Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Περιπέτεια με επισκευή Macbook, γνώμες για χειρισμό της υπόθεσης

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή Περιπέτεια με επισκευή Macbook, γνώμες για χειρισμό της υπόθεσης

    Ακολουθεί στόρυ, θα προσπαθήσω να το κάνω σύντομο.

    Ενα Macbook pro του 2012, μου έβγαλε πρόβλημα με το magsafe2, συγκεκριμένα δεν πάταγε καλά και ζεσταινόταν.

    Λόγω φόρτου χρόνου αλλά και χαζομάρας, δεν το έψαξα καθόλου, πιστεύοντας ότι είναι κάτι που θέλει κόλλημα ξεκόλλημα για να αλλάξω το βύσμα απο την μητρική, και το πήγα σε κάποιο κατάστημα απο αυτά που επισκευάζουν Apple κυρίως (το κατάστημα δεν έχει σημασία, όχι εξουσιοδοτημένο).

    Μου λένε 100 ευρώ επισκευή.

    Τους ρώτησα αν είναι κάτι που κολλιέται ή όχι και μου λένε ναί γίνεται με κόλλημα (πρώτο φάουλ).

    Πιστεύοντας ότι μπορεί να κάνω ζημιά και νομίζοντας ότι τα παληκάρια έχουνε infrared, μικροσκόπια, την χιονάτη και τους επτά νάνους τους το αφήνω.

    Το φτιάχνει και μου λέει πάρε και ένα φορτιστή προσφορά 40 ευρώ απο 60, να είναι όλο το σύστημα καινούργιο.

    Τον αγοράζω και αυτόν. Πληρώνω σύνολο 140 δηλαδή.

    Περίπου δυο εβδομάδες μετά παρατηρώ ότι αρχίζει να μην φορτίζει καλά , δεν πάταγε πάλι το βύσμα.

    Ω ρε πστ μου λέω τσάμπα το χρήμα.

    Τους το πάω.

    Μου λέει το παληκάρι, δεν φταίει ο connector στο laptop που αλλάξαμε, αλλά το τροφοδοτικό (το οποίο με το μάτι το έβλεπα δεν είχε τίποτα).

    Και το δικό μου φάουλ, δεν τους ζήτησα εκείνη την στιγμή να δοκιμάσω τον δικό του φορτιστή αν όντως πατάει καλά.

    Το τροφοδοτικό προσφέρθηκε να το αλλάξει επειδή είχε εγγύηση.


    Δεν είχα απόδειξη όμως, την είχα πετάξει, και με λέει δεν μπορώ να στο αλλάξω. Στραβώνω αλλά δεν λέω τίποτα επειδή είχα άλλο καινούργιο σπίτι.


    Τελικά βάζω το δεύτερο τροφοδοτικό και 2-3 μέρες μετά καίει τον connector του laptop, και το καλώδιου του τροφοδοτικού (ακριβώς ίδια φάση με αυτές τις φωτό: https://forums.macrumors.com/threads...ecare.1955403/)

    Τσαντίζομαι και λέω δεν θα είμαι πάντα ο βλαμμένος της παρέας, το ψάχνω λίγο, βλέπω ότι ο connector κάνει 10 ευρώ στο Ebay (και μάλιστα απο Eυρώπη, να έρθει γρήγορα) και ότι είναι κουμπωτός, δηλαδή δεν κόλλησαν ξεκόλλησαν τίποτα στην μητρική.

    Ετσι είστε λέω; Δούλεμα; Ετοιμάζω μια κριτική για το κατάστημα στο Google , όπου λέω το και το, και τους την στέλνω πριν την δημοσιευσω.

    Σε 1-2 ώρες με παίρνει ο υπέθυνος και μου λέει ναι , λάθη γίνονται, φέρτο να το φτιάξουμε και τέτοια, δεν θα πληρώσετε.

    Τα μαζεμένα φάουλ:

    - Είπανε ψέμματα για το κουμπωτό/κολλήτο.
    - το τροφοδοτικό έπρεπε να το αλλάξουνε και χωρίς απόδειξη, είχε περάσει μικρό διάστημα, ακόμα και 2 μήνες να ήτανε.

    - Ο connector είχε πάνω μια ζελατίνα προστατευτική, που δεν την είχανε αφαιρέσει πριν τον εγκαταστήσουνε στο laptop. Το αποτέλεσμα είναι τον πρώτο καιρό να πατάει καλά, αλλά μόλις φαγωθεί η ζελατίνα, να κάνει σκαλοπάτι και να μην εφάπτονται καλά τα Pins και να κάνει (υποθέτω) arc και έτσι να καίει τα pins.

    - Πέρα απο τα προηγούμενα, μέρες αφού το παρέλαβα μου φέυγανε βιδάκια, και του λεώ, "υποψιάζομαι ότι τόσο ψιλά βιδάκια θέλουνε κάποιο Lock-tite, δεν ξέρω ποιο ακριβώς αλλά σίγουρο κάποιο", και δεν ήξερε το παιδί εκεί τι είναι το lock-tite.

    Δεν ξέρω αν έγινε απο άγνοια η όλη φάση, απο μεριά τους η όχι. Ακόμα και απο άγνοια να έγινε αντιδράσανε μόνο αφού απείλησα με κριτική στο Google. Δηλαδή εννοώ αν έχεις μαγαζί δεν αφήνεις τον πελάτη να φύγει προβλημα για κάτι που το έχεις φτιάξει πανάκριβα, και να του λες δεν σου αλλάζω το τροφοδοτικό επειδή δεν έχεις απόδειξη.

    Εν τέλει έχω ξενερώσει και δεν θέλω να πάω να το φτιάξω μετά απο αυτή την μανούρα με τις ανταλλαγές "υποψήφιας" κριτικής κλπ.

    Να διευκρινήσω ότι στην κριτική δεν εβρισα κλπ, κόσμια μίλησα αλλά πικρόχολα.

    Γνώμες; Θα πηγαίνατε πίσω; Ητανε πουτ@νια που "απείλησα" με κριτική;

    Εντέλει τα πήρα Εbay 15 ευρώ τα ανταλλακτικά να τα αλλάξω εγώ να τελειώνει....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pet : 22-03-18 στις 16:34

Παρόμοια Θέματα

  1. Γνώμες για θερμοσυσσωρευτές
    By paulk in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-16, 19:15
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-16, 19:07
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-12, 08:08
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-10, 14:07
  5. Βοήθεια για τηλεχειρισμό Αναμεταδότη μέσω internet
    By PanagiwthsRF in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-09, 22:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας