Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: κρυσταλικος δεκτης με μετασχηματιστη προσαρμογης

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή κρυσταλικος δεκτης με μετασχηματιστη προσαρμογης

    τελευταια με εποιασε ενας παλιμπαιδισμος να φτιαξω ενα κρυσταλικο δεκτακι. ετσι αφου μου ρθαν οι 1N34A αν και δεν εχω μεταβλητο ακομα ειπα να δοκιμασω λιγο τι ποιανει η περιοχη μου.
    Ετσι με κανα δυο σταθερα πυκνωτακια κι ενα πηνιο με οτι εμαγιε συρμα βρηκα στα συρταρια μου εκατσα και το φτιαξα εντελως χυμα στην πιο απλη μορφη του (απλα ενα παραλληλο συντονισμενο) να δω τι παιζει (εγδαρα το πηνιο και συντονιζα με αυτο) κι αμολησα στην ταρατσα καμια 40ρια μετρα καλωδιο δεξια κι αριστερα περα δωθε + γειωση που εχω η οποια ειναι αρκετα καλη.
    Απο κει και περα λογο ελειψης vintage ακουστικων υψηλης αντιστασης χρησιμοποιησα ενα ενισχυτακι με ενα κανονικο 8-ωμο μεγαφωνο και στις δοκιμες αποδειχτηκε too good to be true (μεχρι και καμποσους ξενους εποιασα καμπανα! κατι που δε μου χει ξανατυχει με πειραματισμους με κρυσταλικα που ειχα κανει στο παρελθον)
    μετα απ αυτα με εποιασε η μανια να το ακουσω χωρις ενισχυτακι, κι ετσι του κολλησα ενα random μετασχηματιστη που ειχα για SE 6L6, και στο δευτερευον των 8 ωμ εβαλα ενα σετακι sennheiser hd 380 pro (55Ω στουντιακα ακουστικα) οπου ακουσα παλι αρκετους σταθμους, βεβαια σχετικα χαμηλα αλλα αρκετα ευδιακριτα.
    Και τωρα εχω την εξης απορια, αν παραγγειλω ενα μετασχηματιστακι για να βγαζει σε ακουστικα, ποσα ΚΩ θα ταν λογικο να ναι αραγε το πρωτευον του? Εχει ασχοληθει ποτε κανεις με κατι τετοιο? (καπου ειχα δει κατι τετοια σχεδια αλλα δε θυμαμαι σε ποια σελιδα)
    Και αντε και παραγγελνω με καμποσες ληψεις, και δοκιμαζω, ποιος ειναι αυτος που θα το φτιαξει? Απο Γιατρα αραγε θα ναι οκ? (ο μετασχηματιστης που εβαλα στις δοκιμες του Γιατρα ειναι) η για χαμηλων σηματων υπαρχει καποιος πιο εξειδικευμενος? (εννωειται βεβαια να μη στοιχισει τιποτα τρελο.... ενα δεκτακι για πλακα φτιαχνω απλα επειδη μου καρφωθηκε)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 30-03-18 στις 03:36

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nick1974 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τωρα εχω την εξης απορια, αν παραγγειλω ενα μετασχηματιστακι για να βγαζει σε ακουστικα, ποσα ΚΩ θα ταν λογικο να ναι αραγε το πρωτευον του? Εχει ασχοληθει ποτε κανεις με κατι τετοιο?
    Σε κάτι αντίστοιχο που έκανα 2-4 KΩ ήταν ο μ/της από κινέζικη μυγοσκοτώστρα τον είχε για φόρτιση από 220 σε μπαταρίες NiCd. Ήταν μικρός μ/της διαστάσεων 1χ1χ2 εκατοστά

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον IRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nick1974 (30-03-18)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    νταξει και με αυτον που βαλα παιζει, απλα ρωταω μηπως ξερει κανεις τι εμπεδιση θα ηταν η καλυτερη μηπως παραγγειλω κατι για καλυτερη ενταση

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris52
    Όνομα
    Nεκταριος
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    723

    Προεπιλογή

    Κοιτα Νικο ενώ η αντίσταση είναι σταθερή σε όλο το εύρος συχνοτήτων η εμπεδηση μεταβάλλεται ανάλογα με την συχνότητα διέγερσης.Ποσα mwatt θα ηθελες εσυ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Μου θύμισε τα παιδικά χρόνια... Λοιπόν, κατά τη γνώμη μου πρέπει να έχει το μεγαλύτερο δυνατό λόγο μετασχηματισμού, ώστε να παρουσιάζει την υψηλότερη δυνατή αντίσταση προς τη δίοδο. Με αυτό τον τρόπο η επιλεκτικότητα θα είναι η καλύτερη δυνατή. Προτείνω ένα μετασχηματιστή 10kΩ/8Ω ή ακόμη καλύτερα, 20kΩ/8Ω. Επίσης προτείνω να πειραματιστέιτε με ένα μετασχηματιστή 220V/6V μικρής ισχύος (3-5W). Το πρωτεύον να συνδεθεί στην πλευρά του αποδιαμορφωτή και το δευτερεύον στα ακουστικά.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Τρελός Επιστήμονας για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nick1974 (31-03-18)

Παρόμοια Θέματα

  1. ισχυς μετασχηματιστη
    By steliosAa in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-15, 21:24
  2. μετασχηματιστης σε μετασχηματιστη?
    By Spark in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-15, 13:15
  3. Μετασχηματιστη
    By thanospr in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-14, 22:55
  4. ψαχνω μετασχηματιστη
    By galileos in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-12, 17:30
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-06, 10:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας