Σελίδα 18 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 8 16 17 18 19 20 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 171 έως 180 από 198

Θέμα: ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ

  1. #171
    Μέλος
    Όνομα
    Φάνης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    57


    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #172
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ιασμος
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george33 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άσε τι λέει στο ίντερνετ,εδώ λέει ο καθένας την ιστορία του χωρίς να ξέρει καν αν απαντάει σε αυτό που τον ρωτάνε.
    Αυτή την άδεια την εκδίδει το τμήμα ασφαλείας της περιοχής σου,εκεί θα απευθυνθείς και θα σε καθοδηγήσουν.
    Εγώ παντού διάβαζα οτι αυτή την άδεια δεν μπορούν να την βγάλουν ηλεκτρολόγοι.
    Πήγα ρώτησα στην διεύθυνση ασφαλείας Θεσ/νίκης και μου είπαν οτι αυτό ίσχυε παλιά.
    Και τώρα με το πτυχίο μου ,ηλεκτρολόγος ΤΕΙ, και με κάποια ακόμα δικαιολογητικά μου την έβγαλαν.
    Γιαυτό σου λέω εκεί θα πας να ρωτήσεις.
    Δεν θάπρεπε να στη δώσουν.Δεν αναφέρεται πουθενά πτυχίο Ηλεκτρολόγου.

    -1 Not allowed! Not allowed!

  3. #173
    Μέλος Το avatar του χρήστη graphist83
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    87

    Προεπιλογή

    Καλησπερα,

    Θα ήθελα να μαθω αν αληθεύει. Ενας συνεργάτης που κανει εγκαταστασεις συστημάτων ασφάλειας (με αδεια σαφώς) μου ειπε οτι υπάρχει δυνατότητα να παρακολουθησει κάποιος μαθήματα διάρκειας 9 μηνων και κατοπιν εξεταση, χωρις καν να διαθετει πτυχιο ηλεκτρονικού η παρεμφερές. Οι εξετάσεις παραυτα και η υλη ειναι δυσκολα .Εγω δεν θα εχω θεμα καθως ως συνεργατης του εχω βαλει μαζι του πανω απο 150 συστηματα. Εχετε ακουσει αν οντως ισχυει κατι τετοιο??

    Ερώτημα 2 Σκοπεύω στα γεράματα να παρω σε ιδιωτικό ΙΕΚ πτυχιο για Τεχνικός Ραδιοτηλεοπτικών & Ηλεκτροακουστικών Διατάξεων. Να υποθεσω αν το πρωτο σεναριο δεν με καλυψει, η ειδικοτητα αυτη ειναι επαρκης για πιστοποίηση τυπου Β? Καθως ασχολούμαι και με επίγεια - δορυφορικά - CCTV

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη graphist83 : 28-08-18 στις 02:16
    Μελετες - Εγκαταστασεις Hi-Fi, TV Home Cinema, PA

  4. #174
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Εμένα το χαρτί ηλεκτρονικός ηλεκτρονικών εγκαταστάσεων και αυτοματισμών του Λυκείου, με καλύπτει για άδεια κατηγορίας Β (η Α είναι για προσωπικό ασφαλείας).
    Επειδή το είχα ψάξει, θα μπορούσα να βγάλω και την Β αν ήθελα.

    Από κει και μετά, πρέπει να ρωτήσεις στο γραφείο ασφαλείας του αστυνομικού τμήματος της περιοχής σου.

    Για την Α θέλει μια υπεύθυνη δήλωση με το γνήσιο της υπογραφής που στην φτιάχνουν εκεί,
    έγγραφο που να αποδεικνύει την διεύθυνση κατοικίας σου (ΔΕΗ, ΟΤΕ),
    παράβολο του δημοσίου 30 ευρώ,
    φωτοτυπία ταυτότητας
    πιστοποιητικό από ψυχολόγο, νευρολόγο, σε κλειστό σφραγισμένο φάκελο που δεν μπορείς να το διαβάσεις εσύ,
    4 μικρές έγχρωμες φωτογραφίες,
    και, πιστοποιητικό επαγγελματικής κατάρτισης (το δίπλωμα πιστοποίησης επάρκειας από το ΚΕΜΕΑ).
    Αυτό το τελευταίο δεν ξέρω αν το χρειάζεσαι και εσύ ή θέλει το πτυχίο σου. Γι' αυτό πρέπει να πας να ρωτήσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #175
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.017

    Προεπιλογή

    Το τελευταιο δεν μου το ζητησαν μονο το αποδεικτικό τις ειδικοτητας ,και οσο τον σφραγισμενο φακελο απο γιατρο ουτε καν ο αστυνομικος που μου εκανε την δουλεια δεν μου ειπε Κατι που ηταν χωρις φακελο
    Σε 20 ημερες η αδεια ηταν ετοιμη

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #176
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.017

    Προεπιλογή

    Υπαρχει και αδεια με μεγαλυτερο παραβολο για να ανοιξεις καταστημα και να εισαι οκ απο ολες τις πλευρές

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #177
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλους.

    Παρακαλώ θα ήθελα την βοήθεια σας. Πρόκειται να ξεκινήσω ατομικη εταιρεία με αντικείμενο την εγκατάσταση συστημάτων ασφαλείας. Είμαι ηλεκτρονικός, κάτοχος αδείας εγκαταστάτη τύπου Β.
    Ερωτηση 1: Ή εταιρεία από ότι έχω διαβάσει θα πρέπει να είναι μόνο ΙΕΠΥΑ σωστά ?
    Ερώτηση 2: Εκτός από εγκατάσταση συναγερμων-καμερών-κλπ , η πυρανίχνευση που με ενδιαφέρει περισσότερο ανήκει εκ του νόμου στα συστήματα ασφαλείας ή μπορεί ο οποιοδήποτε να κάνει εγκατάσταση?


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #178
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλους.

    Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με το αρχηγείο της Ελληνικής Αστυνομίας (τμήμα αδειών) με ενημέρωσαν όσο αφορά το πρώτο ερώτημα μου, ότι εγκαταστασεις συστημάτων ασφαλείας έχουν ΜΟΝΟ επιχειρήσεις ΙΕΠΥΑ σύμφωνα με τον νόμο.
    Στο δεύτερο ερώτημα μου δεν γνωρίζουν και δεν μπορούν να μου απαντήσουν. Θα πρέπει να υποβάλω την ερώτηση μου εγγράφως στην υπηρεσία τους.
    Σε επικοινωνία με το αρχηγείο της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας δεν πήρα καμία απάντηση, καθότι υπεύθυνος είναι ο Μηχανολόγος που καταθέτει τον φάκελο της πυρασφάλειας.(Δεν τους ενδιαφέρει ποιος κάνει την εγκατάσταση).

    Θα επανέλθω όταν θα έχω νεότερα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον spy00 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aris_kimi (03-02-20), kioan (04-02-20), mikemtb (03-02-20)

  10. #179
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    δηλαδή ο ελεύθερος επαγγελματίας με νόμιμη άδεια δεν έχει δικαίωμα εγκατάστασης;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  11. #180
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδή ο ελεύθερος επαγγελματίας με νόμιμη άδεια δεν έχει δικαίωμα εγκατάστασης;
    Αν έχεις άδεια μόνο υπαλλήλου δεν μπορείς μόνος σου να βάζεις αν πάρεις άδεια για να ανοίξεις κατάστημα τότε μπορείς
    Αυτό τουλάχιστον μου είπαν στο τμήμα στην Καλλιθέα όταν έβγαλα άδεια για υπάλληλος -εγκαταστατης συστημάτων συναγερμων
    Η τύπου β που λενε

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 18 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 8 16 17 18 19 20 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εμπορευμα συστηματων ασφαλειας σε μαγαζι
    By kokoblue in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-13, 12:28
  2. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-12, 00:42
  3. πιστοποιηση τεχνικου συστηματων ασφαλειας
    By stinger in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-12, 17:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας