Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: Δύο inverter on grid 600W για 4 πάνελ

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή Δύο inverter on grid 600W για 4 πάνελ

    Μία ερώτηση για τους γνώστες.
    Εχω 4 φωτοβολταικά πάνελ 245 W το καθένα. Θέλω να τα συνδέσω στο δίκτυο της ΔΕΗ (net metering).
    Μπορώ να χρησιμοποιήσω δύο inverter on grid 600W?
    Δηλαδή ανά δύο πάνελ ένα τέτοιο inverter?
    Αν ναι , πως πρέπει να συνδεθούν?
    Χρειάζεται κάποιο εξάρτημα που να συνδέει τα inverter?
    Τι αντικεραυνική προστασία πρέπει να χρησιμοποιήσω και που πρέπει να τοποθετηθεί?
    Σας ευχαριστώ πολύ

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΟΙΝΙΑΔΕΣ
    Όνομα
    ΘΕΟΔΩΡΟΣ
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Τι να παρεις απο την ΔΕΗ με τοση λιγη ενεργεια που θα δωσεις κατσε φτιαξε ενα μικρο οικιακο αυτονομο συστημα με 4 μπαταριες βαθιας εκφορτησης και ενα inverter 1600 watt η δυο 600 watt που λες
    και το απογευμα γυρνα με μεταγωγο στην αυτονομη και παλι μαγκας θα σαι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΟΙΝΙΑΔΕΣ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    alfiss (23-03-18)

  4. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Δεν διαφωνώ με αυτά που λες, όμως τώρα τα έχω και απλά μου κάηκε το inverter και ψάχνω να δω πως θα το αντικαταστήσω. Είχα σκοπό μετά το Πάσχα να προσθέσω άλλα δύο πάνελ, αλλά μου κάηκε το inverter.
    Βλέπω τα inverter μέχρι 600W είναι φθηνά και σκέπτομαι ότι αν κάποιο καεί στο μέλλον εύκολα μπορεί να αντικατασταθει.
    Μήπως ξέρεις να μου απαντήσεις σε κάποια από τα ερωτήματά μου?
    Σε ευχαριστώ που απάντησες

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Αυτο ειναι που χρειαζεσαι :

    https://www.ev-power.eu/GridFree-Inv...-CE-Trunk.html

    Στα στελνει απ'ευθειας με παραγγελια απο το internet.
    Εχω εγκαταστησει καπου ακριβως το ιδιο setup, (4 x 280W) με δυο inverter εδω και ενα χρονο.
    Χρειαζεσαι τα ειδικα καλωδια για συνδεση με το AC grid :

    https://www.ev-power.eu/index.php?cl...disc&anid=5114

    Μπαινει παραλληλα με το δικτυο (ουσιαστικα η μια ακρη του μπορει να μπει θεωρητικα σε μια απλη πριζα και να "σπρωχνει" ενεργεια πισω στο δικτυο). Αλλα κανονικα χρειαζεσαι εναν πινακα με ασφαλειες και διακοπτες απομονωσης.
    Δεν χρειαζεται αντικεραυνικη αλλα αν εκει που εισαι υπαρχει προβλημα χρησιμο θα ηταν να βαλεις.
    Εχει ολες τις εγκρισεις για anti-islanding, CE κλπ οποτε μπορεις να κανεις κανονικα ολες τις διαδικασιες που προβλεπονται.

    Επισης εχει αυτο :
    https://www.ev-power.eu/GridFree-Inv...-phase-CE.html

    Που σου επιτρεπει να βλεπεις απο το internet ολες τις σχετικες πληροφοριες για την εγκατασταση σου. Ενα αρκει για ολη την εγκατασταση.

    Προσοχη : ΔΕΝ ειναι αυτονομο συστημα. Ειναι Grid-Tie Inverter. Πρεπει να υπαρχει παροχη ρευματος απο τη ΔΕΗ ή απο γεννητρια ή απο αλλη πηγη. Αν η πηγη διακοπει το inverter βγαινει αυτοματα εκτος για ασφαλεια (anti-islanding).

    ΠΡΟΣΟΧΗ !!!! Αν δεν ξερεις ακριβως τι κανεις (μην με παρεξηγησεις δεν σε γνωριζω), καλυτερα να απευθυνθεια σε ειδικο εγκαταστατη για την δικη σου ασφαλεια. Δεν παιζουμε με το δικτυο της ΔΕΗ.
    Επισης εχε υποψιν οτι η συνδεση συστηματων παραγωγης στο δικτυο της ΔΕΗ απαγορευεται χωρις ειδικη αδεια.

    2 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από abrous Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΡΟΣΟΧΗ !!!! Αν δεν ξερεις ακριβως τι κανεις (μην με παρεξηγησεις δεν σε γνωριζω), καλυτερα να απευθυνθεια σε ειδικο εγκαταστατη για την δικη σου ασφαλεια. Δεν παιζουμε με το δικτυο της ΔΕΗ.
    Επισης εχε υποψιν οτι η συνδεση συστηματων παραγωγης στο δικτυο της ΔΕΗ απαγορευεται χωρις ειδικη αδεια
    .
    Επαυξάνω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  7. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ φίλε Άγγελε. Ήσουν πολύ κατατοπιστικός. Θα ήθελα να μου πεις κάτι ακόμα αν ξερεις. Μου είπες ότι δεν χρειάζομαι αντικεραυνικό, όμως δυό φορές κάηκε το inverter από υπέρταση του δικτύου της ΔΕΗ. Ετσι φοβάμαι μήπως ξανασυμβεί. Θα ήθελα να βάλω κάποια μορφής προστασίας από υπερτάσεις. Αν ξερεις μου λες.
    Ευχαριστώ πάρα πολύ

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Το θεμα της προστασιας ειναι σχετικο. Πρεπει να αξιολογησεις τον κινδυνο που εχεις αναλογα με την περιοχη, το κοστος του υλικου που θα προστατευσεις (στην περιπτωση σου 2 micro-inverters με αξια ~150Ε ο ενας) και την αξια του συστηματος προστασιας (μια αντικεραυνικη της προκοπης ~100Ε και μια προστασια απο υπερτασεις ~50-60Ε). Εσυ αποφασιζεις. Εγω δεν εβαλα τπτ για να κρατησω το κοστος χαμηλο.
    Η προστασια απο υπερτασεις και η αντικεραυνικη κανονικα ειναι δυο διαφορετικα πραγματα. Ο ρολος του αντικεραυνικου ειναι να οδηγει το ρευμα που προκαλειται απο τον κεραυνο στην γη σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα (<350uS συνηθως) αλλα δεν πρεπει να υποκειται σε μονιμη υπερταση γιατι καταστρεφεται. Η προστασια απο υπερτασεις παλι ειναι αλλο πραγμα. Πρεπει να δεις σε τι οφειλεται το προβλημα σου και να βαλεις τις καταλληλες προστασιες. Η πιο απλη δικαιολογια των αντιπροσωπων ειναι οτι εφταιγε η ΔΕΗ. Εισαι σιγουρος οτι δεν ηταν κατι αλλο ?
    Αν μπορω να ρωτησω, τι μαρκα και μοντελο ηταν ο Inverter σου ?
    Σε γενικες γραμμες μια αντικεραυνικη ειναι αυτη :
    https://www.kafkas.gr/proionta/ktiri...0b-drm_107925/

    Ενω επιτηρητες τασης ειναι αυτοι :
    https://www.kafkas.gr/proionta/ilekt...tirites-tasis/

    To καταστημα το επελεξα τυχαια για να μην παρεξηγηθουμε. Μπορεις να βρεις παντου σε αναλογα καταστηματα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη abrous : 23-03-18 στις 19:56

  9. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Φίλε μου, σε ευχαριστώ που διαθέτεις το χρόνο σου για να μου απαντήσεις. Μπράβο, αυτή την προστασία υπερτασης χρειάζομαι . Νόμιζα πως η αντικεραυνική προστασία προστατεύει και από την υπέρταση του δικτύου. Θα ήθελα να μου πεις ποια απ' τις ασφάλειες προστασίας ταιριαζει στο δικό μου σύστημα. Έχω ένα inverter GAIA 2000W on grid (κινέζικο), 4 πάνελ 245W το καθένα, 980W συνολικά και θέλω να προσθέσω άλλα δύο ίδια. Το inverter αυτό κάηκε και μου έστειλαν άλλο. Στην δεύτερη εβδομάδα κάηκε ξανά. Τώρα είπαν θα μου το αντικαταστήσουν ξανά. Μου είπαν ότι κάηκε από υπέρταση στο δίκτυο AC. Το περίεργο είναι ότι κάηκε και τις δύο φορές μια βραδιά πού έβρεχε πολύ. Γι'αυτό αναφέρθηκα σε αντικεραυνική προστασία. Δεν ξέρω μήπως θα μπορούσε να φταίει και το εξάρτημα WiFi πού έχει το inverter για να βλέπω στο κινητό μου την παραγωγή ρεύματος. Θα το εκτιμούσα πάρα πολύ να μου υποδείκνυες ακριβώς ποια προστασία υπέρτασης να προτιμήσω από το κατάστημα Καφκας που μου προτείνεις. Δυστυχώς εδώ στην επαρχία δεν έχω βρει κάποιον ηλεκτρολόγο που να ασχολείται με τα φωτοβολταϊκά. Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ για την βοήθεια που μου προσφέρεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Το inverter σου απο οτι βλεπω ειναι μονοφασικο οποτε μεχρι 4 panel αυτο σου κανει :
    https://www.kafkas.gr/proionta/ilekt...potashs_67808/

    Προχοση ειναι max 5A, ~1000W λιγο πολυ. Αν προκειται να βαλεις και αλλα panel ζητα ενα μεγαλυτερο πχ 10 -15Α.
    Δυσκολο να κατηγορησω το εξαρτημα wifi. Εχεις δει μηπως υπαρχει κανενα προβλημα καλωδιωσης, στεγανοτητας κλπ ? Το gaia 2000W δεν βλεπω να εχει χωριστες εισοδους για τα panel. Πως τα εχεις καλωδιωσει ? Παραλληλα ? Σε σειρα ?
    Οταν λες οτι "καηκε" εχεις καμμια ιδεα του τι ακριβως επαθε ?
    Λυπαμαι που θα στο πω, αλλα αυτα τα εντελως κινεζικα πολλες φορες ειναι μαπα. Θα ελεγα να αποφυγεις να το φορτωσεις με αλλα panel και να βαλεις ενα αλλο micro 500W για τα δυο ή ακομα καλυτερα 1 Micro 250W για το καθενα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    03.jpg
    Σε ευχαριστώ και πάλι Άγγελε.
    Στην φωτο είναι το inverter μου
    1. Απ' ότι βλέπω στο "Καφκας" στα ρελέ επιτήρησης τάσης δεν αναγράφει πουθενά ότι είναι 5A. Δεν γράφει κανένα για Αμπερ. Πως θα βρω αυτό με τα 10Α - 15Α ? Αυτό θα συνδεθεί φαντάζομαι μετά το inverter πριν την πρίζα της ΔΕΗ
    2. Δεν υπάρχει πρόβλημα στεγανότητας των καλωδίων, ούτε του inverter που το έχω σε κλειστό χωρο
    3. Τα πάνελ είναι συνδεδεμένα παράλληλα ανά δύο. Έτσι θα συνδέσω και τα άλλα δύο που θα πάρω. Νομίζεις πως θα ήταν καλύτερα να συνδεθούν με άλλο τρόπο? Αν ναι με ποιόν?
    4.
    Μου είπαν ότι κάηκε από υπέρταση από πλευράς δικτύου AC
    5. Γι αυτό το inverter που μου πρότεινες (https://www.ev-power.eu/GridFree-Inv...-CE-Trunk.html ) και αγόρασες και εσύ να ρωτήσω. Πρέπει να παραγγείλω 3 τέτοια για τα έξη πάνελ, έτσι ? Απ΄ότι βλέπω προέρχονται από Τσεχία χώρα ΕΟΚ. Σου χρέωσαν με δασμούς?
    Σε ευχαριστώ



    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alfiss : 24-03-18 στις 08:32

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. 24V πάνελ σε 12V inverter
    By pleiades in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-20, 10:53
  2. Πρόβλημα στο διασυνδεδεμένου με την ΔΕΗ inverter (on grid) - net metering
    By alfiss in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-18, 20:00
  3. grid tie inverter
    By rodopi in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-15, 22:42
  4. NE555 INVERTER 600W WITTH 4 MOSFET
    By dimitris15 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-13, 16:50
  5. Μετατροπη GRID TIE INVERTER
    By FYTROS in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-12, 02:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας