Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Ατύχημα σε αυτόνομο όχημα εταιρείας

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή Ατύχημα σε αυτόνομο όχημα εταιρείας

    Δεν ξέρω κατά πόσο συζητήθηκε αυτό.
    Η εταιρεία που σχεδίασε τους αισθητήρες του αυτόνομου οχήματος της Uber, το οποίο προκάλεσε δυστύχημα με θύμα μία γυναίκα, δηλώνει ότι γι’ αυτό δεν ευθύνεται η τεχνολογία που η ίδια χρησιμοποιεί.
    Δανείζομαι από εδώ το θέμα
    https://www.insomnia.gr/articles/tra...atal-accident/
    και εδώ το πρωτότυπο
    http://www.bbc.com/news/technology-43523286

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω κατά πόσο συζητήθηκε αυτό.
    Η εταιρεία που σχεδίασε τους αισθητήρες του αυτόνομου οχήματος της Uber, το οποίο προκάλεσε δυστύχημα με θύμα μία γυναίκα, δηλώνει ότι γιΚΌ αυτό δεν ευθύνεται η τεχνολογία που η ίδια χρησιμοποιεί.
    Δανείζομαι από εδώ το θέμα
    https://www.insomnia.gr/articles/tra...atal-accident/
    και εδώ το πρωτότυπο
    http://www.bbc.com/news/technology-43523286
    Είναι θεοπάλαβοι!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Εγώ βλέπω οτι στο σημείο που πετάγεται η γυναίκα και η χρονική διάρκεια απο την ώρα που την πιάνουν τα φώτα (δηλαδη γινεται ορατη) μεχρι και να την φτάσει το αυτοκίνητο ένας οδηγός με ενα μέσο επίπεδο οξυδέρκειας και προσοχής θα μπορούσε αντανακλαστικά να στρίψει το τιμόνι προς καποια κατεύθυνση και οριακα να την αποφύγει ή τουλάχιστον να μην την χτυπήσει με όλη την ορμή ενός αυτοκινήτου με τόσο βαρος και ταχύτητα.
    Απο εκει και πέρα λίγο με ενδιάφερει αν φταίνε οι αισθητήρες κάποια αναβαθμιση του συστήματος που εβγαλε ''bug'' ή ο εξωγήινος που κάθεται στην θέση του οδηγου σαν επιβάτης.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ......η χρονική διάρκεια απο την ώρα που την πιάνουν τα φώτα (δηλαδη γινεται ορατη)
    Κατά το άρθρο (αν το διάβασες) οι αισθητήρες αντιλαμβάνονται στο σκοτάδι ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά το άρθρο (αν το διάβασες) οι αισθητήρες αντιλαμβάνονται στο σκοτάδι ....
    Δεν αμφισβητώ οποιοδήποτε αισθητηρα ουτε θεωρώ τα αισθητήρια μας οργανα που ειναι βιολογικά και σιγουρα οχι τα καλύτερα στη φυση ειναι καλυτερα απο τους αισθητηρες του συγκεκριμενου αυτοκινητου και το λοιπο του hardware. Ουτε γερακια ειμαστε στην οραση οι ανθρωποι, ουτε σκυλοι στην οσφρηση ουτε γατες στην ακοη και σιγουρα υστερουμε στους χρονους αντιδρασης.

    To αρθρο το εχω διαβάσει απο οταν εγινε το ατύχημα το οποιο δεν εγινε χθες αλλα είναι πολλές ημέρες και ειχε ποσταριστει το βιντεο στο liveleak. Αυτο που θέλω να τονίσω είναι οτι ενας οδηγός στη θέση του οδηγου στη συγκεκριμένη περίπτωση θα είχε αντιδράσει, ισως, κατι το οποιο δεν εκαναν οι υπολοιποι αυτοματισμοι του αυτοκινήτου και η συνεργασια του με τους αισθητηρες και εννοειται τον λόγο που δεν αντεδρασε το αυτοκινουμενο δεν τον γνωρίζουμε.
    Ομως ο επιβάτης του αυτοκινούμενου εμπιστεύτηκε ενα μη τελειοποιημένο σύστημα και αφέθηκε με τελικό αποτέλεσμα να χαθεί μια ζωή. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που θέλω να τονίσω είναι οτι ενας οδηγός στη θέση του οδηγου στη συγκεκριμένη περίπτωση θα είχε αντιδράσει, ισως, κατι το οποιο δεν εκαναν οι υπολοιποι αυτοματισμοι του αυτοκινήτου και η συνεργασια του με τους αισθητηρες και εννοειται τον λόγο που δεν αντεδρασε το αυτοκινουμενο δεν τον γνωρίζουμε.
    Ομως ο επιβάτης του αυτοκινούμενου εμπιστεύτηκε ενα μη τελειοποιημένο σύστημα και αφέθηκε με τελικό αποτέλεσμα να χαθεί μια ζωή. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ.
    Νομίζω, δεν είμαι σίγουρος, ότι οι "οδηγοί" δεν είναι οδηγοί, απλά υπάρχουν ως παρατηρητές μέσα στο όχημα γιαυτό και είναι νυσταλέοι όπως φαίνεται και στο βίντεο ενώ γνωρίζουν ότι βιντεοσκοπούνται. Πρέπει να επέμβουν αν κάτι δεν πάει καλά αλλά εδώ δεν πρόλαβε κανείς, ούτε σύστημα αισθητήρων ούτε άνθρωπος.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν αμφισβητώ οποιοδήποτε αισθητηρα ουτε θεωρώ τα αισθητήρια μας οργανα που ειναι βιολογικά και σιγουρα οχι τα καλύτερα στη φυση ειναι καλυτερα απο τους αισθητηρες του συγκεκριμενου αυτοκινητου και το λοιπο του hardware. Ουτε γερακια ειμαστε στην οραση οι ανθρωποι, ουτε σκυλοι στην οσφρηση ουτε γατες στην ακοη και σιγουρα υστερουμε στους χρονους αντιδρασης.

    To αρθρο το εχω διαβάσει απο οταν εγινε το ατύχημα το οποιο δεν εγινε χθες αλλα είναι πολλές ημέρες και ειχε ποσταριστει το βιντεο στο liveleak. Αυτο που θέλω να τονίσω είναι οτι ενας οδηγός στη θέση του οδηγου στη συγκεκριμένη περίπτωση θα είχε αντιδράσει, ισως, κατι το οποιο δεν εκαναν οι υπολοιποι αυτοματισμοι του αυτοκινήτου και η συνεργασια του με τους αισθητηρες και εννοειται τον λόγο που δεν αντεδρασε το αυτοκινουμενο δεν τον γνωρίζουμε.
    Ομως ο επιβάτης του αυτοκινούμενου εμπιστεύτηκε ενα μη τελειοποιημένο σύστημα και αφέθηκε με τελικό αποτέλεσμα να χαθεί μια ζωή. Τουλάχιστον έτσι το βλέπω εγώ.
    αμα προλαβαινε θα ειχε φρεναρει και αυτος.Μην ξεχνας οτι οπως συμπεριφερθηκε ο οδηγος συμπεριφερονται και οι περισσοτεροι οδηγοι μεσα στα αυτοκινητα.Δεν γνωριζω με τι ταχυτητα πηγαινε το οχημα,προφανως μεσα στα επιτρεπτα ορια ,αλλα αν ειδες καλα το βιντεο η αποσταση που εγινε ορατη ηταν παρα πολυ μικρη και ο χρονος αντιδρασης ελαχιστος,αλλιως θα φρεναρε και ο ιδιος ο οδηγος και δεν θα καθοταν με ανοιχτο το στομα.Στο μονο που μπορουμε να κανουμε εικασιες ειναι αν μπορουσε να γινει ορατη απο το πλαινο τζαμι του οδηγου ερχομενη απο το οδοστρωμα στην λωριδα αντιθετης κατευθυνσης πριν μπει στην λωριδα που κινειται το οχημα.

    ΥΓ απορω κιολας οσοι εχετε διπλωμα οδηγησης και οδηγατε αν ειχε προκληθει απο εσας το ατυχημα τι θα λεγατε στην καταθεση σας στην αστυνομια.Οτι φταιγατε γιατι την ειδατε αργα ή οτι πεταχτηκε χωρις καν να κοιταξει?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    1 Τα suv έχουν radar, αμα ένα radar δεν μπορεί να τον "δει" τοτε τι μπορεί? Δεν ήταν stealth...

    2 Το βίντεο δεν είναι από την κάμερα που είναι υπεύθυνη για τον έλεγχο, μια απλή κάμερα στο ταμπλό είναι με χάλια φακό-ρυθμίσεις, υπάρχουν φωτογραφίες της περιοχής με κινητο που φαίνονται τα πάντα και άνθρωπος θα τον είχε δει πολύ νωρίτερα ετσι ώστε να σταματήσει τελείως.

    3 Το λογισμικό που έρχεται με το αυτοκίνητο απο το χαλια βίντεο της dashcam τον αναγνώρισε και έκοψε ταχύτητα. Αν είχε το βίντεο απ' την κανονική κάμερα πολύ πιθανό να σταματούσε και αυτο έγκαιρα.
    Η Uber πειραξε τα συστήματα του αυτοκινήτου για αυτό και δεν τον αναγνώρισε.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fire Doger : 29-03-18 στις 19:51

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    May 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    236

    Προεπιλογή

    Καλημέρα
    Έχει δυο ενδιαφέροντα βίντεο στο EEVBlog σχετικά με το θέμα...
    https://www.youtube.com/watch?v=HjeR13u74Mg
    https://www.youtube.com/watch?v=QCCmqosHT-o&t=347s

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.168

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από michalism Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειδικά σε αυτό το video εξηγούνται πολλά.

    Όπως φαίνεται στα video που τράβηξαν με κινητά άλλοι οδηγοί που έκαναν την ίδια ακριβώς διαδρομή, η ορατότητα στο συγκεκριμένο σημείο είναι πολύ καλύτερη από αυτό που φαίνεται στο video που έδωσε στη δημοσιότητα η Uber. Το video από την κάμερα της Uber φαίνεται πάρα πολύ σκοτεινό σε σχέση με τα video από τα κινητά των άλλων χρηστών, σε βαθμό που να γεννάται το ερώτημα αν το πρώτο είναι τεχνηέντως επεξεργασμένο.

    Επίσης υπάρχει η ανακοίνωση της Volvo πως στο όχημα που ενεπλάκη στο δυστύχημα η Uber είχε απενεργοποιήσει το εργοστασιακό collision avoidance σύστημά της και το οποίο θα ήταν σε θέση να δει την άτυχη γυναίκα και να αντιδράσει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παιδικό ηλεκτροκίνητο όχημα
    By gmartin in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-15, 21:21
  2. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-13, 18:47
  3. ΒΟΗΘΕΙΑ!!ΝΕΟΣ!! (τηλεκατευθυνόμενο όχημα)
    By φοιτητης_06 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-11, 23:09
  4. Επισκευή ατύχημα LCD
    By jimnaf in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-09, 15:34
  5. mini εξερευνητικό όχημα
    By xlife in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-09, 14:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας