Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 32

Θέμα: "Κλέφτης" νερου

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή "Κλέφτης" νερου

    Καλημερα και καλο μήνα σε όλους!
    Μια ερώτηση αν μπορειτε να βοηθήσετε,
    Υπαρχει ενα εξάρτημα που μπαίνει στην κεντρική παροχή του νερού μιας πολυκατοικιας και ανιχνεύει πότε έχει νερό το δημόσιο δίκτυο,στην συνέχεια δίνει εντολή στην αντλία του νερού και περνει μπροστά ώστε να στηλει νερό στην δεξαμενή νερού να γεμίσει. Αυτο επειδή στο Ηρακλειο Κρητης και γενικότερα στην Κρητη δεν εχουμε ολη την ωρα νερο απο το δημοσιο δικτυο, αλλα συνήθως τις πρωινές ώρες 5:00-8:00 ,ο πιο συνήθεις αυτοματισμός που εχουμε ειναι "σηκώνεσαι πας βαζεις το μοτερ στην πριζα καμια ωρα και το βγαζεις μετα" εγω εχω βαλει εναν χρονοδιακοπτη και περνει μπροστά 6:00-7:00 το πρωι ,το θεμα ειναι πως με αυτη την μεθοδο η αντλια δουλευει ειτε εχει νερο το δικτυο ειτε οχι(καποιες μερες δεν εχει) ή μπορεί να εχει γεμισει η δεξαμενή και να δουλεύει τσάμπα.
    Ξερουμε πως λεγεται αυτος ο μηχανισμος που ανιχνευει το νερο στην παροχη και δινει εντολη στην αντλια??

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.329

    Προεπιλογή

    Όταν έχει νερό, αυτό δεν μπορεί να πάει μόνο του στην δεξαμενή?? Με κάποιο κλασικό φλοτερ?

    Sent from my SM-J710F using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Υπάρχει και λέγεται πρεσσοστάτης! Επείσης απαγορεύεται να συνδέεις αναρρόφηση αντλίας σε δημόσιο δίκτυο, καθώς δημιουργείς αρνητική πίεση στο δίκτυο, άρα αν κάπου έχεις μικροδιαρροή θα ρουφήξει το δίκτυο "διάφορα" περιμετρικά της διαρροής. Το σωστό είναι από το δύκτιο κατευθείαν σε φλοτερ στη δεξαμενή σου, και από εκει πιεστικό. Ή πρεσσοστάτης και ηλεκτροβαλβίδα, μόλις υπάρχει επαρκής πίεση ανοίγει η βαλβίδα και γεμίζει δεξαμενή.

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον pstratos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (01-04-18)

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Αυτο λεγεται "μπουζι" το ξερουν ολοι οι υδραυλικηοι και ηλεκτρολογοι.
    Μολις δει νερο στο δικτυο ξεκινα το μοτερακι Στο τεποζιτο θα βαλεις ενα "αχλαδακι" που οταν γεμισει θα σταματησει το μοτερακι ανεξαρτητα αν εχει ακομα νερο το δικτυο.
    Εδω στο ηρακλειο ολοι το εχουν.
    Υπαρχει και σετακι ολο το συστημα

    2 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Εγω δεν το έχω αλλα το εχουν 2 γείτονες και οταν ακομα και μέσα στη νύχτα ακουω τα μοτερακια τους να παιρνουν μπρος βαζω και εγω χειροκινητα το μοτερακι στην πριζα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Εγω το ξέρω ως εξάρτημα για πιεστικό που λέγεται διακόπτης Aqua stop. Δηλαδη οταν δεν υπάρχει νερό διακόπτει την λειτουργεία. Ο πρεσσοστάτης ειναι διαφορετικό πράγμα και δεν ειναι κατάλληλο εξάρτημα για αυτή τη χρήση, διακόπτει οταν ανεβεί η πίεση και χωρις νερό δεν θα ανεβεί ποτέ η πίεση.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    προκειται για αυτο.
    http://www.pelc.gr/el/liquid-control/31-pt416.html

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Αυτά αφορούν το τμήμα δεξαμενή - πιεστικό για να προστατέψεις την αντλία από ξηρή λειτουργεία. Αν δουλέψει στεγνή θα καεί το ιμπελερ. Ο φίλος όμως ρώτησε για το τμήμα δύκτιο - δεξαμενή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΗΝ1984
    Όνομα
    ΤΑΣΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    350

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω το ξέρω ως εξάρτημα για πιεστικό που λέγεται διακόπτης Aqua stop. Δηλαδη οταν δεν υπάρχει νερό διακόπτει την λειτουργεία. Ο πρεσσοστάτης ειναι διαφορετικό πράγμα και δεν ειναι κατάλληλο εξάρτημα για αυτή τη χρήση, διακόπτει οταν ανεβεί η πίεση και χωρις νερό δεν θα ανεβεί ποτέ η πίεση.
    Ο πρεσσοστάτης κοινής χρήσης (όχι ειδικής κατασκευής και ειδικής τοποθέτησης) έχει τρεις επαφές, την κοινή, την υψηλής και τη χαμηλής. Συγχρόνως ρυθμίζεται σε ποια πίεση θα ανοίξει, θα κλείσει και με πια διάφορα. Αναλόγως ποιες επαφές θα συνδεθούν, κλείνει κύκλωμα όταν θα ανέβει ή(διαζ) όταν θα κατεβεί η πίεση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Μόνον ὁ κίνδυνος ὁ μεγάλος, ὁ βαθύς, ὁ τρομερός ἀνοίγει τά μάτια διάπλατα εἴς τήν ἀλήθεια.» Ι.Μ. (2/1/1941)

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν έχει νερό, αυτό δεν μπορεί να πάει μόνο του στην δεξαμενή?? Με κάποιο κλασικό φλοτερ?

    Sent from my SM-J710F using Tapatalk
    Δυστυχώς οχι ,δεν φτανει η πιεση να παει στα ντεπόζιτα ,συγνωμη λαθος μου ,στο ντεποζιτο παει το νερο οχι σε δεξαμενη,το λεω αυτο γιατι τα ντεποζιτα τα εχουμε στισ ταρατσες,ετσι δουλευει το συστημα στο Ηρακλειο και νομιζω σε ολη την Κρητη.

    "Υπάρχει και λέγεται πρεσσοστάτης! Επείσης απαγορεύεται να συνδέεις αναρρόφηση αντλίας σε δημόσιο δίκτυο, καθώς δημιουργείς αρνητική πίεση στο δίκτυο, άρα αν κάπου έχεις μικροδιαρροή θα ρουφήξει το δίκτυο "διάφορα" περιμετρικά της διαρροής. Το σωστό είναι από το δύκτιο κατευθείαν σε φλοτερ στη δεξαμενή σου, και από εκει πιεστικό. Ή πρεσσοστάτης και ηλεκτροβαλβίδα, μόλις υπάρχει επαρκής πίεση ανοίγει η βαλβίδα και γεμίζει δεξαμενή."
    δεν γινετε αλλιώς...η πιεση του νερου δεν φτανει να παει στον 3ο οροφο που ειναι το ντεποζιτο...απο εκει εχω το πιεστικο του διαμερισματος ,

    "Εγω δεν το έχω αλλα το εχουν 2 γείτονες και οταν ακομα και μέσα στη νύχτα ακουω τα μοτερακια τους να παιρνουν μπρος βαζω και εγω χειροκινητα το μοτερακι στην πριζα"
    το καλυτερο ειναι grandma automation ....περα τις πλακας επειδη φετος θα ειναι μια δυσκολη χρονια στην Κρητη λογο ελάχιστον βροχοπτώσεων οι διακοπες νερου θα ειναι πολυ συχνες.
    το διακόπτης Aqua stop οπως λεει ο φιλος πιο κατω ειναι για μετα,αν και το πιεστικο μου εχει τετοιο και δεν εχω θεμα.
    το θεμα με το μπουζι ειναι οτι το δίκτυο εχει σε ηρεμια μια πολυ μικρη πιεση,αμελητέα ,το μπουζι δεν θα το βλεπει αυτο???
    επισης η επισημη ονομασια του μπουζι πια ειναι?




    ¨

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 14:51
  2. Τώρα με βλέπεις... Τώρα όχι! Ο αόρατος "φύλακας" μας ή ο "μεγάλος αδελφός" ?
    By SRF in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-15, 16:27
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 17:35
  4. Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-14, 17:32
  5. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 13:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας