Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω 12 χρόνια combination boiler στην Αθήνα και δεν έχω ακόμα κάποιο πρόβλημα με τον εναλλάκτη Ζεστού Νερού Χρήσης και ξέρω ότι μπορεί να αφαλατωθεί ή να αλλαχθεί με όχι δυσβάσταχτο κόστος. Επίσης έχω δει ότι και εκεί (στην Αγγλία ) δουλεύουν πολύ τους Vaillant όπως κι εδώ και έχουν αποδειχθεί εξαιρετικοί στη δουλειά τους.
Ναι όντως οι Vaillant είναι πολύ καλοί , αν όχι οι καλύτεροι , ιδικά αυτοί που έχουν και ενσωματωμένο κύλινδρο αποθήκευσης ζεστού νερού , όλα εξαρτώνται από την χρήση του καυστήρα εάν για παράδειγμα έχεις τρία παιδιά που θέλουν να κάνουν μπάνιο κάθε μέρα (όπως εγώ) τότε τα προβλήματα είναι αναμενόμενα , τα heat exchanger το ξέρω ότι μπορεί να αφαλατωθουν αλλά το αποτέλεσμα σε long terms δεν είναι το καλύτερο, αυτό που με ενοχλεί σε αυτούς τους καυστήρες είναι μικρή ροή ζεστού νερού όταν χρησιμοποιείς ζεστό νερό από περισσότερες από μία βρύσες την ίδια στιγμή. Αυτές είναι προτιμήσεις του καθενός , εγώ από την εμπειρία μου εδώ ξαναλέω ότι για μια πολυμελή οικογένεια το system boiler είναι το καλύτερο σε long terms