίγο; )

    Νέα ανακάλυψη: στο πατάρι προς την αντίσταση του ηλιακού είναι συνδεδεμένα φαση, ουδέτερος αλλά όχι η γείωση. Υπάρχει καλώδιο γείωσης από τον ηλιακό μέχρι το πατάρι... αλλά στο πατάρι έχει μόνο φάση + ουδέτερο, δεν έχει ανέβει ποτέ γείωση απ τον πίνακα! Και μέσα στον πίνακα που κοίταξα έχει 3 γειώσεις αριστερά που φεύγουν προς διάφορες κατευθύνσεις αλλά από εκεί που έρχεται η φάση + ουδέτερος από τη χελώνα κάτω δεν υπάρχει γείωση μαζί! Πιθανόν να μην έχει το σπίτι καν γείωση; Εδώ θέλει ηλεκτρολόγο πια, δεν τα σκαλίζω εκεί μέσα, όταν βγάλω άκρη με ΔΕΗ θα βάλω μάλλον κι έναν μετρητή ράγας εκεί πάνω να βλέπω, 20 ευρώ έχει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Basscadet : 14-03-18 στις 19:50

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.559

    Προεπιλογή

    πάνω σειρά από αριστερά ο διπλός δεν ξέρω τι είναι (ίσως κανένα κατηργημένο θερμοσιφωνάκι κουζίνας; ), ο κατεβασμένος μονός δίπλα του είναι η κουζίνα και τα δεξιά είναι δωμάτια.
    Ο διπλος πανω αριστερα ειναι ο διακοπτης κουζινας. Δεξια του καρεβασμενη, ειναι η ασφάλεια κουζινας. Δεν πρεπει να κατεβαζεις την ασφαλεια, αλλα το διπλο διακοπτη που αντεχει τα φορτια.

    Τερμα δεξια μια 20αρα ασφάλεια ειναι ισως του θερμοσίφωνα (δεν φαίνεται καθαρα)

    Απο τον γενικο διακοπτη, καποιος παλεψε να μοιρασει καλώδια και επιπλεον εβαλε οτι εβρισκε. Πρεπει να αλλαχθουν καποια που εχουν μικρη διατομη.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη klik : 14-03-18 στις 20:48

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη Basscadet
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    εμ να γιατί δεν είναι να τα σκαλίζω άμα δεν ξέρω, οκ για τον διακόπτη κουζίνας. Η 20ρα δεξιά είναι αμέσως μετά τον διακόπτη του θερμοσίφωνα οπότε... πάει με τον θερμοσίφωνα; Τέλοσπάντων θα τα δει αυτά ηλεκτρολόγος, να λύσω πρώτα το μυστήριο της χρέωσης. Ρώτησα την διαχειρίστρια και μου είπε οτι η επισκευή/αναδιανομή είχε γίνει ένα από τα δύο ΣΚ του Φεβρουαρίου πριν του Αγ. Βαλεντίνου άρα πριν την τελευταία μέτρηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Ο πινακας θελει στην χειροτερη να συμμαζευτει και στην καλυτερη να ξηλωθουν ασφαλειες, διακοπτες και να μπουν σωστα καλωδια σε διατομες και χρωματα...
    Επισης 1,5αρι καλωδιο γειωσης????

    Βλεποντας οτι εχεις αναλογικο μετρητη το πιο λογικο ειναι καποιος αντι για 623 kwh να σου εβαλε και μια χιλιαδα ακομα...

    1 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη Basscadet
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    71

    Προεπιλογή

    Η καταγραφή είναι σωστή, η προηγούμενη εγγραφή ήταν στις 6226 και η τελευταία στις 7849 (σήμερα είναι στις 7939, ακόμα μετράει γύρω στις 3KW την μέρα που είναι από χαμηλή εώς νορμάλ). Και 1.5 γείωσης είναι το λιγότερο, δεν βλέπω να έρχεται γείωση από πουθενά και πολύ φοβάμαι οτι απλά έκαναν τη διακλάδωση στα δωμάτια και δεν τη συνέδεσαν κεντρικά με τη γείωση της πολυκατοικίας κάτω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Basscadet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καταγραφή είναι σωστή, η προηγούμενη εγγραφή ήταν στις 6226 και η τελευταία στις 7849 (σήμερα είναι στις 7939, ακόμα μετράει γύρω στις 3KW την μέρα που είναι από χαμηλή εώς νορμάλ). Και 1.5 γείωσης είναι το λιγότερο, δεν βλέπω να έρχεται γείωση από πουθενά και πολύ φοβάμαι οτι απλά έκαναν τη διακλάδωση στα δωμάτια και δεν τη συνέδεσαν κεντρικά με τη γείωση της πολυκατοικίας κάτω.
    Απ τη στιγμη που ειναι στα 7800+ που σημαινει οτι πλησιαζεις τις 8000 τοτε ο δεικτης των 1000 θα επρεπε να ειναι κοντα στο 8 κι οχι στο 7

    4 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Fixxxer για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (15-03-18)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρέωση προγραμματισμού plc
    By ΜΓΙΕΧΩΑΡΛΓΗΙΣΑ in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-16, 20:20
  2. Χρεώσεις ΔΕΗ
    By george33 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-16, 17:25
  3. Κατανάλωση ΔΕΗ
    By valantis315 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-13, 12:29
  4. Χρέωση για αλλαγή κάρτας γραφικών...?
    By Hatzitesla in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-10, 11:28
  5. Αυξήσεις στη χρέωση internet
    By gsmaster in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-05, 01:43

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας