Παιδες τις γνωμες σας για το εξης. Εχω στα σκαρια την κατασκευη εξι ηχειων pro ,2δρομων με woofer eminence kappalite 3012HO και driver selenium d220tiOMF. Στη σελιδα του woofer εχει λεπτομερεις οδηγιες για την κατασκευη καμπινων για πασα χρηση με το μεγαφωνο αυτο.

Τωρα ,στο θεμα του crossover ,εκανα την εξης προσεγγιση. Εχω ενα ενεργο crossover stereo 3 δρομων ,το οποιο το συνδεσα κανονικα με τους αναλογους τελικους ως ενεργη τριενισχυση (1 καναλι στο woofer ,1 καναλι στην κορνα και 1 στο sub).

Αρχισα λοιπον να ''παιζω'' με το ποτενσιομετρο της mid-high συχνοτητας ,το οποιο εχει ευρος απο 400Ηz εως και 9kHz. Καπου αναμεσα στα 2κΗz και τα 3,5khz μπορω να πω ,οτι μου αρεσε το κροσσαρισμα. Επισης κατεβασα και το ποτενσιομετρο της high εξοδου προς την κορνα γιατι στα αυτια μου εμοιαζε να ''φωναζει'' λιγο παραπανω απ'οτι θα'θελα. Προφανως λογω πιο μεγαλης ευαισθησιας ,σε σχεση με το woofer.

Τωρα ,εαν πουμε οτι καταληγω σε ενα κρος στα 2,2kHz ,που ειναι και σχετικα δημοφιλες στην αγορα ,συμφωνα και με τα διαφορα crossover calculators του διαδυκτιου που βγαζουν οτι πρεπει να βαλεις το ταδε πηνιο και τον ταδε πυκνωτη ,το ρεζουμε μου ειναι το εξης.

Θα ακουσω (με το καλα υπολογισμενο κρος που θα φτιαξω) αυτο που ακουσα με το ενεργο crossover? Η θα λιωσω στους πειραματισμους ? Σορυ εαν σας κουρασα ,φυσικα πασα γνωμη ευπροσδεκτη....thanksssss.