Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 39

Θέμα: Τροφοδοτικό Υπολογιστή

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    22

    Question Τροφοδοτικό Υπολογιστή

    Καλησπέρα σε όλους είμαι καινούριος στο φόρουμ και θα ήθελα τα φώτα σας για ένα συμβάν που αντιμετωπίζω. Επειδή έκαψα το δικό μου τροφοδοτικό μου έδωσε ο αδερφός μου ένα άλλο της coolermaster 700w λέγοντας μου όμως ότι το τροφοδοτικό έκανε κάποια νούμερα (επανεκιννήσεις) για άγνωστο λόγο. Επειδή είμαι γνώστης στο service συσκευών προτίμησα να βάλω το τροφοδοτικό στο pc μου να το δοκιμάσω, αφού λοιπόν άντεξε 2 βδομάδες χωρίς να κάνει οτιδήποτε κάποια στιγμή ξαφνικά έπιασε έκανε επανεκιννήσεις την όταν έβρισκε ζόρι o cpu . Δοκίμασα μέσω του bios να δώσω σταθερές τάσης στον cpu και τα πήγε καλά για την 1η μέρα, μετά πάλι τα ίδια, άλλαξα πάλι τα voltages πάλι δούλεψε μέχρι που κάποια στιγμή δεν πετύχενε το κόλπο με τα voltages και αποφάσισα να το ανοίξω να ελέγξω τα εξαρτήματα. Τα κλασσικά (δίοδοι) ο μεγάλος πυκνωτής και κάποια μοσφετ εντός κυκλώματος βέβαια ήταν εντάξει, κατέληξα μεν ότι ίσως το πρόβλημα βρίσκεται σε κάποιον πυκνωτή εξόδου η σε κάποιο μοσφετ, φυσικά για να γλιτώσω τις αποσυγκολλήσεις προτίμησα να ανοίξω ένα θέμα εδώ να μου πείτε και σεις τι γνώμη σας. Ουσιαστικά το πρόβλημα εδώ ποιο εξάρτημα είναι πιθανότερο να το δημιουργεί και που μπορώ να εστιάσω περισσότερο? Ευχαριστώ για το χρόνο σας, πιστέψτε με είναι ενδιαφέρον θέμα αξίζει να το διαβάσετε!
    Να συμπληρώσω ότι μετά το δοκίμασα σε υπολογιστή μικρότερης απαίτησης watt και δούλευε μια χαρά*

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EviLTwiN Εμφάνιση μηνυμάτων
    κάποια στιγμή ξαφνικά έπιασε έκανε επανεκιννήσεις την όταν έβρισκε ζόρι o cpu .
    Να συμπληρώσω ότι μετά το δοκίμασα σε υπολογιστή μικρότερης απαίτησης watt και δούλευε μια χαρά*
    Κάτι παρόμοιο είχα κι εγώ. Τώρα τελευταία μου έκαναν κάτι βαρβάτες ενημερώσεις τα Win10 και βαρέθηκα να δω τι νέο έκαναν, (λες και θα τα καταλάβαινα όλα) μετά λίγες μέρες άρχισε να κάνει νούμερα , να σβήνει, να παγώνει, να κάνει επανεκκινήσεις κλπ Ρώτησα φίλους επαγγελματίες ... τίποτα, μάζεψα τα κομμάτια μου κάποια στιγμή , τον ξεσκόνισα, (βασικό) του βρήκα μια ψύκτρα μεγαλύτερη για την CPU, κότσαρα και ένα ανεμιστηράκι στην GPU που έβραζε σχετικά και μετά .... ξανάρχισε τα ίδια. Ξαναρώτησα φίλους επαγγελματίες ... τίποτα, χαζεύοντας περιδιαβαίνοντας λέει : μνήμη Ram 3,6 από 8 Gb. Ξαναρώτησα φίλους επαγγελματίες ... τίποτα !!! Μπήκα λοιπόν εκεί που μπήκα μη με ρωτάτε πως το λένε, και έκανα Remapping στο Chipset (;; !!!! Αυτό ήταν !!! Κάποια ηλίθια ενημέρωση είχε χαλάσει και τα Bios Αν κατάλαβα καλά, άλλαξε την μνήμη σε παλαιάς έκδοσης και ζοριζόταν και η CPU και η GPU. Επειδή δεν είμαι πολύ καλός στην ανάγνωση διαγνωστικών των Win έχω πάντα το Everest της Lavalys και έβλεπα κάποιες θερμοκρασίες κλπ

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Κατάλαβα μπλέξιμο χαχαχα ευχαριστώ καταρχάς που διάβασες όλο το μήνυμα, σε μένα το θέμα είναι σίγουρα τροφοδοτικό γιατί έκανε τα ίδια και στον αδερφό μου, το έβαλα το ίδιο τροφοδοτικό σε ένα πιο low pc και δούλευε κανονικά, νιώθω πως κάπως έχει χαμηλώσει η ισχύ που παράγει η κάτι με πυκνωτές εξόδου, ελπίζω να βρεθεί και κάποιος άλλος να απαντήσει γιατί αναγκαστικά πρέπει να κάψω το μυαλό μου.. -_- χχαχα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Θέλεις απλά ένα καινούργιο τροφοδοτικό κατάλληλο για την ισχύ που απαιτεί το PC σου

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλεις απλά ένα καινούργιο τροφοδοτικό κατάλληλο για την ισχύ που απαιτεί το PC σου
    Μα δεν είναι μικρό αυτό που έχει , εκτός κι αν είναι για παιχνίδια και τα "φτύνει" .....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Όπως γράφω και στην αρχή του θέματος το pc δούλευε κανονικά σε μαξ χρήση, και μέσα σε 2 βδομάδες έφτασε να πηγαίνει στην εκκίνηση των windows και να κάνει ρεσταρτ, κάποιο εξάρτημα μέσα στο τροφοδοτικό έχει εξασθενίσει, τι μπορεί να είναι αυτό το εξάρτημα και που μπορώ να προσανατολιστώ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.616

    Προεπιλογή

    Ψηφιζω να αλλαξεις ολους τους πυκνωτες εξοδου... Θες κολητηρι "τουμπανο" γιατι συνηθως εχει πολυ χαλκο και κολληση, ειδικα στο ground σε εκεινο το σημειο. Προσοχη, στην πολικοτητα και στην ταση λειτουργιας του καθε πυκνωτη (και στη χωρητικοτητα επισης).


    Με την ευκαιρια να το καθαρισεις και καλα!

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Εμμένω στις ενημερώσεις των Windows, μπορεί κάτι να άλλαξαν που δεν είναι άμεσα ορατό, όπως αυτό που είχα πάθει εγώ. Ας δει τις ιδιότητες υπολογιστή δεξί κλικ πάνω στο εικονίδιο του "ο υπολογιστής μου". .....

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη apilot
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    763

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ με τον Παναγιώτη για πυκνωτές το βλέπω να φταίει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κοιτάμε πάντα μπροστά χωρίς να βλέπουμε το πίσω.

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Μυτιλήνη
    Μηνύματα
    22

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ φίλοι μου και γω για εκεί το πήγαινα άλλα με προβληματίζει που δεν είναι φουσκωμένοι ή κάτι τέτοιο, περιττό να πω ότι μέτρησα έναν ο οποίος δήλωνε 2200uF και μου έβγαζε 3000kati uF και 2 μικρά varistor εκεί κοντά από 1000pF που έπρεπε να είναι περίπου έδειχνε 3000uF επίσης, υπέθεσα ότι πιθανόν να πρέπει να βγούνε από το κύκλωμα τι να πω, όσο για τις ενημερώσεις μαστροτζεπετο, έγραψα ότι το τροφοδοτικό το είχε ο αδερφός μου στο pc του πριν το πάρω εγώ και έκανε τα ίδια, οπότε απορρίπτουμε το θέμα των windows, επίσης όταν έχω ένα μοσφετ να μου δείχνει τιμή περίπου 500, και ένα άλλο τιμή στα 100 κάτι, είναι φυσιολογικό η απλώς έτσι είναι φτιαγμένο?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Τροφοδοτικό υπολογιστή
    By unknown in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-17, 12:01
  2. τροφοδοτικό υπολογιστή
    By aris1996 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-16, 17:12
  3. Τροφοδοτικό υπολογιστή -12 ρυθμιζόμενο
    By ds electronics in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-04-15, 08:42
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-10-12, 20:34
  5. να κάνω ένα τροφοδοτικό υπολογιστή τροφοδοτικό για ηλεκτρονικό εργαστήρι ;
    By Κρεμμύδας Δημήτρης in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-09, 19:57

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας