Σελίδα 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 8 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 73

Θέμα: Χρέωση ηλεκτρολόγου ?

  1. #51
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stam1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκινησαμε να συζηταμε για επιπλεον γραμμες σκαψιματα και πριζες και καταληξαμε στο καλωδιο με ροκα.
    Αν και δεν είμαι ηλεκτρολόγος εγκαταστάσεων, οφείλετε να παραδεχτείτε ότι η πρότασή μου ήταν πολύ πιο μπροστά από όλους σας

    4 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kioan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    johnnyb (06-04-18)

  3. #52
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Σε καταλαβαμε, εσυ πηρες τη δουλεια.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον stam1982 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kioan (06-04-18)

  5. #53
    Μέλος
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stam1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκινησαμε να συζηταμε για επιπλεον γραμμες σκαψιματα και πριζες και καταληξαμε στο καλωδιο με ροκα.Το χειροτερο ολων χαιρεται με το πασαλειμα και ειρωνευεται αυτους που του προτειναν σωστη δουλεια με το αναλογο τιμημα.
    Άστα φίλε παλιοχαρακτήρας , δεν βλέπεις γέμισα και το σπίτι με 3χ1 μέτρο μπαλαντέζες και το χειρότερο 3χ3 ΡΟΚΑ ΑΝΑ ΠΡΟΕΚΤΑΣΗ στα κλιματιστικά !!!!!!!( Είδες πόσο μέσα έπεσε ο συντονιστής μας) , μιλάμε για αίσχος ,τρία οχτάρια ρόκα ανά μπαλαντέζα!!!!! αντί να σκάψω καμία 40αρια μέτρα να περάσω νέα χοντρά κανάλια να περάσω νέες πρίζες από πίνακα ,και μια που γίνετε η δουλεία να ξηλώσουμε και τον παλιό μεταλλικό πίνακα να βάλουμε έναν καινούργιο πλαστικό , να φωνάξω μετά σοβατζήδες μπογιατζήδες ψυκτικούς και να δώσω ρε παιδί μου καμία 10αρια χιλιάρικα για 3 κλιματιστικά στο εξοχικό, άστα μην τα ψάχνεις σου μιλώ για παλιοχαρακτήρα είρωνα.

    .................................................. .................................................. .................................................. ..................
    Λοιπόν παλικάρια ευχαριστώ όλους για τις προσφορές αλλά και τις συμβουλές (δεν ξέρω για ποιο λόγο ενώ απάντησα στα ΠΜ η πλατφόρμα του φόρουμ δεν τα έστειλε ποτέ ) η δουλεία όπως καταλάβατε έγινε ,
    Καλή Ανάσταση σε όλους !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #54
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Καλη ανασταση, ειθε το αναστασιμο φως φετος να μας φωτισει πνευματικα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #55
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    Ναι ήρθαν αλλά όχι πάνω από 1000 ,
    δωστους ολους εδω μεσα στεγνα ! ονοματα τιμες κλπ να ξερουμε και εμεις τι γινετε !... σου υπενθυμιζω οτι γραφεις σε ενα φορα που ειναι σχετικο με ηλεκτρονικα και οχι ηλεκτρολογικα που στην καλυτερη περιπτωση ο ηλεκτρολογος θα πρεπει να εχει τελειωσει ενα ΤΕΙ !

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #56
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από κολας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν του φαίνεται και το χιλιάρικο πολύ,μήπως να μαζευτούμε και να το κάνουμε δωρεάν όλοι?Δώρο για το πάσχα.
    Φίλε μου δεν βγαίνει εύκολα το χιλιάρικο , οι μάστορες που κάνουν τέτοιες δουλειές θεωρούν τα 1500 μαύρα για μια βδομάδα δουλειά πολυ λίγα.
    Και μιλάω για όλες τις ειδικότητες , όχι μόνο ηλεκτρολόγους .
    Αυτό δεν σημαίνει ότι άλλοι βγάζουν εύκολα το χιλιάρικο για να το δοσουν.
    Αν έχεις φράγκα ναι φέρνεις τον καλύτερο και δίνει 5 χιλιάρικα και κουμασαι ήσυχος.
    Καλύτερα να μην προσβάλεις γιατί δεν ξέρεις σε τι οικονομική κατάσταση βρίσκεται ο καθένας .

    Sent from my Redmi 4X using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 08-04-18 στις 19:56

  9. #57
    Μέλος
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Χριστός Ανέστη
    Δεν αντιλέγει κανένας ότι η σωστή δουλεία θέλει ριζικές αλλαγές σε παλιές ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις νέους πίνακες, ασφάλειες ανά δωμάτιο σε φώτα πρίζες με ξεχωριστές γραμμές για κλιματιστικά , σωστά κατανεμημένα σωστές διατομές ευρύχωρα κανάλια και σχέδια εργονομικά για τηλεφωνικά, καλώδια τηλεόρασης, UTP , συναγερμούς κτλ , μιλάμε για αρκετές μέρες δουλεία με το ανάλογο τίμημα και την σωστή αμοιβή για τους εργαζόμενους που δεν θα είναι μόνο ο ηλεκτρολόγος αλλά αρκετοί ακόμα , όλα αυτά προϋποθέτουν αρκετές εργασίες μαζέματα σε έπιπλα και γενικά μια σχεδόν ''μικρόανακαίνιση'' του σπιτιού με πάρα πολλά συνολικά έξοδα!!!!
    Φυσικά και οι ενστάσεις των παιδιών εδώ μέσα για κυρίως την χωρητικότητα των καναλιών ήταν και για μένα ένα άγχος που αν δεν πέρναγαν τα 2,5σαρια δεν θα προχωρούσα σε καμία αλλαγή λόγο το ότι το οικονομικό του εγχειρήματος θα ξεπερνούσε κατά πολύ( αν ήταν να προχωρήσω εχω υποψιν τι χρειάζεται ένα σύγχρονο σπίτι)
    Η βασική αρχή σχεδίου ήταν πάντα τα κλιματιστικά αλλά αφού έτσι και αλλιώς τόσα χρόνια δούλευε έτσι όπως ήταν η ηλεκτρική εγκατάσταση , θα μπορούσα να τα ρίξω χωρίς καμία επέμβαση αλλά πάντα θα υπάρχει η αμφιβολία, θα δουλέψουν όλα μαζί σε μια ''δύσκολη'' μέρα?
    Παιδιά μην ξεχνάμε ότι σε κάθε οικογένεια οι προτεραιότητες διαφέρουν πόσο σε μια κοινωνία που έχει γονατίσει οικονομικά , ναι μας έκαναν και να ψάχνουμε το οικονομικό που σε κάποιες περιπτώσεις το πληρώνουμε ακριβά αλλά μας έκαναν και ποιο επιφυλακτικούς αν πραγματικά η αμοιβή ενός μάστορα αντικατοπτρίζετε σε αυτό που υπόσχετε να προσφέρει και εδώ θα σταθώ στο ποστάρισα ενός φίλου που αναφέρει για ''συνεργάτες'' που εγώ έχω βρεθεί σε περιστατικά που εξαπατούσαν απλούς άσχετους με το αντικείμενο συμπολίτες μας και μπροστά μας αναδείκνυαν την αυτή ''ικανότητα'' τους λόγο ότι εμείς ήμασταν και καλά τα ''οι συνεργάτες τους'' .
    Δυστυχώς φίλε μου ποιον να εμπιστευτείς ? άρα δεν χρειάζεται να είναι μόνο συνεργάτες αλλά θα έλεγα αδέλφια-φίλοι και προπαντός τίμια άτομα που να τα γνωρίζεις χρόνια .

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #58
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Εδώ θα συμφωνήσω.αλλα ο Έλληνας(τείνω να πιστεύω ότι μόνο με τα μαστορια γίνεται αυτό) έχει την κακη συνήθεια να σχολιάζει τους υπόλοιπους χωρίς να βάζει αρχικό κριτήριο την οικονομική απολαβή από τις εργασίες που έκανε.ετσι βέβαια πάνε περίπατο οι πιστοποιήσεις και προδιαγραφές αλλά η σημερινή ελληνικη κοινωνία αυτό απαιτεί.
    Το έχω συζητήσει αρκετά το θέμα το οποίο δεν έχει βγει ποτέ σαφές αποτελεσμα για το ποιος ευθύνεται για ελλείψεις που θα έχει η ηλεκτρολογική εγκατάσταση (πχ.ανυπαρκτη γείωση η μη ικανοποιητική η μόνωση ). τελευταία πιστεύω οι ευθύνες αρχίζουν και τελειώνουν στις εργασίες που έκανε ο καθένας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  11. #59
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ θα συμφωνήσω.αλλα ο Έλληνας(τείνω να πιστεύω ότι μόνο με τα μαστορια γίνεται αυτό) έχει την κακη συνήθεια να σχολιάζει τους υπόλοιπους χωρίς να βάζει αρχικό κριτήριο την οικονομική απολαβή από τις εργασίες που έκανε.ετσι βέβαια πάνε περίπατο οι πιστοποιήσεις και προδιαγραφές αλλά η σημερινή ελληνικη κοινωνία αυτό απαιτεί.
    Το έχω συζητήσει αρκετά το θέμα το οποίο δεν έχει βγει ποτέ σαφές αποτελεσμα για το ποιος ευθύνεται για ελλείψεις που θα έχει η ηλεκτρολογική εγκατάσταση (πχ.ανυπαρκτη γείωση η μη ικανοποιητική η μόνωση ). τελευταία πιστεύω οι ευθύνες αρχίζουν και τελειώνουν στις εργασίες που έκανε ο καθένας.
    Ο ελεγκτής έχει πάντα την ευθύνη, εκτός αν την αποδώσει σε κάποιον άλλο. ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ.
    Κάποια δημόσια υπηρεσία δεν είναι υπεύθυνη για τον έλεγχο των ηλεκτρολογικών εγκαταστάσεων;
    Αφού δεν αποδίδει ευθύνες, οι ευθύνες παραμένουν στην υπηρεσία αυτή και βαρύνουν αυτή την υπηρεσία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  12. #60
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 7akis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χριστός Ανέστη
    Δεν αντιλέγει κανένας ότι η σωστή δουλεία θέλει ριζικές αλλαγές σε παλιές ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις νέους πίνακες, ασφάλειες ανά δωμάτιο σε φώτα πρίζες με ξεχωριστές γραμμές για κλιματιστικά , σωστά κατανεμημένα σωστές διατομές ευρύχωρα κανάλια και σχέδια εργονομικά για τηλεφωνικά, καλώδια τηλεόρασης, UTP , συναγερμούς κτλ , μιλάμε για αρκετές μέρες δουλεία με το ανάλογο τίμημα και την σωστή αμοιβή για τους εργαζόμενους που δεν θα είναι μόνο ο ηλεκτρολόγος αλλά αρκετοί ακόμα , όλα αυτά προϋποθέτουν αρκετές εργασίες μαζέματα σε έπιπλα και γενικά μια σχεδόν ''μικρόανακαίνιση'' του σπιτιού με πάρα πολλά συνολικά έξοδα!!!!
    Φυσικά και οι ενστάσεις των παιδιών εδώ μέσα για κυρίως την χωρητικότητα των καναλιών ήταν και για μένα ένα άγχος που αν δεν πέρναγαν τα 2,5σαρια δεν θα προχωρούσα σε καμία αλλαγή λόγο το ότι το οικονομικό του εγχειρήματος θα ξεπερνούσε κατά πολύ( αν ήταν να προχωρήσω εχω υποψιν τι χρειάζεται ένα σύγχρονο σπίτι)
    Η βασική αρχή σχεδίου ήταν πάντα τα κλιματιστικά αλλά αφού έτσι και αλλιώς τόσα χρόνια δούλευε έτσι όπως ήταν η ηλεκτρική εγκατάσταση , θα μπορούσα να τα ρίξω χωρίς καμία επέμβαση αλλά πάντα θα υπάρχει η αμφιβολία, θα δουλέψουν όλα μαζί σε μια ''δύσκολη'' μέρα?
    Παιδιά μην ξεχνάμε ότι σε κάθε οικογένεια οι προτεραιότητες διαφέρουν πόσο σε μια κοινωνία που έχει γονατίσει οικονομικά , ναι μας έκαναν και να ψάχνουμε το οικονομικό που σε κάποιες περιπτώσεις το πληρώνουμε ακριβά αλλά μας έκαναν και ποιο επιφυλακτικούς αν πραγματικά η αμοιβή ενός μάστορα αντικατοπτρίζετε σε αυτό που υπόσχετε να προσφέρει και εδώ θα σταθώ στο ποστάρισα ενός φίλου που αναφέρει για ''συνεργάτες'' που εγώ έχω βρεθεί σε περιστατικά που εξαπατούσαν απλούς άσχετους με το αντικείμενο συμπολίτες μας και μπροστά μας αναδείκνυαν την αυτή ''ικανότητα'' τους λόγο ότι εμείς ήμασταν και καλά τα ''οι συνεργάτες τους'' .
    Δυστυχώς φίλε μου ποιον να εμπιστευτείς ? άρα δεν χρειάζεται να είναι μόνο συνεργάτες αλλά θα έλεγα αδέλφια-φίλοι και προπαντός τίμια άτομα που να τα γνωρίζεις χρόνια .
    Οπότε όπως και ο ίδιος διαπίστωσες οι ερωτήσεις και προσφορές τηλεφωνικά, ιντερνετικα και γενικά πάσης φύσεως απόσταση είναι τουλάχιστον λάθος. Μου θύμισες κάποιον πελάτη που πήγα από την οικοδομή του και μιλάγαμε για σχεδόν 6 ώρες και όταν του έδωσα τιμή μου λέει <<είσαι ακριβός γιατί πέρασε ο τάδε απέξω και μου είπε τα μισά . >>
    Ε του είπα να τον βάλει μέσα και να συζητήσουν τα ίδια και μετά να κρίνει τιμή. Τελικά βγήκε ποιο ακριβώς μέσα από το σπίτι. Σε εσένα θα συνέβαινε το αντίθετο. Όπως καταλαβαίνεις και εσύ με άλλες προδιαγραφές άρχισες και με άλλες τελικά κατέληξες. Φυσικά και η οικονομική κατάσταση μετράει και ακόμα και τη χρήση θα κάνουμε στο χώρο. Μέχρι και η αισθητική του καθενός μετράει για τις απαιτήσεις του τελικού αποτελέσματος. Όλα αυτά δεν γίνεται ποτέ να συζητηθούν από απόσταση και πόσο μάλλον πίσω από μια οθόνη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 6 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 8 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παπούτσια ηλεκτρολόγου
    By xampos in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-23, 15:02
  2. Υπερβολική χρέωση ΔΕΗ
    By Basscadet in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-18, 22:04
  3. Χρέωση προγραμματισμού plc
    By ΜΓΙΕΧΩΑΡΛΓΗΙΣΑ in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-16, 20:20
  4. Χρέωση για αλλαγή κάρτας γραφικών...?
    By Hatzitesla in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 62
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-10, 11:28
  5. Αυξήσεις στη χρέωση internet
    By gsmaster in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-05, 01:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας