Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: Μητρκή P5KPL-VM

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    η 775 ειναι μεν παλια, αλλα αν λειτουργει μπορεις να χτισεις αξιοπρεπεστατο μηχανακι.
    εναν ssd μη ξεχασεις να βαλεις και αφου δε το θες για games θα σαι οκ (γι αυτα που λες μαλλον ειναι overkill)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    η 775 ειναι μεν παλια, αλλα αν λειτουργει μπορεις να χτισεις αξιοπρεπεστατο μηχανακι.
    εναν ssd μη ξεχασεις να βαλεις και αφου δε το θες για games θα σαι οκ (γι αυτα που λες μαλλον ειναι overkill)
    Πες μου σε παρακαλώ πολύ με δυο λόγια : η μητρική που λέω έχει αυτόν https://ark.intel.com/products/27513...Hz-800-MHz-FSB κι εγώ εντελώς τυχαία στον δικό μου έχω αυτόν (ίδιο socket: LGA775) https://ark.intel.com/products/35365...z-1333-MHz-FSB τον οποίο βρίσκω κάπου στο e-bay για αγορά μάλλον φθηνή, λέει ;;; Εγώ έχω αξιοπρεπεστατο μηχανάκι εδώ και 10 χρόνια με αυτό!!! Μια γρήγορη σύγκριση γιατί δεν το κατέχω καλά ;;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    χμμμμ pentium D μονοπυρηνος στα 90 nm με 643 τυπικη τιμη passmark... https://www.cpubenchmark.net/cpu.php....00GHz&id=1127 οταν ελεγα οτι αξιζει δεν ειχα τετοιο επεξεργαστη στο μυαλο μου. (ετσι οπως εχουν γινει τα πραγματα ακομα και σε browsing θα χει θεματα)
    Δεν ειναι και το οτι καλυτερο της εποχης του (μαλλον ο κατιμας ηταν) Το κινητο σου εχει μεγαλυτερη επεξεργαστικη ισχυ...
    Ο δικος σου ειναι αξιοπρεπεστατος για πολλα πραγματα με τυπικο passmark 3359 https://www.cpubenchmark.net/cpu.php...00+%40+2.66GHz (τον ειχα κι εγω πριν τον αλλαξω με τον 6600 που ηταν πιο συγχρονος του τετραπυρηνος)
    αν ψαχτεις σε γνωστα κομπιουτερο-αγγελιαδικα στυλ insomnia θα βρεις 775 με το κιλο σε τελειες τιμες (τυπικα ενας 6600 πρεπει να παιζει στα 20 ευρω και ακομα και οι extreme που τοτε ειχαν ενα χιλιαρικο τωρα τους βρισκεις κανα 50ρικο) Τωρα το αν αξιζει να δωσεις χρηματα για να χτισεις κατι τετοιο εξαρταται απ το τι parts εχεις διαθεσιμα.
    Αν εχεις μονο μητρικη για μενα δεν αξιζει να ασχοληθεις, εκτος αν εχεις και τις μνημες και κρατησεις και τον επεξεργαστη και βαλεις μια παναλαφρη διανομη linux (για το puppy linux η παρεμφερεις διανομες πχ ειναι υπεραρκετος)
    Αν τωρα θες να αγορασεις τα παντα και θες και windows κατα τη γνωμη μου δεν πολυαξιζει να ασχοληθεις αφου ακομα κι αν πας στα μεταχειρισμενα βρισκεις πολυ καλυτερα parts σε τιμες χωμα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 18-03-18 στις 12:37

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εχεις μονο μητρικη για μενα δεν αξιζει να ασχοληθεις, εκτος αν εχεις και τις μνημες και κρατησεις και τον επεξεργαστη και βαλεις μια παναλαφρη διανομη linux (για το puppy linux η παρεμφερεις διανομες πχ ειναι υπεραρκετος)
    Αν τωρα θες να αγορασεις τα παντα και θες και windows κατα τη γνωμη μου δεν πολυαξιζει να ασχοληθεις αφου ακομα κι αν πας στα μεταχειρισμενα βρισκεις πολυ καλυτερα parts σε τιμες χωμα
    Σε ευχαριστώ πολύ Νίκο μου, κατάλαβα. Τα έχω σχεδόν όλα ή μπορω να τα βρώ από φίλους (ήδη βρήκα κι άλλο τροφοδοτικό) λίγο τρέξιμο θέλει αλλά το αξίζει κι ο φίλος που θα τον πάρει !!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    οποτε απλα βρισκεις μια καλη cpu της εποχης κι εισαι κομπλε.
    κατα τη γνωμη μου μην πας σε κατι λιγοτερο απο 6600, αφου οι τιμες ειναι γελοιες, και δε νομιζω να αξιζει να ψαχτεις ebuy, εδω τετοια parts τα πουλανε με το κιλο.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859


    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ αλλά δεν θα ασχοληθω σε τέτοιο βάθος με αυτόν !! Χρήσιμο πάντως.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Μόλις τώρα συνδέθηκα με αυτον τον υπολογιστή, όπως ήταν η μητρική αλλά με Lubuntu !!! Μια χαρά τα πάει κι έτσι !!! Στην πορεία θα δείξει μέχρι που μπορεί να πάει !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Το Lubuntu έχει το θετικό ότι δεν πάσχει από συμβατότητες -οπως όλες οι ubuntu διανομες εξ αλλου- και από πληθώρα επιλογών πακέτων -οπως όλες οι debian based- και ναι καλό είναι για παλιό μηχάνημα αλλά δεν είναι και το ελαφρύτερο λειτουργικό του πλανήτη.
    Αν δοκιμάσεις το puppy που σου πρότεινα η κάτι άλλες παρεμφερείς που είναι συνήθως πετσοκομενες slackwere distros- και φορτώνουν απ' ευθείας στη RAM και τρέχουν από κει (σα να χεις λειτουργικό και προγράμματα σε ramdisk ένα πράγμα) θα δεις το σαραβαλακι να τρέχει με την ταχύτητα της σκέψης.
    Βέβαια εννοείται κρατά και το lubuntu για ευνόητους λογους σα βασικό os αλλά δε χάνεις τίποτα να του δώσεις μια ευκαιρία.

    Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 20-03-18 στις 20:11

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-14, 07:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας