Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 39

Θέμα: Τροφοδοτικό Υπολογιστή

  1. #21
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο οτι διαβασα στο πρωτο ποστ που εχεις κανει το τροφοδοτικο που σου εδωσαν εκανε τα ιδια κολπα και σε αλλο pc η κανω λαθος; αν ειναι ετσι ολα τα αλλα που εχουν γραφτει δεν εχουν νοημα το τροφοδοτικο εχει θεμα τωρα αν αξιζει να το ψαξεις το ξερεις μονο εσυ
    Ναι φίλε μου όπως κατάλαβες, ευτυχώς δηλαδή που το είπες γιατί μερικοί δεν κατάλαβαν αυτό που έγραψα

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Μαριε καλως ηρθες.
    Γενικα τα παλμοτροφοδοτικα εχουν ημερομηνια ληξης (οι πυκνωτες κλαταρουν) και οταν αρχισουν τα κουλα αποκτουν ημερομηνια ληξης και ολα τα υπολοιπα που τροφοδοτουνται απ αυτα (συνηθως η mobo).
    Προσωπικα σε καμια περιπτωση δε θα το χρησιμοποιουσα στον υπολογιστη μου αυτο το πραμα. Ετσι κι αλλιως ενα καλο τροφοδοτικο το βρισκεις και με 100-150 ευρω.
    Οταν με το καλο κλαταρουν οι πυκνωτες τους, αν θες ντε και καλα να το επισκευασεις θα πρεπει να βρεισ ΙΑΠΩΝΙΚΟΥΣ πυκνωτες με τον ειδικο ηλεκτρολυτη που φορανε ΟΛΑ τα τροφοδοτικα υπολογιστων (κι επειδη πρεπει να τους παραγγελεις, να τους βρεις σε ποσοτητα λιανικης, να τους πληρωσεις πανακριβα και να περιμενεις και κανα τριμηνο να σου ρθουν απλα το πας ανακυκλωση). ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αλλο αν βαλεις σε πυκνωτη ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ (βαζοντας απλους πυκνωτες εμποριου υποβιβαζεις την ποιοτητα του τροφοδοτικου σου σε χειροτερη ποιοτητα κι απ αυτη κατι turbox, deer και λοιπα σκουπιδια που κυκλοφορουν ).
    Ειδικα αν εχεις καλο rig και καμια καλη η εστω και καλουτσικη καρτα γραφικων δε θα πρεπε να σκεφτεις καν να πλησιασεις αυτο το χαλασμενο πραμα στον υπολογιστη σου.
    Τωρα αν εχεις τιποτα celeron με φθηνιαρικα parts υπολογιστη γραφειου χωρις καρτα γραφικων κτλ παλι καλυτερα θα ταν να πας σε ενα αντιστοιχο φθηνο τροφοδοτικο (οχι no name σκουπιδι, υπαρχουν και παμφθηνα τροφοδοτικα καλων brands) παρα να πειραματιζεσαι με κατι που εχει φαει τα ψωμια του.
    Η cooler master δινει warranty 5 η 10 χρονια αναλογα το μοντελο. Αν βρισκεται ακομα σε εγγυηση επρεπε να το πας σε αυτους να σου το φτιαξουν και να σου βαλουν τους σωστους πυκνωτες (παει παλι κανα μηνα το ελαχιστο η ιστορια επειδη ουτε αυτοι εχουν στοκ πυκνωτων Ελλαδα αλλα θα σου διναν ενα αντιστοιχο να κανεις τη δουλεια σου για οσο χρονο το κρατανε).
    Απ τη στιγμη που το ανοιξες ετσι κι αλλιως την εχασε την εγγυηση, αλλα δε χανεις τιποτα να τους ρωτησεις ποσο παει η επισκευη για ολικη αντικατασταση πυκνωτων (θεωρω δε θα συμφερει, αλλα η ερωτηση ειναι τζαμπα).
    Αν τωρα εχει περασει το χρονο της εγγυησης δεν αξιζει ετσι κι αλλιως να ασχοληθεις με κατι τοσο παλιο.
    Στα μονα τροφοδοτικα υπολογιστη που θα συνεφερε οποιαδηποτε τετοιου ειδους επισκευη χωρις να υπαρχει ρισκο για τα υπολοιπα parts ειναι τα linear power supplys (που ειναι ειδικη κατηγορια και δεν ειναι παλμοτροφοδοτικα αλλα κανονικα τροφοδοτικα με μετασχηματιστη κι εχουν κανα χιλιαρικο το φθηνοτερο). Σε κανενα αλλο.
    btw αυτη η εποχη δεν ειναι και τοσο κακη για αγορα τροφοδοτικου, και -αν εχεις καποιο αξιοπρεπες rig η αν σκεφτεσαι να αποκτησεις - παιζουν και προσφορες που μπορεις να παρεις κι ενα καλο αν θες και να το χεις 5-10 χρονια... Για καρτες γραφικων και μνημες δεν ειναι να αγοραζεις

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 16-03-18 στις 14:47

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... τα παλμοτροφοδοτικα εχουν ημερομηνια ληξης (οι πυκνωτες κλαταρουν) και οταν αρχισουν τα κουλα αποκτουν ημερομηνια ληξης
    Αλήθεια μια που το λές αυτό, όταν βάλεις μεγαλύτερους πυκνωτές, αν έχεις χώρο, βελτιώνεται το ESR ;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλήθεια μια που το λές αυτό, όταν βάλεις μεγαλύτερους πυκνωτές, αν έχεις χώρο, βελτιώνεται το ESR ;;;
    Αν βρεις σωστούς πυκνωτές Ιαπωνίας ναι. Αν είναι να βάλεις εμπορίου, ναι μεν θα βελτιωθεί προσωρινά αλλά δεν έχουν ζωή.
    Επιπλέον πρέπει να βρεις κι ένα τρόπο να μη μπαίνουν απότομα όλοι μαζί στο κύκλωμα και σου φορτώνουν την έξοδο.
    Αν δεν θες να σκάσεις ένα χιλιάρικο για linear power supply μια ωραία ενδιαμεση λύση είναι να βάλεις τσοκακια στις εξόδους των 12 και των 5 βολτ και να βάλεις μετά καμία δεκαριά πυκνωτές φιλμ των 100μf (δοκιμασμένα στον παλμογράφο παίρνεις ίδιο σήμα σα να ειχες linear) αλλά βέβαια αυτό απαιτεί ΠΟΛΥ χώρο μια και φιλμ πυκνωτές σε τέτοιες χωρητικότητες βρίσκεις μόνο βιομηχανικής χρήσης στα 450V που είναι τεράστιοι (βγαίνει όσο ένας δεύτερος πύργος) κάτι που σε πολλούς ίσως να μην πολυαρεσει (προσωπικά όχι απλά δεν έχω κόλλημα αλλά και δωμάτιο ολόκληρο να ήταν θα μου άρεσε ακόμα περισσότερο).
    Προσεχώς θα γίνει παρουσίαση τέτοιου project και εδώ (όταν φτιαχτει το νέο μου diy case και μαζευτεί γιατί τώρα είναι "ελαφρώς" χύμα στο κύμα σε αγοραστο bench case, με υδροψυξεις και σκληρούς κυριολεκτικά να κρέμονται εκτός case κτλ κτλ)

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nick1974 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:


  6. #25
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές, αν και εγώ από πείσμα και μόνο θα επειδή έχω ένα άλλο τροφοδοτικό με καμένο πυκνωτή πολυπροπυλενίου , τσοκ, δίοδο , 2 αντιστάσεις και τρέχα γύρευε θα βγάλω πυκνωτές από κει ελπίζοντας να είναι ποιοτικοί, τουλάχιστον αυτό που με νοιάζει είναι να βρω ότι όντως έφταιγαν οι πυκνωτές, έχω τρελό πείσμα σε τέτοια πράγματα, μπορεί να είμαι τρελός το ξέρω χδ θα σας ενημερώσω πάντως ελπίζοντας να έχω καλά νέα, αλλιώς κράξτε ελεύθερα χαχα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    αν βγαλεις απο τροφοδοτικο αν ειναι σε καλη κατασταση θα πετυχει (στο 90% των βλαβων σε τροφοδοτικα και στο 80% των mobo το θεμα ειναι οι πυκνωτες).
    Η επομενη βλαβη που παθαινει το τροφοδοτικο -αλλα δεν ισχυει στην δικη σου περιπτωση- ειναι το βαριστορ

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Αν ειναι σαν τα coolm που εχω συναντησει, αλλαξε μονο εναν πυκνωτη 2200μ που ειναι μονος του αναμεσα στις δυο μεγαλες ψυκτρες. Ειναι υπευθυνος γισ την τροφοδοσια του pwm και των 5vsb.
    Απο πυκνωτες προτιμω panasonic, niccippon ή epkos

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #28
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    https://www.google.gr/search?q=cq-25...GoEk-crCFqOiM:Ξέρει κανείς τι είναι αυτό το πράγμα? υποθέτω κάποιο είδος τσοκ, στη θέση που βρίσκεται πάντως σε σύγκριση με το άλλο μου τροφοδοτικό υπάρχει ένα τσοκ, επίσης να ενημερώσω ότι 3 πυκνωτές εξόδου είχαν παραπάνω χωρητικότητα απότι έπρεπε, συνεχίζω ακάθεκτος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EviLTwiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.google.gr/search?q=cq-25...GoEk-crCFqOiM:Ξέρει κανείς τι είναι αυτό το πράγμα?
    πηνίο για pfc ίσως

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EviLTwiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    επίσης να ενημερώσω ότι 3 πυκνωτές εξόδου είχαν παραπάνω χωρητικότητα απότι έπρεπε, συνεχίζω ακάθεκτος.
    so f@cking what?
    Αυτό δεν σημαίνει ότι οι πυκνωτές είναι καλοί αλλά ούτε και κακοί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ειναι σαν τα coolm που εχω συναντησει, αλλαξε μονο εναν πυκνωτη 2200μ που ειναι μονος του αναμεσα στις δυο μεγαλες ψυκτρες. Ειναι υπευθυνος γισ την τροφοδοσια του pwm και των 5vsb.
    Απο πυκνωτες προτιμω panasonic, niccippon ή epkos
    Βρισκεις epcos και Panasonic Ελλαδα? Αν ναι απο που? (ξερω οτι στο ACDCshop εχει καποια κομματια αλλα ποικιλια για να βρεις αυτο που θες δεν εχω βρει)
    γενικα θα με ενδιεφερε αν υπαρχει καποιο μαγαζι να εχει μεγαλη ποικιλια σε ετοιμοπαραδοτο στοκ (οχι μονο ηλεκτρολυτικους)

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τροφοδοτικό υπολογιστή
    By unknown in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-17, 12:01
  2. τροφοδοτικό υπολογιστή
    By aris1996 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-16, 17:12
  3. Τροφοδοτικό υπολογιστή -12 ρυθμιζόμενο
    By ds electronics in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-15, 08:42
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-12, 20:34
  5. να κάνω ένα τροφοδοτικό υπολογιστή τροφοδοτικό για ηλεκτρονικό εργαστήρι ;
    By Κρεμμύδας Δημήτρης in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-09, 19:57

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας