Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 33

Θέμα: Γνωριζει καποιος απο παλμογραφους ?

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stavrosbmw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνω γιατι με πλακωνουν με πολλες ωρες εργαστηριου και δεν μας δειχνουν ακριβως τι κανει και πως δουλευει ο παλμογραφος
    Τράτζικ.
    Οπότε Σταύρο (δυστυχώς) θα πρέπει να καθίσεις να μάθεις μόνος σου, αλλιώς δεν θα μάθεις.
    Οπότε ρώτα εδώ μέσα, δες βίντεο στο youtube κλπ.

    (πάντως το ότι πρέπει να τα μάθεις μόνος σου έχει το εξής πλεονέκτημα: λίγοι είναι αυτοί που θα κάτσουν να μάθουν μόνοι τους, άρα στο τέλος λίγοι θα είναι οι πραγματικοί ηλεκτρονικοί (που θα γνωρίζουν ηλεκτρονικά δηλαδή), άρα αυτοί θα έχουν μικρό ανταγωνισμό. Οι υπόλοιποι θα κάνουν μόνο για το δημόσιο, που, μεταξύ μας, αυτό θα σου πρότεινα να κυνηγήσεις, αλλά για την πολύ πιθανή περίπτωση να μην μπεις, μάθε)

    1 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stavrosbmw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα, στη σχολη μου παρολο που εχουν 500 ωρες εργαστηριων την βδομαδα και 500 παλμογραφους σε καθε αιθουσα δεν εχει κατσει καποιος να μας δειξει πως δουλευει, μας τα λενε θεωρητικα, μας πετανε 2 φυλλαδια οδηγιων παλμογραφου ηλεκτρονικα.
    Αυτό ακριβώς είναι που περιέγραψα... και είναι τραγίκό ! Από την άλλη βεβαια τόσοι διαθεσιμοι παλμογράφοι και δεν βρίσκεται χρόνο (θέληση) να "παίξετε" με αυτούς... και να μαθετε μέσω του "παιγνίου" ?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stavrosbmw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνω γιατι με πλακωνουν με πολλες ωρες εργαστηριου και δεν μας δειχνουν ακριβως τι κανει και πως δουλευει ο παλμογραφος,επισης αφου οι παλμογραφοι πλεον βγαινον σε ψηφιακοι γιατι ακομα διδασκουν τους αναλογικους?
    Η απάντηση είναι ή ίδια που θα έδινες στην ερώτηση ... "τόσα ψηφακά μεσα κωδικοποιητές, συμπιέσεις, κλπ υπάρχουν για τον ήχο σήμερα, γιατί ακόμα υπάρχουν τα αναλογικά τα ηχεία"?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stavrosbmw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακομα και ο Αιν Σταιν να μου ελεγε να παρατησω τη σχολη μου δεν θα το επετρεπα, δεν τον ξερω, δεν με ξερει, δεν εχει το δικαιομα να με προσβαλλει,ευχαριστω
    δεν καταλαβα που απευθυνεσαι!!! Δεν ειδα κάποιον να σε προσέβαλε!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stavrosbmw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω
    Παρακαλουμε!!!

    1 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  3. #23
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό ακριβώς είναι που περιέγραψα... και είναι τραγίκό ! Από την άλλη βεβαια τόσοι διαθεσιμοι παλμογράφοι και δεν βρίσκεται χρόνο (θέληση) να "παίξετε" με αυτούς... και να μαθετε μέσω του "παιγνίου" ?



    Η απάντηση είναι ή ίδια που θα έδινες στην ερώτηση ... "τόσα ψηφακά μεσα κωδικοποιητές, συμπιέσεις, κλπ υπάρχουν για τον ήχο σήμερα, γιατί ακόμα υπάρχουν τα αναλογικά τα ηχεία"?


    δεν καταλαβα που απευθυνεσαι!!! Δεν ειδα κάποιον να σε προσέβαλε!



    Παρακαλουμε!!!
    Τιποτα ενα μελος πιο πανω μου ειχε γραψει να παρατησω την σχολη μου, ολοι φυσικα τον υποστηριξαν, δεν ξερω γιατι αλλα οκει δεν κραταμε κακια σε καποιον

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SV1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο "Αιν Στάιν" !!!!!!!! Ο "Αιν Στάιν" !!!!!!!! ΚΑΛΑΙΙΙΙΙΙΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ...........
    Είναι κατά το Ein stein, swei stein κ.ο.κ

    3 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stavrosbmw Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενα μελος πιο πανω μου ειχε γραψει να παρατησω την σχολη μου, ολοι φυσικα τον υποστηριξαν
    Όλοι; Ποιοι όλοι;

    Αυτό το ένα μέλος διέγραψε τελικά το μήνυμά του (δεν θα ήξερα καν τι έγραφε αν δεν το ανέφερες εσύ μιας και δεν το πρόλαβα) και δεν είδα κανένα άλλο να σου λέει οτιδήποτε ανάλογο.

    Η μόνη προτροπή που είδα να σου δίνουν (και με την οποία συμφωνώ), είναι εφόσον υπάρχουν διαθέσιμοι παλμογράφοι στη σχολή να πας να μάθεις στην πράξη κάποια πράγματα "παίζοντας" με αυτούς.

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kioan : 03-04-18 στις 15:42 Αιτία: διόρθωση ορθογραφικού λάθους
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  6. #26
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση.Στην ερωτηση 4 5 διαβαθμισεις εχεις δικιο εγω το εγραψα λαθος, η τριγωνικη κυματομορφη ομως δεν ειναι ετσι οπως την σχεδιασες, αυτο που σχεδιασες ειναι ενα ημιτωνο, επισης πως υπολογιζουμε τον χρονο που ζηταει η ασκηση?
    Στην 5 ερωτηση αφου Vp-p ειναι 10Volt τοτε Vo=5V και αφου στον κατακορυφο αξονα υπαρχουν 4 τετραγωνακια απο πανω και 4 απο κατω τοτε δεν θα ειναι 5V/4DIV =1,25 αρα θα πρεπει να παρουμε το γ)5 Volt για να χωραει.Ειμαι λαθος?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλοι; Ποιοι όλοι;

    Αυτό το ένα μέλος διέγραψε τελικά το μήνυμά του (δεν θα ήξερα καν τι έγραφε αν δεν το ανέφερες εσύ μιας και δεν το πρόλαβα) και δεν είδα κανένα άλλο να σου λέει οτιδήποτε ανάλογο.

    Η μόνο προτροπή που είδα να σου δίνουν (και με την οποία συμφωνώ), είναι εφόσον υπάρχουν διαθέσιμοι παλμογράφοι στη σχολή να πας να μάθεις στην πράξη κάποια πράγματα "παίζοντας" με αυτούς.
    Δες ποσα thumbs down πηρε το σχολιο μου και ποσα thumbs up πηρε το δικο του

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stavrosbmw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες ποσα thumbs down πηρε το σχολιο μου και ποσα thumbs up πηρε το δικο του
    Εντέλει έκανα λάθος με το ύφος μου, το παραδέχομαι και γιαυτο έσβησα το σχόλιο μου.

    Ο λόγος που πήρες τα thumps down είναι επειδή αντιγράφεις. Σοβαρά δεν το καταλαβαίνεις;

    Αυτό ήθελα να σου μεταφέρω, αλλά με την ειρωνία δεν τα κατάφερα, ότι αν δεν μπορείς να βρεις το χρόνο ναλύσεις αυτά τα θέματα ή εστω να τα επεξεργαστείς πριν κάνεις ερωτήσεις εδώ, ..... ..... ειναι απλά λάθος

    2 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Dec 2017
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντέλει έκανα λάθος με το ύφος μου, το παραδέχομαι και γιαυτο έσβησα το σχόλιο μου.

    Ο λόγος που πήρες τα thumps down είναι επειδή αντιγράφεις. Σοβαρά δεν το καταλαβαίνεις;

    Αυτό ήθελα να σου μεταφέρω, αλλά με την ειρωνία δεν τα κατάφερα, ότι αν δεν μπορείς να βρεις το χρόνο ναλύσεις αυτά τα θέματα ή εστω να τα επεξεργαστείς πριν κάνεις ερωτήσεις εδώ, ..... ..... ειναι απλά λάθος
    Το ξερω οτι δεν ειμαι τέλειως και οτι ναι θα μπορουσα να κατσω ολο το βραδυ να ψαξω στο ιντερνετ για τους παλμογραφους( αφου στα βιβλια τις σχολης μου δεν υπαρχει μεσα) και ναι ειμαι ελαφρα τεμπελης αλλα τουλαχιστον εγω θελω να στειλω την εργασια και παρω βαθμο σε σχεση με αλλους στην ηλικια μου που δεν σπουδαζουν καν, επισης δεν ζητησα copy paste απαντησεις ξερω και εγω 2 πραγματα για τους παλμογραφους και θα διαβαζα και θα επεξεργαζομουν αυτα που θα μου λεγατε εδω μεσα πριν στειλω απαντησεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Καλά τι σχολή είναι αυτή? Εγώ που δεν ήμουν ηλεκτρονικός μας έβγαλε το λάδι, πήγαινε και πατούσε κουμπιά στην τύχη και μας έλεγε φτιάξτε το. Μόνο κάτι αρχαίους με στρόγγυλη CRT σε καροτσάκια είχαμε παροπλισμένους, και έναν ακριβό τον έβγαζαν σπάνια ο οποίος είχε και τέτρις.
    Αν δεν τον δουλέψεις δεν θα μάθεις, εγώ πήγαινα και σκάλιζα συνέχεια (ήξερα και 5 βασικά για να μην κάνω ζημιά) και μετά με άφηναν να παίζω και με μοντέρνο εξοπλισμό που είχαν 1-2 όργανα μόνο μέσα σε ζελατίνες σε γραφεία...
    Σε εργαστήρια που δεν είχαν γεννήτριες έπαιρνα σήμα απ' το audio jack του κινητού, για τα βασικά είναι πολύ καλό.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-17, 23:22
  2. καποιος που να γνωριζει απo arduino ??
    By gourtz in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-15, 22:40
  3. Ποιος γνωριζει απο SIM καρτες?
    By _pike in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-15, 20:50
  4. ΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΦΩΝΑ?
    By EARINOS in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-13, 22:46
  5. γνωριζει κανεις απο step motor
    By Kostas Kats in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-11, 20:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας