Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 28

Θέμα: Προβλεπόμενα καλώδια για εγκατάσταση φυσικού αερίου

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω 12 χρόνια combination boiler στην Αθήνα και δεν έχω ακόμα κάποιο πρόβλημα με τον εναλλάκτη Ζεστού Νερού Χρήσης και ξέρω ότι μπορεί να αφαλατωθεί ή να αλλαχθεί με όχι δυσβάσταχτο κόστος. Επίσης έχω δει ότι και εκεί (στην Αγγλία ) δουλεύουν πολύ τους Vaillant όπως κι εδώ και έχουν αποδειχθεί εξαιρετικοί στη δουλειά τους.
    Ναι όντως οι Vaillant είναι πολύ καλοί , αν όχι οι καλύτεροι , ιδικά αυτοί που έχουν και ενσωματωμένο κύλινδρο αποθήκευσης ζεστού νερού , όλα εξαρτώνται από την χρήση του καυστήρα εάν για παράδειγμα έχεις τρία παιδιά που θέλουν να κάνουν μπάνιο κάθε μέρα (όπως εγώ) τότε τα προβλήματα είναι αναμενόμενα , τα heat exchanger το ξέρω ότι μπορεί να αφαλατωθουν αλλά το αποτέλεσμα σε long terms δεν είναι το καλύτερο, αυτό που με ενοχλεί σε αυτούς τους καυστήρες είναι μικρή ροή ζεστού νερού όταν χρησιμοποιείς ζεστό νερό από περισσότερες από μία βρύσες την ίδια στιγμή. Αυτές είναι προτιμήσεις του καθενός , εγώ από την εμπειρία μου εδώ ξαναλέω ότι για μια πολυμελή οικογένεια το system boiler είναι το καλύτερο σε long terms

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alpha uk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι όντως οι Vaillant είναι πολύ καλοί , αν όχι οι καλύτεροι , ιδικά αυτοί που έχουν και ενσωματωμένο κύλινδρο αποθήκευσης ζεστού νερού , όλα εξαρτώνται από την χρήση του καυστήρα εάν για παράδειγμα έχεις τρία παιδιά που θέλουν να κάνουν μπάνιο κάθε μέρα (όπως εγώ) τότε τα προβλήματα είναι αναμενόμενα , τα heat exchanger το ξέρω ότι μπορεί να αφαλατωθουν αλλά το αποτέλεσμα σε long terms δεν είναι το καλύτερο, αυτό που με ενοχλεί σε αυτούς τους καυστήρες είναι μικρή ροή ζεστού νερού όταν χρησιμοποιείς ζεστό νερό από περισσότερες από μία βρύσες την ίδια στιγμή. Αυτές είναι προτιμήσεις του καθενός , εγώ από την εμπειρία μου εδώ ξαναλέω ότι για μια πολυμελή οικογένεια το system boiler είναι το καλύτερο σε long terms
    Εδώ στην Ελλάδα με τόσο μικρές σωληνώσεις που βάζουν από τον μετρητή και μετά, πάντα υπάρχει πρόβλημα από όποια πηγή κι αν τραβήξεις. Ένα καλό combination δεν δημιουργεί τόσα πολλά προβλήματα αλλά οι περισσότεροι εγκαταστάτες δεν τους προτιμούν λόγω κόστους για να δώσουν καλύτερη τιμή προσφοράς στον πελάτη. Μετά κλαίει ο πελάτης όταν πια μάθει τι θα μπορούσε να έχει κάνει αλλά είναι πλέον αργά ... "για δάκρυα Στέλλα" ... Εδώ ο φίλος μάλλον το παλεύει μόνος (και καλά κάνει) και θέλει να κάνει καλή δουλειά γιαυτό ρωτάει ....
    Όσο για τα άλατα μάλλον κάποιοι βάζουν πολύ υψηλή θερμοκρασία στο ζεστό και δημιουργούνται τόσα πολλά άλατα τόσο γρήγορα. Μπάνιο κάνουμε με 38-40 β. Κελσίου, στους 55 που το έχω εγώ παράγει από 50 - 60 β. και είναι υπεραρκετό να φθάσει στο σημείο της κατανάλωσης (μπαταρία μπάνιου ή κουζίνας ή νιπτήρα) σε λογική θερμοκρασία όπου με μικρή πρόσμιξη με κρύο νερό να κάνεις τη δουλειά σου. Μεγαλύτερες θερμοκρασίες μόνο προβλήματα μπορούν να δημιουργήσουν στις σωληνώσεις και εγκαύματα. Όταν έχεις ηλιακό τον συνδέεις κι αυτόν πάνω του και στην χειρότερη περίπτωση δουλεύει πολύ λιγότερο όταν βρει χλιαρό νερό έως καθόλου όταν είναι πάνω από 50 - 55 που λέω. Όταν σταθεροποιηθεί ψηλά η θερμοκρασία του ηλιακού την άνοιξη τότε με μια τρίοδη το γυρνάς μόνιμα στο δίκτυο ζεστού νερού. Φαντάσου πάντως ότι όχι μόνο 4 άτομα κάνουμε μπάνιο αλλά έχω δώσει και στα πλυντήρια πιάτων και ρούχων !!!! Προκύπτει πολλή καλή οικονομία και άνεση !!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΜαστροΤζεπέτο : 02-04-18 στις 19:19

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    350

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
    Θα περιγράψω πως φαντάζομαι την εγκατάσταση, με την προϋπόθεση ότι δεν είμαι οπαδός κάποιας ‘’σχολής’’, γιατί δεν είμαι και κάποιας σχολής.
    Στο πίσω μπαλκόνι, όπου θα είναι και ο χώρος που θα γίνει ο ‘’πόλεμος’’ στέλνω τα επόμενα:
    Δισωλήνιο σύστημα. Πέντε σώματα, το καθένα με δικές του σωλήνες, μέσα από το σκαμμένο μωσαϊκό, όπου από πάνω θα μπει πλακάκι. Αποστάσεις σωμάτων από την παραγωγή από 4 έως 15 μέτρα. Διάμετρος Φ16 ίσως;
    Δυο σωλήνες: ένας κρύο για πλήρωση δικτύου και τροφοδότηση για ΖΝΧ και ένας ζεστό, ο οποίος θα δεθεί στο δίκτυο ΖΝΧ του διαμερίσματος.
    Το ζεστό τώρα θα προέρχεται ή από κατευθείαν παραγωγή στην κατανάλωση και από τον ηλιακό-ρεύμα όπου με τρίοδο χειροκίνητη θα γίνεται επιλογή ή από ηλιακόβ€”ρεύμαβ€”μπόιλερ για αν έχω και αποθήκευση ζεστού.
    Εάν υπάρχει κάτι άλλο τεχνολογικά ευχαρίστως να το εφαρμόσω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Μόνον ὁ κίνδυνος ὁ μεγάλος, ὁ βαθύς, ὁ τρομερός ἀνοίγει τά μάτια διάπλατα εἴς τήν ἀλήθεια.» Ι.Μ. (2/1/1941)

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΗΝ1984 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
    Θα περιγράψω πως φαντάζομαι την εγκατάσταση, με την προϋπόθεση ότι δεν είμαι οπαδός κάποιας ‘’σχολής’’, γιατί δεν είμαι και κάποιας σχολής.
    Στο πίσω μπαλκόνι, όπου θα είναι και ο χώρος που θα γίνει ο ‘’πόλεμος’’ στέλνω τα επόμενα:
    Δισωλήνιο σύστημα. Πέντε σώματα, το καθένα με δικές του σωλήνες, μέσα από το σκαμμένο μωσαϊκό, όπου από πάνω θα μπει πλακάκι. Αποστάσεις σωμάτων από την παραγωγή από 4 έως 15 μέτρα. Διάμετρος Φ16 ίσως;
    Δυο σωλήνες: ένας κρύο για πλήρωση δικτύου και τροφοδότηση για ΖΝΧ και ένας ζεστό, ο οποίος θα δεθεί στο δίκτυο ΖΝΧ του διαμερίσματος.
    Το ζεστό τώρα θα προέρχεται ή από κατευθείαν παραγωγή στην κατανάλωση και από τον ηλιακό-ρεύμα όπου με τρίοδο χειροκίνητη θα γίνεται επιλογή ή από ηλιακόβ€”ρεύμαβ€”μπόιλερ για αν έχω και αποθήκευση ζεστού.
    Εάν υπάρχει κάτι άλλο τεχνολογικά ευχαρίστως να το εφαρμόσω.
    Δύο κολεκτέρ με είσοδο τουλάχιστον 22 και πάνω του όλες οι επιμέρους σωληνώσεις φαντάζομαι. Δεν θες μεγαλύτερη διατομή από 15 - 16 πρόσεξε όμως τις μονώσεις σου να είναι καλές κάτω απο το πάτωμα. Αν κατάλαβες αυτό που περιέγραψα νωρίτερα, εκμεταλλεύομαι και τους πιθανά 25β. του ηλιακού από τους 15β του δικτύου για ζεστό νερό και έχω ουσιαστική οικονομία και ποτέ στάσιμα νερά σε αποθήκες που είναι επικίνδυνα για "νόσο των λεγεωνάριων" (δύσκολο αλλά ύπουλο). Τεχνολογικά υπάρχουν πολλοί τρόποι παρακολούθησης των θερμοκρασιών για αποφάσεις διαχείρισης και γιαυτό πρότεινα έξτρα καλώδια εντολών και UTP. Προσωπικά ακόμα προτιμώ αναλογικά συστήματα παρακολούθησης και όχι πολύ προηγμένα (ασύρματα, ψηφιακά κλπ) αλλά κυρίως λόγω κόστους και απαίτησης σε γνώσεις μόνο και μόνο για να κάνεις ένα μπάνιο. Αν τα κάνεις όμορφα όπως ρωτάς δεν θα γίνει κανένας "πόλεμος" μπορεί να βγεί και "art design".

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    ΑΠο τον ηλιακο παει εισοδο ΖΝΧ στο λεβητα.Ετσι οταν εχεις ζεστο νερο απο ΑΠΕ δεν αναβει ο λεβητας,αν δεν εχεις αναβει.
    Για μποιλερ που θες να βαλεις δεν ξερω πως σκοπευεις να το δουλεψεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΠο τον ηλιακο παει εισοδο ΖΝΧ στο λεβητα.Ετσι οταν εχεις ζεστο νερο απο ΑΠΕ δεν αναβει ο λεβητας,αν δεν εχεις αναβει.
    Για μποιλερ που θες να βαλεις δεν ξερω πως σκοπευεις να το δουλεψεις.
    Ναι, όντως έτσι όπως λέει κι ο Βασίλης, δεν γίνεται. Δεν γίνεται με combination μηχάνημα τουλάχιστον. Με απλό θέρμανσης μπορείς να έχεις μπόϊλερ, με combination όμως ... περιπεπλεγμένη περιπλοκή !!! Χάνεις το πλεονέκτημα της οικονομίας στη μικρή ζήτηση νερού και ζεσταίνεις νερό μόνο για να έχεις απώλειες .... αυτό το κάνει ο ηλιακός ανέξοδα εφόσον υπάρχει ήδη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Δημητρη ολα γινονται.Φανταζομαι θελει να ζεσταινει το μποιλερ ,το οποιο θα το λειτουργει με μια τριοδη(με τον ηλιακο) με ηλεκτροβανα.Αλλα ειναι ετσι οπως τα λες,μικροτερη οικονομια .Ενα υπερ,την συνεχομενα παρεχομενη θερμοκρασια σε σχεση με τον ταχυθερμοσιφωνα( ΖΝΧ λεβητα αεριου )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Μάλιστα τώρα κατάλαβα τόν τρόπο σκέψεως για το όλο σύστημα , αυτό που λέω εγώ (το πώς είναι το σύστημα στην Αγγλία) είναι το εξής , ένας κύλινδρος (θερμοσίφωνας , μποιλερ η όπως αλλιώς το λέτε) με δύο coil , ένα για τον καυστήρα και ένα για τα ηλιακά πάνελ , τα οποία το ένα συμπληρώνει της απώλειες του άλλου (χειμώνα , καλοκαίρι) και βεβαίως το ζεστό νερό σε κλειστό κύκλωμα με κυκλοφορητή για αποφυγή legionnaire disease

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alpha uk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα τώρα κατάλαβα τόν τρόπο σκέψεως για το όλο σύστημα , αυτό που λέω εγώ (το πώς είναι το σύστημα στην Αγγλία) είναι το εξής , ένας κύλινδρος (θερμοσίφωνας , μποιλερ η όπως αλλιώς το λέτε) με δύο coil , ένα για τον καυστήρα και ένα για τα ηλιακά πάνελ , τα οποία το ένα συμπληρώνει της απώλειες του άλλου (χειμώνα , καλοκαίρι) και βεβαίως το ζεστό νερό σε κλειστό κύκλωμα με κυκλοφορητή για αποφυγή legionnaire disease
    Ναι, μπόιλερ λέγεται και εξυπηρετεί μεγάλες ανάγκες. Όμως για πιο μικρές ανάγκες και μικροποσότητες νερού σε σύστημα αυτόνομης θέρμανσης διαμερίσματος και ΖΝΧ το μπόιλερ είναι υπερβολή. Αντίστοιχα το Combination Vaillant σου έχει προεπιλογή να προθερμαίνει νερό ανά διαστήματα ώστε να είναι έτοιμο ανά πάσα στιγμή για κατανάλωση, ακόμα κι όταν λείπεις. Δεν το έχεις προεπιλέξει και καθυστερεί μερικά δευτερόλεπτα ακόμα για να το ζεστάνει την πρώτη φορά και μετά είναι διαθέσιμο ανά πάσα στιγμή μια μικρή ποσότητα στον εναλλάκτη για ένα εύλογο χρονικό διάστημα. Σαφώς είναι οικονομικότερο από το να πασχίζει να κρατήσει σε μπόιλερ μια μεγάλη ποσότητα νερού ζεστή (μπας και χρειαστεί) με όλες τις απώλειες που λογικά θα έχει ότι και να γίνει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παντα εξαρταται απο την ηδη υπαρχουσα εγκατασταση.Απο την μια το μποιλερ εχει περισσοτερες απωλειες απο την αλλη εχει παντα ζεστο νερο.Μποιλερ 3πλης ειναι πιστευω το ιδανικο,αλλα αμα μπλεκονται παταρια ,αυτοματισμοι κλπ τοτε το κοστος ανεβαινει..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Θερμοστάτες σε λέβητα φυσικού αερίου
    By high frequency in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-21, 10:47
  2. Γείωση δικτύου φυσικού αερίου
    By antonisfa in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-17, 16:45
  3. Φιάλη αερίου
    By info@kalarakis.com in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-15, 10:17
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-12, 10:58
  5. Βοήθεια για επιλογή λέβητα αερίου
    By ksekourastos in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-10, 21:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας