Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 70

Θέμα: Κατασκευή παιδικού αυτοκίνητου

  1. #41
    Μέλος
    Όνομα
    Giwrgossrott
    Εγγραφή
    Apr 2018
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Από τον speed controller δεν γίνεται να πετύχω τέτοια μείωση στροφών? Επίσης το γκάζι τι εννοείται όταν λέτε hall effect? Φίλε Πέτρο το είδα το ποιο μικρο μοτέρ. Αλλά λέω ας πάρω κάτι ποιο δυνατό... Και με το φρένο παιδιά τι εννοείται? Δηλαδή με το αφημα του γκαζιου θα κόβει μόνο του? Χωρίς να ρολαρει?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #42
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giwrgossrott Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιαυτό είπα για 12v. Τα καλώδια δεν με απασχολούν. Βρίσκω όσα θέλω. Για τις μπαταρίες ρωτάω για τον λόγο ότι στα 12v θα έχω 17ah ενώ στα 24 μόνο 8.5
    Τα Βαττ είναι Βολτ επί Αμπερ. Δλδ πήρες 500 Watt διά 24 Volt μας κάνουν 20,8 Amperes, και μόλις ζοριστεί όπως λέει ο Πέτρος θα ζητάει παραπάνω. Στα 12 Volt τα Amperes που θα απαιτούνται θα είναι διπλάσια. Και καλά τα καλώδια, τα εξαρτήματα θα αντέχουν τέτοιο Αμπεράζ ;;; όπως τα υπόλοιπα ;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #43
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giwrgossrott Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τον speed controller δεν γίνεται να πετύχω τέτοια μείωση στροφών? Επίσης το γκάζι τι εννοείται όταν λέτε hall effect? Φίλε Πέτρο το είδα το ποιο μικρο μοτέρ. Αλλά λέω ας πάρω κάτι ποιο δυνατό... Και με το φρένο παιδιά τι εννοείται? Δηλαδή με το αφημα του γκαζιου θα κόβει μόνο του? Χωρίς να ρολαρει?
    Θες οπωσδήποτε ένα μειωτήρα στροφών (αυτό που συζητιέται εδώ ως σύστημα γραναζιών) Τότε θα γίνει πολύ δυνατό το όχημα και ίσως μειώσει και τις καταναλώσεις ισχύος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #44
    Μέλος
    Όνομα
    ΙΩΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giwrgossrott Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τον speed controller δεν γίνεται να πετύχω τέτοια μείωση στροφών? Επίσης το γκάζι τι εννοείται όταν λέτε hall effect? Φίλε Πέτρο το είδα το ποιο μικρο μοτέρ. Αλλά λέω ας πάρω κάτι ποιο δυνατό... Και με το φρένο παιδιά τι εννοείται? Δηλαδή με το αφημα του γκαζιου θα κόβει μόνο του? Χωρίς να ρολαρει?
    - Έπρεπε να διαλέξεις μοτέρ σαν αυτό που σου έδειξα με το link. Το μοτερ που διάλεξες βγάζει πολλές στροφές και η ροπή που θα έχεις δεν θα είναι καλή.
    - Το γκάζι ουσιαστικά έχει ένα σταθερό sensor και ένα μαγνήτη που κάνει ημικυκλική κίνηση όσο πατάς το γκάζι. Ανάλογα με την απόσταση του μαγνήτη από τον sensor είναι και το σήμα που δίνει στον controller.
    - Το φρένο όπως βλέπεις στο σχέδιο που έβαλα πιο πάνω είναι ηλεκτρικό. Όταν πατάς τον διακόπτη του φρένου (απλός διακόπτης on/off), ουσιαστικά τα άκρα του μοτέρ βραχυκυκλώνουν. Για να μην είναι πολύ απότομο το σταμάτημα έχει στο σχέδιο τις θερμικές αντιστάσεις. Πάρε ένα dc moter ένωσε τα καλώδια και προσπάθησε με το χέρι να το περιστρέψεις. Θα δεις ότι υπάρχει αντίσταση...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #45
    Μέλος
    Όνομα
    ΙΩΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Δες το πρώτο μου αυτοκινητάκι πως πάει : https://www.youtube.com/watch?v=HZqet_Oj_1Y

    μοτερ : 450w 24v
    speed controller : yk31c 24v 500w
    2 μπαταρίες 12v 18ah
    ηλεκτρικό φρένο

    3 Not allowed! Not allowed!

  6. #46
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Giwrgossrott Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τον speed controller δεν γίνεται να πετύχω τέτοια μείωση στροφών? Επίσης το γκάζι τι εννοείται όταν λέτε hall effect? Φίλε Πέτρο το είδα το ποιο μικρο μοτέρ. Αλλά λέω ας πάρω κάτι ποιο δυνατό... Και με το φρένο παιδιά τι εννοείται? Δηλαδή με το αφημα του γκαζιου θα κόβει μόνο του? Χωρίς να ρολαρει?
    Με το speed controller μόνο, χωρις μειωση στροφων δεν θα κανεις τιποτα. Δεν θα ξεκιναει καν το αμαξίδιο.
    Για να το καταλάβεις σκεψου πως λειτουργει ενα κανονικο αυτοκινητο. Το speed controller σκεψου το σαν το γκαζι του αυτοκινητου που σου δινει την δυνατοτητα να το πας από ρελαντι 1000 στροφες μεχρι τα κοκκινα 6000 στροφες. Αν εσυ όμως πας να το ξεκινησεις με πεμπτη ταχυτητα στο κιβωτιο θα ξεκινησει? οχι! γιατι η πεμπτη δεν μειωνει τις στροφες του κινητηρα αρκετα ώστε να εχει ο κινητηρας δυναμη να το ξεκινησει. Και γι αυτο βαζεις πρωτη ταχυτητα και ξεκινας.
    Το αντιστοιχο συμβαινει και σε αυτο που θα φτιαξεις. Πρεπει να υπολογισεις ωστε να κατασκευασεις την αντιστοιχη "πρωτη ταχυτητα" που εχει ενα κανονικο αυτοκινητο..

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #47
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Feb 2018
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από enzonova Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες το πρώτο μου αυτοκινητάκι πως πάει : https://www.youtube.com/watch?v=HZqet_Oj_1Y

    μοτερ : 450w 24v
    speed controller : yk31c 24v 500w
    2 μπαταρίες 12v 18ah
    ηλεκτρικό φρένο
    Δεν εχω λόγια !!!
    Ποσες ωρες δουλειας σου πηρε και με τι κοστος ειχε συνολικα(αν θες μας λες)?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #48
    Μέλος
    Όνομα
    ΙΩΑΝΝΗΣ
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Πέτρος_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχω λόγια !!!
    Ποσες ωρες δουλειας σου πηρε και με τι κοστος ειχε συνολικα(αν θες μας λες)?
    Το πρώτο -το μικρό - μου πήρε περισσότερο χρόνο γιατί πήγαινα ψάχνοντας. Αρχικά να το κάνω με μοτέρ υαλοκαθαριστήρα και ρόδες από καρότσι μεταφοράς,αμορτισέρ λάθος και σκληρά, το κόστος....άστα!

    Στο δεύτερο ήξερα από πριν τι ήθελα. Ήξερα από πριν ότι το κόστος θα ξεφύγει για να το κάνω όπως περίπου ήθελα :γερό για μερικά χρόνια και με λεπτομέρειες όπως :
    - 2 μοτέρ 450w 24v το καθένα
    - speed controller ποιοτικός (όχι κινέζικος)
    - ζαντολάστιχα 40cm για τρειλερ
    - κρεμαγιέρα μικρή
    - δισκόφρενα,χειρόφρενο
    - φώτα,φλας,alarm,multimedia
    - ήχο μηχανής
    - αναδιπλούμενο κάθισμα για να κάθεται και ενήλικας
    - κοτσαδοράκι και άλλα
    Μου πήρε περίπου 8 μήνες γιατί το δούλευα κυρίως βράδυ και το κόστος των υλικών, πάνω από 1500€

    2 Not allowed! Not allowed!

  9. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον enzonova για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Πέτρος_ (10-04-18), Gaou (10-04-18)

  10. #49
    Μέλος
    Όνομα
    Giwrgossrott
    Εγγραφή
    Apr 2018
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ παιδιά για την βοήθεια. Έχω ξεκινήσει ήδη την κατασκευή του σκελετου. Και από ότι δείχνει θα γίνει όμορφο. Βρήκα και δισκόφρενα από ποδήλατο και θα το προσαρμοσω επάνω στον άξονα. Με την πρώτη ευκαιρία θα τραβήξω φωτογραφίες... Για την μετάδοση σκέφτηκα να δώσω κίνηση από το μοτέρ σε έναν ανεξάρτητο άξονα με μεγάλο γραναζι το οποίο με την σειρά του θα γυρνάει ένα μικρό και μετά το μικρό να δίνει την τελική κίνηση στον άξονα με τους τροχούς, πάλι σε μεγάλο γραναζι.. Έτσι πιστεύω να πετύχω την μείωση που θέλω.

    Αυτό που μου λέγατε για το αργά, γρήγορα πως μπορώ να το κάνω?

    Ο controller έχει επιλογή για εμπρός πίσω? Η θα πρέπει να βάλω διακοπή?

    Και κάτι τελευταίο. Λέω να βάλω 2 μπαταρίες αυτοκινήτου σε σειρά. Είναι της Bosch 45ah η κάθε μία και της βρήκα σε πολύ καλή τιμή. Θα έχω θέμα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #50
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    2 χ 45Ah x 12V ειναι λίγο παραπάνω από μία κιλοβατώρα . Με μία κιλοβατώρα ο πυρφόρος 2 του ΕΜΠ διανύει θεωρητική απόσταση 500 χιλιόμετρα

    ( στην πράξη τρέχει σε αγώνες μέχρι 15 χιλιόμετρα και έχει υποπολαπλάσια μπαταρία για να μην είναι βαρύ )

    Ενα "καλό" ηλεκτρικό ποδήλατο εχει μπαταρία 36V 10-15Ah για καμμια 50ρια -100 χιλιόμετρα ,

    θα κάνεις και delivery με το αυτοκινητάκι ; Μου φαίνονται μεγάλες και βαριές οι 2 μπαταρίες 45Αh μολύβδου

    https://www.facebook.com/sem.ntua/posts/895617227122006

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 15-04-18 στις 02:20

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. συναγερμός αυτοκίνητου !!
    By antreas_mg in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-17, 14:20
  2. Λάμπα χρονισμου αυτοκίνητου
    By giannis.serres in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-17, 16:14
  3. IR ηλεκτρομαγνητικών αυτοκίνητου
    By d.r soutras in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-13, 16:57
  4. Κατασκευή παιδικού ηλεκτροκίνητου αυτοκινήτου
    By ba99297 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-11, 17:20

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας