Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 18 από 18

Θέμα: Δύο inverter on grid 600W για 4 πάνελ

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Θεωρητικα, αν διαβάζω για το σωστο ινβερτερ http://www.nbgaia.com/products/grid_...ers/2000g.html
    θα έπρεπε να λειτουργει μέχρι 260V και να βγαίνει αυτόματα off σε δυσλειτουργίες δικτύου .
    Υποτίθεται οτι το συγκεκριμένο έχει μέσα επεξεργαστη για να παραλληλίζει την έξοδο του με τη ΔΕΗ
    και δεν μπορεί να προστατευτεί απο μια έστω δυσλειτουργία του δικτύου ... αστεία πράγματα .

    Θα συμφωνήσω με τον Αγγελο οτι μπορει να υπάρχει πρόβλημα απο την ποιότητα του ινβέρτερ , κάτι που δεν ξέρω .
    Στο site του κατασκευαστή έχει μόνο προσπέκτους και πουθενα πιστοποιήσεις , user manual , service manual , δικτυο αντιπροσώπων κλπ ....
    Δεν έχω τίποτα με τους Κινέζους απλώς δεν πρέπει να περιμένεις πολλά απο προιόντα που δεν εχουν πιστοποιήσεις
    https://www.solarquotes.com.au/blog/...facture-china/


    Τέλος μου φάινεται αδύνατο να μην υπάρχει κάποιος επαγγελματίας κοντα σου να σε προμηθεύσει με πιστοποιημένα υλικά
    https://www.vrisko.gr/dir/ananeosime...eksandroypoli/

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 24-03-18 στις 12:34

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alfiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνημμένο Αρχείο 72991
    ΣΡ Ξ΅Ο…Ο‡Ξ±ΟΞΉΟƒΟ„ΟŽ ΞΊΞ±ΞΉ πάλι ΆγγΡλΡ.
    Στην φωτο Ρίναι το inverter ΞΌΞΏΟ…
    1. Απ' ΟŒΟ„ΞΉ Ξ²Ξ»Ξ*πω στο "ΞšΞ±Ο†ΞΊΞ±Ο‚" στα ρΡλΞ* ΡπιτΞ�ρησης τάσης δΡν αναγράφΡι πουθΡνά ΟŒΟ„ΞΉ Ρίναι 5A. ΔΡν γράφΡι ΞΊΞ±Ξ½Ξ*Ξ½Ξ± Ξ³ΞΉΞ± ΑμπΡρ. Ξ*ως ΞΈΞ± βρω Ξ±Ο…Ο„ΟŒ ΞΌΞ΅ τα 10Ξ‘ - 15Ξ‘ ? Ξ‘Ο…Ο„ΟŒ ΞΈΞ± συνδΡθΡί φαντά΢ομαι μΡτά το inverter πριν την πρί΢α της ΔΕΗ
    2. ΔΡν υπάρχΡι Ο€ΟΟŒΞ²Ξ»Ξ·ΞΌΞ± ΟƒΟ„Ξ΅Ξ³Ξ±Ξ½ΟŒΟ„Ξ·Ο„Ξ±Ο‚ των καλωδίων, ούτΡ του inverter που το Ξ*χω σΡ ΞΊΞ»Ξ΅ΞΉΟƒΟ„ΟŒ χωρο
    3. ΀α πάνΡλ Ρίναι συνδΡδΡμΞ*Ξ½Ξ± παράλληλα Ξ±Ξ½Ξ¬ δύο. ΞˆΟ„ΟƒΞΉ ΞΈΞ± συνδΞ*σω ΞΊΞ±ΞΉ τα άλλα δύο που ΞΈΞ± πάρω. Νομί΢Ρις πως ΞΈΞ± Ξ�ταν καλύτΡρα Ξ½Ξ± συνδΡθούν ΞΌΞ΅ άλλο Ο„ΟΟŒΟ€ΞΏ? Αν Ξ½Ξ±ΞΉ ΞΌΞ΅ Ο€ΞΏΞΉΟŒΞ½?
    4.
    ΞœΞΏΟ… Ρίπαν ΟŒΟ„ΞΉ κάηκΡ Ξ±Ο€ΟŒ Ο…Ο€Ξ*ρταση Ξ±Ο€ΟŒ πλΡυράς δικτύου AC
    5. Γι Ξ±Ο…Ο„ΟŒ το inverter που ΞΌΞΏΟ… Ο€ΟΟŒΟ„Ξ΅ΞΉΞ½Ξ΅Ο‚ (https://www.ev-power.eu/GridFree-Inv...-CE-Trunk.html ) ΞΊΞ±ΞΉ Ξ±Ξ³ΟŒΟΞ±ΟƒΞ΅Ο‚ ΞΊΞ±ΞΉ Ρσύ Ξ½Ξ± ρωτΞ�σω. Ξ*ρΞ*πΡι Ξ½Ξ± παραγγΡίλω 3 Ο„Ξ*τοια Ξ³ΞΉΞ± τα Ξ*ΞΎΞ· πάνΡλ, Ξ*τσι ? Ξ‘Ο€Ξ„ΟŒΟ„ΞΉ Ξ²Ξ»Ξ*πω προΞ*ρχονται Ξ±Ο€ΟŒ ΀σΡχία Ο‡ΟŽΟΞ± Ξ•ΞŸΞš. Σου χρΞ*ωσαν ΞΌΞ΅ δασμούς?
    ΣΡ Ξ΅Ο…Ο‡Ξ±ΟΞΉΟƒΟ„ΟŽ



    1 - Ξ*ραγματι δΡν λΡΡι. Ξ*αρολα αυτα το λΡΡι ΞΏ κατασκΡυαστης :
    https://www.schneider-electric.com/e.....260-v-ac-dc/
    ΞœΟ€ΞΏΟΞ΅ΞΉΟ‚ Ξ½Ξ± χρησιμοποιησΡις αυτο που Ριναι 5Ξ‘ ΞΊΞ±ΞΉ ΞΌΞ΅ τις ΡπαφΡς του Ξ½Ξ± ΡλΡγξΡις Ρνα δΡυτΡρο ρΡλαι που ΞΈΞ± ΡχΡις το ονομαστικο ρΡυμα που θΡλΡις. Ειναι απλο ΞΊΞ±ΞΉ ισως ΡκΡι που ΞΈΞ± τα αγορασΡις Ξ½Ξ± σου δωσουν μΡρικΡς οδηγιΡς Ξ±Ξ½ δΡν το ΡχΡις ξανακανΡι. Ξ*ιστΡυω Ρνας ηλΡκτρολογος ΞΌΞ΅ βασικΡς γνωσΡις μπορΡι Ξ½Ξ± σΡ βοηθησΡι.
    ΣυνδΡΡται οπως ΡιπΡς. Ξ*ρΡπΡι Ξ½Ξ± αποκοπτΡι την Ρπαφη του inverter ΞΌΞ΅ το δικτυο της ΔΕΗ. ΕννοΡιται οτι το ρΡλαι Ρπιτηρησης πρΡπΡι παντα Ξ½Ξ± Ριναι προς την πλΡυρα του δικτυου ωστΡ Ξ½Ξ± μπορΡι Ξ½Ξ± βλΡπΡι τις υπΡρτασΡις/υποτασΡις.

    2- ΞΏΞΊ

    3- Αν Ριδα Ριδα σωστα το inverter σου ΡχΡι ΞΌΞΏΞ½ΞΏ ΞΌΞΉΞ± Ρισοδο. Σωστα ? Αρα Ξ±Ξ½ ΡχΡις συνδΡσΡι τα 2 παραλληλα, τα αλλα δυο πως τα ΡχΡις συνδΡσΡι σΡ σχΡση ΞΌΞ΅ τα πρωτα ?

    4- ΟΚ. Σιγουρα συτο ΞΈΞ± σου ΡλΡγαν Ξ±ΞΊΞΏΞΌΞ± ΞΊΞ±ΞΉ Ξ±Ξ½ ΞΊΞ±Ξ·ΞΊΞ΅ ΞΌΞΏΞ½ΞΏ του. ΚανΡ ΞΌΞΉΞ± ΡρΡυνα στο Internet Να δΡις τι λΡνΡ αλλοι πΡλατΡς τους. ΕχΡις δΡι κανΡνα review ?

    5- Για το 500W που σου ΡστΡιλα Ξ³ΞΉΞ± 6 πανΡλ θΡς 3. ΚαθΡ πανΡλ ΡχΡι δικο του κυκλωμα ανΡξαρτητο πανω στον Inverter. ΞŸΟ…ΟƒΞΉΞ±ΟƒΟ„ΞΉΞΊΞ± Ριναι 2x250W.
    Ξ₯παρχΡι ΞΊΞ±ΞΉ 1000W που δΡν Ρχω δοκιμασΡι ΞΊΞ±ΞΉ παιρνΡι 4 πανΡλ αλλα Ριναι 3φασικο! Ξ*ροσοχη Ξ±Ξ½ δΡν ΡχΡις τριφασικη παροχη ΔΕΝ σου κανΡι.
    ΀α Inverter Ρρχονται απο ΀σΡχια οδικως. Εχω φΡρΡι απο ΡκΡι ΞΊΞ±ΞΉ τα 4 πανΡλ. ΀α ΡφΡρα Ρνα Ρνα ΞΊΞ±ΞΉ τα μΡταφορικα ηταν Ξ±Ξ½ ΞΈΟ…ΞΌΞ±ΞΌΞ±ΞΉ καλα ηταν πΡριπου 28Ξ•. ΔΡν Ρχω φΡρΡι σκΡτο Inverter.
    Δασμοι απο την ΀σΡχια δΡν υπαρχουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    1 - Πραγματι δεν λεει. Παρολα αυτα το λεει ο κατασκευαστης :
    https://www.schneider-electric.com/e.....260-v-ac-dc/
    Μπορεις να χρησιμοποιησεις αυτο που ειναι 5Α και με τις επαφες του να ελεγξεις ενα δευτερο ρελαι που θα εχεις το ονομαστικο ρευμα που θελεις. Ειναι απλο και ισως εκει που θα τα αγορασεις να σου δωσουν μερικες οδηγιες αν δεν το εχεις ξανακανει. Πιστευω ενας ηλεκτρολογος με βασικες γνωσεις μπορει να σε βοηθησει.
    Συνδεεται οπως ειπες. Πρεπει να αποκοπτει την επαφη του inverter με το δικτυο της ΔΕΗ. Εννοειται οτι το ρελαι επιτηρησης πρεπει παντα να ειναι προς την πλευρα του δικτυου ωστε να μπορει να βλεπει τις υπερτασεις/υποτασεις.

    2- οκ

    3- Αν ειδα ειδα σωστα το inverter σου εχει μονο μια εισοδο. Σωστα ? Αρα αν εχεις συνδεσει τα 2 παραλληλα, τα αλλα δυο πως τα εχεις συνδεσει σε σχεση με τα πρωτα ?

    4- ΟΚ. Σιγουρα συτο θα σου ελεγαν ακομα και αν καηκε μονο του. Κανε μια ερευνα στο Internet Να δεις τι λενε αλλοι πελατες τους. Εχεις δει κανενα review ?

    5- Για το 500W που σου εστειλα για 6 πανελ θες 3. Καθε πανελ εχει δικο του κυκλωμα ανεξαρτητο πανω στον Inverter. Ουσιαστικα ειναι 2x250W.
    Υπαρχει και 1000W που δεν εχω δοκιμασει και παιρνει 4 πανελ αλλα ειναι 3φασικο! Προσοχη αν δεν εχεις τριφασικη παροχη ΔΕΝ σου κανει.
    Τα Inverter ερχονται απο Τσεχια οδικως. Εχω φερει απο εκει και τα 4 πανελ. Τα εφερα ενα ενα και τα μεταφορικα ηταν αν θυμαμαι καλα ηταν περιπου 28Ε. Δεν εχω φερει σκετο Inverter.
    Δασμοι απο την Τσεχια δεν υπαρχουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Φίλε μου σε καποιους επαγγελματιες που πήγα δεν βρηκα λυση. Πηγα σε τρεις. Ο ενας μου ειπε ότι κανει την μελέτη και ερχεται συνεργειο απο θεσσαλονικη για την εγκατάσταση και τα υλικα, οι άλλοι δύο μου ειπαν οτι δεν ασχολουνται με τετοια μικρα συστηματα. Γενικως δεν ήταν πρόθυμαι να βοηθήσουν. Δεν θέλησα να πάω σε άλλους να παρακαλέσω. Το καταλαβαίνω και εγώ ότι το συστημα που εχω εγκαταστησει ειναι τοσο μικρο που δεν ενδιαφερονται να ασχοληθουν μ' αυτο. Γι αυτό γνώση χρειάζομαι για να παραγγείλω ότι χρειάζομαι από αθήνα θεσσαλονικη ή εξωτερικο.
    Το inverter το δικο μου ειναι αυτο : https://www.ebay.com/itm/201781417655?ul_noapp=true

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ φίλε μου για όλες τις πληροφορίες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Να σε ξαναενοχλήσω φίλε μου ακόμη μιά φορά!
    Σε παρακαλώ πες μου αν αυτός ο επιτηρητής τάσης κάνει για την παροχή ρεύματος στο inverter:
    https://www.mpitsakakis.gr/products/...-60hz-ip20.htm

    Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alfiss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σε ξαναενοχλήσω φίλε μου ακόμη μιά φορά!
    Σε παρακαλώ πες μου αν αυτός ο επιτηρητής τάσης κάνει για την παροχή ρεύματος στο inverter:
    https://www.mpitsakakis.gr/products/...-60hz-ip20.htm

    Ευχαριστώ
    Δειχνει οκ , αν και δεν ξερω τη μαρκα οποτε δεν ξερω τπτ για την ποιοτητα του. Φανταζομαι να δουλευει. Οπως φαινεται απο το διαγραμμα δεν μπορει να χειριστει φορτιο και χρειαζεται ενα εξωτερικο ρελε εργασιας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ φίλε μου για την άμεση απάντηση.
    Πρέπει να ομολογήσω ότι σου έχω εμπιστοσύνη γι αυτό και σε ρώτησα πριν ο ηλεκτρολόγος που απευθύνθηκα μου τον εγκαταστήση. Ναι θα βάλει όπως μου είπε και ένα ρελέ.
    Περίμενα την απάντησή σου πριν τον ειδοποιήσω να έρθει να κάνει την δουλειά.
    Σε ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. 24V πάνελ σε 12V inverter
    By pleiades in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-20, 10:53
  2. Πρόβλημα στο διασυνδεδεμένου με την ΔΕΗ inverter (on grid) - net metering
    By alfiss in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-18, 20:00
  3. grid tie inverter
    By rodopi in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-15, 22:42
  4. NE555 INVERTER 600W WITTH 4 MOSFET
    By dimitris15 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-13, 16:50
  5. Μετατροπη GRID TIE INVERTER
    By FYTROS in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-12, 02:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας