Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Γνωμες για crossovers....

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.antonis
    Όνομα
    ΑΝΤΩΝΗΣ
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Λακωνια
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή Γνωμες για crossovers....

    Παιδες τις γνωμες σας για το εξης. Εχω στα σκαρια την κατασκευη εξι ηχειων pro ,2δρομων με woofer eminence kappalite 3012HO και driver selenium d220tiOMF. Στη σελιδα του woofer εχει λεπτομερεις οδηγιες για την κατασκευη καμπινων για πασα χρηση με το μεγαφωνο αυτο.

    Τωρα ,στο θεμα του crossover ,εκανα την εξης προσεγγιση. Εχω ενα ενεργο crossover stereo 3 δρομων ,το οποιο το συνδεσα κανονικα με τους αναλογους τελικους ως ενεργη τριενισχυση (1 καναλι στο woofer ,1 καναλι στην κορνα και 1 στο sub).

    Αρχισα λοιπον να ''παιζω'' με το ποτενσιομετρο της mid-high συχνοτητας ,το οποιο εχει ευρος απο 400Ηz εως και 9kHz. Καπου αναμεσα στα 2κΗz και τα 3,5khz μπορω να πω ,οτι μου αρεσε το κροσσαρισμα. Επισης κατεβασα και το ποτενσιομετρο της high εξοδου προς την κορνα γιατι στα αυτια μου εμοιαζε να ''φωναζει'' λιγο παραπανω απ'οτι θα'θελα. Προφανως λογω πιο μεγαλης ευαισθησιας ,σε σχεση με το woofer.

    Τωρα ,εαν πουμε οτι καταληγω σε ενα κρος στα 2,2kHz ,που ειναι και σχετικα δημοφιλες στην αγορα ,συμφωνα και με τα διαφορα crossover calculators του διαδυκτιου που βγαζουν οτι πρεπει να βαλεις το ταδε πηνιο και τον ταδε πυκνωτη ,το ρεζουμε μου ειναι το εξης.

    Θα ακουσω (με το καλα υπολογισμενο κρος που θα φτιαξω) αυτο που ακουσα με το ενεργο crossover? Η θα λιωσω στους πειραματισμους ? Σορυ εαν σας κουρασα ,φυσικα πασα γνωμη ευπροσδεκτη....thanksssss.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Αυτό που άκουσες με το ενεργό κροσοβερ ειναι μακράν καλύτερο απο αυτο που θα ακούσεις με παθητικό κροσόβερ.
    Σκέψου έναν ενισχυτή που ενισχύει όλο το φάσμα και μετά ενα παθητικό κύκλωμα σαν φορτίο το οποίο συμπεριφέρεται διαφορετικά σε κάθε συχνότητα αλλάζοντας την σύνθετη αντίσταση του ηχείου.Εαν διαβάσεις ενα οποιοδήποτε διάγραμμα μέτρησης ηχείου θα καταλάβεις απο την γραμμή οπου κάπου εχουμε βύθιση και κάπου ανύψωση.
    Επειδή καταλαβαίνω οτι θέλεις να κάνεις 6 ηχεία προτείνω την αγορά ενεργών κροσόβερ και τοποθέτηση τελικών ενισχυτών για κάθε μεγάφωνο. Τωρα πλεον απο το ebay με 20 ευρώ αγοράζεις ενισχυτή σε πλακέτα.
    Ετσι θα καταλήξεις σε ενεργά ηχεία μεν αλλά πολύ καλύτερης ποιότητας, ο ήχος που θα πάρεις θα εχει τεράστια διαφορά. Δες λίγο το miniDSP αν και ειναι προτιμότερο να βρεις πλακετάκια έτοιμα να τα συναρμολογήσεις για τρίδρομο ηχείο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.antonis
    Όνομα
    ΑΝΤΩΝΗΣ
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Λακωνια
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Φιλε γιωργο ,δεν το συζητω ,η τριενισχυση ειναι αλλο πραγμα ,δεν το ειχα επιχειρησει ξανα. Δεν το εχω σκεφτει για να τα κανω ενεργα ,τα λεφτα δεν ειναι και απεριοριστα. Ηδη την εκανα την κουτουραδα να παρω τα εξι woofer (καθολου φθηνα) ,τα οποια απο ηχο και ευαισθησια δεν παιζονται. Ηδη πρεπει να μπλεξω με τα πριονιδια για τις καμπινες αλλα και τα πηνια (αερος) και καλοι πυκνωτες MKP-MKT δεν ειναι και φτηνα ,παναθεμα τα...

    Υπαρχουν και εχω δει πολλα ετοιμα modules ,ενισχυτες για την πλατη του ηχειου ,με 2πλο ενισχυτη class d και SMPS τροφοδοσια. Τσουχτερα ομως....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.319

    Προεπιλογή

    Αντώνη στην περίπτωση του ενεργού ηχείου θέλει πολύ προσοχή η μηχανική στήριξη των εξαρτημάτων/πλακετων και η απομόνωσή από τις δονήσεις!!
    Επισεις αν θα είναι συχνά μεταφερόμενα τα ηχεια, σημασία θα έχει και το τελικό βάρος.
    Πάντως μπράβο για την επιλογή eminence 😊

    Sent from my SM-J710F using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.antonis
    Όνομα
    ΑΝΤΩΝΗΣ
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Λακωνια
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Παντως ,για να ειμαι ειλικρινης ,ποτε δεν ημουν φαν των ενεργων ηχειων. Εχω ακουσει απο ορχηστρες που εχουν ενεργα ηχεια (montarbo-db technologies κλπ),για βλαβες του τυπου ''αλλαξε ολο το module της πλατης'' ,αλλα και δισκοπαθειες ,κηλες και παει λεγοντας. Το θεμα βαρος βεβαιως και μετρα ,διοτι τα ηχεια θα περιφερονται. Εχω και υποδομη σε τελικους ,οποτε δεν ξεκινω απ'την αρχη.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. γνωμες για microboiler
    By geoal in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-18, 00:21
  2. γνωμες για μεικτη ηχου?
    By makis 20 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-09-15, 03:08
  3. Γνωμες για Αναπτυξιακο
    By billtech in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-10, 09:40
  4. γνωμες για κεραια
    By radiobil in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-09, 23:10
  5. ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΔΙΠΟΛΑ BROADBAND
    By πητερ in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-08, 21:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας