Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 32

Θέμα: "Κλέφτης" νερου

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή

    Καλημερα και καλη εβδομαδα!!
    ναι...ισχυει οτι αν τραβαω εγω με το μοτερ αν εχει καπου τρυπα θα τραβιξω και οτι χάλι υπαρχει ,ΑΛΛΑ το νερο στο Ηρακλειο δεν πίνετε απο την βρυση ,ή που βάζεις φίλτρα αναστροφής ώσμωσης κλπ ή αγοράζεις εξάδες νερού για να πίνεις,το νερό βρομάει χλώριο,δεν ειναι οπως στην Αθηνα, πχ το νερο που βγαίνει απο την βρυση το εχουμε για πλυντηρια,στο φαι ,μπανιο κλπ...εγω εχω φιλτρα και καθε χρονο που τα αλλαζω τα πρωτα φιλτρα ειναι μεσα στην βρομια,μας παρεχουυν ενα νερο που ναι μεν ειναι πόσιμο αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.476

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosxristou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα και καλη εβδομαδα!!
    ναι...ισχυει οτι αν τραβαω εγω με το μοτερ αν εχει καπου τρυπα θα τραβιξω και οτι χάλι υπαρχει ,ΑΛΛΑ το νερο στο Ηρακλειο δεν πίνετε απο την βρυση ,ή που βάζεις φίλτρα αναστροφής ώσμωσης κλπ ή αγοράζεις εξάδες νερού για να πίνεις,το νερό βρομάει χλώριο,δεν ειναι οπως στην Αθηνα, πχ το νερο που βγαίνει απο την βρυση το εχουμε για πλυντηρια,στο φαι ,μπανιο κλπ...εγω εχω φιλτρα και καθε χρονο που τα αλλαζω τα πρωτα φιλτρα ειναι μεσα στην βρομια,μας παρεχουυν ενα νερο που ναι μεν ειναι πόσιμο αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο...
    Καλή εβδομάδα και από μένα, ότι έγραψα το έγραψα απλός για ενημέρωση, και όχι μόνο για σένα.
    Τώρα ίσως να μπορούσες να βάνεις πρεσοστάτη όπως έγραψαν και άλλα μέλη, το ΄΄μπουζί΄΄ δε νομίζω να εξυπηρετεί.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή εβδομάδα και από μένα, ότι έγραψα το έγραψα απλός για ενημέρωση, και όχι μόνο για σένα.
    Τώρα ίσως να μπορούσες να βάνεις πρεσοστάτη όπως έγραψαν και άλλα μέλη, το ΄΄μπουζί΄΄ δε νομίζω να εξυπηρετεί.
    το ξερω και δεν υπαρχει θεμα,και η ενημερωση για το τυπικο της υποθεσης καλο ειναι.
    Το σκεφτηκα για πρεσοστάτη αλλα σκεφτομαι οτι οταν ο πρεσοστατης δει πιεση απο το δικτυο θα παρει μπροστα και θα δωσει εντολη στο μοτερ,στην συνεχεια το μοτερ αναροφοντας δεν θα κατεβασει την πιεση και θα ξανακλείσει τον πρεσοστάτη ??Σκεφτηκα και αυτο εδω στην φωτο(αυτο που χρειάζομαι σε μεγεθος κλπ) ,να μπει πριν το μοτερ και να περνει μπροστα οταν ερθει το νερο απο το δικτυο και με ενα ρελε να δινει εντολη στο μοτερ.
    water flow.JPG

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosxristou Εμφάνιση μηνυμάτων
    μας παρεχουυν ενα νερο που ναι μεν ειναι πόσιμο αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο...
    Για τους λόγους που προαναφέρθηκαν (αρνητική πίεση στο δίκτυο διανομής λόγω των αναρροφήσεων από τις αντλίες) το νερό που θα φτάνει σε εσάς θα είναι πάντα υποδεέστερης ποιότητας από αυτό που διοχετεύει στο δίκτυο η εταιρεία ύδρευσης.
    Ακόμα και αν η τροφοδοσία του δικτύου γίνεται με νερό πόσιμο και αρίστης ποιότητας, όσο χαμηλότερη η αρνητική πίεση του δικτύου, τόσο χειρότερο το νερό που θα φτάνει σε εσάς.

    1 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.476

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosxristou Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ξερω και δεν υπαρχει θεμα,και η ενημερωση για το τυπικο της υποθεσης καλο ειναι.
    Το σκεφτηκα για πρεσοστάτη αλλα σκεφτομαι οτι οταν ο πρεσοστατης δει πιεση απο το δικτυο θα παρει μπροστα και θα δωσει εντολη στο μοτερ,στην συνεχεια το μοτερ αναροφοντας δεν θα κατεβασει την πιεση και θα ξανακλείσει τον πρεσοστάτη ??Σκεφτηκα και αυτο εδω στην φωτο(αυτο που χρειάζομαι σε μεγεθος κλπ) ,να μπει πριν το μοτερ και να περνει μπροστα οταν ερθει το νερο απο το δικτυο και με ενα ρελε να δινει εντολη στο μοτερ.
    water flow.JPG
    [IMG]file:///C:\Users\User\AppData\Local\Temp\msohtmlclip1\01\c lip_image001.gif[/IMG]
    <<Το σκεφτηκα για πρεσοστάτη αλλα σκεφτομαι οτι οταν ο πρεσοστατης δει πιεση απο το δικτυο θα παρει μπροστα και θα δωσει εντολη στο μοτερ,στην συνεχεια το μοτερ αναροφοντας δεν θα κατεβασει την πιεση και θα ξανακλείσει τον πρεσοστάτη>> Ναι! Θέλει δοκιμές ενδεχόμενα και στραγγάλισμα-από βάνα- της εισόδου πριν το πρεσσοστάτη.
    Το εξάρτημα που ανάρτησες δεν το ξέρω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  6. #26
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosxristou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκεφτηκα και αυτο εδω στην φωτο(αυτο που χρειάζομαι σε μεγεθος κλπ) ,να μπει πριν το μοτερ και να περνει μπροστα οταν ερθει το νερο απο το δικτυο και με ενα ρελε να δινει εντολη στο μοτερ.
    water flow.JPG

    Αυτού του τύπου οι αισθητήρες, έχουν εξωτερικά ένα reed switch και μέσα στη ροή του υγρού υπάρχει ένας μόνιμος μαγνήτης στερεωμένος σε κάποιου είδους ελατήριο. Όταν υπάρχει ροή, συμπαρασύρρεται ο μαγνήτης και κλείνει το reed switch.

    Είναι δηλαδή ένας απλός διακόπτης που ανιχνεύει την ροή του ρευστού (και δεν θα πρέπει να συγχέεται με τα μαγνητικά ροόμετρα, που παράγουν διαφορά δυναμικού ανάλογη με την ταχύτητα του ρευστού).

    0 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  7. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Εγώ απλά σας ανέφερα τι προβλέπεται και ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΕΨΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΕΒΑΛΑΝ ΚΑΙ ΣΤΑ ΦΕΚ. Αν τώρα για τον x - y λόγω κάποιοι αναγκάζονται ή (χειρότερα) βολεύονται από λάθος λύσεις, δικό τους είναι το δύκτιο, δική τους και η υγεία. Ας ποιουν αν θέλουν και από το βόθρο τους, μόνο μετα μην λένε τι μας έκανε ο υδραυλικός, ή ο μηχανικός ή το κράτος. Αν και για το τελευταίο σηκωνει πολυ μεγάλη κουβέντα, στο 2017 να μην μπορεί να δώσει 1ατμ νερό στους κατοίκους μιας πόλης

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλή εβδομάδα και από μένα, ότι έγραψα το έγραψα απλός για ενημέρωση, και όχι μόνο για σένα.
    Τώρα ίσως να μπορούσες να βάνεις πρεσοστάτη όπως έγραψαν και άλλα μέλη, το ΄΄μπουζί΄΄ δε νομίζω να εξυπηρετεί.
    Γιατι δεν εξυπηρετει?Τιποτα αλλο για 'προστασια ξηρας λειτουργιας' σε αντλιες δεν εχω δει να χρησιμοποιειται.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Αυτό που προτείνει o PSTRATOS είναι σε κάθε περίπτωση το καλύτερο και επιπλόν νόμιμο. Η άντληση του νερού από το δίκτυο δημιουργεί άνιση κατανομή του νερού στους καταναλωτές και αυτός είναι ένας επιπλέον λόγος που δεν επιτρέπεται νόμιμα. Σκεφτείτε να έρθω στην γειτονιά σας να στήσω ένα ξενοδοχείο και να βάλω μια αντλία 30 άλογα, να μην σας αφήσω σταγόνα. Φυσικά άνιση κατανομή υπάρχει ούτως ή άλλως γιατί άλλος καταναλωτής είναι χαμηλά και άλλος ψηλά, αλλά οι αντλίες μπορούν να δώσουν πολύ μεγαλύτερη ανισότητα. Λογικά το σωστό θα ήταν όλοι οι καταναλωτές που δεν καλύπτονται από το δίκτυο να έχουν το ίδιο σύστημα με δεξαμενή σε ισόγειο χώρο που να γεμίζει με ελεύθερη ροή.

    Απο άποψη λειτουργίας είναι πολύ καλύτερο διότι η δεξαμενή γεμίζει αυτόματα με φυσική ροή και σταμάτημα με φλοτέρ όταν γεμίσει. Αν το νερό σταματήσει πριν γεμίσει η δεξαμενή απλά δεν κλείνει το φλοτέρ. Βάζοντας ένα πιεστικό σύστημα μετά την δεξαμενή παίρνεις σταθερή πίεση στις βρύσες όση θες ρυθμίζοντας ανάλογα το πιεστικό. Αν το νερό τελειώσει η αντλία του πιεστικού προστατεύεται από το aqua stop (εφόσον διαθέτει). Η πίεση του νερού στις βρύσες είναι πολύ καλύτερη από την φυσιολογική ροή από δεξαμενή σε ταράτσα.

    Το μόνο "πρόβλημα" είναι ότι με σοβαρή πίεση στο δίκτυο μπορείς να τελειώσεις το περιεχόμενο της δεξαμενής πιο γρήγορα. Σαν ηλεκτρονικοί μπορείτε να κάνετε κάποιο σύστημα να περιορίζει αυτόματα την πίεση όταν φτάσει σε χαμηλό σημείο το νερό ή να σας ειδοποιεί να περιορίσετε την κατανάλωση.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Την κατάσταση την έχω ζήσει μικρός σε νησί, με παροχή χαμηλής πίεσης για λίγες ώρες τη μέρα επί πολλά χρόνια. Οσο εγκαθιστούσαν αντλίες οι γείτονες, μειωνόταν ακόμα περισσότερο το νερό που έφτανε στο δικό μας τεπόζιτο. Στο τέλος, όταν όλοι πλέον έβαλαν αντλίες, απλώς σπαταλούσαν ρεύμα για το ίδιο αποτέλεσμα που θα προέκυπτε χωρίς τις αντλίες. Και τελικά, όταν έγιναν έργα και αποκαταστάθηκε η παροχή, όλοι οι καταναλωτές κατέληξαν με μία άχρηστη αντλία και πλούσιο υδραυλικό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 14:51
  2. Τώρα με βλέπεις... Τώρα όχι! Ο αόρατος "φύλακας" μας ή ο "μεγάλος αδελφός" ?
    By SRF in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-15, 16:27
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 17:35
  4. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 17:32
  5. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 13:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας