Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 39

Θέμα: Τροφοδοτικό Υπολογιστή

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EviLTwiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ φίλοι μου και γω για εκεί το πήγαινα άλλα με προβληματίζει που δεν είναι φουσκωμένοι ή κάτι τέτοιο, περιττό να πω ότι μέτρησα έναν ο οποίος δήλωνε 2200uF και μου έβγαζε 3000kati uF και 2 μικρά varistor εκεί κοντά από 1000pF που έπρεπε να είναι περίπου έδειχνε 3000uF επίσης, υπέθεσα ότι πιθανόν να πρέπει να βγούνε από το κύκλωμα τι να πω, όσο για τις ενημερώσεις μαστροτζεπετο, έγραψα ότι το τροφοδοτικό το είχε ο αδερφός μου στο pc του πριν το πάρω εγώ και έκανε τα ίδια, οπότε απορρίπτουμε το θέμα των windows, επίσης όταν έχω ένα μοσφετ να μου δείχνει τιμή περίπου 500, και ένα άλλο τιμή στα 100 κάτι, είναι φυσιολογικό η απλώς έτσι είναι φτιαγμένο?
    Οταν μετράς ένα εξάρτημα πρέπει να είναι ξεκολημένο απο το υπόλοιπο κύκλωμα
    Δέν μας λές όμως το PC σου τι είναι διότι απο τα γραφόμενα σου το τροφοδοτικό σου μάλλον είναι ΟΚ και απλά θές ενα μεγαλύτερο απο την στιγμή που σε άλλο PC δουλεύει κανονικά

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EviLTwiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Επειδή είμαι γνώστης στο service συσκευών...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EviLTwiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    περιττό να πω ότι μέτρησα έναν ο οποίος δήλωνε 2200uF και μου έβγαζε 3000kati uF και 2 μικρά varistor εκεί κοντά από 1000pF που έπρεπε να είναι περίπου έδειχνε 3000uF επίσης, υπέθεσα ότι πιθανόν να πρέπει να βγούνε από το κύκλωμα τι να πω
    Πες μου πως θα μετρήσεις μόνο τον 1 πυκνωτή στο παρακάτω κύκλωμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EviLTwiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    επίσης όταν έχω ένα μοσφετ να μου δείχνει τιμή περίπου 500, και ένα άλλο τιμή στα 100 κάτι
    500 τι? 100 τι? φασόλια? Τι μοσφετ είναι? Πώς το μέτρησες? Και αυτό στο κύκλωμα?
    Ότι και αν μετράς το datasheet αναγράφει την τιμή ή την βρίσκεις στο περίπου στα γραφήματα.

    Δεν φταίνε τα φετ, αρπαγμένους πυκνωτές έχει, και δεν είναι θέμα χωρητικότητας αλλά ESR.


    *Γιατί δεν πήγε στο howtofixit? Μαϊμού μεταγραφή κάναμε

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Ειναι ορισμένες συμπεριφορές που συχνα ειναι ενδειξεις συγκεκριμένων προβλημάτων. Πχ μπλε οθονες συχνα, κολληματα του ποντικιου σε μορφη να κολλανε τα πάντα και η οθονη να μενει ανοιχτη χωρις να κλεινει το πισι, κλεισιματα του υπολογιστη σα να βγαζουμε την πριζα ειναι ενδειξεις προβληματος στη μητρικη-ram-πυκνωτες μητρικης ειδικα αυτοι γυρω απο northbridge-pci express. Ειδικα το αποτομο κλεισιμο σα να βγαζουμε την πριζα σημαινει συχνα υπερθερμανση cpu-northbridge-gpu οπου υπαρχουν και αισθητηρες θερμοκρασιας εσωτερικα που δινουν εντολη για κλεισιμο.

    Επανεκκίνηση του υπολογιστη σε μορφη σα να παταμε reset και αμεση επανεκιννηση μπορει δυστυχώς να οφείλεται και σε προβλημα των windows και τη λανθασμενη συνεργασια του με το hardware-ram αλλα ειναι και τυπικοτατο συμπτωμα λανθασμενης τασης στην εισοδο της μητρικης που σημαινει σφαλμα του τροφοδοτικου. Τις τασεις τις ελεγχει και το τροφοδοτικο και η μητρικη, και ειδικα την ταση των 5V και στην 3.3 εχει πολυ πολυ μικρες ανοχες. Νομιζω ειδικα για την 3.3 αν ανιχνευτει διακύμανση μεγαλυτερη των 0.1V εστω και στιγμιαια προκαλει επανεκιννηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Φίλε όταν λέω είμαι γνώστης εννοώ ότι ξέρω κάποια πράγματα όχι τα πάντα, επίσης δεν πρέπει πάντα να είναι όλα ξεκολλημένα υπάρχουν εξαρτήματα που μπορείς να τα μετρήσεις όταν είναι στο κύκλωμα, υπάρχουν και άλλα που πρέπει να αφαιρεθούν, και να φασόλια όπως και να χει ευχαριστώ για τη βοήθεια ! Επίσης στο pc του αδερφού μου που ήταν μόνο 400W έκανε πάλι τα ίδια!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EviLTwiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε όταν λέω είμαι γνώστης εννοώ ότι ξέρω κάποια πράγματα όχι τα πάντα, επίσης δεν πρέπει πάντα να είναι όλα ξεκολλημένα υπάρχουν εξαρτήματα που μπορείς να τα μετρήσεις όταν είναι στο κύκλωμα, υπάρχουν και άλλα που πρέπει να αφαιρεθούν, και να φασόλια όπως και να χει ευχαριστώ για τη βοήθεια ! Επίσης στο pc του αδερφού μου που ήταν μόνο 400W έκανε πάλι τα ίδια!
    Κανένα εξάρτημα δέν μετρηέται όταν είναι απάνω στο τυπωμένο γιατί παράλληλα με αυτό μετράς και άλλα πολλά που είναι συνδεδεμένα μαζύ του

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Γνώστης είναι αυτός που γνωρίζει κάτι καλά (συνώνυμο του ειδικός) (wiki) Μάλλον γνώριμος εννοούσες.
    Βασικά πράγματα είναι αυτά. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να ξεκολλήσεις μόνο το 1 πόδι έτσι ώστε να είναι στον αέρα.

    Φυσικά και σε πολλές περιπτώσεις μπορείς να πάρεις μέτρηση* αλλά είναι υποχρεωτικό να έχεις σχηματικό (είτε μερικό είτε ολόκληρο) και συνήθως η απόκλιση είναι μεγάλη αλλά αρκεί για να κατευθυνθείς προς το σημείο της βλάβης.
    Το να μετράς πυκνωτή στην έξοδο τροφοδοτικού με 30+ πυκνωτές γύρο του ο ένας πάνω στον άλλο και να σου φαίνεται περίεργο που είναι 1mF μεγαλύτερος δείχνει ότι είσαι αρχάριος (τουλάχιστον σε αυτόν τον τομέα βλαβών).
    Και στα σημείωσα γιατί εσύ συστήθηκες ως γνώστης και αυτά είναι βασικά σε μία επισκευή. Αν συνεχίσεις να μετράς έτσι δεν θα βγάλεις άκρη.

    *Ενδείκνυται να πάρεις μια αρχική μέτρηση πριν αρχίσεις και ξεκολλάς τα εξαρτήματα αλλά πρέπει να ξέρεις και πως να μετρήσεις κάθε βλάβη και το είδος τις βλάβης που μπορεί να είναι μετρήσιμο με το όργανο μέτρησης

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fire Doger : 15-03-18 στις 22:18

  7. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Συγχωρέστε με για την λέξη γνώστης λοιπόν ας πούμε γνώριμος όπως είπε ο Στέφανος, όπως και να έχει ευχαριστώ με προσανατολίσατε αρκετά, περιττό να πω ότι είμαι 20 χρονών και ότι ξέρω το ξέρω από μόνος μου, προγραμματιστής και τεχνικός γενικώς δηλώνω στην ηλεκτρονική εισχώρησα πριν 3 χρόνια τουλάχιστον οπότε είναι λογικό να έχω κενά. Και πάλι ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    και να δειτε που θα αλλαξει καμια 10αρια πυκνωτες και τελικα η βλαβη θα ειναι στην Motherboard...βαλε σεσουαρ να δουμε τι κανει

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    χαχαχαχα μη με τρελαίνεις πριν αρχίσω καν χαχχα, όχι ντάξει το τροφ έχει το πρόβλημα σίγουρα, τώρα θα δείξει η νεκροψία, θα σας γράψω όταν καταφέρω να το φτιάξω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.016

    Προεπιλογή

    απο οτι διαβασα στο πρωτο ποστ που εχεις κανει το τροφοδοτικο που σου εδωσαν εκανε τα ιδια κολπα και σε αλλο pc η κανω λαθος; αν ειναι ετσι ολα τα αλλα που εχουν γραφτει δεν εχουν νοημα το τροφοδοτικο εχει θεμα τωρα αν αξιζει να το ψαξεις το ξερεις μονο εσυ

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τροφοδοτικό υπολογιστή
    By unknown in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-17, 12:01
  2. τροφοδοτικό υπολογιστή
    By aris1996 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-16, 17:12
  3. Τροφοδοτικό υπολογιστή -12 ρυθμιζόμενο
    By ds electronics in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-15, 08:42
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-12, 20:34
  5. να κάνω ένα τροφοδοτικό υπολογιστή τροφοδοτικό για ηλεκτρονικό εργαστήρι ;
    By Κρεμμύδας Δημήτρης in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-09, 19:57

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας