Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Μερικες σοφες συμβουλες για σωστη λειτουργια τρανζιστορς ενισχυτη!

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Λακωνια
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή Μερικες σοφες συμβουλες για σωστη λειτουργια τρανζιστορς ενισχυτη!

    Φιλοι μου, γεια σας! Παρακολουθω καιρο τα θεματα εδω περα και μπορω να πω οτι εχω βρει λυση σε πολλα θεματα μου!! Θα ηθελα και γω με τη σειρα μου να σας πω το θεμα μου οχι προβλημα ακριβως::
    Εχω εναν ενισχυτη ηχου TEAC A-R500 και προσφατα τον εδωσα για επισκευη σε εναν τοπικο μαστορα για καμμενα τρανζιστορς! Μου τον επισκευασε και ειναι ολα μελι-γαλα. Θελω να προσθεσω οτι ο ενισχυτης ειναι παρα πολυ γαματος για τα γουστα μου!! Αλλωστε οπως λεει και το δημωδες <<ο παλιος ειναι αλλιως>>. Θελω λοιπον να μου δωσετε καποιες συμβουλες ωστε να αποτρεψω το καψιμο των τραζιατορς ξανα! Επισης ο μαστορας μου ειπε οτι αλλαξε και καποιους ενισχυτες που ειχε μεσα!! Απ΄ οτι καταλαβαινω εκανα καλη δουλεια😂😂. Σας ευχαριστω εκ των πρωτερον!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Λακωνια
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Τα ηχεια που χρησιμοποιω ειναι τα: QUADRAL SM 150 II

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Αρη αν τα ηχεια σου δεν εχουν καποιο προβλημα η αν δε παιζει τιποτα χοντρο (πχ κακιστες επαφες η καλωδια πετσοκομμενα που βραχυκυκλωνουν κτλ ) δε νομιζω πως μπορεις να κανεις κατι χωρις να χαλασεις το χαρακτηρα του συστηματος (η οτι χρειαζεται να κανεις κατι) ωστε να το προστατευσεις.
    Το να καει καποιο εξοδου δεν ειναι κατι παραλογο η απιθανο, συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες...
    Μια γενικη συμβουλη ειναι απλα μην τον φτανεις στα ορια της αντιληπτης παραμορφωσης ...τι αλλο?

    btw μ αυτα τα ηχεια θα προτιμουσα κατι πιο vintage κι οχι τοσο 90s ενισχυτη αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nick1974 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ArisPan (26-03-18)

  5. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Λακωνια
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    nick1974 Το να μην τσιτωνω τον ενισχυτη μου το εχουν πει και αλλοι απλα οταν φτανω τη φωνη του ενισχυτη στο 9 δεν νομιζω πως ακουω καποια παραμορφωση απλα ζεσταινεται ο ενισχυτης πολυ!! Καπου διαβασα πως ενας λογος που καιγονται τα τρανζιστορς ειναι η υπερθερμανση του ενισχυτη.. Για αυτον τον λογο εγω οταν παιζω μουσικη τοσο ψηλα (κυριως σε παρτακια) βγαζω το καλυμα του ενισχυτη και τοποθετω ενα μεγαλο ανεμιστηρακι στο κεντρο του ενισχτυτη περιπου, το οποιο φυσαει πολυ δυνατα και ψυχετε ο ενισχυτης καπως!!
    Επισης αν παιζω τοσο δυνατα μουσικη δεν εξαρταται και η ρυθμιση των μπασων και των πριμων;; Ο ενισχυτης για να μην θερμαινεται σε υψηλες εντασεις θελει τα μπασα στο -5 και τα πριμα στο φλατ αλλα ετσι βγαινουν παπαδες απο τα ηχεια ειναι και 90σ οπως σωστα ειπες!! Για αυτο βαζω πριμα -5 και μπασα φλατ ή και +2 ή +3!! Μηπως παιζει και αυτό ρολο;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Λακωνια
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Οσο για τα ηχεια προβλημα δεν εχουν αλλα εχει καταστραφει τονλαστιχο των γουφερ αλλα παιζουν κανονικα!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    αν δε σε καλυπτει σε ενταση και φτανει να ζεστενεται τοτε ηθελες μεγαλυτερο ενισχυτη ή ηχεια με καλυτερη ευαισθησια...
    Βεβαια αν επισκευαζες τα woofer προφανως θα επαιρνες στο μπασο αυτο το κατι παραπανω που θες.
    btw αυτος ο εξοπλισμος δε νομιζω πως ειναι για βαρια χρηση

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nick1974 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ArisPan (26-03-18)

  9. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    όταν το σκίζεις το μηχάνημα θα έχεις και βλάβες γιατί τα εξαρτήματα του ταλαιπωρούνται.
    λογικά σου είπε ότι άλλαξε πυκνωτές όχι ενισχυτές.
    οι πυκνωτές γερνούν με τα χρόνια και γερνούν και πολύ γρήγορα όταν ζεσταίνονται! Μπορεί η βλάβη σε τρανζίστορ να προέκυψε μετά την βλάβη κάποιου πυκνωτή που οδήγησε σε αλλαγή κάποιου ρεύματος μέσα στο κύκλωμα του ενισχυτή.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ArisPan (26-03-18)

  11. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Λακωνια
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Μαλιστα... Και δηλαδη αυτο που λεω παραπανω για τα μπασα και τα πριμα οπως τα εχω δεν αποτελουν προβλημα αμα ο ενισχυτης ψυχεται καλα... Σωστα;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Λακωνια
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Για την ψυξη του ενισχυτη ακολουθω μια διαδικασια:
    α) στερεωνω τον ενισχυτη πανω σε τουβλα οικοδομης (αυτα τα πορτοκαλι με τις τρυπες) επειτα αφαιρω το καπακι του ενισχυτη και φαινονται ολα τα <<εντερικα>> του. Στη συνεχεια με μια βαση μικροφωνου κρεμαω ενα δυνατο ανεμιστηρακι 20 volt και αυτο αφου φισαει πολυ δυνατα ψυχει τον ενισχυτη απο πανω και απο κατω ο πατος του ενισχυτη ειναι ζεστος.. Ουτε τσουροφλαει ουτε παγωνει... Ειναι οκ πριν απο αυτο το συστημα σε υψηλες εντασεις ο ενισυτης ηταν η ιδανικη ψησταρια.. Πεταγες δυο μπριζολακια απανω και τα εψηνες με μουσικη υποκρουση!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Mar 2018
    Περιοχή
    Λακωνια
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Μαλιστα... Και δηλαδη αυτο που λεω παραπανω για τα μπασα και τα πριμα οπως τα εχω δεν αποτελουν προβλημα αμα ο ενισχυτης ψυχεται καλα... Σωστα;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΛΥΧΝΙΏΝ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ
    By motifnick in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-15, 18:29
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-15, 20:20
  3. Μερικες αποριες για πομπο FM
    By NervoServo in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-13, 10:13
  4. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-12, 19:41
  5. ΣΥΝΔΕΣΗ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΜΕ SUB ΣΕ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ
    By dannykostas in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-12, 02:29

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας