Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: STM32 BLUE PILL - ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ/ΑΠΟΡΙΕΣ

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Stergios
    Εγγραφή
    Mar 2017
    Περιοχή
    Bolos
    Μηνύματα
    6

    Lightbulb STM32 BLUE PILL - ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ/ΑΠΟΡΙΕΣ

    Υπερτουμπανο το BluePill σε σχεση χαρακτηρηστικων - κόστος (2$)
    http://wiki.stm32duino.com/index.php?title=Blue_Pill

    Θετικό ειναι οτι έχει RTC ηδη (δεν χρειάζεται extra module, γλυτώνεις αλλα 2$), προγραμματιζεται με Arduino IDE και απ οτι φαινεται οι περισσότερες βιβλιοθήκες παίζουν.

    Ασχολούμε εδώ και ενα χρονο με arduino πανω σε ενα project.
    Εφτασε η στιμγή που η RAM και ο χώρος δεν φτάνει. Η ταχύτητα δεν με απασχολεί ιδαίτερα.

    Με αυτα που διαβάζω, λένε οτι ειναι και αυτό (vs Pro Mini 3.3v) ειναι low power (ειδικα εαν χαμηλώσεις την συχνότητα)

    Το έχω στα χέρια μου εδω και μηνές, αλλα ηρθε η ώρα να το ψάξω. Απ εβδομάδα θα ξεκινήσω δοκιμές.

    2 κυρια χαρακτηριστικά που χρειάζομαι και θέλω βοήθεια ειναι
    1) LOW POWER (Standby Mode) (πως αλλάζει η συχνότητα
    2) Και RTC, να ξυπνάει το MCU σε συγκεκριμένη ώρα και λεπτά

    Προφανώς τρώγοντας ερχεται η ορεξη θα προκύψουν και άλλα, οπότε οποιος εχει ιδεά μπορουμε να συζητησουμε περι του STM32F103C8

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Και εγώ θέλω να ασχοληθώ , πληροφοριακά η St αγόρασε το true studio και το προσφέρει δωρεάν .
    Είναι κάτι πολύ.πιο σοβαρό από το Arduino το οποίο δεν μου αρέσει

    Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Από stm32 δεν γνωρίζω συγκεκριμένα.
    Για να αλλάξεις το clock πρέπει να αλλάξεις τις ρυθμίσεις του PLL* αν υποστηρίζει αλλαγή κατά το runtime**

    *PLL: Ο εξωτερικός κρύσταλλος είναι 8Mhz, το Phase Locked Loop έχει την δυνατότητα να διαιρέσει και να πολλαπλασιάσει αυτήν την συχνότητα, πιθανών να αποτελείτε από 2-3 βασικά στάδια και στην συνέχεια επιμέρους διαιρέτες για το κάθε περιφερειακό.
    Αλλάζοντας τις ρυθμίσεις του PLL μπορείς να αλλάξεις την συχνότητα. Για περισσότερες πληροφορίες θα κοιτάξεις την παράγραφο σχετικά με τα clock του μΕ.

    **Υπάρχει περίπτωση να μην μπορείς να αλλάξεις το clock κατά την λειτουργία γιατί σε μερικούς μΕ υπάρχει μια ρύθμιση η οποία επιτρέπει μόνο 1 εγγραφή σε συγκεκριμένους καταχωριστές για ασφάλεια.
    Δεν γνωρίζω αν ο συγκεκριμένος έχει κάτι τέτοιο και αν είναι ενεργοποιημένο.

    Αν το low power είναι κάποιο mode στο οποίο μπαίνει ο μΕ (όπως το sleep) τότε όλες οι πληροφορίες υπάρχουν στην επεξήγηση αυτού του mode στο datasheet.

    Όσον αφορά το RTC επίσης το datasheet υπάρχουν όλες οι πληροφορίες.
    Γενικά οτιδήποτε έχει σχέση με περιφερειακό τα datasheet είναι η καλύτερη πηγή. Ίσως υπάρχουν και άλλα έγγραφα απ' την εταιρία που αναλύουν περισσότερο την λειτουργία κάθε περιφερειακού χωρίς να επικεντρώνονται σε 1 συγκεκριμένο μΕ.

    Αν κάποιες απ' αυτές τις λειτουργίες εμφανίζονται ως συναρτήσεις στο Arduino με φιλική μορφή είναι θέμα τις βιβλιοθήκης της πλακέτας ή κάποιας 3ης.
    Διαφορετικά θα πρέπει να ακολουθήσεις τα βήματα 1-1 όπως τα δίνει η ST (για αυτό και σε παραπέμπω συνέχεια εκεί)

    Το arduino δεν είναι σχεδιασμένο για τέτοιες εφαρμογές, σχεδιάστηκε για 8bit AVR. Οι λειτουργίες που έχουν αυτοί οι μΕ πολλές φορές μπορούν να χαλάσουν εντολές/βιβλιοθήκες του arduino.
    Αν για παράδειγμα αλλάξεις το clock πολύ πιθανό να μην λειτουργεί σωστά η delay και η millis και μαζί με αυτές οποιαδήποτε βιβλιοθήκη τις χρησιμοποιεί.
    Επίσης βιβλιοθήκες η οποίες πραγματοποιούν χρονικά κρίσιμες λειτουργίες και θεωρούν πως το clock είναι μόνιμα 72Mhz επίσης δεν θα δουλεύουν σωστά.

    Ο καλύτερος τρόπος για να μάθεις ST είναι με κανονικό IDE με debug, έτσι και αλλιώς το ST link κοστίζει και αυτό 2$.

    Επίσης απ' όσο έχω διαβάσει αυτή η πλακέτα έρχεται με bootloader της ST, για να μπει στο arduino με USB έχει μια διαδικασία, νομίζω πρέπει να περάσεις ειδικό bootloader με μια εφαρμογή της ST.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.946

    Προεπιλογή

    τωρα που το ειδα αγορασα αυτο
    https://www.aliexpress.com/item/STM3...845000347.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Αγοράζεις πρώτα το original αναπρτυξιακό για να έχεις debugger ( ξεκιναν απο 10 ευρω , ειναι τσαμπα ) και μετα πας σε κινεζιές
    Το blue pill έιναι η συσκευασία της σειρας stm32F1 με τα λίγα ποδαράκια και χωρις debugger γι αυτο αντι για 9 ευρω κάνει 3 , δεν ειναι και καμμια ευκαιρία
    αφού θα χρειαστεις τον debugger .
    https://gr.mouser.com/ProductDetail/...80C3nwvA%3d%3d

    Για low power (ultra low ! ) κοίτα την σειρά L
    Δες εδω πχ το demo με το sports watch
    https://www.st.com/content/st_com/en...l_pron_nov2017

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 09-08-18 στις 08:02

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.946

    Προεπιλογή

    Δες τι mcu εχει αυτο στο mouser και τι πηρα με 8 ευρω εγω σαφως και πηρα ευκαιρια.Debugger εχω το ulink

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Ολα τα αναπτυξιακα της ST εχουν 10 ευρω στην mouser , 15 σε φυσικό κατάστημα στην Ελλάδα
    Η τιμη ειναι σχεδόν ίδια για όλες τις σειρές και ειναι σχεδόν ΤΣΑΜΠΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ για οποιον δεν το άκουσε !!!

    Μάνο , πηρες Μ4 και ο φίλος ρωτάει για μικρη σειρά
    και original st nucleo για Μ4 να έπαιρνες 10 ευρω εχει ... , 20 εχει με κολλημενο ethernet και 50 με οθόνη
    οταν τα αντιστοιχα αναπτυξιακα της KEIL πχ έχουν 200- 400 ευρω ,
    είναι ακριβα λοιπόν τα ST original ;
    Σκέψου οτι το δικο σου δεν εχει ουτε κοννεκτορα για debugger ... όχι οτι δεν έχει debugger
    Tα εργατικά σου για το πόσες ωρες ανάπτυξης γλυτώνεις αγοράζοντας σε τιμη κοστους ενα
    original αναπτυξιακο δεν τα υπολογίζεις ;
    Στην αγορα η αναπτυξη ξεκινάει από 20 - 30 ευρω την ώρα + φπα
    και θα τσιγκουνευτουμε τα 2 με 10 ευρω παραπάνω που έχει το original ;


    https://gr.mouser.com/ProductDetail/...0kThFaEGgZ0%3d

    https://gr.mouser.com/ProductDetail/...R8SlOiVkIXM%3d

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 09-08-18 στις 11:33

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.946

    Προεπιλογή

    Αυτα που δειχνεις δεν εχουνε ιδιο μικροελεκτη με αυτο που πηρα στο mouser αυτος ο μικροελεκτης κανει σκετος 10.5ευρωστην ποιο φτηνη πλακετα 20.Debugger εχω το ulink 2 κλωνο κινεζικο.Το γνησιο f4 discovery με αυτο το μικροελεκτη κανει πανω απο 20

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. STM32 και ADC με HAL Api
    By xmaze in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-16, 23:42
  2. STM32 Paraller interface για TFT LCD
    By xmaze in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-16, 12:09
  3. blue ray και internet
    By teo_GR in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-14, 19:37
  4. ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ
    By hlias in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-07, 01:59

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας