Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 2 από 2

Θέμα: APRS (ISS)

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ρουσσέτος
    Εγγραφή
    Nov 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή APRS (ISS)

    Καλησπέρα σε όλους. Έχω ενα tm-d710 με internal tnc. Προσπαθώ να λάβω και να στείλω πακέτο στον Διεθνή Διαστημικό Σταθμό, χωρίς επιτυχία. -Η συχνότητα του digipeater του ISS είναι 145.825. Συνεπώς κατα τις απόπειρες συντονίζομαι εκεί κατα τη διάρκεια του περάσματος.
    -Τα paths kai ta Alliases που έχω δοκιμάσει σε διαδοχικά περάσματα του δορυφόρου είναι ARISS, και RS0ISS, πότε ξεχωριστά, πότε μαζί.
    Tόσο σε "χαμηλά" περάσματα όπως 36 μοίρες altitude, όσο και σε ψηλά όπως 70 μοίρες εως 89 δεν υπήρξε επιτυχία, σε λήψη πακέτου.
    Εξακολουθώ λοιπόν, να μην ακούω το digipeating του ISS, τοσο σε ευνοϊκές , όσο και σε πιο δυσμενείς συνθήκες όσον αφορά στα περάσματά του. Είμαι βέβαιος πως κάτι έχω "χάσει" στα settings του tm-d710 ή οτιδήποτε άλλο που σίγουρα δεν μου πάει το μυαλό. Σε επίγειο aprs operation στους 144.800, λαμβάνω κανονικά σταθμούς, σταθερούς, μετεωρολογικούς, καθως και mobile. Μήπως θα μπορούσε κανεις να ξεδιαλύνει το τοπίο; Έχω ολίγον βραχυκυκλώσεi είναι η αλήθεια.
    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση.
    73

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.371

    Προεπιλογή

    Δες τα παρακάτω μήπως σε βοηθήσουν. Στο πρώτο σχετικά με το Kenwood TM-D710. Γράφει αναλυτικά για τις λειτουργίες του APRS, του GPS (για τα μοντέλα GA/GE) και του EchoLink.
    http://www.kenwood.com/i/products/in..._GA_GE_IDM.pdf
    Και δες και αυτό για το APRS και τον ISS. http://www.ariss.org/uploads/1/9/6/8...osium_ver2.pdf

    Edit: Αν έχεις κατακόρυφη κεραία δοκίμασε να τη βάλεις σε οριζόντια πόλωση. Αλλιώς μετά μόνο με κατευθυντική περιστρεφόμενη με μοτέρ σε συνδυασμό με κάποιο tracking system ώστε να σημαδεύει συνέχεια το σταθμό κατά το πέρασμα του.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη matthew : 13-03-18 στις 18:41

Παρόμοια Θέματα

  1. INTERFACE CABLE APRS
    By sv6hef in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-02-13, 21:32
  2. aprs
    By takisdgr in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-10, 18:45
  3. APRS
    By dimitris_p20 in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-10, 15:19
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-09, 01:02
  5. alinco dr 605 με το pc μου για το aprs
    By deksterr in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-06, 15:10

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας