Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 23

Θέμα: Paradox Sp7000 εγκατασταση

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη stam1982
    Όνομα
    Σταμάτης
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αγιος Δημήτριος
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Προσωπική μου άποψη είναι να απλώνεις Τις ζώνες εφοσον σε παίρνει.Απο την άλλη Ένας πινακας 32 ζωνών για διαμέρισμα είναι ΥΠΕΡΒΟΛΉ

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    187

    Προεπιλογή

    Aσχετα με τον πινακα αν ειναι μικρος η μεγαλος η διαφορα στο 20ικο δεν ειναι κατι.
    Απλα φιλε μου θα χρειαστεις εγκαταστατη.Κατι ανεφερες στην αρχη να τον κανεις και δικτυακο δεν ειναι τοσο ευκολο.Ολα παντως βαλτα χωριστα για να ειναι παραμετροποιησημα
    Πιο σοβαρο ειναι η καλωδιωση που μπηκε οι μαγνητικες σε παντζουρι η μπαλκονοπορτα τι μαγνητικη χρειαζεσαι οπυ ενας επαγγελματιας θα τις εκανε αορατες.Μετα παμε σε προγραμματισμο που δεν ειναι τιποτα

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosvin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aσχετα με τον πινακα αν ειναι μικρος η μεγαλος η διαφορα στο 20ικο δεν ειναι κατι.
    Απλα φιλε μου θα χρειαστεις εγκαταστατη.Κατι ανεφερες στην αρχη να τον κανεις και δικτυακο δεν ειναι τοσο ευκολο.Ολα παντως βαλτα χωριστα για να ειναι παραμετροποιησημα
    Πιο σοβαρο ειναι η καλωδιωση που μπηκε οι μαγνητικες σε παντζουρι η μπαλκονοπορτα τι μαγνητικη χρειαζεσαι οπυ ενας επαγγελματιας θα τις εκανε αορατες.Μετα παμε σε προγραμματισμο που δεν ειναι τιποτα
    Οπως ανεφερα και πιο πανω απο καθε πορτα παραθυρο και ρανταρ εχω φερει ξεχωριστα καλωδια γιατι θελω να κανω bypass οτι θελω εγω αναλογα αν ειμαι μεσα και εχω ανοιχτα παραθυρα σε ανακληση η οχι.. δυστιχως δεν περαστηκαν τα καλωδια στην κατω μερια απο τα παραθυρα και δεν θελω να σκαψω ή να βαλω εξωτερικα το καλωδιο.. οποτε θελω να κανω


    01 πορτα εισοδου
    02 τα 2 ρανταρ στο σαλονι και την κουζινα

    03 εως 08 οι μπαλκονοπορτες και τα παραθυρα στο σαλονι και την κουζινα

    09-10 επαφη μπαλκονοπορτας και ρανταρ δωματιο 1
    11-12 επαφη μπαλκονοπορτας και ρανταρ δωματιο 2
    13-14 επαφη μπαλκονοπορτας και ρανταρ δωματιο 3

    και να κανω bypass οποια ζωνη θελω εγω..
    ποσο δυσκολο δλδ ειναι αυτο.. δεν θελω να βαλω παραλληλα η σειριακα επαφες και ρανταρ.. νομιζω οτι ειναι περιτο

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.168

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsitourman Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποσο δυσκολο δλδ ειναι αυτο.. δεν θελω να βαλω παραλληλα η σειριακα επαφες και ρανταρ.. νομιζω οτι ειναι περιτο
    Δύσκολο δεν είναι και οι οδηγίες προγραμματισμού του κέντρου είναι διαθέσιμες στο διαδίκτυο. Για αρχή θα πρότεινα να κατεβάσεις το εγχειρίδιο και να δεις πως θα προγραμμάτιζες αυτό που θέλεις να κάνεις.
    Ό,τι και να σου πει ο οποιοσδήποτε άλλος για την ευκολία ή όχι προγραμματισμού του κέντρου, δεν έχει σημασία αφού τελικά εσύ θα κρίνεις αν μπορείς ή όχι να το κάνεις βάσει του εγχειριδίου.

    Δεν ξέρω πως κατέληξες στο Paradox, αλλά ίσως να υπάρχουν και κέντρα ευκολότερα στον προγραμματισμό και με καλύτερη υποστήριξη προς μη επαγγελματίες.

    Για να κρίνεις αν πρέπει να μπουν παράλληλα ή σειριακά οι επαφές, δεν υπάρχει κάποιος γενικός κανόνας, πρέπει να κατανοήσεις πως λειτουργούν αυτές για να αποφασίσες αναλόγως.
    Αν πχ έχεις μια δίφυλλη μπαλκονόπορτα, έχει νόημα να βάλεις 2 σειριακά συνδεδεμένες NO (normally open) μαγνητικές επαφές (μία σε κάθε φύλλο) αφού για να ασφαλίσει η μπαλκονόπορτα θα πρέπει και τα δύο φύλλα της να είναι κλειστά.
    Με παρόμοια λογική ίσως να είχε νόημα να βάλεις σε σειρά 2 ραντάρ που είναι εντός του ίδιου ενιαίου δωματίου, αλλά εφόσον έχεις διαθέσιμες ζώνες στο κέντρο, καλύτερα να το αποφύγεις.
    Παραλληλίες NO επαφών δεν θα πρότεινα (πχ παράλληλία παντζούρι με παράθυρο με τη λογική πως ένα από τα δύο αρκεί να είναι κλειστό) γιατί σου στερεί ευελιξία στον τρόπο όπλισης. Καλύτερα να είναι ξεχωριστές ζώνες.
    Επίσης δεν έχει νόημα να συνδέσεις με οποιονδήποτε τρόπο μεταξύ τους μαγνητικές επαφές και ραντάρ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    187

    Προεπιλογή

    Κατεβασε babyware παρε και την 307 παραντοξ για να προγραμματισεις
    Συνδεσε τα ολα χωριστα

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Λοιπον παιδια.. ο panosvin μου εδωσε αρκετα χρησημη ιδεα..
    πηρα την 307 και προγραμματισα το s7000 με το babyware

    εχω ομως ενα θεματακι
    εχω συνδεσει στην πλακετα με phone line στο ring-tip
    και εχω βαλει τα τηλεφωνα στο r1-t1 και φευγουν οι γραμμες του τηλεφωνου

    εχω προγραμματισει απο το babyware την πλακετα και εχω δηλωσει να με παιρνει στο κιν μου τηλ (2 φορες και αν δεν με βρει παει στον επομενο αριθμο)

    οταν εχω τον συναγερμο σε arm-sleep-stay κατασταση και δωσει alarm απο οπουδηποτε τοτε με καλει στον αριθμο μου 10sec μετα

    αν δεν απαντησω μετα απο λιγο με ξαναπαιρνει.
    και επισης αν με καλει και το κλεισω μετα απο λιγο με ξαναπαιρνει
    οταν απανταω ομως δεν ακουω τπτ..
    χρειαζεται να κανω τπτ απο εκει και επειτα οταν απαντησω ??
    μου φαινεται λιγακι κουλο αυτο..
    περιμενα να ακουσω οτι υπαρχει alarm απο την ταδε ζωνη ας πουμε..

    στο babyware μου πεταει ενα μνμ στα events

    fail to communicate on tel# reporting failed and pending

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsitourman : 23-05-18 στις 23:23

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.014

    Προεπιλογή

    Εχει την δυνατοτητα να το κανει αυτο που θες ο συναγερμος η χρειαζεται καποια πλακετα συνθεσης φωνης;
    Και παλι δεν ξερω αν μεσω τηλεφωνου σου δινει τετοια πληροφορια για το ποια ζωνη εδωσε συναγερμο
    Σιγουρα θα το κανει προς κλς αλλα σε απλο τηλ δεν ειμαι σιγουρος

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    38

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p270 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει την δυνατοτητα να το κανει αυτο που θες ο συναγερμος η χρειαζεται καποια πλακετα συνθεσης φωνης;
    Και παλι δεν ξερω αν μεσω τηλεφωνου σου δινει τετοια πληροφορια για το ποια ζωνη εδωσε συναγερμο
    Σιγουρα θα το κανει προς κλς αλλα σε απλο τηλ δεν ειμαι σιγουρος

    δεν ξερω αν μπορει να το κανει με την πλακετα vdmp3
    αναρωτηθηκα διοτι σε alarm με παιρνει τηλ κανονικα

    απλα οταν απανταω δεν ακουω τπτ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    187

    Προεπιλογή

    r kai t θα σνδεθεις.Πας repotring vdmp3 βαλε κινητο με alarm μονοκαι τελειωσες δεν θελει κατι,Dial attemps βαλε 2

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.014

    Προεπιλογή

    Στους περισσοτερους ετσι γινεται για ακουσεις κατι θελει συνθετη φωνης αλλα και παλι θα ακουσεις ενα μυνημα οχι ομως ποια ζωνη εδωσε συναγερμο

    Δεν ξερω αν γινεται αυτο ας απαντησουν οι γνωστες του θεματος

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας