Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Περιπέτεια με επισκευή Macbook, γνώμες για χειρισμό της υπόθεσης

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή Περιπέτεια με επισκευή Macbook, γνώμες για χειρισμό της υπόθεσης

    Ακολουθεί στόρυ, θα προσπαθήσω να το κάνω σύντομο.

    Ενα Macbook pro του 2012, μου έβγαλε πρόβλημα με το magsafe2, συγκεκριμένα δεν πάταγε καλά και ζεσταινόταν.

    Λόγω φόρτου χρόνου αλλά και χαζομάρας, δεν το έψαξα καθόλου, πιστεύοντας ότι είναι κάτι που θέλει κόλλημα ξεκόλλημα για να αλλάξω το βύσμα απο την μητρική, και το πήγα σε κάποιο κατάστημα απο αυτά που επισκευάζουν Apple κυρίως (το κατάστημα δεν έχει σημασία, όχι εξουσιοδοτημένο).

    Μου λένε 100 ευρώ επισκευή.

    Τους ρώτησα αν είναι κάτι που κολλιέται ή όχι και μου λένε ναί γίνεται με κόλλημα (πρώτο φάουλ).

    Πιστεύοντας ότι μπορεί να κάνω ζημιά και νομίζοντας ότι τα παληκάρια έχουνε infrared, μικροσκόπια, την χιονάτη και τους επτά νάνους τους το αφήνω.

    Το φτιάχνει και μου λέει πάρε και ένα φορτιστή προσφορά 40 ευρώ απο 60, να είναι όλο το σύστημα καινούργιο.

    Τον αγοράζω και αυτόν. Πληρώνω σύνολο 140 δηλαδή.

    Περίπου δυο εβδομάδες μετά παρατηρώ ότι αρχίζει να μην φορτίζει καλά , δεν πάταγε πάλι το βύσμα.

    Ω ρε πστ μου λέω τσάμπα το χρήμα.

    Τους το πάω.

    Μου λέει το παληκάρι, δεν φταίει ο connector στο laptop που αλλάξαμε, αλλά το τροφοδοτικό (το οποίο με το μάτι το έβλεπα δεν είχε τίποτα).

    Και το δικό μου φάουλ, δεν τους ζήτησα εκείνη την στιγμή να δοκιμάσω τον δικό του φορτιστή αν όντως πατάει καλά.

    Το τροφοδοτικό προσφέρθηκε να το αλλάξει επειδή είχε εγγύηση.


    Δεν είχα απόδειξη όμως, την είχα πετάξει, και με λέει δεν μπορώ να στο αλλάξω. Στραβώνω αλλά δεν λέω τίποτα επειδή είχα άλλο καινούργιο σπίτι.


    Τελικά βάζω το δεύτερο τροφοδοτικό και 2-3 μέρες μετά καίει τον connector του laptop, και το καλώδιου του τροφοδοτικού (ακριβώς ίδια φάση με αυτές τις φωτό: https://forums.macrumors.com/threads...ecare.1955403/)

    Τσαντίζομαι και λέω δεν θα είμαι πάντα ο βλαμμένος της παρέας, το ψάχνω λίγο, βλέπω ότι ο connector κάνει 10 ευρώ στο Ebay (και μάλιστα απο Eυρώπη, να έρθει γρήγορα) και ότι είναι κουμπωτός, δηλαδή δεν κόλλησαν ξεκόλλησαν τίποτα στην μητρική.

    Ετσι είστε λέω; Δούλεμα; Ετοιμάζω μια κριτική για το κατάστημα στο Google , όπου λέω το και το, και τους την στέλνω πριν την δημοσιευσω.

    Σε 1-2 ώρες με παίρνει ο υπέθυνος και μου λέει ναι , λάθη γίνονται, φέρτο να το φτιάξουμε και τέτοια, δεν θα πληρώσετε.

    Τα μαζεμένα φάουλ:

    - Είπανε ψέμματα για το κουμπωτό/κολλήτο.
    - το τροφοδοτικό έπρεπε να το αλλάξουνε και χωρίς απόδειξη, είχε περάσει μικρό διάστημα, ακόμα και 2 μήνες να ήτανε.

    - Ο connector είχε πάνω μια ζελατίνα προστατευτική, που δεν την είχανε αφαιρέσει πριν τον εγκαταστήσουνε στο laptop. Το αποτέλεσμα είναι τον πρώτο καιρό να πατάει καλά, αλλά μόλις φαγωθεί η ζελατίνα, να κάνει σκαλοπάτι και να μην εφάπτονται καλά τα Pins και να κάνει (υποθέτω) arc και έτσι να καίει τα pins.

    - Πέρα απο τα προηγούμενα, μέρες αφού το παρέλαβα μου φέυγανε βιδάκια, και του λεώ, "υποψιάζομαι ότι τόσο ψιλά βιδάκια θέλουνε κάποιο Lock-tite, δεν ξέρω ποιο ακριβώς αλλά σίγουρο κάποιο", και δεν ήξερε το παιδί εκεί τι είναι το lock-tite.

    Δεν ξέρω αν έγινε απο άγνοια η όλη φάση, απο μεριά τους η όχι. Ακόμα και απο άγνοια να έγινε αντιδράσανε μόνο αφού απείλησα με κριτική στο Google. Δηλαδή εννοώ αν έχεις μαγαζί δεν αφήνεις τον πελάτη να φύγει προβλημα για κάτι που το έχεις φτιάξει πανάκριβα, και να του λες δεν σου αλλάζω το τροφοδοτικό επειδή δεν έχεις απόδειξη.

    Εν τέλει έχω ξενερώσει και δεν θέλω να πάω να το φτιάξω μετά απο αυτή την μανούρα με τις ανταλλαγές "υποψήφιας" κριτικής κλπ.

    Να διευκρινήσω ότι στην κριτική δεν εβρισα κλπ, κόσμια μίλησα αλλά πικρόχολα.

    Γνώμες; Θα πηγαίνατε πίσω; Ητανε πουτ@νια που "απείλησα" με κριτική;

    Εντέλει τα πήρα Εbay 15 ευρώ τα ανταλλακτικά να τα αλλάξω εγώ να τελειώνει....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pet : 22-03-18 στις 17:34

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Πολυ καλα εκανες.
    Καποια στιγμη πρεπει να καταλαβουν οτι δεν ειμαστε ολοι βλακες να πιστεουμε το παραμυθι καθε ασχετου δηθεν τεχνικου.

    Για εμενα την κριτηκη να την ριξεις οπως μας την ανεφερες εδω.
    Μπορει ο επομενος να κλαιει ακτος απο τα 140 και το ιδιο το λαπτοπ.
    Και παιδια νομος, οταν σου προτεινει πωλητης να παρεις κατι δεν το παιρνεις ΠΟΤΕ!! Αν δεν ηταν σκουπιδι με τεραστιο κοστος δε θα στο προτεινε.

    4 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Φυσικά και έκανες πολύ καλά.
    Πες και το όνομα του..."μαγαζιού" (ή, αν δεν επιτρέπεται από το φόρουμ (δεν ξέρω) στείλτο μου με πμ να το βάλω στην προσωπική μου μπλακ λιστ).

    3 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Τα μαζεμένα φάουλ:

    - Είπανε ψέμματα για το κουμπωτό/κολλήτο.γιατι θεωρεις οτι πρεπει να δωσει αναφορα καποιος τεχνικος(αν ηταν τεχνικος και οχι πωλητης) για το πως θα κανει την δουλεια του?Ειχες ποτε παρομοια περιστατικα απο οικοδομο πχ ποσο τσιμεντο θα βαλει και ποση αμμο?

    - το τροφοδοτικό έπρεπε να το αλλάξουνε και χωρίς απόδειξη, είχε περάσει μικρό διάστημα, ακόμα και 2 μήνες να ήτανε.
    Αυτο δεν το κανει σχεδον κανενα καταστημα.Απορω γιατι ΕΠΡΕΠΕ.
    (απο την στιγμη που πηρες και αποδειξη )

    - Ο connector είχε πάνω μια ζελατίνα προστατευτική, που δεν την είχανε αφαιρέσει πριν τον εγκαταστήσουνε στο laptop. Το αποτέλεσμα είναι τον πρώτο καιρό να πατάει καλά, αλλά μόλις φαγωθεί η ζελατίνα, να κάνει σκαλοπάτι και να μην εφάπτονται καλά τα Pins και να κάνει (υποθέτω) arc και έτσι να καίει τα pins.
    αυτο ηταν μεγαλο φαουλ.Οχι τοσο για το λαθος που εκανε ο τεχνικος ,αλλα γιατι θα επρεπε αν ηταν σοβαρο μαγαζι να το ξανακοιταξει και να μην βρεθει προ εκπληξεως.

    - Πέρα απο τα προηγούμενα, μέρες αφού το παρέλαβα μου φέυγανε βιδάκια, και του λεώ, "υποψιάζομαι ότι τόσο ψιλά βιδάκια θέλουνε κάποιο Lock-tite, δεν ξέρω ποιο ακριβώς αλλά σίγουρο κάποιο", και δεν ήξερε το παιδί εκεί τι είναι το lock-tite.
    δεν νομιζω οτι ειναι υποχρεωτικο να γνωριζουν ολοι το Loctite.

    ΥΓ νομιζω οτι τα 100€ (με φπα?) ειναι φυσιολογικη τιμη για καταστημα και apple.
    YΓ2.Συμφωνω μαζι σου και για την κακη κριτικη και γιατι εκνευριστηκες μαζι τους.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Παυλος
    Εγγραφή
    Nov 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.348

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ειχες ποτε παρομοια περιστατικα απο οικοδομο πχ ποσο τσιμεντο θα βαλει και ποση αμ
    μο?

    οι οικοδόμοι όταν ρίχνουν τσιμέντα φτιάχνουν και δοκίμια τα οποια πάνε για ελενχο . οπότε ναι σου λένε ακριβως τις αναλογγιεςες .

    φιλε δεν κάνεις αδικά να εκνευριζεσαι. ότι και να κάνεις σε τεοιους επαγγελματίες λίγο ειναι .

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Τα μαζεμένα φάουλ:

    - Είπανε ψέμματα για το κουμπωτό/κολλήτο.γιατι θεωρεις οτι πρεπει να δωσει αναφορα καποιος τεχνικος(αν ηταν τεχνικος και οχι πωλητης) για το πως θα κανει την δουλεια του?Ειχες ποτε παρομοια περιστατικα απο οικοδομο πχ ποσο τσιμεντο θα βαλει και ποση αμμο?
    Διότι όταν έρθει ο οικοδόμος και σου μιλάει για ειδικό σκυρόδεμα με ανοξείδωτα ατσάλια, σκαλιωσές και και και και και , και τελικά πάρει την δουλειά επειδή έχει "ειδική μπουλντοζιέρα" και μετά σηκώσει όλη την οικοδομή με ένα μυστρί, ε... αυτό το λέω απάτη!

    Στην τελική τώρα δεν θα με ξαναδεί, ενώ αν ήταν ΟΚ θα με ξαναέβλεπε για κάτι που δεν μπορώ να φτιάξω εγώ τουλάχιστον.....

    - το τροφοδοτικό έπρεπε να το αλλάξουνε και χωρίς απόδειξη, είχε περάσει μικρό διάστημα, ακόμα και 2 μήνες να ήτανε.
    Αυτο δεν το κανει σχεδον κανενα καταστημα.Απορω γιατι ΕΠΡΕΠΕ.
    (απο την στιγμη που πηρες και αποδειξη )
    Πράγματι, αν είδες, δεν παραπονέθηκα, την έκανα με ελαφρά. Δεν την είχα την απόδειξη, μου κακοφάνηκε γιατί μου φάνηκε μούφα γραφειοκρατικό, αλλά δεν είπα τίποτα.

    - Ο connector είχε πάνω μια ζελατίνα προστατευτική, που δεν την είχανε αφαιρέσει πριν τον εγκαταστήσουνε στο laptop. Το αποτέλεσμα είναι τον πρώτο καιρό να πατάει καλά, αλλά μόλις φαγωθεί η ζελατίνα, να κάνει σκαλοπάτι και να μην εφάπτονται καλά τα Pins και να κάνει (υποθέτω) arc και έτσι να καίει τα pins.
    αυτο ηταν μεγαλο φαουλ.Οχι τοσο για το λαθος που εκανε ο τεχνικος ,αλλα γιατι θα επρεπε αν ηταν σοβαρο μαγαζι να το ξανακοιταξει και να μην βρεθει προ εκπληξεως.

    - Πέρα απο τα προηγούμενα, μέρες αφού το παρέλαβα μου φέυγανε βιδάκια, και του λεώ, "υποψιάζομαι ότι τόσο ψιλά βιδάκια θέλουνε κάποιο Lock-tite, δεν ξέρω ποιο ακριβώς αλλά σίγουρο κάποιο", και δεν ήξερε το παιδί εκεί τι είναι το lock-tite.
    δεν νομιζω οτι ειναι υποχρεωτικο να γνωριζουν ολοι το Loctite.

    Για ένα Macbook που άμα δεν βάλεις loctite φευγουν οι βίδες, ναι είναι υποχρεωτικό... Είναι μέρος της δουλειάς θαρρώ...
    Αλλά και να μην το ξέρεις, σου λέει ο άλλος "φεύγουν οι βίδες", ε δεν κάθεσαι με σταυρωμένα τα χέρια. Ψάχνεσαι...


    ΥΓ νομιζω οτι τα 100€ (με φπα?) ειναι φυσιολογικη τιμη για καταστημα και apple.

    Ναι, με ΦΠΑ. Τα 100Ε καθεαυτά δεν είναι μεγάλο ποσό για την επισκευή. Γιαυτό και τα έδωσα. Ομως είναι τεράστιο ποσό για να μην γίνει η επισκευή!!



    YΓ2.Συμφωνω μαζι σου και για την κακη κριτικη και γιατι εκνευριστηκες μαζι τους.

    3 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gaou Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι οικοδόμοι όταν ρίχνουν τσιμέντα φτιάχνουν και δοκίμια τα οποια πάνε για ελενχο . οπότε ναι σου λένε ακριβως τις αναλογγιεςες .

    φιλε δεν κάνεις αδικά να εκνευριζεσαι. ότι και να κάνεις σε τεοιους επαγγελματίες λίγο ειναι .
    Παύλο επέτρεψε μου να διαφωνήσω.
    Καταρχήν κανένας οικοδόμος δεν φτιάχνει δοκίμια,είναι δουλειά του μηχανικού.ακομα και αυτό να συμβαίνει όμως υποχρεωμένος είναι να παραδωσει τα δοκίμια ,όχι την συνταγή.ο κάθε επαγγελματίας μπορεί να δουλεύει με τον τρόπο που θέλει αρκεί να συνάδει με τον τρόπο της επιστήμης και της τέχνης του.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο κάθε επαγγελματίας μπορεί να δουλεύει με τον τρόπο που θέλει αρκεί να συνάδει με τον τρόπο της επιστήμης και της τέχνης του.
    Για αυτο εχουμε γεμισει @@@@@@@@ μαστορους; Που πας ενα κινητο για αλλαγη οθονης η μπαταριας και τρεμεις πως θα στο επιστρεψει;
    Για αυτοκινητα μην μιλησουμε....

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.014

    Προεπιλογή

    όταν ο άλλος έχει στο μαγαζί του τεχνικούς "λέμε τώρα" 20 χρονών δεν μπορείς να περιμένεις πολλά , δεν λέω να μην προσλαμβανονται νέοι αλίμονο αλλά πρέπει να εχει και την εμπειρία μέσα
    δυστυχώς όμως επικρατεί το πρώτο ,και τα όσα έχουν αναφερθεί στο θέμα πιθανόν να προέρχονται από κατι τέτοιο υπάρχουν αλλωστε πολλά τέτοια θέματα

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη xifis
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Μηνύματα
    589

    Προεπιλογή

    Οταν θες να γλυτωσεις χρηματα απο μια επισκευη να περιμενεις κ την αναλογη εκπτωση στην συνολικη εμπειρια,η αλλιως τα ενδεχομενα ρισκα.Οτι δινεις παιρνεις κ ολα θεμα προταιρεοτητων ειναι.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Γνώμες για θερμοσυσσωρευτές
    By paulk in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-16, 20:15
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-16, 20:07
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-12, 09:08
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-10, 15:07
  5. Βοήθεια για τηλεχειρισμό Αναμεταδότη μέσω internet
    By PanagiwthsRF in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-09, 23:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας