Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 70

Θέμα: Κατασκευή παιδικού αυτοκίνητου

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Giwrgossrott
    Εγγραφή
    Apr 2018
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή Κατασκευή παιδικού αυτοκίνητου

    Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά. Θέλω να κατασκευάσω ένα αμαξάκι για τον γιο μου. Ο σκελετός θα είναι από αλουμίνιο. Οπότε αρκετά ελαφρύ. Το μόνο που έχω στην διάθεση μου είναι μπαταρίες από ένα μαγαζί που έκλεισε. 4 στο σύνολο 6v 8.5ah 20hr. Και ένα μοτέρ από γυαλοκαθαρηστιρα αυτοκινήτου. Θέλω να μου προτείνετε κάποια πράγματα για να ολοκληρώσω την κατασκευή. Πχ. Ένα κύκλωμα για να πηγαίνει μπροστά και πίσω. Ένα διακόπτη γκαζιου, εάν είναι πεταλι ακόμα καλύτερα. Και πως θα τα συνδεσω. Γενικά κάθε πρόταση καλοδεχουμενη.

    Το μοτέρ αυτό θα με καλύψει σε δύναμη? Δηλαδή 2 παιδάκια μπορεί να τα μεταφέρει? Η θα πρέπει να πάρω άλλο ένα και να δώσω κίνηση ανεξάρτητα σε κάθε ρόδα.

    Σκέφτομαι τα πράγματα που θα χρειαστώ ακόμα να τα πάρω από ebay. Οπότε θα με βόλευε να μου ποσταρατε και τα λινκ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    Γεια σου φίλε Ευβοιώτη!! (απο Ιστιαια εγω). Πολύ Ωραία ιδέα για κατασκευή! Και εγω σκεφτόμουν κάτι παρόμοιο για επόμενο στάδιο.

    Θα σου πω την γνωμη μου ΩΜΑ!

    Η κατασκευη αυτη τι θα ειναι? θα ειναι δημιουργικός χρόνος μαζι με τον γιο ωστε να περάσετε καλα, να αποκομίσετε νέες εμπειριες κλπ κλπ ή απλά το αποτέλεσμα.
    Στο λεω γιατι (επειδη ο καπιταλισμός εξελίσεται-κακο γενικα ειναι αυτο αλλα αλλο θελω να πω) πλέον βρίσκεις αμαξάκι τέτοιο κινεζικο με 90-100 ευρω που κάνει τα πάντα, είναι πανέμορφο, παίζει μουσική κλπ.
    Πραγματικά στην τιμη αυτη λες ΠΩΣ γινεται αυτο?

    Από την αλλη αν θες να το φτιάξεις μόνος με το παιδι, και να έχει την υπογραφή σου μαζί σου.
    Για ευκολια θα σου πρότεινα να πάρεις εναν φτηνο ετοιμο τηλεχειρισμό που απλά θα παίρνει ρευμα απο την μπαταρια, και με ρελε θα δινει απευθειας ρευμα στο κύριο μοτερ που θα κινεί το αμαξιδιο. Τα μοτερ από υαλοκαθαριστηρα είναι αρκετα δυνατα και εχουν και επιλογη με ενα ρυθμιστικο να ρυθμίσεις ποσο γρήγορα θα γυριζουν. Τα χρησιμοποιω για να γυριζει την σουβλα(μιας και ειναι και επικαιρο).
    Ομως γενικα εχεις πολλες επιλογες οπως πχ με αυτα ή παρόμοια https://www.ebay.com/itm/263266875841.
    Δες και αυτο με αυτα τα μοτερ https://www.youtube.com/watch?v=ssho7LyehPY

    EDIT: Τον τηλεχειρισμο τον αναφερω αν θες να το κανεις σαν τα ετοιμα που είναι και χειροκίνητα από το παιδι αλλά σου δινουν και την δυνατοτητα με ενα χειριστηριο να παρεμβαίνεις και εσυ..

    Το θεμα ειναι τι θες να κανεις...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πέτρος_ : 06-04-18 στις 17:27 Αιτία: EDIT

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    Επίσης πρεπει να δεις πως θα λυσεις το ζητημα του πισω διαφορικου. Τα 2 μοτερ ανα ροδα λυνουν εν μερει το προβλημα.. Αν ομως αφησεις εναν ενιαιο αξονα με ενα μοτερ οταν κανει μεγαλη στροφη λογω οτι η μια ροδα θα κινειται πιο γρηγοα από την αλλη θα κοβει πολυ το μοτερ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Πολλά τέτοια αμαξάκια έχουν κίνηση μόνο στην μία πίσω ρόδα. Έναν PWM controller για το ρεύμα που τραβάει το μοτέρ χρειάζεσαι μόνο και έναν βαρβάτο διακόπτη DPDT (ή ρελέ) που θα βάλεις στα καλώδια που πάνε στο μοτέρ, για να κάνει και όπισθεν

    Αν βάλεις δύο ανεξάρτητα μοτέρ πρέπει αυτά να είναι πανομοιότυπα γιατί αλλιώς το παιδί θα κάνει μπράτσα προσπαθώντας να το πάει ευθεία :P

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  5. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παλαιότερες συζητήσεις που ίσως σε βοηθήσουν για να αρχίσεις:
    Κατασκευή παιδικού ηλεκτροκίνητου αυτοκινήτου
    Παιδικό ηλεκτροκίνητο όχημα

    3 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον kioan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Gaou (06-04-18)

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Giwrgossrott
    Εγγραφή
    Apr 2018
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Φίλε Πέτρο το οικονομικό δεν με απασχολεί. Θέλω να το φτιάξω μόνος μου. Κάτι ποιο γερό με την προϋπόθεση αργότερα να γίνει γιατί όχι και βενζινοκηνιτο. Τα μοτέρ που ποσταρες πολύ ενδιαφέρον. Οπότε αφήνω στην άκρη το μοτέρ από γυαλοκαθαριστηρα και προχωρώ στην αγορά δύο, ένα για κάθε ρόδα. Δηλαδή να φτιάξω κάτι σαν διαφορικό. Αυτό που θέλω τώρα είναι ένα κύκλωμα για ρύθμιση του εμπρός - πίσω και ένα γκαζι για το πόδι.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Giwrgossrott : 07-04-18 στις 00:46

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Φίλε μου γεια σου
    Πριν 5 χρόνια ήμουν στο ίδιο ακριβώς στάδιο
    Αρχικά και εγώ είχα ξεκινήσει να βάλω μοτέρ υαλοκαθαριστήρων, αλλά το όχημα μου βγήκε βαρύ και πήγα σε έτοιμη λύση μοτερ (350 watt+controler+ηλεκτρικό γκάζι)
    Θα σου πρότεινα να πας σε λύση "πάκετο" για το κομμάτι μοτέρ-γκαζι-controler από ebay ή όποιο άλλο ηλεκτρονικό κατάστημα.
    Για το μπρος πίσω μπορεί να γίνει είτε με ρελέ είτε με έναν διακόπτη που αλλάζει την πολικότητα.Στην ανάρτηση #9, θα τον δεις πάνω στο τραπέζι (δεν έιναι ακόμη τοποθετημένος)
    Αρχικά το σκεφτόμουν το όχημα διθέσιο, αλλά τελικά το έκανα μονοθέσιο. Πόσες φορές θα βάζει το παιδί και άλλον (ή άλλη ) δίπλα; Άσε που είναι και ευθύνη μην συμβεί κάτι.
    Για να μην σε κουράζω, σου παραθέτω φωτογραφίες από την κατασκευή.
    Εμπειρία μοναδική. Προχώρα.
    Ότι θες στείλε μήνυμα
    Βαγγέλης
    buggy3.jpgbuggy.jpgIMG_2593.jpgΕικόνα0589.jpgΕικόνα0569.jpgΕικόνα0578.jpg

    6 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ba99297 : 07-04-18 στις 02:09 Αιτία: Προσθήκη

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163

    Προεπιλογή

    Συνεχίζω
    Εικόνα0464.jpgΕικόνα0467.jpgΕικόνα0566.jpgΕικόνα0595.jpgΕικόνα0600.jpg
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163


    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    163


    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. συναγερμός αυτοκίνητου !!
    By antreas_mg in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-17, 14:20
  2. Λάμπα χρονισμου αυτοκίνητου
    By giannis.serres in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-17, 16:14
  3. IR ηλεκτρομαγνητικών αυτοκίνητου
    By d.r soutras in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-13, 16:57
  4. Κατασκευή παιδικού ηλεκτροκίνητου αυτοκινήτου
    By ba99297 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-11, 17:20

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας