Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Ρυθμιζόμενο Τροφοδοτικό το οποίο έχει ΜΣ με μεσαία λήψη

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Φάνης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    57

    Question Ρυθμιζόμενο Τροφοδοτικό το οποίο έχει ΜΣ με μεσαία λήψη

    Καλησπέρα πρόσφατα έπεσε στα χεριά μου ένας Μ/Σ από UPS ο οποίος είναι περίπου 700VA και ήθελα να μην τον αφήσω να πάει χαμένος . Ο Μ/Σ αυτός στο δευτερεύων του βγάζει 12+ 0 12- και θα ήθελα να φτιάξω ένα ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό DC. Εδω λοιπόν θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί με το γοογλε δεν έβγαλα άκρη. Η ερώτηση μου είναι εάν μπορεί να γίνει ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό με το άθροισμα θετικής και αρνητικής τάσης ? Αν ναι θα μπορούσα να έχω κάποια σχεδία. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Ο μευασχημαριστής δέν βγάζει θευική και αρνητική τάση
    Απλά βγάζει εναλλασόμενη τάση 12+12 Βόλτ
    Σχέδια θα βρείς πολλά

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Φάνης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο μευασχημαριστής δέν βγάζει θευική και αρνητική τάση
    Απλά βγάζει εναλλασόμενη τάση 12+12 Βόλτ
    Σχέδια θα βρείς πολλά
    Έχεις δίκαιο λόγο κεκτημένης ταχύτητας δεν το διατύπωσα σωστά! Κολλάω ως προς τον Μ/Σ. Τα σχεδία που θα χρησιμοποιησω θα πρέπει να αναφέρουν Μ/Σ με μεσαία λήψη?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    συγνωμη που θα πεταχτω σαν τη τσου τσου αλα μεχρι ποσο θα πηγαινει με την ανορθοση και την εξωμαληνση 14? 15? βολτ τσαμπα ο κοπος , εγω κατι τετια μετασχηματιστονια που ειχα κανα δυο τα εκανα φορτιστες .υπαρχουν βεβαια και κατι κυκλωματα που ανεβαζουν την ταση στεπ απ προχθες ο κ μακης το προτινε σε ενα αλο παιδι .Βεβαια αναλογα και με τις αναγκες σου.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Ναι μπορεί κανονικά, εφόσον δεν είναι κάποιου είδους αυτομετασχηματιστή το 0 το ορίζεις όπου θέλεις εσύ! Αντί για 12 0 -12 μπορείς να τον πεις και 24 12 0 ή 0 -12 -24.
    Φυσικά υποθέτω ότι και τα 2 τυλίγματα είναι ίσης ισχύς, αν είναι διαφορετικά τότε είσαι περιορισμένος στα Α του μικρότερου.

    Όταν υπάρχει μεσαία λήψη μάλιστα είναι ακόμα καλύτερο διότι όταν για παράδειγμα θέλεις 5V αντί να έχεις 20 κάτι V πτώση τάσης πάνω στα τελικά τρανζίστορ χρησιμοποιεί την μεσαία λήψη και έχεις πολύ λιγότερα με αποτέλεσμα λιγότερη αποβολή ενέργειας στα τρανζίστορ.
    Ένα πολύ καλό σχέδιο που κάνει χρήση μεταγωγής τυλιγμάτων είναι το K7200 της velleman για το οποίο υπάρχουν και παραλλαγές (wizpic) όπως επίσης και η πλακέτα απ' τον moutoulo και το έχουν φτιάξει αρκετά μέλη (υπάρχουν και θέματα).
    Το παραπάνω θέλει 0V 15V 30V οπότε πιθανόν να χρειάζεται αλλαγή στον διαιρέτη τάσης που ορίζει το σημείο μεταγωγής των τυλιγμάτων.

    3 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Fire Doger για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (28-03-18)

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Φάνης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    συγνωμη που θα πεταχτω σαν τη τσου τσου αλα μεχρι ποσο θα πηγαινει με την ανορθοση και την εξωμαληνση 14? 15? βολτ τσαμπα ο κοπος , εγω κατι τετια μετασχηματιστονια που ειχα κανα δυο τα εκανα φορτιστες .υπαρχουν βεβαια και κατι κυκλωματα που ανεβαζουν την ταση στεπ απ προχθες ο κ μακης το προτινε σε ενα αλο παιδι .Βεβαια αναλογα και με τις αναγκες σου.
    Κοιτά κατά κύριο λόγο για πειραματισμό το θέλω. Σκεφτόμουν ότι μετά την ανόρθωση θα βγάζει περίπου 30 volt με την θετική και την αρνητική μαζί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Φάνης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    57

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πάρα πολύ κάτι σαν αυτό έψαχνα. Θα προσπαθήσω να το κάνω πράξη

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    https://www.youtube.com/watch?v=VwdnGbI5ls8&t=891s


    https://www.aliexpress.com/store/pro...702714880.html

    Αφού έχεις την βάση πάρε αυτό το κιτάτι που το έχει κάνει review o Date

    Ρίξε μια ματιά ότι θα δουλέψει με 35DC-in που έχεις εσύ

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Εχεις ενα μετασχηματιστή στα χέρια σου που ισως δινει στα 24V (αφηνεις το center tap ασυνδετο floating και βαζεις την ανορθωση στα ακρα)πανω απο 10Α ισως και πανω απο 15 κατι που στο εμπόριο θα σου κόστιζε πανω απο 100 ευρω.
    Εκτος απο τις ετοιμες λύσεις με παλμοτροφοδοτικα που θα μπουν πανω του για να διαχειριστουν τα ''κυβικα'' υπάρχει εδω στο φορουμ το παρακατω τροφοδοτικο του Moutoulos 0-30V 0-20A!
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=37220
    Τσεκαρισμένο και λειτουργικο απο οσους το δοκιμασαν, το εχω και εγω κατα νου γιατι εχω 2 UPS να στεκουν εν αχρηστεια, το ενα μάλιστα 1200VA με ενα μετασχηματιστη μέσα θηριο!

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις ενα μετασχηματιστή στα χέρια σου που ισως δινει στα 24V (αφηνεις το center tap ασυνδετο floating και βαζεις την ανορθωση στα ακρα)πανω απο 10Α ισως και πανω απο 15 κατι που στο εμπόριο θα σου κόστιζε πανω απο 100 ευρω.
    Εκτος απο τις ετοιμες λύσεις με παλμοτροφοδοτικα που θα μπουν πανω του για να διαχειριστουν τα ''κυβικα'' υπάρχει εδω στο φορουμ το παρακατω τροφοδοτικο του Moutoulos 0-30V 0-20A!
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=37220
    Τσεκαρισμένο και λειτουργικο απο οσους το δοκιμασαν, το εχω και εγω κατα νου γιατι εχω 2 UPS να στεκουν εν αχρηστεια, το ενα μάλιστα 1200VA με ενα μετασχηματιστη μέσα θηριο!
    Εντάξει προφανώς είναι εργαλείο του Moutoulos αλλά ρίξε μια ματιά και στον παραπάνω DC-DC converter, ίδιο αποτέλεσμα, πολύ πιο νέα τεχνολογία, και τίμη 30 ευρώ

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Λήψη με θόρυβο στα μεσαία.
    By ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-16, 14:09
  2. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-11-11, 02:36
  3. Μεσαία λήψη στις μπαταρίες κινητού
    By JimKarvo in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-10, 21:24
  4. Μετασχηματιστής με μεσαία λήψη απορία
    By kontras in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-09, 00:13
  5. Μετασχηματιστής με μεσαία λήψη;
    By klov in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-09, 00:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας